DEMFIR 0.5z για ΜΒ02+

Μα νομιζω οτι εχει βγει νεα εκδοση για Divide απο τις 3 του μηνος...
 
Ναι, το γνωρίζω ότι υπάρχει εδώ και καιρό για divide αφού ήταν ο λόγος που αγόρασα και το divide τότε... ;-)

Απλά, ενώ ήμουν ανάμεσα σε ΜΒ02+IDE(redesigned version) και απο την άλλη την απλότητα των firmware του DIVIDE. Τώρα τα έχω όλα σε ένα Interface το οποίο προσφέρει πολλά περισσότερα όπως software unrainer, BS-DOS, DMA,etc..

;-)
 
Και από που το πήρες Anestis? Από velesoft?

Αυτό που με χαλάει στο MB02+ είναι το ότι είναι μεγάλο όσο το spectrum και αν θυμάμαι καλά ήθελε και εξωτερική τροφοδοσία, δεν είχε την απλότητα και την ευχρηστία του Divide το οποίο και μικρό είναι και δε χρειάζεται τροφοδοσία. Βέβαια όλα εξαρτώνται και από τι θέλει να κάνει ο καθένας, αν πχ το θέλει μόνο για να φορτώνει παιχνίδια ή καλύτερη λύση και πιο compact είναι το divide, αν θέλει να κάνει πιο ψαγμένα πράγματα τότε MB02+.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αγόρασα από τον Ingo Truppel

http://www.truppel-online.de/Fotos/Seite.html

Η καινούργια έκδοση είναι δύο divIDE στην σειρά και έχει μια σειρά από πλεονεκτήματα απέναντη στο κλασικό MB02+. Αποτελεί για μένα πλέον την απόλυτη λύση.
 
Μέχρι να βγεί το MB03+ :D

Αλήθεια αυτός πουλάει καθόλου ή το πούλησε αποκλειστικά σε σένα?

Πόσο πήγε?
 
Πουλάει κανονικά και μου έκανε εντύπωση πόσο οργανωμένος ήταν. Τώρα δεν ξέρω αν του έχουν μείνει διαθέσιμα άλλα τη συγκεκριμένη στιγμή.

Πάντως είναι πολύ συνεργάσιμος και πολύ καλό παιδί. Το κόστος του MB02+IDE ίσως είναι λίγο απαγορευτικό αλλά την ξέρετε την τρέλα μου. Μαζί με ενα 512ΜB CF πλήρωσα συνολικά 250 ?. Απλά το MB02+ έχει ένα κάλο DOS από πίσω του και η ιδέα της virtual tape και tape pointer επιτρέπει όλο το λογισμικό να τρέχει από HDD χωρίς καμία αλλαγή.

Αν πραγματικά θες να παίζεις μόνο παιχνίδια τότε το divIDE είναι τέλεια λύση. Αν θέλεις να ασχοληθείς και με άλλα πράγματα τότε το MB02+ ίσως είναι μονόδρομος την δεδομένη στιγμή. ;-)

Αυτά τα ολίγα....επιστρέφω στο κώδικα μου γιατί έρχετε το deadline

:shake:
 
Υπάρχει όμως και το Divide+ που παίρνει και αυτό Residos και ακόμα 4 firmwares ταυτόχρονα... βέβαια αυτή τη στιγμή δεν πουλιέται πια (για την ώρα τουλάχιστον).
 
gtsamour είπε:
Υπάρχει όμως και το Divide+ που παίρνει και αυτό Residos και ακόμα 4 firmwares ταυτόχρονα... βέβαια αυτή τη στιγμή δεν πουλιέται πια (για την ώρα τουλάχιστον).
Ναι αλλά δεν έχει Z80 DMA, RealTimeClock, software unrainer, πρόσβαση σε floppy,hdd,cf ταυτόχρονα, πραγματικό DOS debugged ROM και printer port

:p
 
Πρόσβαση ταυτόχρονα σε floppy hdd cf έχει το plus, software unrainer όχι αλλά εγώ θα προτιμούσα να αλλάξω το umbrella chip που θα είναι και καλύτερο. Έχει όμως άλλα που δεν έχει το MB02+ (πολλαπλά f/w χωρίς περιορισμό μεγέθους, battery backed RAM, 512 ROM kai 512 RAM, λειτουργία σε real 128kb mode, ramdisk και άλλα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπα όλα αυτά που λες υπάρχουν κανονικά στο καινούργιο MB02+ και ssssss μην μάθει κανείς για το καινούριο λειτουργικο Matrix.... :)

Το chipaki να το προσέξεις...μίλησε με Velesoft σχετικά...
 
Ά και ξέχασα το σπουδαιότερο, δεν κοστίζει 250 ευρώ αλλά 75-90 αναλόγως.

Προσωπική μου γνώμη είναι βέβαια αλλά πιστεύω πως όταν ένα περιφεριακό γίνεται εξαιρετικά πολύπλοκο κατασκευαστικά και μεγαλύτερο από το ίδιο το μηχάνημα, ξεφεύγει πια από τη φιλοσοφία ενός περιφεριακού γιατί γίνεται το spectrum πια περιφεριακό της συσκευής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι το είπα ότι η τιμή του είναι αρκετά τσιμπημένη. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το πόσο κάλο περιφερειακό είναι.

Anyway, αρκετά ασχολήθηκα με το συγκεκριμένο θέμα… Ο καθένας μέχρι εκεί που μπορεί να δει.

Πίσω τώρα... :shake:
 
Τοσο δυσκολο ειναι τελικα να τρεξει το Symbos σε απλο και + Divide??

Γιωργο εμεις με το απλο Divide θα δουμε τιποτα απο αυτα που ποσταρες?
 
Δε νομίζω Wally, είναι μόνο για Divide+. Το απλό δεν έχει τα απαραίτητα επάνω του, είναι βασικά για να φορτώνεις παιχνίδια, που είναι και το βασικότερο πιστεύω. Κάποια λένε ότι θα βγούν και για απλό αλλά είναι και το θέμα της υποστήριξης ενός μόνο f/w από το απλό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλα γιατι δεν υπαρχει Symbos για Speccy με Divide ή MB02?

Απλα δεν ασχολειται κανεις ή υπαρχει καποιο τεχνικο εμποδιο?
 
Είχα διαβάσει κάπου ότι έχει να κάνει με τον τρόπο πρόσβασης στην μνήμη. Κάτι που μόνο ο +3 μπορεί να κάνει από τα Spectrum. Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς γιατί δεν κατάφερα να βρω που το είχα διαβάσει...
 
Πίσω
Μπλουζα