Daytona USA

grigoris1

RetroN00b
Joined
3 Mαϊ 2015
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
0
Έχω την καμπηνα daytona USA. Αλλά δεν πέζει. Ενώ έχει ρεύμα δεν δείχνει η οθόνη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέσω το ps3 να παίζω όλα τα παιχνίδια?ή αν κάποιος ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει να την επισκευάσω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kατ'αρχην καλως ηλθες!Ηχο ακους ή δεν λειτουργει καθολου?Τι εμπειρια εχεις απο ηλεκτρονικα?

Το ps3 που θες να το συνδεσεις?στην καμπινα?
 
Κάτι ξέρω από ηλεκτρονικά. Δεν έχω εικόνα και δεν βλέπω να ανάβουν τα λαμπάκια.ηχος υπάρχει αλλά όχι του παιχνιδιού κάτι σαν παράσιτα. Όταν το βάζεις στην πρίζα το τιμόνι δουλεύει. Κάτω από το κάθισμα μέσα βλέπω ανάβουν κάτι λαμπάκια.

Απλά ήθελα αν δεν δουλέψει να βάλω μια τηλεόραση καινα σσυνδέσω την υπάρχων τιμονιερα σε χειριστήριο του ps3 και να συνδέσω το ps3. Είδα στο YouTube ότι έχουν σύνδεση pc με emulator.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να επισκευασεις την καμπινα πρεπει να ξερεις να χρησιμοποιεις ενα πολυμετρο τουλαχιστον και να ξερεις που να μετρησεις πχ μπορει να ειναι θεμα τροφοδοτικου..επειδη ομως υπαρχουν υψηλες τασεις θελει προσοχη και καποια εμπειρια.Το να συνδεσεις το ps3 στην οθονη της καμπινας δεν μπορει να γινει αμεσα θες κυκλωμα που να κανει την μετατροπη.
 
Εσύ έχεις ασχοληθεί? Το ps3 απλά θα βγάλω την Όθωνα και θα βάλω μια τηλεωραση απλά πως θα συνδέσω το χηρηστηριο με την τιμονιερα δεν ξέρω.
 
Είναι μεγάλο θέμα να συνδέσεις όχι μόνο το ps3, αλλά οποιαδήποτε κονσόλα στο συγκεκριμένο arcade. Αυτό επειδή το daytona έχει force feedback στο τιμόνι και ταχύτητες.

Η πλακέτα του daytona είναι μπροστά και κάτω από το κάθισμα. Άνοιξε τουλάχιστο για αρχή το δάπεδο να δεις οπτικά σε τι κατάσταση είναι το board και οι καλωδιώσεις. Επίσης κάνε και έναν έλεγχο σε τι κατάσταση είναι οι καλωδιώσεις πίσω από την οθόνη.
 
Θα το κοιτάξω.τουλάχιστον να συνδέσω υπολογιστή?είδα στο YouTube ότι έχουν συνδέσει με κάποιον emulator.αν ξέρεις κάτι?
 
Όσο αφορά τον emulator, πρόκειτε για τον sega model 2 που ένα από τα παιχνίδια που τρέχει, είναι και το daytona usa (θέλει ψιλό ζόρικο pc πάντως).
 
telonio είπε:
Όσο αφορά τον emulator, πρόκειτε για τον sega model 2 που ένα από τα παιχνίδια που τρέχει, είναι και το daytona usa (θέλει ψιλό ζόρικο pc πάντως).
Το ειδά αλλά πως συνδέουν την τιμονιερα με τονα υπολογιστή.
 
Δεν το έχω κάνει και σίγουρα δεν είναι και έυκολο πράγμα. Ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread που το ίδιο θέμα έχει και ένας άλλος άνθρωπος http://forum.arcadecontrols.com/index.php?topic=114175.0
 
DF Retro Daytonaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 
Πολύ ωραίο βίντεο που ξυπνά γερές αναμνήσεις στα arcades. Έπος το Daytona. Ο τύπος βέβαια δεν αναφέρει την τελευταία έκδοση του daytona στον m2 emulator στο pc, που είναι arcade perfect εκτός από λίγα glitches εδώ και εκεί. Πάντως όντως η έκδοση του ps3 είναι η επικώς arcade perfect. Πολύ κρίμα που το ρημάδι ps3 δεν βγάζει σωστή εικόνα στο daytona σε crt τηλεόραση. Είχα λυσσάξει να το κάνω να παίζει σωστά σε μια crt sony που έχω για retro gaming, αλλά δεν τα κατάφερα ποτέ και το παράτησα.
 
Τι πραμα και αυτο να μην εχει βγει σε κονσολα η PC το Daytona USA 2.


Με τον καημο θα μεινουμε.
 
To Daytona 2 υπάρχει στο pc με τον supermodel emulator. Bέβαια θέλει δυνατό pc αφού εγώ με quad core 2.66, 8gb ram και sapphire r7 200 είναι ζήτημα αν πιάνει 30fps, άσε που δεν βλέπω όλα τα γραφικά όπως στο παρακάτω βίντεο.

 
Εγω σε emulators model 2-supermodel συνδεω με ενα απλο ανταπτορα vga to av/s video με καρτα γραφικων hd 7770.απενεργοποιηση bilinear στον model 2 emulator αναλυση 640x480 συνδεση στην crt τηλεοραση ρυθμιση contrast brightness sharpness και η εικονα μου φαινεται φανταστικη!daytona 2 και scud race παιζω με πιο παλιες εκδοσεις supermodel οπως την 277 γιατι μου βγαζουν πιο καλη ποιοτητα στον φωτισμο χρωματων!τα υπολοιπα με τις τελευταιες εκδοσεις
 
Πολύ εντύπωση μου κάνει που σου αρέσει η εικόνα. Είχα δοκιμάσει μια sony trinitron με svideo απευθείας στην vga, αλλά και μέσω αντάπτορα svideo/vga και το αποτέλεσμα ήταν καλό μόνο αν το έβλεπες από μακριά (3-4 μέτρα). Όταν πλησίαζες η εικόνα ήταν αρκετά θολή και με ενοχλούσαν έντονα τα μάτια μου.
 
Εγω καθομαι σε αποσταση 1,5 μετρο περιπου απο μια 21" crt philips και η εικονα φαινεται κομπλε και καθαρη!λιγο θολο μου φαινοταν μονο το model 2 οταν ειχε bilinear,αλλα οταν το απενεργοποιησα η εικονα μια χαρα και καθαρη!τσεκαρες το sharpness-contrast στην τηλεοραση μπας και ειναι απο εκει?η και αλλη τηλεοραση πιο μικρη σε ιντσες αν η sony ειναι μεγαλη.
 
Η τηλεόραση ήταν λίγο μεγάλη όντως, για την ακρίβεια ήταν 29". Θα το δοοκιμάσω ξανά και θα σου πω γιατί δεν είχα απενεργοποιήσει τότε το bilinear στον m2. Αν και να σου πω την αλήθεια δεν περιμένω να δω καλύτερο αποτέλεσμα.

Yπάρχει και μια έκδοση του Daytona σε hd για το pc για όσους δεν το γνωρίζουν. Δεν είναι καθόλου άσχημο αλλά προσωπικά προτιμώ την αρχική έκδοση.

 
Εδω telonio μερικες φωτογραφιες απο daytona 1 και 2 απο ανταπτορα vga σε απλη av συνδεση σε μια philips και samsung 21" δεν μπορεσα να παρα τελειως καθαρες οπως ειναι πραγματικα γιατι μολις πλησιαζω παιζει η εικονα!
 
Λοιπόν κοίτα τι γίνεται, με σύνδεση svideo σε crt τηλεόραση 29" που το σύνδεσα η εικόνα μετά από πειράματα με τον driver είναι καλή, αλλά στο 1-1.5 μέτρο σε κουράζει πολύ γρήγορα. Παίζει ρόλο το μέγεθος της τηλεόρασης για τα μάτια. Πρέπει να κάθεσαι τουλάχιστο από 2 μέτρα και πάνω. Σίγουρα σε όσο πιο μικρή τηλεόραση crt τόσο καλύτερα.
 
Πίσω
Μπλουζα