Digitell (αυτός ο άγνωστος :p )

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
  angel_grig said:
στο Hardware και ρομποτικη τευχος 2 αναφερεται η Ελληνικη εταιρια Digitell που κατασκευαζε Apple II συμβατους με διπλα 6502 CPU.







  Wally said:
Μαλιστα εμφανιζεται μια διαφημιση της Ελληνικης εταιρειας Digitell που κατασκευαζε Apple II συμβατους με διπλα 6502 και καποια Modem. Μαλιστα εχει και hardware review στα modem. Συμπτωση που ιδιο functionality παρουσιασε αργοτερα και η GigaTronics? Oποιος γνωριζει για την Digitell ας μας ενημερωσει...






T.t.w. ***mode on

Προβολή συνημμένου 172167

Hardware και ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ 2 (Νοεμβρ-Δεκ 1985) , σελίδα 18(διαφήμιση)

--------------------------------------------------------------------------------

[Προβολή συνημμένου 172168

Hardware και ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ 2 (Νοεμβ-Δεκ 1985) σελίδες 56-57

---------------------------------------------------------------------------

[Προβολή συνημμένου 172169

Pixel 17 (Δεκ.1985), σελίδα 43

------------------------------------

Προβολή συνημμένου 172170

Προβολή συνημμένου 172171

Pixel 17 (Δεκ. 1985) ,σελίδα 134

--------------------------------------

Το Computer Club που διένεμε τα προιόντα της DIGITELL

-αρχικά διένεμε και τα προιόντα της πολύ γνωστής ελληνικής εταιρίας κατασκευής Ηardware RΟΜ ψηφιακής

(άλλωστε η Rom Ψηφιακή και Computer Club είχαν αρχικά 3 κοινούς ιδιοκτήτες μέχρι να χωρίσουν οι δρόμοι τους)

-ενώ σε προηγούμενα -του 17ου- Pixel -και συγκεκριμμένα 7 και 10 όπως φαίνεται παρακάτω-

ότι οι Apple compatibles ήταν στην σφαίρα των δραστηριοτήτων/ενδιαφέροντός του (Computer Club). 

Προβολή συνημμένου 172172

Pixel 7 (Φεβρ. 1985),σελίδα 13

------------------------------------

Προβολή συνημμένου 172173

Pixel 10 (Μαιος 1985),σελίδα 12

--------------------------------------

Y.Γ. ο τίτλος αποτελεί παραλλαγή τίτλου ενός retroβιβλίου για υπολογιστές  :p

***


  Hide contents
T.t.w. = Thread that werent/ημιτελές thread mode on δηλαδή υλικό που "στέκεται" άπραγο στο σκληρό δίσκο μέχρι να φτουρίσει/αποκτήσει την απαραίτητη για thread "κρίσημη μάζα"

κι επειδή δεν το βλέπω να f(u)tur-άει άμεσα ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Φοβερός ο 1@Nemo[/USER] !! Δεν του ξεφεύγει τίποτα.. τα βρίσκει όλα! :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι επειδή κάποιοι θα αναρρωτιούνται γιατί αναφέρω την RΟΜ ΨΗΦΙΑΚΗ ?

Και αν και είναι ευκόλως εννούμενο για όποιον έχει διαβάσει την συνέντευξη του κ.Μαυρογιαννόπουλου στο 7ο Phoenix ας τα υπενθυμίσουμε ....

Μα γιατί το COMPUTER CLUB διέθετε αποκλειστικά τα προιόντα της Digitell όπως ακριβώς και της ΡOM ΨΗΦΙΑΚΗΣ.

Άρα πιθανόν να είχε παρόμοια σχέση με τους/με κάποιους από τους 3 ιδιοκτήτες που είχε και η ΡOM ΨΗΦΙΑΚΗ.

Με την οποία ΡOM ΨΗΦΙΑΚΗ τι σχέση είχαν οι ιδιοκτήτες του COMPUTER CLUB ?

"Όταν λοιπόν, το 1981, εγώ (Μαυρογιαννόπουλος) και δυο φίλοι ο Αιδίνης και ο Τσακάλογλου συνεταιριστήκαμε και δημιουργήσαμε το «COMPUTER CLUB»".


Η ROM Ψηφιακή ποτέ ξεκινάει?
"Το 1982 παράλληλα με το COMPUTER CLUB στήσαμε τη ΡΟΜ ΨΗΦΙΑΚΗ, με το ίδιο εταιρικό σχήμα. Τότε ήταν ΟΕ, τώρα είναι ΕΠΕ. Το 1986,κατόπιν αιτήματός των συνεταίρων μου, συμφωνήθηκε να τους παραχωρήσω τα μερίδιά μου στο COMPUTER CLUB και να μου παραχωρήσουν τα δικά τους στην ΡΟΜ ΨΗΦΙΑΚΗ. Έτσι η εταιρεία από τότε ανήκει σε μένα."


"Πόσο καιρό "τράβηξε" το COMPUTER CLUB? Πήγε πολύ καλά. Ο αριθμός των μελών ήταν μεγαλύτερος των προσδοκιών μας. Κράτησε μέχρι το 1986 οπότε και κατέρρευσε, κυρίως λόγω της απειρίας στην οικονομική διαχείριση αλλά και του ανταγωνισμού"








Εχει ενδιαφέρον επίσης νομίζω και το timing/o χρόνος που συμβαίνουν αν προσέξετε τις ημερομηνίες μια και τα προιόντα της DIGITELL ανακοινώνονται (Νοέμβριο-)Δεκέμβριο του 1985

ενώ το 1986 COMPUTER CLUB και ΡΟΜ ΨΗΦΙΑΚΗ χωρίζουν το δρόμο τους αφού το COMPUTER CLUB κλείνει.

Υ.Γ. Ισως ο Wally να έθετε ένα -δυο ερωτήσεις ακόμα στον κ. Μαυρογιαννόπουλο αν έπαιρνε σήμερα την συνέντευξη .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Να ευχαριστησω τον 1@Nemo[/USER] που διορθωσε τις φωτογραφιες.

BTW πρεπει να συναντησω τον κ Μαυρογιαννοπουλο διοτι του χρωσταω ακομα τις κασσετες που μου ειχε δωσει (Κομπος και καποια αλλα που εω ψηφιοποιησει αλλα δεν τα εχω ανεβασει. Θα ανεβουν εν καιρω.)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα