Desk Phone 80s

video80

RetroMasteR
Joined
2 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.125
Αντιδράσεις
194
Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες.Προβολή συνημμένου 133665

Προβολή συνημμένου 133666Προβολή συνημμένου 133667

Θα ήθελα να ανοίξω το θέμα για το ρετρό τηλέφωνο. Πρίν απο λίγους μήνες απέκτησα αυτό που βλέπετε στη φωτογραφία, που κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι ελληνικής προελεύσεως. Το τηλέφωνο είχε κανονικά το κλασσικό μπριζάκι (το οποιο και έκοψα) ,το cable του αποτελείται απο 4 χρώμματα : κόκκινο-πράσσινο-κίτρινο-λευκό. Δεν φένεται να είναι της εταιρίας ΙΤΤ οπου είχε κατασκευάσει εκατομύρια συσκευες την εποχή εκείνη.

Το πήγα σε 2-3 τεχνικούς να το δούν και η απάντηση είταν περίπου ή ίδια,,,Ως εκ τούτου angel_grig & όσοι άλλοι ασχολείστε θέλω να αναλύσουμε εδώ οχι τόσο τις αναμνήσεις μας απο τα τηλέφωνα με ρότορα ,αλλά απο τεχνικής άποψης εάν είναι δυνατόν να λειτουργήσουν αυτά σήμερα συνδέοντας ψηφιακό cable και που?

Ευχαριστώ.
 
Καλημέρα video80, φυσικά και είναι δυνατόν να το χρησιμοποιήσεις και σήμερα!!! Εμείς στο χωριό είχαμε μέχρι και πρόσφατα τέτοια συσκευή, επειδή το νοικιάζουμε σε ξένους και είναι πολύ εύκολο να το κλειδώσεις με το γνωστό λουκετάκι. Λοιπόν, πρώτα πρέπει να βρεις το ζεύγος που "παίζει" δηλ το ένα δίνει σήμα στο τηλέφωνο το άλλο είναι ρεζέρβα. μπορείς να δοκιμάσεις με μια μπαταρία όλους τους συνδυασμούς και να ακούς από το ακουστικό πότε θα κάνει χρατς-χρουτς. Μετά θέλεις μια πρέσα RJ 11 δηλ. για το γνωστό αμερικάνικο βύσμα τηλεφώνου καθώς και μερικά βύσματα. Τα βρίσκεις σε ηλεκτραποθήκη ή σε μαγαζί με ηλεκτρονικά. Το ζεύγος που παίζει το βάζεις στη μέση και το άλλο στις δυο άκρες. Σπρώχνεις τα καλωδιάκια στο βύσμα μέχρι τέρμα χωρίς να τα απογυμνώσεις και πρεσάρεις το βύσμα. Έτοιμος! (Η πρέσσα που έχω στην φώτο είναι μεταλλική επαγγελματική και σχετικά ακριβή, εσύ μπορείς να πάρεις φτηνή πλαστική άλλωστε για μια χρήση είναι). Αν δεν το καταφέρεις μπορείς να πάς σε ένα μαγαζί με ηλετρονικά και να τους παρακαλέσεις να σου βάλουν το βύσμα, συνήθως το κάνουν και τζάμπα. Το τηλέφωνο παίρνει κανονικά αλλά απλώς παίρνει παλμικά και όχι τονικά όπως τα σύγχρονα αλλά δεν σε πειράζει αυτό. Το δικό μας το απέσυρα γιατί χάλασε το μικρόφωνο του, αλλά παίρνει κανονικά. Αυτά των τεχνικών και ορισμένων καταστημάτων, δεν υπάρχει, δεν γίνεται κλπ. δεν τα πολυκαταλαβάινω γιατί πολλές φορές υπάρχει τρόπος!

DSCI0665.jpg
 
Nικο υπαρχει και πιο απλος τροπος:παιρνεις ενα συγχρονο καλωδιο πχ αυτο

b240ee28d95288f397f7119fdbeac7d8.jpg


και το κοβεις(μεσα εχει 4 καλωδιακια και τα ξεγυμνωνεις ).Βαζεις την μια ακρη σε ενα συγχρονο τηλεφωνο και χρησιμοποιωντας μια μπαταρια πχ 9 βολτ -οπως ειπε ο uskoke-βρισκεις ποια απο τα 2 λειτουργουν .Βγαζεις κατοπιν το φις απο το συγχρονο τηλεφωνο ,το βαζεις στην πριζα και χρησιμοποιεις την ακρη με τα ξεγυμνωμενα καλωδια στις επαφες που ηταν το παλιο καλωδιο στο παλιο τηλεφωνο,μεχρι να ακουσεις τονο.
 
Ομολογώ οτι με έχει μπερδέψει λίγο ο Uskoke ,και δεν ξέρω άν έχω τον εξοπλισμό. Εντομεταξύ αυτοί οι "ηλεκτρονικοί" με τα καταστήματα ηλεκτρικών ειδών κτλ, ούτε που να τα χ...ουν! Εχω πάει σε 2 και δεν έδωσαν λύση άν και τα κράτησαν κάτι αιώνες!

Πάντος παιδιά είσασταν και οι 2 αρκετά λεπτομεριακοί και σας ευχαριστώ.

(θα ξεκινήσω με τον τρόπο του angel_grig και βλέπουμε)
 
Λίγο δύσκολο είναι μια το καλώδιο αυτό είναι δύσκολο να το απογυμνώσεις σωστά. Υπάρχει και αντάπτορας με 4 καλώδια σε κως και φισάκι RJ11 από την άλλη μεριά. Αλλιώς περιμένεις μέχρι την επόμενη ρετροσυνάντηση που θα ανέβω Αθήνα να στο φτιάξω εγώ :p Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν στο φτιάξανε οι ηλεκτρονικοί, στο μαγαζί που δουλεύω έρχονται πότε πότε και τους το φτιάχνουμε μια χαρά! Και στο χωριό του' χω βάλει φις.
 
Uskoke είπε:
Λίγο δύσκολο είναι μια το καλώδιο αυτό είναι δύσκολο να το απογυμνώσεις σωστά. Υπάρχει και αντάπτορας με 4 καλώδια σε κως και φισάκι RJ11 από την άλλη μεριά. Αλλιώς περιμένεις μέχρι την επόμενη ρετροσυνάντηση που θα ανέβω Αθήνα να στο φτιάξω εγώ :p Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν στο φτιάξανε οι ηλεκτρονικοί, στο μαγαζί που δουλεύω έρχονται πότε πότε και τους το φτιάχνουμε μια χαρά! Και στο χωριό του' χω βάλει φις.

Σε βλέπω πολύ διαβασμένο,,, Αν δεν καταφέρω κάτι έως τότε θα ήθελα να κάνεις έναν κόπο ,ανάλογα με το χρόνο σου φισικά.
 
Uskoke είπε:
Λίγο δύσκολο είναι μια το καλώδιο αυτό είναι δύσκολο να το απογυμνώσεις σωστά.
Γινεται απογυμνωση (το εχω κανει) και εαν δεν πετυχει με εργαλεια το κανεις με αναπτηρα και εισαι ΟΚ...εαν θες παντως ειμαστε και εμεις εδω :D
 
video80 δουλειά μου είναι, είμαι ηλεκτρολόγος! ;) Στο μαγαζί πάντως που δουλεύω έχουμε ρετρό τηλέφωνο με πλήκτρα και του έχω βάλει μια χαρά φις!Νομίζω είναι πιο όμορφο να του βάλεις φις παρά να γδάρεις το πλακέ τηλεφώνου και να βάλεις ταινίες κλπ. Μόλις το είπα στο παιδί στο μαγαζί ότι στο κράτησαν και δεν κάναν τίποτα..άντε μωρέ είπε! Αν πάντως βάλεις φις, έχεις 4 καλώδια, έτσι;Βάζεις στην άκρη αυτά που δεν "παίζουν"και στη μέση αυτά που "παίζουν" Δηλαδή ας πούμε παίζουν πράσινο, κόκκινο έτσι;Γδέρνεις το καλώδιο με μαχαιράκι γύρω στα 3 χιλιοστά. τραβάς τα καλώδια ώστε να είναι ευθεία και τα βάζεις:άσπρο, πράσινο, κόκκινο, κίτρινο. Τα σπρώχνεις στο βύσμα μέσα και το πρεσάρεις. Αυτό είναι!
 
Γεια χαρα παιδες! Λοιπον. Εχω ενα τηλεφωνο Socotel S63 με θελω να του φαλω φις RJ11...το καλωδιο του τηλεφωνου εχει 4 καλωδια (κοκκινο μπλε ασπρο πρασινο)...το φις που θελω να βαλω εχει κοκκινο και πρασινο. τα ενωσα σωστα τα χρωματα αλλα οταν το εβαλα στη πριζα ακουστηκε για λιγο το κουδουνι αλλα το τηλεφωνο δε δουλεψε και επισης εριξε και τη γραμμη ADSL! Εβαλα λαθος τα καλωδια ή μηπως ειναι χαλασμενο το τηλεφωνο?
 
Εγω βρηκα αυτα στη ν αποθηκη της δουλειας.Αφου λυθηκαν ολα και καθαριστηκαν, στη συνεχρια αλλαχτηκε το πριζακι με νεου τυπου.Ολα ειναι λειτουργικοτατα και μεσα στο γκρι βρηκα και το σχεδιάγραμμα της ετσιρειας siemens, με ημερομηνια κατασκευης , επεξηγησεις καλωδιων κλπ., το οποιο και πλαστικοποιηθηκε.20150907_194541.jpg

20150907_194752.jpg

20150907_194620.jpg

20150907_194600.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα