Death

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.321
Αντιδράσεις
5.909
H ιστορια του chuck schuldiner ξεκιναει στης 13 μαιου 1967 με την γενηση του και σε ηλικεια 16 χρονων ξεκινησε την μουσικη του καριερα με την δημηουργεια των Mantas εχοντας στο πλευρο του τους Barney kam lee(τυμπανα,φωνητικα)και τον μετεπυτα συνεργατη του Rick rozz(κιθαρα) και ενα χρονο αργοτερα κυκλοφορουν το παρθενικο τους Demo ''Death by metal''.Mετα απο τσακωμους,διαφωνιες κτλ καταληγη στην δημηουργεια των Death και ηχογραφουν το ''Mutilation'' Demo που τους δηνει συμβολαιο με την combat.To ''scream bloody gore''ηχογραφειται μαζι με τον γνωστο μας απο τους Autopsy cris reifert στα Music grinder studios με παραγωγο τον Randy burns.To Death metal αρχιζει και περνει μορφη και τα μονοπατια που ανοιξαν οι possessed,celtic frost,Dark angel οι Death τα μετατρεπουν σε αυτοκηνητοδρομους.Τον οκτωβριο του 1988 αφου τα βρισκει ξανα με τον Rick rozz μπαινει στα Μοrrissound studios και με τον Terry butler(μπασο)και Bill andrews(τυμπανα) κυκλοφορουν το υπερτατο leprosy με κομματαρες οπως ''open casket'',''Born dead'',''pull the plyg'',''left to die''oριζουν οριστηκα τον Death metal ηχο.

Μετα το φανταστικο leprosy και με τον james murphy να διαδεχεται τον Rick rozz κανουν τον ηχο τους λιγο πιο μελωδικο και κυκλοφορουν το επισης πολυ καλο ''spiritual Healing'' το 1990.Μαυτον τον δεισκο οι Death γεινονται γνωστοι στο ευρυ κοινο ασχετα που λιγους μηνες μετα την κτκλοφορια του δεισκου ο chuck ψαχνει νεα μελη.Πολλοι λενε οτι ο chuck ειναι εγωιστης και δυστροπος χαρακτηρας αλλα κλασικα τους εχει ολους γραμμενους και συνεχιζει την πορεια του με την κυκλοφορια του δισκου ''Human'' που στης ηχογραφησεις συνεργαζεται με τον steve digiorgio των sadus και τους sean reinert,paul masvidal των cynic.Συνεχιζει με πολλες περιοδιες και παρεα πλεον με τους Andy larocque και gene hoglan κυκλοφορουν το ''Ιndividual thought patterns''Ισως ο πιο τεχνικος τους δισκος και καταληλος προπομπος για την πληρεστερη δουλεια τους και ενας απο τους κορυφαιους δισκους ολων των εποχων το εκπληκτικο ''Symbolic''.Mετα απο ενα συντομο διαλειμα και με το project των control denied να εχει στο μυαλο του κυκλοφορουν το τελευταιο τους album σαν Death το ''Τhe sound of perseverance'' και στη συνεχεια λιγους μηνες μετα το ''Τhe fragile art of existence'' με τους control dinied ενα απαισιο album με τον ηχο των Death με καθαρα power φωνητικα(Παρατριχα δεν εκαψα αυτο τον δισκο απο τα νευρα μου).

Τον μαιο του 1999 μαθαινει οτι πασχει απο μια ανιατη ασθενεια και δεν υπαρχουν ποια κιθαρες,ενυσχητες,drums κτλ στο μυαλο του.Δυστηχως το Metal γεινεται πιο φτωχο γιατι 13 δεκεμβριου 2001 αφηνη την τελευταια του πνοη.Εμεις ομως οι οπαδοι σου δεν θα σε ξεχασουμε ποτε ΤΕΡΑΣΤΙΕ CHUCK SCHULDINER.

 
Προσπάθησα να τους ακούσω... Προσπάθησα με όλες μου τις δυνάμεις, μιλάω ειλικρινά....

