DC Fans please report here...

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
dcthisistheheartaw3.jpg


Λοιπόν, τώρα που η αγαπημένη μας κονσόλα απέκτησε την δικιά της ενότητα,

κάνω ένα ανοιχτό κάλεσμα στους φανατικούς φίλους του Dreamcast...

Γνωρίζω ήδη κάποιους από εσάς, αλλά ποιος ξέρει ίσως να είναι και άλλοι που δεν έχουν εκφραστεί τόσο ανοιχτά ακόμα. Λοιπόν παρακαλώ όσους έχουν ένα Dreamcast στο σπίτι τους αλλά και στην καρδιά τους, ας δηλώσουν παρουσία εδώ. Γιατί να μην φτιάξουμε και ένα DC fan club το οποίο θα οργανώσει και την συλλογή όσων σχετικών με το DC κυκλοφορούν σε διάφορα σημεία του internet. Δηλώνω πρώτος ανοιχτά την αγάπη μου στο Dreamcast και περιμένω τις δικές σας συμμετοχές.

click me
 
Ambu και λοιποί. Αν έχετε να μου προτείνεται παιχνίδια με γραφικά που να δείχνουν τις γραφικές ικανότητες του dreamcast παρακαλώ κάντε το. Tα περισσότερα παιχνίδια που έχω δυστηχώς είναι για κλάματα στον τεχνικό τομέα.
 
Παρών! Μακράν η πιο αγαπημένη μου κονσόλα! :lotsofolove:

Επειδή αισθάνομαι λίγο περίεργα να κάτσω να λέω με λεπτομέρειες τι έχω για το DC (ακόμα και σε εμένα φαίνεται σαν "φιγούρα"), ζητήστε μου ελεύθερα ότι θέλετε, είτε σε επίπεδο πληροφοριών είτε σε επίπεδο data.

Αυτή την περίοδο δημιουργώ CMPro datfile με όλα τα scene releases που έχουν ποτέ κυκλοφορήσει γι' αυτό. Δεν τα έχω όλα ακόμα, but I will...

...και θα είναι και legal backup μια και μαζεύω σιγά-σιγά και όλα τα originals επίσης! :D
 
Reporting for duty!!
 
Δύο κονσόλες έχω όλες κι όλες, ένα Megadrive κι ένα Dreamcast.

Μαντέψτε με ποιό ασχολούμαι περισσότερο :) .

Δικαιολογημένα είναι η αγαπημένη κονσόλα όλου του νέτ (εκτός απο δύο τρια άτομα που έχουν αντιρρήση :p :p)

At your service!!
 
DC Τι να λέμε τώρα....Όταν η Sega αποκτούσε τεχνογνωσία στα παιχνίδια η sony κατασκεύαζε ακόμα ασπρόμαυρες τηλεοράσεις..Αγαπημένο μου παιχνίδι το Shemue Ένα καταπληκτικό Arcade Adventure με φοβερή δράση και γραφικά...Έχουν βγει 2 και 3...Telonie δες το και θα καταλάβεις τι σημαίνει DC..Τώρα σίγουρα έχει και άλλα αλλά εκεί ο Maddog η ο Ambu θα σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες....
 
Χαίρομαι πραγματικά για την ανταπόκριση του Doctor στο κάλεσμα μου αυτό, καθώς αφενώς πιστεύω ότι είναι ο πλέον αρμόδιος σχετικά με το DC στην ελληνική σκηνή, αφετέρου όταν έκανα αυτό το κάλεσμα σαφώς και υπολόγιζα στην δική του συμμετοχή. ThanX MD.

Για τους φίλους Wally, Keeper7k, Telonio & Akmakas χαίρομαι που αισθάνεστε την ανάγκη να απαντήσετε σε αυτή μου την πρόσκληση και σας καλωσορίζω σε μία προσπάθεια που ξεκινάει και πραγματικά, ακόμα δεν ξέρω σε τι μπορεί να οδηγήσει και τι διαστάσεις και μορφή μπορεί να πάρει.

