Defender of the Crown στο iPhone!

tantalos

Retro Member
Joined
26 Ιαν 2009
Μηνύματα
180
Αντιδράσεις
25
To Defender of the Crown ήταν ένα από τα πρώτα παιχνίδια που είχα στον Amstrad 1512, καποτε. Τόσο πολύ μου άρεσε, που είχα βγάλει το αρχικό sound theme, με το οποιο ξεκιναει το παιχνιδι, σε ενα υποτυπωδες πιανάκι που είχα, και το έπαιζα!

Καποια στιγμή, μετα απο πολλές σφαλιάρες, έμαθα να το τερματίζω εύκολα. Παντα ομως με εντυπωσιαζαν τα γραφικα της Amiga, τα οποια τα εβλεπα μονο σε περιοδικα οσον αφορα το συγκεκριμενο παιχνιδι.

Όταν λοιπον είδα οτι το παιχνιδι ειναι διαθεσιμο για το iPhone, ουτε καν το σκεφτηκα. Το κατεβασα, και το τερματισα στην πρωτη μου κιολας αποπειρα... Τι ωραιες αναμνησεις.... :)

Επαιζε κανενας σας το εν λογω παιχνιδι;

Προβολή συνημμένου 57424
 
Δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο το παιχνιδι αλλα μερεντα ετρωγα με το κιλο μικρος :D
 
Πως ετσι ,αφου βγηκε σε ... Nes .

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν ονομα το ξερω φιλε Nemo οπως και οτι κυκλοφορησε για nes αλλα δεν ειχα ιδεα τι παιχνιδι ειναι.
 
DotC στο iphone λοιπόν !! Να και μία έκδοση που δεν έχω παίξει... (και που μάλλον δεν θα μπορέσω να παίξω)

Φίλε Tantalos, είχε γίνει παρουσίαση *ειδικά* της pc έκδοσης σε κάποιο MicroMad. :) Δεν θυμάμαι αν το έχουμε σκαννάρει, αλλά θα ελέγξω.

------

Metalcandyman: To Defender of the Crown είναι παιχνίδι-σταθμός της Amiga, το οποίο για πολύ κόσμο αποτέλεσε αυτό που ονομάζουμε "αντικείμενο πόθου".

Τα απίστευτα (για την εποχή) γραφικά του Jim Sachs, έδωσαν μία πρώτη "γεύση" για την ποιότητα που έμελλαν να έχουν τα games αυτού του φοβερού υπολογιστή.

Σου εγγυώμαι πως δεν θα βρείς παλιό amiga-user που να μην έχει έστω ακούσει για το παιχνίδι αυτό.

Για να μπείς στο κλίμα, ορίστε μερικά παλιότερα threads για το παιχνίδι, με "άρωμα" retromaniax: :D

Προσωπικές αναμνήσεις στα σχόλια του Pixel που φιλοξενεί review του παιχνιδιού απο τον Λεκό.

Τhread με γενικά σχόλια.

Review της Amstrad έκδοσης απο τον Stan.

Review της CBM έκδοσης απο τον Alucard.

Slideshow με τις τελικές οθόνες απο τις ρετρο home computer εκδόσεις.

Αν ποτέ ασχοληθείς (και επειδή τυγχάνεις κονσολάς), μην παραλείψεις να τσεκάρεις την GBA version !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τhanks για τα links Billy - δεν ηξερα οτι εχει γινει Special Review του παιχνιδιου σε καποιο PIXEL!
 
εγώ billy δεν πιστεύω καν ότι υπάρχει gamer του β' μισού των 80's που να μην το ξέρει ακόμα και αν δεν είχε τότε παίξει το παιχνίδι...διαβάσαμε το πιξελ και το ρεβιού της εποχής
 
Σαν ονομα και γω δεν πιστευω να μην το ξερει καποιος αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να το εχουν παιξει και ολοι.Εγω πχ οπως ειπα το ξερω σαν ονομα αλλα δεν το εχω παιξει ποτε.Και με αφορμη αυτου του θεματος ειδα καποια βιντεο στο youtube και για τα γουστα μου με ειναι απλα αδιαφορο χωρις να σημαινει βεβαια οτι δεν ειναι παιχνιδαρα για αλλους.
 
Ακόμη θυμάμαι τη μέρα το μέρος και την ώρα που σαν πιτσιρίκι κοιτούσα το review του παιχνιδιού με εικόνες από την έκδοση της Amiga.

Είχα πάθει αφυδάτωση από την πόρωση λέμεεε...

Αργότερα το είχα πρωτότυπο (που δυστυχώς δεν έχω πλέον) για τον Commodore 64.

Κάνα δυο χρόνια αργότερα το είχα στην Amiga.

Από τα πολύ πολύ αγαπημένα...

tantalos είπε:
To Defender of the Crown ήταν ένα από τα πρώτα παιχνίδια που είχα στον Amstrad 1512, καποτε. Τόσο πολύ μου άρεσε, που είχα βγάλει το αρχικό sound theme, με το οποιο ξεκιναει το παιχνιδι, σε ενα υποτυπωδες πιανάκι που είχα, και το έπαιζα!
Καποια στιγμή, μετα απο πολλές σφαλιάρες, έμαθα να το τερματίζω εύκολα. Παντα ομως με εντυπωσιαζαν τα γραφικα της Amiga, τα οποια τα εβλεπα μονο σε περιοδικα οσον αφορα το συγκεκριμενο παιχνιδι.

