Deep Web

Crimson Moonlight

RetroActive
Joined
13 Ιουλ 2015
Μηνύματα
524
Αντιδράσεις
308
Έχετε επισκεφτεί ποτέ το deep web;

 


Πρόσφατα έμαθα την διαφορά του με το dark web, μέχρι τώρα θεωρούσα πως ήταν το ίδιο. Δεν έχω μπεί ποτέ, το φαντάζομαι όμως σαν τον διαδυκτιακό "σκουπιδότοπο" στον οποίο καταλήγουν ιστοσελίδες που έπαψαν να χρησιμοποιούνται, και γενικά παλιές σελίδες από τα 90'ς ή τις αρχές του 2000. Λένε ότι σε αντίθεση με την επιφάνεια του διαδυκτίου που είναι προσβάσιμη απ' όλους μας εκεί δεν υπάρχει λογοκρισία (ωστόσο δεν το πιστεύω), και ότι υπάρχουν πολλές πληροφορίες όλων των κατηγοριών που δεν είναι προσβάσιμες αλλιώς.


 


Πιό αναλυτικά δείτε
εδώ.
 
Πριν καιρό ο ΙΤ της εταιρίας που εργάζομαι, ανέφερε το dark net και ήμουν λίγο δύσπιστος. Προφανώς είναι το ίδιο με το dark web που αναφέρεις 1@Crimson Moonlight[/USER] . Βλέπω όμως, ότι τελικά υπάρχει και αυτό όπως ακόμη και το deep web που αναφέρεις. Τι άλλο θα βγει στη φόρα...

 
Απο οτι καταλαβα το deep web δεν ειναι κατι συγκεκριμενο, αλλα απλα το τμημα του ιντερνετ που δε φαινεται στην "επιφανεια". Επιφανεια αντιλαμβανομαστε συνηθως τις μηχανες αναζητησης.

Υποθετω κοινοτητες που διαμοιραζουν ταινιες και προγραματα παρανομα, και ειναι ορατες μονο σε μελη, μπορουν να θεωρηθουν οτι ανηκουν στο deep web. Το Pirate Bay και αλα τορενταδικα μπορει να ειναι τετοια, αλλα δεν ειναι στο deep web αφου μπορεις να τα βρεις απο τις μηχανες αναζητησεις, ενω ειναι τοσο notable που εχουν λημματα στη Wikipedia.

Εγω ειχα υποψη μου το Underground Gamer το οποιο ειχε τορρεντς παιχνιδιων, στο οποιο εμπαινες μονο αν ησουν μελος, και δε φαινοταν πουθενα. Ουτε καν θυμαμαι απο που το ειχα μαθει. Το οποιο ομως ανακαλυψθηκε και εκλεισε.
 
Aπ' όσο ξέρω οι ιστοσελίδες στο deep web έχουν την κατάληξη .onion. Καθώς το σκεφτόμουν, τελικά παλιότερα έχω μπεί σε μερικές τέτοιες ιστοσελίδες μέσω wayback machine. Ήταν απλές παλιές σελίδες (περ. 1995-1999) ειδήσεων από ειδησεογραφικά πρακτορεία που υπάρχουν ακόμα. Θυμάμαι το onion γιατί αναρρωτιόμουν γιατί να έχουν τόσο αστεία κατάληξη (κρεμμύδι). Και μέσω αναζήτησης του Firefox μπορείς να βρείς τέτοιες ιστοσελίδες αλλά δεν ανοίγουν. Κανονικά χρειάζεσαι τον tor για να τις ανοίξεις. Το dark web είναι άλλη περίπτωση, εκεί βρίσκεις καθε είδους παράνομα και αρρωστημένα πράγματα, για τα οποία δεν έχω καμία περιέργια να μάθω (δυο-τρεία βίντεο στο youtube με horror stories έφτασαν...).

 


Η ύπαρξη του deep web πάντως δικαιολογεί πού καταλήγουν όλες ο παλιές σελίδες που είτε εγκαταλήφθηκαν είτε έπαψαν να είναι συμβατές με τα νέα λειτουργικά συστήματα, γιατί πιστεύω ότι μία απλή διαγραφή δεν φτάνει. Τώρα για σύγχρονα sites φαντάζομαι θα έχει όλων των ειδών, αλλά κυρίως σαν αυτά που αναφέρει ο Rakeesh.
 