Υλικό ευτυχώς υπάρχει αρκετό για όλους και το κυριότερο γνώσεις και πληροφορίες που θα μοιραστούμε μεταξύ μας. Όπως είπα και παραπάνω το βαρύ πυροβολικό είναι ο φίλτατος MD. Από πλευράς μου, ό,τι έχω σχετικά με την αγαπημένη μας κονσόλα είναι διαθέσιμο για όλους τους φίλους. Μην ξεχνάτε το Dreamcast είναι εδώ για να μείνει:

Dreamcast IS the console that refuses to die (MD©2006)

Υπόψη, το ξεκαθαρίζω από τώρα: η πρόσκληση μου δεν σημαίνει αυτομάτως ότι θα ηγούμαι οιανδήποτε προσπάθειας, αντιθέτως πιστεύω ότι οι φίλοι του DC δεν χωρίζονται σε τάξεις ή βαθμούς. Εάν παρόλα αυτά, χρειαστεί στο μέλλον κάποιος να οργανώσει την όλη προσπάθεια και να βάλει σε μία τάξη στο τι μέλη γενέσθαι, τότε όλοι μαζί θα αποφασίσουμε για το ποιος θα είναι αυτός.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας...

click me
 
Ευχομαι τα καλυτερα σε αυτο που ξεκιναει και οτι και αν βγει θα ειναι θετικο.

Δεν εχω πλεον hardware και software για να δωσω - τα "παρεδωσα" εκει που επρεπε - αλλα οτι αλλου ειδους βοηθεια χρειαστει, χτυπηστε (με).

Καλη επιτυχια :thumbup:
 
Αγαπητέ φίλε telamonas...

Χαίρομαι που ακόμα και χωρίς HW (αναρωτιέμαι ποιος τυχερός το χαίρεται τώρα ;) ), νιώθεις την ανάγκη να συμμετάσχεις και να βοηθήσεις. Οι γνώσεις σου είναι πολύτιμες, αλλά και η πείρα σου γύρω από το DC πιστεύω δεδομένη. Να είσαι σίγουρος ότι θα όταν "θα είναι η ώρα σου" θα είμαι ο πρώτος που θα βρεθεί εκεί για να σε "χτυπήσει" :)

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου...
 
"Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και πληρώσατε την γήν και κατακυριεύσατε αυτήν" (Γένεσις α,28)

:)
 
Καλωσόρισες Stormwatch

Άλλος ένα φίλος στην παρέα...

...άλλο ένα δωράκι (69,4 ΜΒ):

click me
 
Nice Ambu_Dare

Δεν το ειχα το πρωτο τευχος.....
 
"Regarding Shenmue 3, we're not carrying on relative development yet, and I can't give you any further information for the time being."

"Yu-san wants to complete the story of Shenmue. He knows how the fans want it, including the petition held in the US that gathered 20,000 signatures.

Unfortunately, there's no concrete plans for the development of the sequel yet, but

if it'd be decided Yu-san himself would like to direct it, noone else.

So, the fans shouldn't worry!"
Δύσκολο μέν αλλα όλα ανοιχτά είναι .... ;)
 
Αφού "έκοψε" η κίνηση, να υποθέσω ότι για την ώρα είμαστε οι παραπάνω...

Λοιπόν, παλεύω μία λίστα με ΟΛΑ (εάν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο) τα παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει για το Dreamcast. Επειδή συνδυάζω πολλές διαφορετικές πηγές, έχω πάθει ένα μικρό βραχυκύκλωμα γιατί βρίσκω παιχνίδια που δεν ξέρω εάν είναι homebrew, bleem, previews but never released κ.λπ. Προσπαθώ κάθε νέο τίτλο να διασταυρώνω ότι στοιχεία μπορώ πριν τελικά τον βάλω στην λίστα, αλλά δεν είναι πάντα απλό αυτό. Nevermind, μην σας πρίζω, εάν έχει κάποιος κάτι που μπορεί να βοηθήσει απλά το λέει. Αρχικά, μετά και από σύντομη συζήτηση με τον MD βρήκα την DC_checklist από την Sega που αφορά όλα τα releases στην Αμερική. Βεβαίως, λείπουν από αυτήν τρανταχτά ονόματα όπως τα Ikaruga, Under Defeat, Trizeal και άλλα που είτε εκδόθηκαν αργότερα είτε βγήκαν μόνο στην Ιαπωνία. Υπάρχουν ακόμα emulators αλλά και πολλά Bleem (playstation) και homebrew παιχνίδια που έχουν βγει για το Dreamcast. Ελπίζω κάποια στιγμή να φτάσουμε σε ένα σημείο να έχουμε όσο το δυνατόν πιο πλήρη εικόνα του τί υπάρχει... Για την ώρα η εύκολη λύση (ως προς τα επίσημα/λιγότερο επίσημα releases) είναι όπως πάντα η Wikipedia: List of Dreamcast games.

Γράψτε και εσείς και άλλα Links μπας και βγάλουμε άκρη σιγά - σιγά.

click me
 
Ξέρει κανένας αν το Armada τρέχει με emulator? :help:
 
Μιλαμε ειμαστε ετοιμοι να φτιαξουμε το Greek Sega Army ετσι οπως παμε :D
 
Πίσω
Μπλουζα