Όταν λοιπον είδα οτι το παιχνιδι ειναι διαθεσιμο για το iPhone, ουτε καν το σκεφτηκα. Το κατεβασα, και το τερματισα στην πρωτη μου κιολας αποπειρα... Τι ωραιες αναμνησεις.... :)

Επαιζε κανενας σας το εν λογω παιχνιδι;

Προβολή συνημμένου 57424
 
tantalos είπε:
Τhanks για τα links Billy - δεν ηξερα οτι εχει γινει Special Review του παιχνιδιου σε καποιο PIXEL!
Νο problem. :)

Το επίμαχο review με την pc version είναι σε τεύχος του Micromad που δεν έχει ψηφιοποιηθεί ακόμα ολόκληρο, αλλά μιά και είχα τον σκάννερ πρόχειρο, το ετοίμασα (είναι μόνο τρείς σελίδες).

To review έχει κάποιες ανακρίβειες και σίγουρα δεν είναι στα ίδια επίπεδα με εκείνο του Λεκό, αλλά δεν παύει να αποπνέει μία ιδιαίτερη "retro" αίσθηση. :)

micromadissue32046.jpg


micromadissue32048.jpg


micromadissue32049.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επαιζα σαν τρελλός. Σε PC. Και τώρα θα μου άρεσε, αλλά δεν παίζει καλά σε Win7.

Εκείνο που δεν κατάφερα καλά να μάθω ήταν οι ξιφομαχίες (για να σώσεις damsel ή να κλεψεις τίποτε) και κυρίως οι κονταρομαχίες, δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω. Δεν είχα οδηγίες, επαιζα σε PC με μονόχρωμη οθόνη ένα αντίγραφοι που ήταν σε floppy, και όταν λέμε floppy εννοούμε τις παλιές δισκέτες των 5.κατι ιντρών, 1.2 ΜΒ χωρητικότητα, όχι τις σκληρές δισκέτες μετά. Κουνούσα το κοντάρι πάνω-κάτω μπας και έπρεπε να σημαδέψω κάπου, αλλά μονίμως έχανα και με κορόΙδευαν οι άλλοι ιππότες :)
 
Elephadas, για tips δες και εδώ. :) (btw, εκείνη την εποχή ακόμα πιθανότερο ήταν να έπαιζες το παιχνίδι σε 360άρες δισκέττες, παρά σε 1.2 MB :D )

Tις ξιφομαχίες ένας φίλος μου τις πέρναγε απλά κρατώντας πατημένο το enter (αλλά βέβαια διάλεγε τον Geoffrey Longsword !!). Για τις κονταρομαχίες, υπήρχε συγκεκριμένο σημείο που σημάδευες με το δόρυ (στο κέντρο της ασπίδας του αντιπάλου), πράγμα που ήταν πολύ πιό εύκολο με τα πλήκτρα παρά με το mouse.

Σε windows 7 που είπες, δοκίμασε καλύτερα να παίξεις μέσω κάποιου emulator (π.χ. DOSbox).

Αναρωτιέμαι πάντως πως να παίζει το παιχνίδι σε iphone !! (η εικόνα που έβαλε ο Tantalos δείχνει "amiga")

Kάποια στιγμή θα το googlάρω και θα το σιγουρέψω...

---EDIT---

Το τσέκαρα. Πρόκειται όντως για "καραμπινάτο" amiga port (πράγμα που δεν μας χαλάει βεβαίως-βεβαίως :) )

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήμουν σε αμερικανικό πανεπιστήμιο, οπότε είχαμε 1.2 ΜΒ σχετικά νωρίς. Άλλωστε δεν το απόκτησα τη στιγμή που πρωτοβγήκε.

Σε κάποια φάση μολύνθηκε η δισκέτα από τον ιό Yankee Doodle που ναι μεν δεν ήταν πολύ ενοχλητικός (την αθώα εκείνη εποχή το μόνο που έκανε, αν θυμάμαι σωστά, ήταν να βάζει το PC να παίζει τη μουσική του τραγουδιού "I'm a Yankee Doodle Dandy") αλλά όταν χρησιμοποίησα τον πρωτόγονο McAfee της εποχής ο ιός μεν ξεπαστρεύτηκε αλλά μετά το παιχνίδι άρχισε να έχει προβλήματα. Έψαξα πρόσφατα και το κατέβασα (και είδα πρώτη φορά ότι είχε χρώματα!) αλλά δεν έπαιζε καλά και το παράτησα.
 
Αυτό το παιχνίδι το πρωτοέπαιξα στην Γερμανία, σε κάτι φίλους μας στο Neu-Isenburg (προάστιο της Frankfurt am Main), που έίχαν πάρει την Amiga 2000. Και ήταν τόσο μεγάλη αγορά που ο πατεράς τους είπε, ή υπολογιστή ή δακοπές στην Ελλάδα, κι έτσι εκείνο το καλοκαίρι δεν ήρθαν Ελλάδα, αλλά πήγαμε εμείς. Τι εντύπωση που έκανε αυτό το παιχνίδι σε όλους μας! Αυτό και το άλλο με το υποβρύχιο. @billy : κι εμείς ξέραμε αυτό το κόλπο με τις κονταρομαχίες, μάλιστα ο φίλος μου το τερμάτιζε συνέχεια.
 
Πίσω
Μπλουζα