Deathnote - Desu noto (2006)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το Deathnote. Όσοι δεν το έχετε δει είστε αδικιολόγητοι, μην κάνετε καν ερώτηση του τι είναι. :D

Οι διάλογοι, η πλοκή, η μουσική είναι υπέροχοι. Εγώ έχω κολλήσει άσχημα και ψάχνω τώρα την ταινία και τα comic.

MUST SEE

[edit] Το θέμα κλειδώνει καθώς είναι εκτός χρονολογικού ορίου <2006 [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...ξεκίνησα να διαβάζω το manga το 2004 (ολοκληρώθηκε δύο χρόνια αργότερα - σχετικά πρόσφατα δηλαδή).

Λόγω της επιτυχίας του, ακολούθησε (ως είθισται) και το anime, το οποίο αν δεν απατώμαι συνεχίζεται ακόμα.

Tην ταινία δεν την έχω δεί.

Εφ' όσον όπως είπες σε ενδιαφέρει το manga, θα σε έχω στα υπ'όψιν (μιά και το έχω όλο), οπότε μην ανησυχείς. :)

Aν σε τραβάνε οι ιστορίες μυστηρίου με ελαφρά αστυνομική πλοκή, συνδιασμένες με στοιχεία φαντασίας και του μεταφυσικού, σου προτείνω επίσης το 20th Century Boys, το οποίο προσωπικά το θεωρώ πολύ καλό - αν και προς το τέλος η ιστορία κάνει μία μικρή "κοιλιά"...
 
Naoki Urasawa λεγεται ο συγγραφεας κομιστας που εχει φτιαξει το 20th Centuy Boys,εχει κανει κανει επισης το monster που ειναι επισης αστυνομικο με στοιχια φαντασιας και κατι απο μεταφυσικο....τσεκαρετε το, πιστευω θα σας αρεσει και αυτο.το death note τωρα το ανακαλυπτω ,λενε οτι ειναι απο τα καλυτερα.......
 
Είμαι στο 32 και είμαι εθισμένος. Σε λίγο θα αρχίσω να μαθαίνω Ιαπωνέζικα για να μη περιμένω τους μεταφραστές :D

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ
 
Την ταινία είδα πρόσφατα, Καλή θα έλεγα.
 
τελικα ειδα τα δυο πρωτα,απο το δευτερο γινεται πολυ ενδιαφερον σεναριακα,πιο μετα θα δω και το επομενο ,ειναι κολημα τελικα ....
 
Βρε βρε..εχουμε τοπικ και για το Deathnote?

Απ'ολα εχει ο μπαξες τελικα.

Deathnote= :headbangdude:

δικαιως και το καλυτερο ανιμε τελευταια..

Εκπληκτικο..

Και με τρομερους χαρακτηρες, Ryuuzaki για να τον λατρεψεις, Light για να σε διχασει (το "σεξυ καθαρμα" οπως τον λεω)

Δεν μπαινω σε λεπτομερειες, γιατι θα μου ξεφυγει κανενα σποιλερ.:stfu::stfu:

Οσοι δεν το εχετε δει,ΤΡΕΧΑΤΕ! Καταπληκτικη υποθεση! Υπαρχει και με ελληνικους υποτιτλους (για να μην ζοριζεστε!)
 
το κακό είναι ότι μας τελείωσε.
 
Αυτο ειναι ενα θεματακι που με προβληματιζει λιγο..

πως να το πω διακριτικα?

Misa?
 
xmm δε ξέρω. Το κακό είναι ότι δε μπορούμε να το συζητήσουμε χωρίς spoilers
 
εμ..αυτο ειναι το μεγα προβλημα..

Ας παραμεινουμε λοιπον στο να προτεινουμε σε ολους να τρεξουν να το δουνε!
 
Να συμπληρωσω πως παρολο που το ειδα ολο με αγγλικους υποτιτλους, η δολεια που εκαναν και στο ελληνικο fansubbing group ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, σε σημειο να μετανιωσω που δεν τους περιμενα βλεπω τα νεα επς απο αυτους..

χιλια μπραβο στον HATEBREED, και σε οσους συμμετειχαν στο προτζεκτ..

παντα τετοια παιδια,ευχαριστουμε πολυ!
 
εγω το βλεπω απο το ελληνικο,ειμαι στο 17 και η πλοκη δε κανει καμμια κοιλια,φοβεροι οι σεναριογραφοι.κριμα που κατεβαινει αργα και που το εχετε δει,αλλιως θα σας ελεγα ηδη να ανοιξουμε κανα spoiler thread ,ελπιζω να αληθευει οτι θα βγει και δευτερος κυκλος
 
να ανοιξουμε νεο thread αν συμφωνουν οι mods, οπου εσυ θα μας λες τις σκεψεις σου για καθε επ που βλεπεις, κ εγω με τον shock θα γελαμε χαιρεκακα, γιατι ξερουμε τι θα γινει μετα!!! :diablotin: :diablotin:

οκ, δεν αξιζει να ανοιξουμε νεο thread μονο κ μονο για αυτο.. :icon_cry:

ειδες πλοκη? σε κραταει εκει, κ ενω τελειωνει ενα επ και σκεφτεσαι "οκ, τωρα δεν υπαρχει διεξοδος" ξαφνικα γινεται Η ανατροπη!

τι να πει το Lost κ η καθε αμερικανια που σου βγαζει την ψυχη τρεναροντας την πλοκη για να αυγατισει η σεζον?

τωρα, για τις φημες σχετικα με με δευτερη σεζον... δες το ολο κ το ξανασυζηταμε!!
 
Death2Eliza είπε:
να ανοιξουμε νεο thread αν συμφωνουν οι mods, οπου εσυ θα μας λες τις σκεψεις σου για καθε επ που βλεπεις, κ εγω με τον shock θα γελαμε χαιρεκακα, γιατι ξερουμε τι θα γινει μετα!!! :diablotin: :diablotin:
οκ, δεν αξιζει να ανοιξουμε νεο thread μονο κ μονο για αυτο.. :icon_cry:

ειδες πλοκη? σε κραταει εκει, κ ενω τελειωνει ενα επ και σκεφτεσαι "οκ, τωρα δεν υπαρχει διεξοδος" ξαφνικα γινεται Η ανατροπη!

τι να πει το Lost κ η καθε αμερικανια που σου βγαζει την ψυχη τρεναροντας την πλοκη για να αυγατισει η σεζον?

τωρα, για τις φημες σχετικα με με δευτερη σεζον... δες το ολο κ το ξανασυζηταμε!!
οκ! :) αν και με το ζορι κρατιεμαι να μη κατεβασω τα manga να δω τι γινεται!μπραβο στα παιδια παντως του εν λογω site...
 
σημερα ειδα το τελευταιο!πολυ ενδιαφερουσα σειρα ,θα κοιταξω και το manga πρεπει να διαφοροποιειται,οπως και η ταινια νομιζω ,αν βγει σε κανα βιντεο κλαμπ θα παρω να τη δω, αμα θελετε να κανουμε συζητηση εδω και να βαλουμε προειδοποιηση για spoiler
 
:biglaugh:εισαι ψημενος για συζητηση ε?ειμαι μεσα!

τωρα που το ξανασκεφτομαι, ειναι λογικο για οποιονδηποτε να καταλαβει πως θα εμπεριεχονται spoilers στο τοπικ, αλλωστε σε ολα που αφορουν σειρες αυτο δεν γινεται?

περιμενω το οκ απο σενα για να ξεκινησουμε!

εντωμεταξυ να σου πω, αν δεν το εχεις δει ακομα, οτι εχει βγει η ταινια του L σε raw. Δεν ειναι τπτ καινουργιο ουσιαστικα, ειναι summary των σημαντικοτερων σκηνων (με τρομερη αμελεια-παραλειψη της εκπληκτικης σκηνης στις σκαλες απο το επ.25).

εχει νομιζω 2 εξτρα σκηνες, η μια σκιζει κ ελειπε απο το κανονικο ανιμε, αλλα αν δεν συμφωνησουμε για τα spoilers, δεν μπορω να πω.. :diablotin:
 
οκ,μεσα!οποτε οποιος το διαβασει ας ξερει οτι απο εδω και περα η συζητηση περιλαμβανει **************SPOILERS***********************

η ταινια απο οτι ξερω διαφοροποιειται απο το anime οπως και αυτο απο το manga

αν θες κοιτα το λιγο το Manga ,υπαρχει και online αν δε ξερεις θα σου στειλω pm που να το δεις για να συζητησουμε και τις διαφορετικες εκδοχες του τελους,για τη ταινια μια και απο οτι καταλαβα, την εχεις δει(εγω οχι ακομη,αλλ δε πειραζει τη συζηταμε) , νικαει ο L , οι αντικαταστατες δεν υπαρχουν ,.....αληθεια πως σου φανηκε αυτο?τα δυο παιδια που πηραν τη θεση του L?νομιζω οτι προειπωθηκε με καποιο τροπο οταν ο L επλυνε τα ποδια του KIRA σα το Χριστο ,προλεγωντας ετσι οτι θα ανασταινωταν με καποιο τροπο,στη προκειμενη περιπτωση απο τον near και το melo που πηραν τη θεση του
 
δυστυχως δεν εχω προλαβει να διαβασω το μανγκα, οποτε δεν μπορω να συζητησω-συγκρινω δυστυχως.. (επενδυσα τον χρονο στο να χαζευω deathnote dounjinshi .. :diablotin: ,sorry, δεν φταιω, αυτη η κατασταση με την χειροπεδα εκτιναξε την φαντασια των φαν στα υψη! :D )

την ταινια την ειδα με μια φιλη σε raw, δλδ χωρις υποτιτλους. δεν εχει εναλλακτικο τελος, ειναι μπεστ οφ του L κ οπως σου ειπα, λειπει αυτη η καταπληκτικη σκηνη :eek: που ανεφερες κ εσυ. εχει ομως κατι που ελειπε απο το ανιμε.. την κηδεια του L.. και γι'αυτο κ μονο αξιζει..

σχετικα με melo + near..απο οτι μου εχουν πει ο μελο ειχε μεγαλυτερη κ σημαντικοτερη παρουσια στο μανγκα.. στο ανιμε ηταν οντως πολυ κομπαρσος.

ο νηαρ..κοιτα, αυτος ηταν συμπαθεστατος οκ? αλλα το μεγαλο προβλημα ηταν πως μετα την καταλυτικη παρουσια του L ,κανενας μα κανενας δεν θα επιανε μια ως αντικαταστατης του. ο L, απο οτι φαινεται, παει να καθιερωθει ως ενας απο τους δημοφιλεστερους ανιμε χαρακτηρες, κ γιατι οχι, το παληκαρι ηταν απαιχτο, θεος 'σχωρεστον..

αυτη την βρωμα, την σιχαμενη την μισα δεν αντεχα.. εσυ τι λες για αυτην?
 
μετα απο μια αναγκαστικη απουσια ολιγων ημερων εχουμε και λεμε.....

η μισα ηταν κατι σα το βουρλο της υποθεσης ,αν και ειχε το κινητρο της που βοηθαγε τον κιρα,αλλα και η αλλη η δημοσιογραφος παλι που ηταν εξυπνη και αυτη θυμα του κιρα επεσε,τωρα πως η shinigami επεσε στη παγιδα του κιρα να σκοτωσει τον L για να βοηθησει τι μισα ,λιγο παρατραβηγμενο μου φανηκε και το τελος γενικα το ιδιο σα να το τρεξανε λιγο,αν διαβασεις το manga παντως θα δεις στο τελος μια πομπη απο ατομα που μοιαζουν μελη θρησκευτικης σεχτας,μαλλον για συνεχεια το παμε.....παντως ο L ηταν μεγαλη μορφη και απο τις πιο αξιοσημειωτες των manga,anime γενικοτερα ο μελο και ο νιαρ ηταν σαν η διασπαση μιας μεγαλοφυιας στη καλη και τη κακη πλευρα,στο τελος χρειαστηκε να ενωθουν οι δυο και ισως να θυσιαστηκε ο μελο για να πιασουν τον κιρα.τωρα πως ο κιρα, που ειχε βαλει ως αντικαταστατη ο αληθινος κιρα εκανε τετοιο λαθος που ξεμπροστιασε τον lighto ,μηπως ηταν ο νιαρ που χρησιμοποιησε το death note και τον εβαλε να ενεργησει ετσι πριν πεθανει?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα