Demon's Crest

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
400
title.gif


Ηρθε επιτελους η ωρα να μιλησουμε για ενα απο τα καλυτερα, τεχνικοτερα, σπανιοτερα και απο τα πιο αδικημενα παιχνιδια του Super Nintendo. Το υπεροχο Demon's Crest.

Εκει που νομιζαμε, πως η capcom τα εδωσε ολα με τα δυο εκπληκτικα παιχνιδια για gameboy / nes, ο κεντρικος ηρωας των παιχνιδιων, ο Firebrand, εκανε μια Ηρωικη και σαρωτικη εμφανιση και στο super nintendo μας.

Γοτθικα σκηνικα, σκοτεινη και επιβλητικη μουσικη, καθαρα ηχητικα εφφε, απιστευτα καλοσχεδιασμενα τοπια, απιστευτη ποικοιλια απο χαρακτηρες και τερατα, φοβεροι μηχανισμοι στο παιχνιδι, ειναι πολυ επιγραμματικα τα μεγαλεια αυτου του παιχνιδιου. Μαζι με το Super Metroid, ουσιαστικα ανασχεδιασαν τα Castlevania και ολους τους τιτλους που ακολουθησαν αργοτερα.

Το παιχνιδι το ειδα πρωτη φορα τελη 1994, και με κερδισε αμεσως. Επικα τεχνικο και δυσκολο, απεφυγε την εμπορικη προβολη για τους μη απαιτητικους παικτες, αλλα δυστηχως δεν καταφερε να γνωρισει την αναγνωριση που του αξιζε τοτε απο το "σκληρο" κοινο.

Ποτε δεν ειναι αργα ομως. Δειτε το. Αγαπηστε και αγκαλιαστε το. Μπορει η crapcom να βγαζει πλεον σαβουρα, αλλα το Demon's Crest ηταν η τρανη αποδειξη πως τα καλα παιχνιδια δυστηχως δεν γνωριζουν παντα εμπορικη επιτυχια. Καθηκον λοιπον του καθε "δυνατου" και οχι μονο παικτη να το δει.

Υγ. Ποιος θα πιστευε πως ο κοκκινοδαιμονας απο τα ghosts and goblins θα μας χαριζε τοσο καλα παιχνιδια και τοσες ομορφες αναμνησεις..
 
Εξαιρετικη η περιγραφη και απολυτα έμμετρη για το παιχνιδι! Εγω το πρωτοειδα το 2002 μεσω emulator στο pc και στην Ιαπωνική του εκδοση που εχει τιτλο "Demon's blazon". Μου εκανε τρομερη εντυπωση το παιχνιδι απο τα πρωτα κιολας δευτερολεπτα. Σε αιχμαλωτιζει αυτουσια στο κοσμο του με την σκοτεινα "εντεχνη" ατμοσφαιρα του.. Προκειται για ενα απο τα δυσκολοτερα παιχνιδια του SNES και πλεον απο τα πιο ακριβα. Στο ebay ειδικα το χτυπανε αλυπητα στη τιμη οπως κανουν και στο Castlevania vampire's kiss..(Να τα ακουνε αυτα οι διάφοροι τυχοδιώκτες-ψυχασθενεις συλλεκτες που δε σεβονται τιποτα..) Στην Ελλαδα ποσα κομματια κυκλοφορησαν απο το "Demon's crets" αραγε? Προσωπικα στην Ελλαδα δεν εχω δει κανενα παιδι να το εχει στη συλλογη του.. Μα τοσο σπανιο ειναι πλεον?
 
Πραγματικά όμορφος τίτλος και αναρωτιέμαι πως μία τόσο κακή φιγούρα μπορεί να αγαπηθεί από τους παίκτες. Εξαιρετική μουσική και σκοτεινά περιβάλλοντα, ενώ ο χειρισμός τέλειος για παιγνίδι της Capcom.

Όσο για την Ελλάδα, νομίζω ότι δεν κυκλοφόρησε κανονικά από την Itochu και πρέπει να ήλθαν ελάχιστα κομμάτια παραεισαγωγής. Προσωπικά, γνωρίζω τρία άτομα που το έχουν στη συλλογή τους και μάλιστα σε εξαιρετική κατάσταση, είναι υπέροχος τίτλος, τον έπαιζα πρόσφατα!
 
Επιβεβαιωνω πως το παιχνιδι δεν κυκλοφορησε ποτε επισημα στην Ελλαδα. Υπηρχε κυριως η NTSC εκδοση του, το PAL ηταν και παραμενει εξαιρετικα σπανιο. Θυμαμαι που ειχα παει να το αγορασω, οπου δεν δεν το εβρισκα στους τοτε δυο μεγαλους εισαγωγεις, teleclub & console club, και το αμερικανικο θα μου κοστιζε μια περουσια, μιας και επρεπε να παρω και καλο NTSC convertor, ετσι δυστηχως δεν καταφερα να το αποκτησω ποτε.
 
Ναι όντως εκπληκτικός τίτλος και αρκετά σπάνιος!

Ειδικά το ευρωπαϊκό! Δεν μπορούσα να το βρω εδώ και μου το έφερε από Αμερική ένας φίλος και μάλιστα σφραγισμένο!

Την αμερικάνικη έκδοση βέβαια.
 
Θυμάμαι σαν χθες τον οδηγό στρατηγικής του ελληνικού Gamepro για το εν λόγω παιχνίδι. Που να φανταζόμουν μετά από αρκετά χρόνια ότι το παιχνίδι αυτό θα γινόταν τόσο σπάνιο.
 
Έχω σαγηνευτεί και εγώ απο αυτό το παιχνίδι. Δίχως, να το έχω παίξει ποτέ, νιώθω μία παράξενη έλξη. Ο δαιμονάκος ήρωας κάποιο ξόρκι έκανε. Επιβλητική γοτθική ατμόσφαιρα και άποψη μουσική.

Δυστυχώς δεν κυκλοφορεί σε Virtual Console, οπότε η μόνη μου επιλογή είναι κάποιος emulator, μιάς και SNES δεν διαθέτω πλέον.
 
Moλις χθες τερμάτησα το συγκεκριμενο παιχνιδι πετυχαίνοντας το best ending (Συλλογή ολων των crests, απόκτηση της φόρμας ultimate gargoyle και μάχη με το κρυφό boss "Dark demon") Απίστευτα χορταστικό παιχνιδι αν και μου φανηκε καπως μικρο σε διάρκεια, ενω τα σημεια που με δυσκολεψαν ηταν το κρυφό τελικο Boss "Dark demon" και το mini game που πρεπει να σπας κατι νεκροκεφαλές για να αποκτήσεις το τελευταίο health container.. Προφανως δε το εβγαλαν ποτε στη virtual console για να του δωσουν περισσοτερη αξια ως συλλεκτικο..
 
Πίσω
Μπλουζα