DC isos problemo

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.289
Τοσα χρονια δεν ειχα προβλημα στι καψιμο DC isos.

Προσφατα βρηκα ενα καλο site (thanx ambu) με πολυ πραγμα και εβαλα εκτος των αλλων :D να κατεβασω και καποια dc games που μου ελειπαν...

Ειχα τα εξης προβληματα

Καποια (π.χ το Evolution2) ειναι ~900 mb nrg!!!!Το nfo λεει οτι παζει μια χαρα με overburn στα 99 λεπτα....γινεται τετοιο overburn ακομα και σε 90αρι (BTW παιζει το DC 90αρια?)

Σε καποια αλλα (π.χ Evolution1) στο DiskJuggler δεν ενεργοποιουσε το Start για να ξεκινησει το καψιμο για το συγκεκριμενο bin-cue.

Σε καποιο αλλο (MonacoGP) το DiskJuggler βρισκει λαθη και στο τελος το δισκακι ειναι μη-αναγνωρισιμο απο το DC

Δεν εχω βαλει το CDrWin που χρησιμοποιουσα παλια γιατι δεν θελω να φορτωσω τον υπολογιστη μου με τεταρτο προγραμμα εγγραφης...

Any clues?
 
Εν τάχει:

-Όποιος κυκλοφορεί ακόμα images για 99 min CDs είναι @!!#$#

Τα συγκεκριμένα είναι σπανιότατα (μάλλον μόνο online μπορείς να τα βρεις). Επίσης, όχι, με overburn σε 90ρι δεν έχεις καμμία τύχη, χρειάζεται το ειδικό 99 min disc. Σαν χαριστική βολή, ελάχιστα burners μπορούν να τα κάψουν-στην μεγάλη πλειοψηφία των drives το ανώτατο όριο overburn είναι περίπου στα 92-93 λεπτά. ΙΜΗΟ: don't even attempt ;)

-Στο Evolution που δεν ενεργοποιεί το start burning το DJ, έλεγξε το cue μήπως έχεις absolute paths μέσα και χρειάζεται διόρθωση, συμβαίνει αρκετά συχνά. Απλώς το ανοίγεις στο Notepad και κοιτάς/διορθώνεις καταλλήλως.

-Αν το DJ σου πει ότι βρήκε λάθη και προσφερθεί να τα διορθώσει πες του ΟΧΙ και γράψτο όπως είναι! Αν τα "διορθώσεις" αποκτάς ένα ωραιότατο γυαλιστερό σουβεράκι.

Additional info: εγώ προσωπικά για όλα τα bin/cue χρησιμοποιώ το Nero σε Disc At Once mode και για τα .cdi το Alcohol σε RAW DAO mode με απόλυτη επιτυχία (tested σε NEC 3520 και Pioneer 111D DVD recorders). Ο ambu θα διαφωνήσει ριζικά με το Alcohol, αλλά οφείλω να πω τα δικά μου επιτυχή settings.
 
thanx ρε doc!

Το Evolution2 θυμασαι αν "κυκλοφορει" σε standard CD?
 
yep, κυκλοφορεί...

Το μοναδικό αξιόλογο παιχνίδι που δεν υπάρχει σε μικρότερη εκδοχή (αδύνατον να γίνει rip) είναι το Αμερικάνικο D2. Και κάποια λίγα γιαπωνέζικα που λογικά δεν σε ενδιαφέρουν...
 
Το ξερω διοτι την πατησα και με το D2....

Υπαρχει κανα release του,που να ειναι "λογικου μεγεθους" ή θα το ριξουμε στο D του Saturn?
 
Είπα, το D2 θεωρείται αδύνατο να γίνει rip σε μέγεθος κανονικού CD-υπάρχει ένα μικρότερο των 80 λεπτών το οποίο όμως έχει τραγικά προβλήματα με κρασαρίσματα και δυσλειτουργίες και επιπλέον είναι μόνο το πρώτο (από τα 4) CD-forget it or buy it :)

Btw, τι χαριτωμένο συμβολάκι σου κολλήσανε δίπλα στο nick σου στο "καλό" site; Μάλλον παραleechάρισες... :(
 
ας ριξω μια ματια στο ebay....

το παρακανα και λιγο αλλα δεν επαιρνε και απο εμενα κανενας!
 
Ε, κατέβασε τίποτα δημοφιλές κι εσυ ... :tease:

Πάντως μάλλον πέρασες τα 20GB που σημαίνει αυτόματο ban :(
 
asxeto.. exw 2 meres twra exw katebasi ta apistefta gia dreamcast kai goustaro pou ta pezei to dc me tin mia...eiparxei omws kapio site pou na exei to kati parapanw???
 
Κατι παραπανω απο τα ηδη απιστευτα ? :biglaugh:
 
@Amigos

Άνοιξαν οι εγγραφές [edit] tracker [edit]

Τρέξε να προλάβεις, έχει τα πάντα (όλα τα kudos στον Ambu που μας το έμαθε) ;)

(Αν δεν προλάβεις PM me να δώ αν έχω κανα invitation - είναι κλειστό club)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keeper7k είπε:
...(όλα τα kudos στον Ambu που μας το έμαθε)...
Όλα τα kudos σχετικά με το UG, να αλλάξουν πορεία και να κατευθυνθούν προς τον Maddog, που πρώτος άνοιξε τις πύλες του εν λόγω tracker, με μία πρόσκληση του σε εμένα.

:thumbup:
 
Έχω ακόμα spare invites αν κάποιος ενδιαφέρεται (αρκεί να μην μαζέψετε τις μύγες σαν τον Wally...) :D
 
keeper7k είπε:
@AmigosΆνοιξαν οι εγγραφές [edit] tracker [edit]

Τρέξε να προλάβεις, έχει τα πάντα (όλα τα kudos στον Ambu που μας το έμαθε) ;)

(Αν δεν προλάβεις PM me να δώ αν έχω κανα invitation - είναι κλειστό club)
thanks:thumbup: :thumbup: ... apisteyto site den to gnoriza..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυρ Maddog δωσε λυση

Κατεβασα απο το UG καποια DC ISOS απο ενα USA collection.

Προβλημα!

Ενω τα cdi γραφονται και παιζουν ωραιοτατα τα bin/cue μου βγαζουν προβληματα.

Συγκεκριμενα οταν τα βαζω στο Nero στο τελος της εγγραφης μου γραφει οτι δεν μπορει να κλεισει την εγγραφη.

Οταν τα γραφω στο DJ μου κανει την εγγραφη αλλα δεν bootαρουν (ή κανει reset το DC ή κολλαει μαυρη οθονη)

Tο Alcohol (που δεν ξερω αν κοβει bin/cue) μου βγαζει οτι ειναι μη αναγνωρισιμο το format.

Εχω καψει εκατονταδες bin/cue αλλα δεν εχω αντιμετωπισει τετοιο προβλημα...

Any clues?
 
Άνοιξε το cue στο Notepad.

Αν βλέπεις κάτι σαν Track 02, άλλαξε το σε Track 01 και σώσε ξανά το cue. Σε ορισμένα scene releases (κυρίως της Kalisto) ξεκίναγαν το burn με το (illegal) track 02, κάτι που δεν αρέσει σε κάμποσα burners. Δουλεύει μια χαρά αν το ορίσεις σαν Track 01 manually. Με boot CD φυσικά, κανένα bin/cue δεν μπορεί να είναι selfboot!

Αν δεν φταίει αυτό, γίνε πιο συγκεκριμένος. Ποιό release είναι (filename αν πρόκειται για scene release που είναι και το πιθανότερο) και τα ακριβή περιεχόμενα του cuefile copy/pasted here.

Και μια και ρώτησες για το Alcohol, υποστηρίζει μεν bin/cue αλλά με απαράδεκτο τρόπο (ειδικά σε images με CD audio που τους χαλάει τα LBA). Συνιστώ ανεπιφύλακτα το Nero.
 
παλι με εφτιαξες! (με track02 ηταν!)

rep power +500
 
Καποια ομως ειναι ΟΚ και μου κανουν reboot

π.χ

Slave_Zero_USA_DC-KALISTO

FILE "kal-zero.bin" BINARY

TRACK 01 MODE1/2352

INDEX 01 00:00:00

TRACK 02 AUDIO

INDEX 00 32:25:21

INDEX 01 32:27:21

TRACK 03 AUDIO

INDEX 01 32:31:21

TRACK 04 AUDIO

INDEX 01 32:39:22
 
Ρε ψαρούκλα... ;)

Slave Zero NTSC/PAL Detection Patch US NTSC

Slave Zero RGB/PAL Protection Fix

http://megagames.com/dc/dc_patches_s.shtml

Βάλτα και τα 2 για να βρεις την υγειά σου...υπάρχουν κάμποσα DC scene releases (ειδικά αρκετά από τα early, όπως το συγκεκριμένο, που οι hackers δεν είχαν μάθει όλα τα "κόλπα" καλά ακόμα) που χρειάζονται patch για να λειτουργήσουν σε PAL μηχανήματα ή με SCART cable (αν έχεις από αυτό). Κλασσικό σύμπτωμα αυτής της ασυμβατότητας είναι τα reboots ή σπανιότερα η μαύρη οθόνη.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ελέγχεις αν υπάρχει patch και να το βάζεις πριν γράψεις το παιχνίδι για να λειτουργούν όλα ρολόι! :thumbup:
 
Ολα τα scart-αρω!!

...και τις ασυμβατοτητες τις εχω εισπραξει σε κατι Vampire Chronicles κτλ

Τhanx for the tip doc!
 
Πίσω
Μπλουζα