[DEMO] Bad Apple

ASiC

RetroMaNiaC
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
648
Αντιδράσεις
79
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως υποπτεύθηκα ήταν animation (το επιβεβαίωσα στο pouet) και δεν είδα κάποιο εφέ (ή πολύ λίγα). Δεν ξέρω πόσα data μπορείς να βάλεις σε έναν cart (υποθέτω όχι πολλά) αλλά σίγουρα πρέπει να έχουν πολύ καλή συμπίεση. Το replay της μουσικής ήταν αρκετά καλό μιας και το MD χρησιμοποιεί FM synthesis και όχι samples. Με όλα αύτα, ωραίο αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο κατά τη γνώμη μου.
 
Το wow είναι οτι χρησιμοποιεί ένα custom lossless codec για το video, 320χ244 30FPS 2bpp + 4Bit ADPCM 13KHz και τρέχει σε MC68000@7,19MHz! Δε νομίζω να χρησιμοποιεί τον Ζ80 γιατί κατα πάσα πιθανότητα, ούτε το video μπορεί να σηκώσει ούτε τον ήχο. Το max που σηκώνει το megadrive είναι τα 64mbit με bankswitching.
 
Ο z80 όπως γράφουν και στο pouet παίζει τον ήχο στα 13KHz. Το codec είναι σίγουρα εντυπωσιακό, απλά δεν είναι ακριβώς αυτό που θα λέγαμε demo. Προσωπικά δεν με εντυπωσιάζει γιατί έχω δει πολύ εντυπωσιακότερα "βίντεο" σε ST.
 
ChrisTOS είπε:
Ο z80 όπως γράφουν και στο pouet παίζει τον ήχο στα 13KHz. Το codec είναι σίγουρα εντυπωσιακό, απλά δεν είναι ακριβώς αυτό που θα λέγαμε demo. Προσωπικά δεν με εντυπωσιάζει γιατί έχω δει πολύ εντυπωσιακότερα "βίντεο" σε ST.
Χμμ, μου ξέφυγε αυτό για τον Ζ80... Καλά, σε καμία περίπτωση δε συγκρίνουμε ST, Amiga κλπ! Εκεί τα πράγματα είναι λιγάκι πιο "χαλαρά" (περισσότερη ram, δισκέττες/σκληροί δισκοι, tools...).
 
Από την άλλη το MD έχει 16ΜΒ ROM στο cartridge το οποίο είναι πολύ πιο γρήγορο από κάθε σκληρό δίσκο. Επίσης το video είναι στα 2bpp οπότε κάθε frame είναι γύρω στα 16KB πράγμα που σημαίνει ότι σίγουρα φορτώνει 2 τουλάχιστον frames στην RAM και κάποια δευτερόλεπτα ήχου. Είναι ενδιαφέρουσα τεχνική και σίγουρα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε κάποιο παιχνίδι για μια εντυπωσιακή intro.
 
Οντως! Φανταζομαι τον εαυτο μου να εβλεπα κατι τετοιο στο megadrive το 1990...!
 
Επειδή δεν έχω βρει κάτι παρόμοιο...

ChrisTOS είπε:
Ο z80 όπως γράφουν και στο pouet παίζει τον ήχο στα 13KHz. Το codec είναι σίγουρα εντυπωσιακό, απλά δεν είναι ακριβώς αυτό που θα λέγαμε demo. Προσωπικά δεν με εντυπωσιάζει γιατί έχω δει πολύ εντυπωσιακότερα "βίντεο" σε ST.
...θα μπορούσες, ChrisTOS, να παραθέσεις κάποιο animation από ST ή και Amiga ακόμα, που να προσεγγίζει εικαστικά, αυτό το demo, γιατί όσα έχω δει μέχρι τώρα έχουν συνήθως μια βαρετή και "cyberpunk" αισθητική και στον ήχο, με αυτό το γνωστό, συνεχές ντουπ-ντουπ, αλλά και στα γραφικά τους, με τους μονότονους ρόμβους που στροβιλίζονται και τα lava animations.

Η γνώμη μου είναι ότι αυτό το animation, είναι διαμαντάκι, ένα χάρμα οφθαλμών...
 
Μιλάμε για animation? Αν βρω το αρχικό animation αυτού μπορώ να στο μετατρέψω αν θέλεις...

Εδιτ: Επειδή μου ζήτησες αυτό είναι χαρακτηριστικό της τεχνικής που χρησιμοποιεί και αυτό στο MD (με την διαφορά ότι έχει πολύ περισσότερα εφε)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χώρια από τις τεχνικές και τα εφέ τους...

...τα παραπάνω demo προσωπικά δεν μου αρέσουν. Πολύ 90ίλα ρε παιδάκι μου... Πατούσα το FF συνεχώς για να δω τι γίνεται παρακάτω, ενώ με ενοχλούσε και η "μουσική" τους αλλά και η αισθητική τους.

Αντίθετα το βιντεάκι της SEGA με καθήλωσε, καθώς παρουσιάζει κάτι σαν ιστορία, με αρχή μέση και τέλος και μουσική με στίχους -άσχετα που δεν τους καταλαβαίνω- και όχι ασύνδετα σχήματα και animations με εφέ, να χοροπηδάνε από δω κι από κει, χωρίς σκοπό και νόημα, σε progressive ρυθμούς.

Μια απλή ιδέα και χωρίς εφέ, αλλά ταυτόχρονα υπέροχο.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός...
 
Ναι, θέλεις να δεις ένα animation.. βρες μου ένα που σ αρέσει να στο μετατρέψω.

Υ.Γ. Αυτό που θέλεις δεν το βλέπεις συχνά γιατί για έναν coder είναι αρκετά εύκολο αλλά απαιτεί πολύ δουλειά από έναν γραφίστα. Αλλά νομίζω έχω ένα story demo που θα σ αρέσει:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα χα χα, θα με περάσεις για τρολ, αλλά...

...ελάχιστο animation, πολύ κείμενο, χρωματιστοί στρόβιλοι και ακόμα περισσότερο κείμενο, πραγματικά δεν είναι του γούστου μου. Εν ολίγοις, όχι δεν μου άρεσε...
 
Όχι καθόλου, αλλά με αυτό I rest my case:


LOL
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πέρασαν 5 χρόνια και το Bad Apple!! βγήκε και για τους ATARI STe από τον Fenarinarsa. Απαιτεί σκληρό δίσκο...


Download
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σατανάδεεεεες!

Kako Milo ε; Χμμμ... Άραγες εμπλέκεται και ελληνικός δάκτυλος στην ιστορία ή μπα;
 
Πίσω
Μπλουζα