Death to False Metal

keeper7k είπε:
Να βγούν στην σύνταξη άνθρωποι που δεν προσφέρουν πλέον τίποτα ζητήσαμε (μην αρχίσω με τους Rolling Stones τώρα) και να ησυχάσουνε και αυτοί, κι εμείς ;)
Πως γίνεται να απαιτείς από ένα ζωγράφο να χρησιμοποιήσει στον καμβά του χρώματα που θέλεις εσύ; Πως γίνεται σε ένα συγγραφέα να ζητήσεις να χρησιμοποιήσει λέξεις δικές σου στα διηγήματά του;

Πως γίνεται εν τέλει να πεις σε έναν επαγγελματία να σταματήσει πλέον επειδή η δουλειά του δεν είναι αρεστή σε εσένα;

Φίλε keeper και κατά τη δική μου άποψη οι σημαντικότεροι δίσκοι των Maiden βρίσκονται τη δεκαετία του 80. Δεν μπορώ όμως να αγνοήσω το γεγονός πως η μουσική και τα τελευταία τους albums ακόμη συγκινούν πάρα πολλούς οπαδούς. Αλλά και αυτό να μη συνέβαινε, μου φαίνεται αδιανόητο να παροτρύνουμε ένα group στη σύνταξη μόνο και μόνο επειδή δε μας εκφράζει πλέον.

Εξάλλου πιο συμφωνητικό έχει υπογράψει ο οποιοσδήποτε μουσικός με τους οπαδούς ώστε να συνθέτει συγκεκριμένα κομμάτια;

Και να μη βγουν αυτοί στη σύνταξη κι εμείς μια χαρά ήρεμοι θα είμαστε κι αυτοί το ίδιο σίγουρα.
 
Alucard είπε:
Και να μη βγουν αυτοί στη σύνταξη κι εμείς μια χαρά ήρεμοι θα είμαστε κι αυτοί το ίδιο σίγουρα.

LOL το μόνο σίγουρο είναι αυτό :thumbup:

Δίκιο έχεις , απλά ίσως η όλη εμπάθειά μου με το ζήτημα των ξοφλημένων συγκροτημάτων-καλλιτεχνων (όχι μονο οι συγκεκριμένοι - όλοι) να πηγάζει απο την αγανάκτηση που κουβαλάω (κακώς ίσως) για αντίστοιχες ή μεγαλύτερες καλλιτεχνικές δημιουργίες, που είναι στον ίδιο χώρο και έχουν πάει άπατες επειδή δεν είχαν τα "μέσα". Μου αρέσει η αυθεντική μουσική και όχι εκείνη που γίνεται γνωστή λόγω marketing και budgets - και που επιβάλλεται στον κόσμο. Με την μουσική γενικότερα το έχω αυτό το κόλλημα και δεν θέλω να το αλλάξω (πρέπει να είμαι και κάπου παραδοσιακός :p ).

Και τέλος δεν ζητάω απο τον καλλιτέχνη να γράψει τις νότες που θέλω εγώ, απλώς θέλω να μην γράφει τα ίδια και τα ίδια μόνο και μόνο για να παραμένει με τεχνητούς τρόπους στο στερέωμα. Ακούστε τα 2 τελευταία album των Stones και άμα ξεχωρίσετε ποιο τραγούδι είναι πιο , στείλτε μου ενα e-γράμμα :tease: .

Απόψεις, απόψεις, απόψεις ..... ;)

Υ.Γ. Άσχετο : Η καλύτερη περίοδος των Maiden ήταν η περίοδος των 2 πρώτων album.

Υ.Γ. 2 Ημουν και θα παραμείνω fan των Maiden, παρόλα τα παραπάνω

Υ.Γ. 3 Ημουν και θα παραμείνω fan των Rolling Stones, παρόλα τα παραπάνω

Υ.Γ. 4 Ημουν και θα παραμείνω fan των Cloven Hoof (άσχετο αλλα έπρεπε να το πώ :tease: )
 
Γεια σε ολους!Φρεσκο παιδι στην παρεα,ειπα να πω και εγω την γνωμη μου.

