Defender of the crown

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
def1lg2.jpg


defendertelikonx9.jpg


ΠΑΙΞΤΕ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και ειχα μεινει με ανοιχτο το στομα απο το review του Pixel ,οπως ολοι ,δεν γνωριζα οτι ειχε κυκλοφορησει και στον Αmstrad ,damn. :angry:
 
Πάρα πολύ καλή προσπάθεια για τον Amstrad!!!
 
...τις πρώτες εικόνες της κυκλοφορίας του θρυλικού αυτού παιχνιδιού σε amstrad, τις είχα πετύχει σε amstradοδιαφήμιση, σε κάποιο οπισθόφυλλο του MicroMad αν θυμάμαι καλά...

Δυστυχώς τότε δεν το "κυνήγησα" σε αυτή τη version, αν και θα έπρεπε...

Υπήρξε ποτέ άραγε αγγλική έκδοση;
 
Stan, εγώ είχα την εντύπωση ότι το παιχνίδι στον Amstrad ήταν υπερβολικά ευκολότερο σε σχέση με την έκδοση για την Amiga. Ιδιαίτερα τα Tournaments ήταν γελοίας δυσκολίας και μπορούσες παίζοντας για γη με όλους να κατακτήσεις όλη την Βρετανία για την πλάκα. Με μεγάλο income έπαιρνες και τεράστιο στρατό και τελείωνε το θέμα.

Άσε και τον καταπέλτη όταν πήγαινες να καταλάβεις κάποιο κάστρο, που σου είχε σημάδια πότε να πατήσεις το κουμπί για να σπάσεις τον τοίχο. Μου έμεναν και πέτρες καβάτζα πάντα.
 
Δεν ξέρω βρε Giama... εμένα μου φαινόταν πιο δύσκολο... καλά βέβαια όπως συνιθίσεις είναι! Επειδή το είχα παίξει πρώτα σε Amiga φίλου, δεν μπορούσα να το συνηθίσω στον Amstrad!
 
εκείνο που θυμαμαι γι' αυτό είναι ότι:

η μεταφορά ήταν εξαιρετική αλλά η πειρατική έκδοση που κυκλοφορούσε εδώ ήταν χάλια... (με χαλασμένα γραφικά και κολλήματα :angry: )

δεν ξέρω εάν η έκδοση που υπάρχει uploaded είναι εντάξει...!

και όντως, το να αλλάζεις συνέχεια πλευρές στην δισκέτα ήταν σπαστικό...

να, που χρειάζεται επειγόντος ένα b drive... :eek:
 
fgbrain, την Γαλλική έκδοση είχες;
 
Δεν νομίζω να είχε κυκλοφορίσει άλλη εκδοση εκτός από την Γαλλική! Ακόμα και σε rom που εψαξα και το βρήκα για τον Emulator στα Γαλλικά ήταν και πάλι! Ευτυχώς στο δικό μου τα γραφικά ήταν άψογα! Μου το είχε δώσει η καθηγήτρια των Γαλλικών μου (να σαι καλά Νεκταρία!) μετά από ένα ταξίδι στο Παρίσι όπου είχε πάει! Φανατική Amstradοβια και εκείνη! #)
 
ναι, μόνο Γαλλική υπήρξε... :cry:
 
δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω εδώ το παρόμοιο αλλά εξαιρετικό Iron Lord της Ubi Soft, το οποίο δυστυχώς -όπως και άλλα- κυκλοφόρησε μόνο στα Γαλλικά...

iron_lord.png


ironlord.png


1178.png


Αλήθεια, υπάρχει κανείς που να το έχει παίξει ??
 
Αυτά τα Γαλλικά με χάλαγαν... δεν τα συμπαθούσα καθόλου από το σχολείο (μόνο την δασκάλα μου στο σπίτι συμπαθούσα,χεεχεχε). Ετσι μόνο το Defender Of The Crown έπαιξα γιατί το είχα αποθημένο από την Amiga!
 
fgbrain είπε:
δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω εδώ το παρόμοιο αλλά εξαιρετικό Iron Lord της Ubi Soft, το οποίο δυστυχώς -όπως και άλλα- κυκλοφόρησε μόνο στα Γαλλικά...
Αλήθεια, υπάρχει κανείς που να το έχει παίξει ??
Είχε πέσει στα χέρια μου σε ανταλλαγές δισκετών με φίλο.

Δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα, ουσιαστικά τα μόνα πράγματα που θυμάμαι είναι ότι:

- Ήταν στα Γαλλικά

- Ήταν μεγάλο σε μέγεθος (αρχείων), 1 full δισκέτα (2x178k) σίγουρα, πολύ πιθανόν και παραπάνω. Πολύ σημαντικός λόγος που με απέτρεψε να ασχοληθώ περισσότερο (καταλαβαίνετε φαντάζομαι).
 
fgbrain είπε:
Αλήθεια, υπάρχει κανείς που να το έχει παίξει ??
..το είχα παίξει σε amiga, την ίδια περίοδο που είχα ασχοληθεί και με το Rings of Medusa.

Πολύ καλό παιχνίδι !!
 
Συγχαρητήρια στον fgbrain για το Iron Lord που ανέφερε - ξέρεις πολλά μάλλον :)

Το DotC μαζί με αυτό και κάποια άλλα έχω την εντύπωση πως είχαν καταφέρει ένα btrakthrough στον CPC καθώς το μέγεθος/φιλοδοξία τους ήταν πολύ μεγαλύτερο από το μηχανηματάκι. Άλλο παράδειγμα: Sim City, ίσως North and South... φοβερά πράγματα. Από τα μπλιπ-μπλιπ του Roland σε RTS!!!
 
fgbrain είπε:
δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω εδώ το παρόμοιο αλλά εξαιρετικό Iron Lord της Ubi Soft, το οποίο δυστυχώς -όπως και άλλα- κυκλοφόρησε μόνο στα Γαλλικά...
Αλήθεια, υπάρχει κανείς που να το έχει παίξει ??
Στο C=64 ,στα αγγλικα βεβαια :D

Δυστηχως αν και εφτασα πολυ κοντα στον τερματισμο (λαβυρινθο στο τελος )δεν καταφερα να το ολοκληρωσω.
 
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Αυτό ήταν και το τελευταίο από τα updates! Από εδώ και πέρα όλα τα reviews θα είναι όσο πιο όμορφα μπορώ!
 
Ευτυχώς που την πρώτη φορά που το έπαιξα ήταν στο αμιγκάκι μου το 1990, και όχι σε κάποιο 8μπιτο, γιατί για να μην κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλό μας, μόνο εκεί παίζεται. Κορυφαίο παιχνίδι, οπτικά και μουσικά (και τρανή απόδειξη ότι η Αμιγκα ήταν εκατομμύρια έτη φωτός μπροστά από κάθετι άλλο εκείνη την εποχή)

Θέλω να πω και την εμπειρία μου.....Πρέπει να ήταν Σεπτεμβριος ή Οκτώμβριος 1987 (σίγουρα ήταν το 1987) και μετά από επίσκεψη στον οδοντογιατρό (μια από τις εκατοντάδες επισκέψεις) είπαμε με τη μάνα μου να πάμε στο ΜΙΝΙΟΝ και μάλιστα στον 5ο όροφο, που ήταν τα...τεχνολογικά. Φτάνοντας βγήκα σε μια αρκετά μεγάλη αίθουσα που ήταν γεμάτη κομπιούτερ, δε θυμάμαι καθόλου μοντέλα για να αναφέρω. Ομως, θυμάμαι ολοκάθαρα την εξής εικόνα. Στη μέση της αίθουσας ήταν μαζεμένος κόσμος, καμια 25αριά , και είχαν περικυκλώσει... κάτι. Αυτό το κάτι, αναπαρήγαγε μεταλλικούς ήχους. Πλησιάζω και χώνομαι και...αυτή ήταν η πρώτη μου οπτική και ακουστική επαφή με την Α500. Ο τύπος χειριζόταν ένα ποντίκι (που δεν είχα ξαναδεί) και έπαιζε DotC, εξ ου και οι μεταλλικοί ήχοι από τα σπαθιά στις ξιφομαχίες. Εκστασιάστηκα, αλλά επανήλθα γρήγορα στο άκουσμα των σχεδόν 200.000 δρχ χωρίς οθόνη...
 
Rygar είπε:
Ευτυχώς που την πρώτη φορά που το έπαιξα ήταν στο αμιγκάκι μου το 1990, και όχι σε κάποιο 8μπιτο, γιατί για να μην κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλό μας, μόνο εκεί παίζεται.
Και στον Αταράκο παίζεται καλά Rygar... και στον Αταράκο... :tease:

Rygar είπε:
Εκστασιάστηκα, αλλά επανήλθα γρήγορα στο άκουσμα των σχεδόν 200.000 δρχ χωρίς οθόνη...
Απαγορευτική τιμή τότε, για τους περισσότερους από εμάς σίγουρα!
 
DINO είπε:
Και στον Αταράκο παίζεται καλά Rygar... και στον Αταράκο... :tease:
Ισως, λέω ΙΣΩΣ (αφήνω και μια μικρή, πολύ μικρή και ασήμαντη, πιθανότητα) να έχεις δίκιο :D

Εντάξει, δεν το έχω δει ποτέ. Τώρα προσπαθώ να ξυπνήσω το 1040 μου να δω τί πουλιά πιάνει...
 
Πίσω
Μπλουζα