Crimson Moonlight είπε:
 


Η ύπαρξη του deep web πάντως δικαιολογεί πού καταλήγουν όλες ο παλιές σελίδες που είτε εγκαταλήφθηκαν είτε έπαψαν να είναι συμβατές με τα νέα λειτουργικά συστήματα, γιατί πιστεύω ότι μία απλή διαγραφή δεν φτάνει. Τώρα για σύγχρονα sites φαντάζομαι θα έχει όλων των ειδών, αλλά κυρίως σαν αυτά που αναφέρει ο Rakeesh.
Χμμ... δηλαδή κάτι παλιές ιστοσελίδες για κονσόλες όπως Sega Saturn που προφανώς δεν λειτουργούν πια καθώς η κονσόλα έχει σταματήσει να παράγεται. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε τέτοιες σελίδες.
 
Στο deep web δεν υπάρχουν παλιές σελίδες του www που εγκαταλείφθηκαν. Οι σελίδες που βλέπετε εκεί επίτηδες έχουν την εμφάνιση του internet στις αρχές του 90.

Αν θέλετε να δείτε σελίδες που δεν υπάρχουν πια, υπάρχει η σελίδα wayback machine.
 
Άψογο thread, Crimson Moonlight. Βέβαια το θέμα είναι ιδιαίτερο και φαντάζομαι πως δε μπορούμε να το συζητήσουμε εκτενώς σε ένα φόρουμ.

 


Από το λίγο που το είχα ψάξει, στο deep web υπάρχει
σοβαρή πιθανότητα να τη πατήσει κανείς όταν δε ξέρει τι κάνει.


Κάποιες από τις σελίδες που υπάρχουν εκεί μέσα -μεταξύ άλλων- θυμίζουν ταινία τρόμου. Παράνομες υπηρεσίες, άφθονα παράνομα προϊόντα (ελπίζω να καταλαβαίνετε), και ακόμα περισσότερα παράνομα βίντεο. Για παράδειγμα, μπορείς άθελά σου να γίνεις μάρτυρας (δηλαδή συμμέτοχος και συνένοχος για να το δούμε και πιο σοβαρά) ακόμα και εκμετάλλευσης/κακοποίησης οποιασδήποτε μορφής, μέσω live streaming.



Υπάρχουν 2-3 παιχνίδια που είχα βρει -αλλά δεν τόλμησα να παίξω- και μου τράβηξαν τη προσοχή, αλλά ακόμα και σε αυτά λέγεται ότι υπάρχουν σοκαριστικές ( αληθινές ; ) εικόνες και αρχεία από τον παγκόσμιο ιστό, γι' αυτό και επιβάλλεται να παίζονται μόνο σε safe mode.


 


Αυτό που θέλω να πω πάνω από όλα, θα το πω με μια εικόνα που βρήκα:
fetch


Μεγάλη προσοχή παιδιά!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
blackcatgirl είπε:
Άψογο thread, Crimson Moonlight. Βέβαια το θέμα είναι ιδιαίτερο και φαντάζομαι πως δε μπορούμε να το συζητήσουμε εκτενώς σε ένα φόρουμ. 


Από το λίγο που το είχα ψάξει, στο deep web υπάρχει
σοβαρή πιθανότητα να τη πατήσει κανείς όταν δε ξέρει τι κάνει.


Κάποιες από τις σελίδες που υπάρχουν εκεί μέσα -μεταξύ άλλων- θυμίζουν ταινία τρόμου. Παράνομες υπηρεσίες, άφθονα παράνομα προϊόντα (ελπίζω να καταλαβαίνετε), και ακόμα περισσότερα παράνομα βίντεο. Για παράδειγμα, μπορείς άθελά σου να γίνεις μάρτυρας (δηλαδή συμμέτοχος και συνένοχος για να το δούμε και πιο σοβαρά) ακόμα και εκμετάλλευσης/κακοποίησης οποιασδήποτε μορφής, μέσω live streaming.



Υπάρχουν 2-3 παιχνίδια που είχα βρει -αλλά δεν τόλμησα να παίξω- και μου τράβηξαν τη προσοχή, αλλά ακόμα και σε αυτά λέγεται ότι υπάρχουν σοκαριστικές ( αληθινές ; ) εικόνες και αρχεία από τον παγκόσμιο ιστό, γι' αυτό και επιβάλλεται να παίζονται μόνο σε safe mode.