Οι Maiden εχουν προσφερει παρα πολλα στο metal αλλα να μην υπερβαλουμε κιολας.Μ'αρεσουν οι Μaiden και συμφωνοι οτι τα κομματια τους ειναι καλα αλλα οχι οτι ειναι ολα τα καλυτερα,ολα τους τα album τα καλυτερα και ολα τους τα μελη οι καλυτεροι μουσικοι.Τα τραγουδια τους σιγουρα ειναι ευκολα στο αυτι,πιασαρικα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και τα καλυτερα απο συνθετικης αποψης ας πουμε.

Οσο για αυτο που ειπε ο Harris...μεγαλη βλακεια!Και δεν μπορει να λετε οτι δεν σας νοιαζει τι λεει ο καθε Χαρης γιατι "δικοι του" ειναι οι Maiden.Σαν εμπορας,πρεπει να νοιαζεσαι για ολους τους πελατες σου.
 
Gurdian steel καταρχήν καλώς ήλθες.

Ο έμπορας όπως τον αποκαλέις ο Harris και οι υπόλοιποι Χαρούληδες, ας νοιάζονται για τους πελάτες τους ή όχι και ας κόβουν το κεφάλι τους όσο θέλουνε και το απολαμβάνουν. Εμείς οι υπόλοιποι, γιατί γράφεις οτι δεν μπορούμε να πούμε οτι δεν μας νοιάζει; θα έπρεπε;
 
Γιατι οταν εισαι οπαδος των Iron Maiden,θα πρεπει να σε νοιαζει ποια ειναι η αποψη της μπαντας για εσενα τον οπαδο.Οπως και να το κανουμε το Metal ειναι κατι παραπανω απο μουσικη.

Και θα σου πω ενα αντιστοιχο παραδειγμα...αμα εβγαινε ο ταδε προεδρος ποδοσφαιρικης ομαδας και ελεγε οτι εμεις εχουμε γραμμενους τους παλιους μας οπαδους,ποια θα ηταν η αντιδραση σου αμα ησουν οπαδος της ομαδας αυτης?

(οπαδος=υποστηρικτης)
 
Nαί φίλε Guardian. Το μέταλ είναι και για εμένα κάτι παραπάνω απο μουσική. Οπαδός όμως δεν γίνομαι για κανέναν. Ούτε για τη μουσική, ούτε για το ποδόσφαιρο ούτε για τίποτα. Ακούω απο πιτσιρικάς maiden αλλα μόνο ακούω φίλτατε, δεν παθιάζομαι με το συγκρότημα (δεν γίνομαι οπαδός) όπως εσύ, έτσι ωστε να με πειράζει τι λέει ο κάθε χάρης. Αυτά τα τραγούδια μου αρέσουν και τα ακούω. Τα άλλα που δεν μου αρέσουν ας τα ακούσουν άλλοι. Αυτά.
 
Πως γινεται το Metal να ειναι για σενα κατι παραπανω απο μουσικη απ'τη στιγμη που λες οτι μονο ακους?Απ'τη στιγμη που λες οτι δεν εισαι οπαδος αυτης της μουσικης? :confused:
 
Nα το κάνω πιο λιανά. Με την μουσική και ειδικά με το μέταλ νοιώθω και διάφορα αισθήματα ανάλογα με το τραγούδι. Έτσι δεν ακούω ένα τραγούδι απλά για να περάσει η ώρα μου όπως κάνουν μερικοί άνθρωποι. Μερικές φορές απλά γουστάρω να ακούσω maiden και ακούω. Νοιώθω καλά ή αναλόγως την περίπτωση που κολλάει συναισθηματικά το τραγούδι με τα ψυχολογικά μου και απο εκεί και πέρα τέρμα. Δεν παθιάζομαι με το συγκρότημα. Φτιάχνει μουσική που μου αρέσει και ακούω αυτό είναι όλο. Δεν πορώνομαι τόσο, οσο να παρακολουθώ συνεντεύξεις και τι λένε, να τρέχω να αγοράζω μπλουζάκια και ένα σωρό άλλα αντικείμενα.

Όσοι τα κάνουν δεν έχω πρόβλημα μαζί τους. Η γνώμη τους για μενα τουλάχιστο είναι σεβαστή. Όπως την βρίσκει ο καθένας.
 
Αυτό που έχω δεί εγώ στην πορεία, είναι οτι υπάρχουν πολλών ειδών οπαδοί στο metal. Αυτοί που απλώς τους αγγίζει η μουσική, αυτοί που παθιάζονται και κάποιοι που βρίσκονται ανάμεσα. Το metal είναι ένα πεδίο που χρίζει μεγάλης εξερεύνησης καθώς σχεδόν ποτέ δεν έχουν σημειωθεί 100% κοινά γούστα ανάμεσα σε 2 ανθρώπους του χώρου. Σε συζητήσεις επανηλειμένως έχω βρεθεί να διαφωνώ με ανθρώπους που έχουμε πάνω κάτω τα ίδια γούστα για 1-2 ή και παραπάνω μπάντες, φερόντας ο καθένας τα (ορθολογικά) επιχειρήματά του. Τό θέμα μπορεί να οδηγήσει σε αέναες συζητήσεις, πράγμα που προσωπικά το βρίσκω υγειές καθώς έτσι οδηγούμαστε σε ανοιχτότερη σκέψη - και κατα συνέπεια ανοιγόμαστε σε νέα ακούσματα - που τελικά είναι και η ουσία της μουσικής γενικότερα.
 
Θα μπορούσα να πω πολλά (μεγάλο θέμα ανοίξατε που θέλει χρόνο και κατεβατά ολόκληρα για να αναδειχτεί σε βάθος), αλλά επί της ουσίας καθένας έχει δικαίωμα στα ακούσματα και στις προτιμήσεις του. Οπότε ας ληφθεί υπόψιν πρώτα αυτό και έπειτα οτιδήποτε άλλο γράψω εφεξής.

Τον Joey τον έχω γνωρίσει από κοντά και παρά το νεαρό της ηλικίας του τον θεωρώ ιδιαίτερα αξιόλογο άτομο με ιδιαίτερα αναπτυγμένο το αίσθημα της τιμής και της δικαιοσύνης. Εν μέρει δεν τον αδικώ, αλλά έχω την εντύπωση πως δεν έχει διαμορφώσει ακόμα συνολική εικόνα του θέματος που πραγματεύεται.

Βάσει της λογικής πολλών παλιών μεταλλάδων υπό απόλυτους όρους οι Maiden είναι εδώ και καιρό ξεπουλημένοι, franchise, εισηγμένοι στο χρηματιστήριο και γενικά μια καλοστημένη εμπορική επιχείρηση. Για μερικούς από αυτούς μάλιστα που θέλουν να το παίξουν βασιλικότεροι του βασιλέως δεν υπάρχουν καν πραγματικοί Maiden μετά τον Paul DiAnno(!).

Ή μήπως δεν είναι ακριβώς έτσι;

Στην παραπάνω λογική ανέκαθεν ήταν αντίθετη εξ αρχής μια πολύ μεγάλη μερίδα οπαδών, στους οποίους αν θέλετε ανήκω κι εγώ. Αυτοί σε γενικές γραμμές ισχυρίζονται ότι αν δεν υπήρχαν οι Maiden:

α) Η μισή metal σκηνή είτε θα ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτη ή θα είχε πολύ διαφορετικότερο (πιθανότατα προς το χειρότερο - βλ. thrash) ήχο. Τα συγκροτήματα που τους αντέγραψαν ή επηρεάστηκαν αριθμούν κάλλιστα πολλές χιλιάδες και απαρτίζουν ένα εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό στο σύνολο της σκηνής διαχρονικά (για τεκμηρίωση μπορώ να αναφέρω άπειρα κουραστικά κατεβατά αν προκληθώ :D ).

β) Σαφώς υπήρξαν αξιολογότατες NWOBHM μπάντες, οι οποίες όμως θα παρέμεναν για πάντα στην αφάνεια ή σε υποτυπώδη επίπεδα αναγνώρισης, αν το σαρωτικό φαινόμενο που άκουγε στο όνομα Iron Maiden δεν ξεπερνούσε τα στερεότυπα στεγανά της με συνθέσεις τύπου Phantom of the Opera κλπ κλπ και δεν έπαιρνε στις πλάτες του μαζί με Priest, Saxon και Μetallica το συνολικό σχεδόν βάρος της ευρύτερης ανερχόμενης τότε metal σκηνής. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι το NWOBHM απέκτησε αναδρομικά την έστω πεπεραμένη παγκόσμια δημοφιλία που κατέχει σήμερα, αφού οι Maiden έγιναν πρώτα φίρμα και ανάγκασαν πολύ κόσμο να ασχοληθεί με τις μουσικές ρίζες τους.

γ) Πολλές από τις μπάντες που πλασσάρονται σήμερα ως σούπερ ντούπερ 80s cult underground δε θα είχαν υπάρξει ποτέ (μια και κατά τρομακτικό ποσοστό αντέγραφαν άμεσα ή έμμεσα σωρηδόν τους Maiden). Κι ας μη γελιόμαστε: στην συντριπτική τους πλειοψηφία, αυτοί οι underground heroes αποτελούσαν απλά κακέκτυπά του συγκροτήματος, υστερώντας κατά κανόνα παρασάγγας σε συνθετική, στιχουργική και εκτελεστική δεινότητα. Άλλο βέβαια αν στην σημερινή λειψυδρία ακόμα κι αυτοί φαντάζουν πια ως μικρές οάσεις...

δ) Ας μην (ξανα)γελιόμαστε, ΚΑΝΕΝΑ συγκρότημα με μια σχετική απήχηση, αλλά και αξιοπρεπή συναυλιακή & δισκογραφική δραστηριότητα δεν παίζει για την ψυχή της μάνας του ή για αποκλειστικά ιδεολογικούς σκοπούς. Αν το δούμε εντελώς κυνικά, η μουσική βιομηχανία αποτελεί ένα ακόμα είδος εμπορίου και επομένως είναι εντελώς φυσιολογικό επακόλουθο οι δημοφιλέστεροι εκπρόσωποι ενός (ιδιαίτερα προσοδοφόρου) μουσικού κλάδου να λειτουργούν με βάση τους πιο σκληροπυρηνικούς καπιταλιστικούς /κερδοσκοπικούς όρους της αγοράς (σφικτά συμβόλαια, καλοσχεδιασμένο marketing, αυστηρό management, promotion μπλα μπλα).

Προσωπικά, ενεργώντας περισσότερο με τα συναισθηματικά κριτήρια του οπαδού (και όχι τόσο με την λογική), όσο διαθέτω φράγκα και στις συναυλίες τους θα πηγαίνω και θα τους τα σκάω, ως ελάχιστη ένδειξη ευγνωμοσύνης για το πόσα πολλά έχουν προσφέρει στην μουσική που αγαπώ. Δεν περιμένω να δω την απόδοση των 80s, αλλά πάντα αναμένω και τελικά εισπράττω μια καθ' όλα αξιοπρεπή παρουσία (δεδομένης της ηλικίας των μελών, της φυσικής φθοράς του χρόνου κλπ). Μου αρέσει να ακολουθώ την μουσική πορεία και εξέλιξη ενός αγαπημένου συγκροτήματος και είμαι της γνώμης ότι ο οπαδός μια μπάντας αποδεικνύει το ενδιαφέρον και την αφοσίωσή του με το να στέκεται στο πλάι της και να την υποστηρίζει κυρίως στα δύσκολα ή έστω σε καιρούς που δεν απολαμβάνει το ζενίθ της δημοτικότητας.

Αυτό μπορεί στα μάτια αρκετών να φαντάζω ως ιδανική περίπτωση οπαδού-θύματος, αλλά το μέταλ στην αυθεντική του μορφή ήταν ανέκαθεν και υπόθεση οπαδισμού. Όταν κάτι σε αγγίζει, το αγαπάς και σε εμπνέει, θέλεις και το στηρίζεις.

Ελπίζω να μη σας κούρασα με την ακατάσχετη φλυαρία μου. Θα επανέλθω αν χρειαστεί.
 
δεν πιστευω οτι κουρασες κανεναν AEON, χαρα μου να μαθαινω απο σενα!

Α! βρηκα σε παλια metal-hammer απο 95 κ πριν, καποια αρθρα του Sun Knight... Πωρωση!!!!
 
Βαλε και αδερφους Πρασουλα FTW :headbangdude:
 
Να πω και εγώ τη γνώμη μου βρε καλόπαιδα, μια και απ ότι βλέπω είμαι και ο μεγαλύτερος (δυστυχώς) και πρόλαβα το metal του 80 από την αρχή και εχω φάει και τη ζωή μου με τη μουσικη...

Πρέπει να πω οτι γέλασα πολύ με τα διάφορα που είδα να γράφετε, και μερικά μου θύμισαν εποχές ωραίες και μακρινές πια...

Κατ αρχήν μπράβο στον πιτσιρικά (σορυ δεν θυμάμαι το ονομά σου), που δηλώνει οτι οι 2 πρώτοι δίσκοι των maiden είναι οι καλύτεροι. Όχι μόνο επειδή είναι όντως (κατά τη γνώμη μου) αλλά επειδή είναι εξαιρετικά σπάνιο στις μέρες μας να υπάρχουν παιδιά 20 χρονών που να ξέρουν τον Κο DiAnno.

Κατά δεύτερον δεν υπάρχει λόγος να συζητάτε όλα αυτά περί εμπόρων κλπ, επειδή απλούστατα πια είναι όλοι έμποροι. (και δεν είναι κατακριτέο αυτό).

Η μουσική βιομηχανία έτσι όπως είναι πια δεν έχει χώρο για ρομαντικούς που κάνουν το κέφι τους. Και αν βρεθεί κάποιος, μόλις αρχίσει να τα κονομάει χοντρά και πέσουν τα media και οι εταιρίες πάνω του θα αλλάξει. Έτσι πάνε αυτά τα πράγματα.

Και μην ψαρώνετε απο φανφάρες και καουμποιλίκια τυπου Manowar, γιατί και αυτοι την δουλειά τους κάνουν. (Για να μην αρχίσετε το κράξιμο να σας δηλώσω οτι αγόρασα ΟΛΑ τα 5 πρώτα lp's των Manowar την ώρα που βγήκαν

και υπήρξα μεγάλος fan κάποτε.)

Αποφάσισα να συμμετάσχω στην κουβέντα εδώ, μόνο και μόνο επειδή μου θύμισε τις κουβέντες του λυκείου περι μουσικής. Δηλ κουβέντα με τις ώρες, τσακωμός αν ο τάδε η δείνα έχει καλύτερη φωνη η παίζει καλύτερα σολο κλπ... Οι μεγαλύτεροι καταλαβαίνουν τι λεω...

Χαίρετε!!!
 
Ελπιζω να μην γελας επειδη σου φανηκαμε κωμικοι :D

Oλοι και παντα ειναι εμποροι απο τη στιγμη που η μουσικη συνδεεται με τον βιοπορισμο.

Υπαρχουν ομως διαβαθμισεις...

Αλλοι κανουν δηλωσεις οτι αλλαζουν κοινο, παιρνουν την κορη τους support,κυνηγανε τους φανς τους στα δικαστηρια και αλλοι φτιαχνουν δικια τους εταιρεια για να μην υποκεινται σε πιεσεις πολυεθνικων και παιζουν εδω και 25+ χρονια για τον ιδιο κοσμο.

Οταν θα μπορεσουμε να μαθουμε ολα τα παρασκηνια της προχτεσινης εμφανισης των Manowar,εικαζω οτι θα αντιληφθουμε οτι κανενα αλλο συγκροτημα δεν θα ανεβαινε να παιξει.

Οι Manowar παιζανε-παιξανε-θα παιζουνε Πραγματικο Metal και αν κονομανε δεν με χαλαει καθολου.
 
Wally είπε:
Αλλοι κανουν δηλωσεις οτι αλλαζουν κοινο, παιρνουν την κορη τους support,κυνηγανε τους φανς τους στα δικαστηρια και αλλοι φτιαχνουν δικια τους εταιρεια για να μην υποκεινται σε πιεσεις πολυεθνικων και παιζουν εδω και 25+ χρονια για τον ιδιο κοσμο.
Πολύ σωστός :thumbup:
 
Με κάθε πρόταση που διαβάζω γίνομαι ολοένα και πιο περίεργος γι αυτό το περίφημο παρασκήνιο της εν λόγω συναυλίας... :cool:
 
Ναι ρε παιδιά, τι παίχτηκε στη συναυλία τελικά;Ένας φίλος που είχε πάει μου είπε οτι οι manowar βγήκαν κατά τις 12 και μάλλον με το στανιό. Κάτι έγινε με την εταιρία που τους έφερε μάλλον μου είπε, αλλά δεν ήξερε και αυτός τι ακριβώς παίχτηκε... Ξέρει κανείς να μας διαφωτίσει?
 
Κατι εχω ακουσει κ εγω, αλλα δεν μπορω να το πιστεψω, μουφα μου ακουγεται!
 
Πίσω
Μπλουζα