Δε μου έκαναν κλικ & έτσι μπορεί να έχω αδικήσει μια εκπληκτική μπάντα...

Από δίσκους, άκουσα πιο ευχάριστα το Human & το Symbolic, αλλά πάλι, δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω κάποιο κομμάτι ιδιαίτερα...! :(
 
Kαι μονο που τους ακουσες κατι ειναι Μαριανα :thumbup:
 
Είναι που δε μου κάνει κλικ αυτό το στυλ ρε συ Βασίλη!....

Όχι ότι δεν θα το ακούσω, αλλά είναι κάποια που είναι too much για μένα!

Αδιαμφισβήτητο γεγονός πάντως η επιρροή τους στο death metal. Σχολιάζεται ακόμα και τώρα ότι το Scream Bloody Gore έβαλε τις βάσεις γι' αυτό που αποτελεί το death metal όπως το ξέρουμε!

Πάντως, ειλικρινά οι γνώσεις σου στο θέμα με εντυπωσιάζουν ακόμα μια φορά! :thumbup:
 
Βασιλη αυτοι κανουν περισσοτερο θορυβο κι απο τη ρεμους της μπεμπας μου :D
 
Ειχανε 'κολλησει' οι φιλοι μου με τους Death και "εμμεσα" κι εγω...

Θυμαμαι το λογοτυπο στα θρανια, σχεδιασμενο ακομα και στα 'flight'...

Το "The sound of perseverance" εκλεισε με τον καλυτερο τροπο τον κυκλο...

http://www.youtube.com/watch?v=nwRePCUg4Fg&feature=related
 
όλα είναι καλά μέχρι που μπαίνει η φωνή...εκεί παραιτούμαι
 
Όντας γυμνασιόπαιδο και κάνοντας τηλεφωνικές φάρσες, έβαζα το "Slowly we rot" για να τρομάξω τα ανυποψίαστα "θύματα".

Τα ποσοστά επιτυχίας, ήταν θεωρώ, υψηλά.
 
exetlaios είπε:
Όντας γυμνασιόπαιδο και κάνοντας τηλεφωνικές φάρσες, έβαζα το "Slowly we rot" για να τρομάξω τα ανυποψίαστα "θύματα".Τα ποσοστά επιτυχίας, ήταν θεωρώ, υψηλά.

Αυτο ειναι Obituary, βρε!... :)
 
Μεγαλη μπαντα.Οταν θελω να ακουσω progressive βαζω death...και κατι ακομα...δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι η μονη μπαντα που κυκλοφορησε 7 συνεχομενα αριστουργηματα,κατι που μονο οι θεοι maiden εκαναν.Α και progressive με ουσια οχι μ******ς :headbangdude: :headbangdude:
 
Δεν θα ξεχασω ποτε το ανεπαναληπτο live που εδωσαν στο ιστορικο Ροδον.Οπως δεν θα ξεχασω το ψαρωμα που εφαγα ως γυμνασιοπαιδο βαζοντας να ακουσω σε αντεγραμμενη κασετα με ζωγραφισμενο το λογοτυπο στο ''μανικι'' απο ενα φιλαρακο μου το ''Leprosy''.Ο Chuck Schuldiner παραμενει ενας τεραστιος δημιουργος και το γεγονος οτι μουσικοι και ακροατες οπου με τον ορο ''death metal'' πετανε σπυρια παραδεχονται οτι ειναι σπουδαιος μουσικος με τελεια κιθαριστικη καταρτηση αυτο λεει τα παντα.

Τα εξωφυλλα απο τον Εd Repka στα τρια πρωτα αλμπουμ εξακολουθουν να τρομαζουν ετσι απλα!!!
 
death-live in LA

[edit] yt link σε ολόκληρη συναυλία

εις μνημην του chuck.7 δισκοι αριστουργηματα,και για καποιον φιλο που το ειπε παραπανω,ουτε οι maiden δεν το καταφεραν αυτο.για μενα αγαπημενος δισκος τους το leprocy.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλα,ποσταρω αυτο τοτε που ο τιτλος του με εκφραζει απολυτα.

death-misanthrope

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα