Deja VU

woody

RetroN00b
Joined
5 Ιουλ 2010
Μηνύματα
16
Αντιδράσεις
4
Παιδια ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια στον Commodore 64 ηταν το Deja VU, ενα πολυ ατμοσφαιρικο αστυνομικο adventure, και πολυ προχωρημενο για τα δεδομενα της εποχης! Το θυμαστε? Υπηρχε και στην Amiga 500, και αν θυμαμαι καλα νομιζω μετα βγηκε και Deja VU2!
 
Nαί, ναι !! :thumbup:

Woody, όπως είπες, πρόκειται για ένα πολύ ατιμοσφαιρικό αστυνομικό adventure ("macventure") της Icom, που θυμίζει "film noir".

Αν και κυκλοφόρησε αρχικά σε Mac (η υψηλή ανάλυσή του οποίου προσφέρεται για όμορφα γραφικά), στην Ελλάδα το γνωρίσαμε μέσω του Special Review του Pixel στην έκδοση για Atari ST, απο τον "συνήθη ύποπτο", Λεκό (μάλιστα το "review" ήταν ουσιαστικά και... η λύση του παιχνιδιού !!).

Hταν πάντως πολύ θετικό ότι ένα τέτοιο παιχνίδι βρήκε το δρόμο του και στα οκτάμπιτα μηχανήματα όπως ο C64 (ο συγκεκριμένος υπολογιστής είχε αρκετά δείγματα απο point & click adventures).

Δυστυχώς το παιχνίδι δεν μεταφέρθηκε απο κάποια εταιρία σε υπολογιστές όπως ο 6128 (ήταν αμερικάνικο), και δεν μπόρεσα να ασχοληθώ μαζί του άμεσα.

Φυσικά πήρα το αίμα μου πίσω λίγα χρόνια αργότερα, με την αγορά μίας Amiga 500... :D

Woody, τo Deja Vu 2 που ανέφερες, είμαι 99% σίγουρος ότι το είχε κάνει review o "μαίτρ" Αντρέας. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι νούμερο είχε πάρει στην βαθμολογία, αλλά γενικά ήταν υψηλή !!
 
το είχα στην DOS έκδοση του και το εξώφυλλό ήταν νομίζω το ίδιο με άλλα ports:

Deja_vu-package.jpg


θυμάμαι ότι ήταν πολύ διαφορετικό από ότι είχα δει μέχρι τότε αλλά το είχα μισήσει γιατί απλά ήμουν πολύ πιτσιρικάς για να καταλάβω τα δύσκολα αγγλικά του :)
 
Αν και δεν είναι για commodore...
 
αν και δεν είναι για commodore...
 
Ωραίος Grinder...

Στο Phoenix που θα κυκλοφορήσει αυτό το μήνα στη στήλη XYZZY έχω αφιέρωμα στην ICOM.
 
Εξαιρετική δουλειά alkis21...ΜΠΡΑΒΟ σε όλους (αν και άργησα λίγο...)!!!



Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι (και οι παλιοί!)
 
Να'σαι καλά φίλε. :)
 
Πίσω
Μπλουζα