 


Αυτό που θέλω να πω πάνω από όλα, θα το πω με μια εικόνα που βρήκα:
fetch


Μεγάλη προσοχή παιδιά!!
Όλα τα παραπάνω απ' όσο γνωρίζω υφίστανται στο dark web. Πιστεύω λίγα τέτοια περιστατικά θα υπάρχουν στο deep web, κυρίως γιατί είναι πιό εύκολα προσβάσιμο και ελεγχόμενο (ξαναλέω ότι δεν πιστεύω ότι είναι ανώνυμο όπως έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα). Επίσης παρόμοιες προειδοποιήσεις έχουν αρκετοί αθώοι (κυριολεκτικά) ιστότοποι, πχ. από μουσικά συγκροτήματα. Δεν σημαίνει ότι συμβαίνει κάτι παράνομο μέσα.


Θα ήταν χρησιμο άν σχολίαζε και κάποιος που έχει εμπειρία από αυτά τα ιντερνετικά καταγώγια.
 
Χωρίς να γνωρίζω πολλά για το deep web τα περισσότερο για urban legend μου μοιάζουν. Σοκαριστικές και διάφορες περίεργες ιστοσελίδες μπορεί να βρει κανείς αν γνωρίζει που να ψάξει τι και με το google. Τώρα για κάτι παράνομα και ακραία πράγματα μου φένεται περισσότερο τραβηγμένα από τα μαλλιά. Mπορεί να κάνω λάθος, αλλά η παπάτζα (και ειδικά σε αυτή τη χώρα) απλά δεν έχει προηγούμενο και δεν ξέρεις τι να πιστέψεις.
 
Νομίζω ότι στο deep web μπορείς να μπεις μόνο με browsers όπως το TOR τα οποία προσφέρουν κάποιο επίπεδο ανωνυμίας.

Τίποτα δεν μπορεί να είναι 100% ασφαλές βέβαια. Πάντως ξέρω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για το "απλό" internet σε περίπτωση που η χώρα σου ή ο provider έχει λογοκρίνει κάποια σελίδα. Μέσω TOR network μπορείς να ξεπεράσεις αυτές τις ασπίδες και να μπεις όπου θες κανονικά. Φαντάζομαι πολύς κόσμος σε Κίνα και Βόρεια Κορέα θα το χρησιμοποιεί καθημερινά.
 
Μου πήρε 35 δευτερόλεπτα να καταλάβω ότι ο αρθρογράφος μπερδεύει το Deep με το Dark Web. Το όλο θέμα ξεκίνησε με ένα άρθρο σε ένα επιστημονικό περιοδικό γύρω στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του 90 (για αυτό και θα δείτε άρθρα σε διάφορα "τεχνολογικά site" που περιγράφουν ότι με περίπου 1000 ευρώ μπορείτε να έχετε όλο το internet στο pc σας). Το deep web είναι το κομμάτι που δεν είναι άμεσα προσβάσιμο από τις μηχανές αναζήτησης ή ακόμα και από τον browser, μιας και περιλαμβάνει μεταξύ άλλων σελίδες που δημιουργούνται δυναμικά ή ακόμα και προστατευμένες με password σελίδες. Για παράδειγμα το retromaniax είναι κομμάτι του deep web. Πως γκένεν ατό; Απλό, αρκεί να τρέξετε για παράδειγμα την αναζήτηση, παιχνίδια Atari με την Candy Candy. Η σελίδα που θα παρουσιαστεί είναι κομμάτι του deep web. Ένα άλλο τεράστιο site του deep web είναι το taxis.

To Dark Web τώρα μπορεί να θεωρηθεί κομμάτι του deep web με την έννοια ότι δεν είναι άμεσα προσβάσιμο. Θεωρητικά μέσα υπάρχουν λογοίς λογοίς πράγματα αλλά απ' ότι έχω διαβάσει το πιο πιθανό είναι να πετύχει κανείς διάφορους συνωμοσιολόγους. Κοινώς πολύ κακό για το τίποτα. Και όσον αφορά στην ανωνυμία στο Internet. Είναι κάτι αντίστοιχο με την ύπαρξη εξωγήινων. Πολλοί πιστεύουν ότι υπάρχει, αλλά κανένας δεν την έχει δει πραγματικά. Κι αυτό γιατί το internet δεν είναι χτισμένο από αιθέρα αλλά από φυσικές υποδομές. Αν και μπορείς να κάνεις πάρα πολύ δύσκολη την ανακάλυψη σου, και πρακτικά αδύνατη την αποκρυπτογράφηση των δεδομένων σου, από τη στιγμή που είσαι αναγκασμένος να συνδεθείς μέσω μιας υποδομής η ανακάλυψη σου είναι πιθανή. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι δεν πρέπει να τηρούμε τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα