Demolition Man (1993)

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Το 1996 ο αστυνομικός John Spartan ηγείται μιας επιχείρησης για τη σύλληψη του ψυχοπαθούς δολοφόνου Simon Phoenix ο οποίος κρατάει ομήρους. O Phoenix τελικά συλλαμβάνεται αλλά πριν τη σύλληψη του πυροδοτεί βαρέλια από εκρηκτική ύλη καταστρέφοντας ένα κτήριο και παρασέρνοντας στο θάνατο και τους ομήρους. Ο Phoenix επικαλέιται ότι στο έγκλημα συνέβαλε και ο Spartan με αποτέλεσμα να οδηγηθούν σε "Κρυο Φυλακή" όπου καταψύχονται ζωντανοί. Το έτος 2032 από λάθος ( ;) ο Phoenix δραπετεύει και μπαίνει πάλι σε ενεργό δράση σκοτώνοντας και καταστρέφοντας ότι υπάρχει στο διάβα του. Οι δυνάμεις του είναι αυξημένες σε σχέση με παλιότερα και έχει περισσότερες ικανότητες όπως το να χειρίζεται Η/Υ με απίστευτη άνεση. Το έτος 2032 όμως είναι και αυτό πολύ διαφορετικό. 3 πόλεις, έπειτα από ένα μεγάλο σεισμό, έχουν συγχωνευτεί και αρχηγός τους είναι ο Raymond Cocteau. Σε αυτή την πόλη η βία έχει εξαληφθεί. Τα όπλα έχουν απαγορευθεί, οι βωμολοχίες τιμωρούνται με πρόστιμο και γενικά τείνει να είναι μια βαρετή και ανιαρή πολή...μέχρι την εμφάνιση του Simon Phoenix ο οποίος ταράσσει αυτή την ηρεμία. Όταν πλέον η τοπική αστυνομία δεν μπορεί να αντιμετωπίσει το παραπάνω κακοποιό, καταφεύγει στη λύση να φέρει στην ζωή ξανά ένα παλιό γνώριμο του που δεν είναι άλλος από τον John Spartan.

Από τις ωραίες ταινίες του Sylvester Stalone με αρκετή δράση και ανατροπές αλλά και μια φουτουριστική εικόνα της κοινωνίας του μέλλοντος.

Προβολή συνημμένου 99634

 
Καλη ταινια αλλα ακομα καλητερη η Sandra Bullock:dribble:
 
Από τις λίγες ταινίες του Σταλόνε, που δεν μου έκατσαν καλά. Πάντως για την Μπούλοκ συμφωνώ απόλυτα... :D
 
Επος !!! Πολύ μ' αρέσει αυτή η ταινία, o Snipes ειδικά δίνει ρέστα σαν ψυχάκιας. Θυμάμαι που την είχα γράψει στο βίντεο από το τότε Filmnet και την έβλεπα πολλές φορές. Εμένα όλες οι ταινίες του Σταλόνε μ' αρέσουν οπότε δεν είμαι και ο καλύτερος κριτής του.
 
Μ'αρεσε παρα πολυ η ταινια, κυριως για συναισθηματικους λογους. Ηταν η πρωτη ταινια που ειδα στο σινεμα με τους κολλητους μου, χωρις γονεις. Την απολαυσα, με χαβαλε και ανετα σχολια για το rear view της Μπούλοκ :)

Ενα απο τα πραγματα που μου αρεσαν ηταν η πολυ πειστικη φουτουριστικη ατμοσφαιρα με ρεαλιστικα σκηνικα και η δραση, χωρις να χρειαζεται να ειναι τιγκα στα CGI (στα οποια αλλωστε δεν ημασταν συνηθισμενοι εκεινη την εποχη). Επισης με παραξενεψε σε ταινια ΕΦ να παρουσιαζεται μια ουτοπικη κοινωνια (αν και κατα βαθος και παλι δυστοπικη ειναι, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Α, και βεβαια ειχε πολυ πλακα με τα recurring jokes, οπως το προστιμο για βρισιδι, τα κοχυλια, και το εμφυτευμενο ταλεντο του Σταλονε για το ραψιμο :D
 
Μιας και το φέρατε στην επιφάνεια έχω μια ερώτηση για όσους έχουν καλή μνήμη: Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά ένα διάλογο μεταξύ Σπάρταν και Κοκτώ, όπου ο δεύτερος τον καλεί για δείπνο σε ένα εστιατόριο Pizza Hut. Θυμάστε κι εσείς κάτι τέτοιο;!; Ρωτάω γιατί είδα ξανά την ταινία πρόσφατα, και με τεράστια έκπληξη, τον άκουσα να τον καλεί για δείπνο σε ένα εστιατόριο... Taco Bell. Δεν θυμάμαι εγώ καλά ή έχει γίνει alteration στον διάλογο για κάποιο λόγο (λήξη εμπορικής συμφωνίας τοποθέτησης προϊόντος)?
 
gademosauros είπε:
Μιας και το φέρατε στην επιφάνεια έχω μια ερώτηση για όσους έχουν καλή μνήμη: Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά ένα διάλογο μεταξύ Σπάρταν και Κοκτώ, όπου ο δεύτερος τον καλεί για δείπνο σε ένα εστιατόριο Pizza Hut. Θυμάστε κι εσείς κάτι τέτοιο;!; Ρωτάω γιατί είδα ξανά την ταινία πρόσφατα, και με τεράστια έκπληξη, τον άκουσα να τον καλεί για δείπνο σε ένα εστιατόριο... Taco Bell. Δεν θυμάμαι εγώ καλά ή έχει γίνει alteration στον διάλογο για κάποιο λόγο (λήξη εμπορικής συμφωνίας τοποθέτησης προϊόντος)?
Ναι, καλά θυμάσαι. Στα Taco Bell τον καλεί αλλά οι υπότιτλοι λένε Pizza Hut. Μήπως επειδή τα Taco Bell δεν τα ξέρει άνθρωπος στην Ελλάδα ενώ τα Pizza Hut τα ξέρουν; Λέω εγώ τώρα.
 
Πραγματι παιδια ετσι ειναι. Στην πρωτοτυπη ταινια λενε για Taco Bell, αλλα στην Ευρωπαικη διανομη αυτο αλλαχτηκε σε Pizza Hut αφου στην Ευρωπη τα Taco Bell δεν ειναι γνωστα. Μαλιστα ειχαν αλλαξει και το ντουμπλαρισμα και αλλαξαν το λογοτυπο με CGI. Αυτο το διαβασα ως trivia στο imdb ή τη Wikipedia. Τωρα στην εκδοση για DVD αυτο δεν μπορουσε να γινει, οποτε το Pizza Hut φαινεται μονο στος υποτιτλους.

Ελπιζω να σε ανακουφιζουμε γκαντεμοσαυρε, γιατι ξερω τι φρικη ειναι να θυμομαστε κατι που μετα "βγαινει" λαθος, λες και ειμαστε στο Μάτριξ :D
 
Rakeesh είπε:
Πραγματι παιδια ετσι ειναι. Στην πρωτοτυπη ταινια λενε για Taco Bell, αλλα στην Ευρωπαικη διανομη αυτο αλλαχτηκε σε Pizza Hut αφου στην Ευρωπη τα Taco Bell δεν ειναι γνωστα. Μαλιστα ειχαν αλλαξει και το ντουμπλαρισμα και αλλαξαν το λογοτυπο με CGI. Αυτο το διαβασα ως trivia στο imdb ή τη Wikipedia. Τωρα στην εκδοση για DVD αυτο δεν μπορουσε να γινει, οποτε το Pizza Hut φαινεται μονο στος υποτιτλους.
Μα το Δία όντως!!!


δεν μπορείς να φανταστείς... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα θυμάμαι τα μούτρα του Σταλόνε όταν έμαθε ότι το σεξ δεν γίνεται με επαφή αλλά τηλεπαθητικά! :p Να σου κάνει τέτοια πρόταση η Σάντρα και να μην μπορείς να αγγίξεις...ούτε στον εχθρό σου! χαχαχαχα :D
 
ΤΑΙ-ΝΙ-Α-ΡΑ!.... Αυτή και ο Judge Dredd είναι από τις ταινίες του Sly που μ' αρέσουν απίστευτα!....

Μια το future fiction, μια η τεχνολογία των cryogenics (που προσωπικά τη θεωρώ γοητευτική), μια το "rat-burger"

Lenina Huxley: [Spartan encounters a burger grill in the underground world] Just don't ask them where the meat comes from.John Spartan: Huxley, what's that supposed to mean?Lenina Huxley: Do you see any cows around here, detective?

John Spartan: Que es este carne?

[What is this meat?]

Hamburger Stand Scrap: Este carne es de rata.

[This meat is from rats]

John Spartan: Rat? This is a rat burger?

[vendor nods]

John Spartan: Not bad! Matter of fact this is the best burger I've had in years!

Hamburger Stand Scrap: Gracias, Senor.

John Spartan: Prego. See ya later.
ok, one of the very best!

Κομματάκι που ανήκει στη συλλογή μου και τη βλέπω ανά τακτά χρονικά διαστήματα!

P.S. Τελικά, κατάλαβε κανείς πώς στην ευχή λειτουργούν τα κοχύλια? :p (pm me, if it gets "dirty")
 
Παρα πολυ καλη ταινια δρασης! Εχει και αρκετη δοση χιουμορ με τις κλησεις για τις βρυσιες, με τα κοχυλια κτλ κτλ. Την ξαναειδα προσφατα και την εχω φρεσκια :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η παρακατω αφισα απο το Αγορι,αρνειται πεισματικα

να φυγει απο την ντουλαπα μου εδω και χρονια.... :D


(Στο κατω μερος διακρινεται και αυτοκολλητο Jurassic Park...το οποιο θα ποσταριστει στο αναλογο thread...
;) )

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα