Dingoo Digital A320 - Εύκολη εγκατάσταση dingux

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Η πιο απλή μέθοδος εγκατάστασης του dingux στην κονσόλα Dingoo Digital A320 είναι ουσιαστικά χωρίς την εγκατάσταση του :D Η διαδικασία έχει αλλάξει και πλέον μπορείτε να χαρείτε στην κονσόλα σας τις επιπλέον δυνατότητες που σας δίνονται μέσω του dingux μέσα σε ελάχιστα λεπτά και από λίγα απλά βήματα.

dingodinguxsetup.jpg


Τί θα χρειαστείτε:

Hardware:

1. Φυσικά μία κονσόλα Dingoo Digital A320

2. Ένα καλώδιο USB/miniUSB (σας παρέχεται ένα μαζί με την κονσόλα)

3. Μία miniSD κάρτα μνήμης

4. Ένας Η/Υ για τις απαραίτητες διεργασίες.

5. Ένας συνδετήρας.

Software:

1. DinguXMB Starter Pack

2. DinguXMB Starter Pack - Update

3. Dual Boot Installer

Τα δύο πρώτα θα τα βρείτε ΕΔΩ από τον Rafael Rigues εναλλακτικά των 1. & 2. μπορείτε να εγκαταστήσετε το πιο πλήρες πακέτο από τον Warpedflash. Το δεύτερο πακέτο είναι σαφώς πιο πλήρες αλλά και τρισίμιση φορές μεγαλύτερο (98ΜΒ < 370ΜΒ). Εγώ δοκίμασα το πρώτο λόγω χώρου. Το τρίτο πακέτο του dual boot θα το βρείτε από τον Booboo ΕΔΩ.

Λοιπόν, τα πράγματα είναι απλά και δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα εάν ακολουθήσετε τις οδηγίες βήμα προς βήμα.

Προετοιμασία:

α) Διαμορφώνουμε (format) την μνήμη miniSD στον Υ/Η σε σύστημα FAT32. Εάν δεν διαθέτετε τον απαραίτητο εξοπλισμό στον υπολογιστή σας για αυτή την δουλειά, μπορεί να γίνει κάνοντας χρήση της κονσόλας σας: συνδέετε την κονσόλα και μέσω αυτής αφού την αναγνωρίσει ο υπολογιστής σας σαν εξωτερική μνήμη, επιλέγετε να διαμορφώσετε την μνήμη miniSD. (προσοχή μην κάνετε format στην μνήμη του Dingoo)

β) Στην κονσόλα σας πηγαίνετε στην τέρμα δεξιά επιλογή: System Setup > About. Στην νέα οθόνη που θα εμφανιστεί πατάτε με την σειρά στο cursor pad: πάνω / δεξιά / κάτω / πάνω / δεξιά / κάτω. Εμφανίζεται μία επιπλέον οθόνη που περιλαμβάνει διάφορες πληροφορίες, αυτή που μας ενδιαφέρει είναι η τρίτη σειρά που αναγράφει το LCD Module και συγκεκριμένα ο τετραψήφιος αριθμός που είναι ένας εκ των δύο παρακάτω: ILI9331 / ILI9325 και τον σημειώνουμε κάπου πρόχειρα (επιστροφή με το B).

p1000730m.jpg


Εγκατάσταση dingux:

α) Στην ήδη διαμορφωμένη μνήμη miniSD και στον αρχικό κατάλογο της (root) αποσυμπιέζουμε τα αρχεία που περιλαμβάνονται στο πρώτο πακέτο. Αποσυμπιέζουμε το δεύτερο πακέτο (update) επάνω από το πρώτο και στις ερωτήσεις αντικατάστασης απαντάμε θετικά.

β) Έχοντας τον αριθμό ILIxxxx πηγαίνουμε στον ROOT κατάλογο όπου βρίσκουμε τα παρακάτω δύο αρχεία: zImage-ILI9331 & zImage-ILI9325. Διαγράφουμε τελείως το αρχείο με τον αριθμό που δεν αντιστοιχεί σε αυτόν που μας έδωσε η κονσόλα μας, και μετονομάζουμε το άλλο σε σκέτο zImage χωρίς κάποια κατάληξη.

γ) ΟΚ ήδη έχουμε "εγκατεστημένο" το Dingoo Linux στο μηχάνημα μας. Εάν στην επανεκκίνηση της κονσόλας (έχοντας φυσικά την miniSD τοποθετημένη στο slot) εμφανίζεται dingux είστε έτοιμοι απλά πατήστε το select για να φορτώσει το Linux, αλλιώς θα πρέπει να κάνουμε εγκατάσταση του dual boot από το πακέτο software 3.

image005.jpg


Εγκατάσταση Dual Boot στο Dingoo:

α) Αποσυμπιέζουμε τα αρχεία από το πακέτο dual_boot_installer_20090813.zip κάπου πρόχειρα στον υπολογιστή μας (π.χ.: επιφάνεια εργασίας)

β) Αποσυνδέουμε το Dingoo από τον υπολογιστή μας.

γ) Κρατώντας πατημένο το πλήκτρο Β κάνουμε reset από το πλάι την κονσόλα μας (χα, εδώ θα σας χρειαστεί ο συνδετήρας). Προσοχή η οθόνη θα παραμείνει κλειστή και το dingoo θα είναι νεκρό - δεν θα ανάβει, αυτό είναι το λεγόμενο USB boot mode.

δ) Συνδέουμε την κονσόλα στον υπολογιστή. Μετά από λίγο λογικά θα εμφανιστεί το γνωστό πλαίσιο εγκατάστασης νέου υλικού, στο οποίο επιλέγουμε να μην γίνει εγκατάσταση (Όχι αυτή την φορά) και στο επόμενο πλάισιο θα επιλέξουμε τον κατάλογο που δημιουργήθηκε από την αποσυμπίεση του dual_boot_installer_20090813.zip. Εάν το πλαίσιο νέου υλικού δεν εμφανιστεί σημαίνει ότι από τις προηγούμενες συνδέσεις της κονσόλας έχει γίνει εγκατάσταση των οδηγών της ChinaChip τους οποίους και θα πρέπει να απεγκαταστήσετε.

ε) Ανοίγετε ένα πλαίσιο command shell από το Έναρξη > Εκτέλεση > cmd. Εκεί μετακινούμαστε στον κατάλογο που έχουμε αποσυμπιέσει τα αρχεία του dual boot. ήτοι: cd "Επιφάνεια Εργασίας"\dual_boot_installer_20090813 [enter]. Όντας στον σωστό φάκελλο πληκτρολογούμε διαδοχικά τις παρακάτω εντολές:

usbtool-win 1 hwinit.bin 0x80000000 [enter]

usbtool-win 1 zImage_dual_boot_installer_ILI9331 0x80600000 [enter]

προσοχή στην δεύτερη εντολή να αναγράφεται το σωστό ILI93xx που αντιστοιχεί στην κονσόλα σας.

ζ) γίνεται έναρξη του προγράμματος εγκατάστασης του Linux dual boot και βλέπετε αντίστοιχο μήνυμα στην οθόνη της κονσόλας σας. Με το πλήκτρο start κάνετε αποδοχή και εγκαθιστάτε τα απαραίτητα αρχεία.

η) Πλέον όταν ανοίγετε την κονσόλα σας, πριν το γνωστό λογότυπο θα βλέπετε το λογότυπο του dingux και πλεόν εάν πατήσετε το select σε αυτό το σημείο θα φορτώνετε το DinGux στην κονσόλα σας.

image003.jpg


Προβλήματα:

Ε. Εγκατέστησα τα απαραίτητα αρχεία αλλά δεν βλέπω το λογότυπο του dingux όταν εκκινάει (boot) η κονσόλα.

Α. Χρειάζεται η εγκατάσταση του dual boot ως αναφέρεται παραπάνω.

Ε. Βλέπω το λογότυπο του dingux και πατάω το select αλλά μετά τις πρώτες γραμμές της εκκίνησης του linux μου βγάζει μήνυμα σφάλματος μη συμβατού zImage

Α. Προφανώς είτε κάνατε λάθος στην επιλογή του αρχείου zImage-ILI93xx είτε κάποια στιγμή κατά την εγκατάσταση του dual boot αυτό καταστράφηκε. Σιγουρευτείτε ότι εκτελέσατε την σωστή εντολή κατά την διαδικασία εγκατάστασης του dual boot και έπειτα διαγράψτε το αρχείο zImage από την μνήμη και αντιγράψτε ξανά το αρχείο που αντιστοιχεί στην κονσόλα σας (zImage-ILI93xx), μετονομάζοντας το ξανά σε σκέτο zImage.

Ε. Βλέπω το λογότυπο του dingux και πατάω το select αλλά μετά τις πρώτες γραμμές της εκκίνησης του linux μου η οθόνη αναβοσβήνει και βγάζει μήνυμα σφάλματος Kernel panic - not syncing: attempted to kill init!

A. Καταρχάς Don't Panic... προφανώς δεν ακολουθήσατε τις οδηγίες μου στο να διαμορφώσετε (format) την μνήμη από τον υπολογιστή σε μορφή FAT32. Λογικά αυτό θα λύσει το πρόβλημα σας.

E. Πως κλείνω την κονσόλα μου από το dingux;

Α. Κρατάμε το power button για 5 δευτερόλεπτα και αυτό κάνει reboot στο κανονικό περιβάλλον.

Σχόλια:

Ι. Τα προγράμματα που χρησιμοποιήθηκαν ανήκουν στους αρχικούς δημιουργούς τους τους οποίους έκανα μία προσπάθεια να αναφέρω, εάν ξέχασα κάποιον ή έγραψα λάθος όνομα παρακαλώ να μου το υποδείξετε. Το αυτό ισχύει και για εικόνες και βίντεο που χρησιμοποίησα.

ΙΙ. Οι ανωτέρω οδηγίες είναι καταγραφή των διαδικασιών:

α) όπως προτείνονται από τους δημιουργούς των προγραμμάτων

β) που ακολούθησα προσπάθεια εγκατάστασης του dingux στην δικιά μου κονσόλα.

ΙΙΙ. Τα προβλήματα που αναφέρονται παραπάνω είναι μετά από ιδία πείρα και καταγραφή των επιτυχών λύσεων τους, εάν για κάποιον λόγο δεν λειτουργήσουν σε εσάς δεν ευθύνομαι εγώ.

IV. Επειδή κατά την εγκατάσταση του dual boot γίνεται επέμβαση/διαγραφή/εγγραφή στο αρχικό block της NAND flash της κονσόλας, λαμβάνετε προειδοποίηση ότι ως εκ τούτου η διαδικασία είναι επικίνδυνη και μπορεί να προκαλέσετε φθορά στην κονσόλα σας. Παρόλα αυτά η διάρκεια ζωής της είναι περίπου 1000 φορές διαγραφή/εγγραφή οπότε θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός και εάν έχετε σύστημα να πειράζετε την NAND flash της κονσόλας σας.

V. Δεν φέρω καμία ευθύνη για ζημιά στην κονσόλα σας ή για χαμένα αρχεία.

Καλορίζικο το dingux σας.




[ame=http://www.youtube.com/watch?v=sVpAarMOtsk]YouTube - Dingux Frontend
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
'Αν και δεν έχω το μηχανάκι δεν μπορώ παρά να μην αναγνωρίσω την εξαιρετική προσπάθεια και τον κατατοπιστικότατο οδηγό. Τον διάβασα όλο και ένιωσα λες και έκανα την εγκατάσταση. Μπράβο ambu_dare!
 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Γιάννη. Να ξέρεις ότι αν το αγοράσεις δεν θα το μετανιώσεις καθόλου.

Λοιπόν, επειδή με έτρωγαν τα χέρια μου, αφού άδειασα λίγο χώρο στην ομολογουμένως μικρή (2GB) miniSD που έχω μεταφέροντας μερικά παιχνίδια του Neo-geo στην μνήμη του Α320, του άλλαξα το frontend του dingux και έβαλα αυτό του Warpedflash. Το περιβάλλον του είναι πιο τακτοποιημένο - όμορφο δείχνει και πιο πλήρες και φροντισμένο. Έχει περισσότερα games και emulators φορτωμένα, αλλά φυσικά οι δεύτεροι χωρίς τις απαραίτητες ROMs. Εγώ επειδή έχω πρόχειρες αυτές του MAME4ALL από το GP2X του πέταξα μερικές (καμιά εκατοστή μόνο) απλά για να το δοκιμάσω.

Λοιπόν εμένα σε αυτό το frontend το MAME4ALL μου κολλούσε συνέχεια στα παιχνίδια και με πετούσε έξω, πράγμα που δεν αντιμετώπισα όσο λίγο ασχολήθηκα με το πρώτο πακέτο. Επειδή με προβλημάτισε αυτή η συμπεριφορά, ξαπόστειλα από το local\apps όλο τον κατάλογο cpud και αντίστοιχα επεξεργάστηκα το αρχείο \local\sbin\main διαγράφοντας την εκεί αναφορά. Επειδή και το πρόγραμμα cpud και το mame4all έχουν την επιλογή του χρονισμού της cpu μάλλον δημιουργείται κάποιο conflict. Η πρώτη δοκιμή έδειξε ότι το πρόβλημα μάλλον λύθηκε, αλλά δεν μπορώ να πω περισσότερα εάν δεν παίξω αρκετά με κάνα-δυο παιχνίδια (καμιά εικοσαριά δλδ). Προς το παρόν κόλλησα με το open-tyrian...

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βάζουν music/video players στο dingux αφού είναι περίπλοκοι, δεν δουλεύουν και αυτοί που κουβαλάει το A320 είναι τέλειοι και απλοί. Χώρια που δεν μπορείς να ρυθμίσεις τον ήχο σωστά στο dingux. Θα το ψάξω και παίζει να το ξαποστείλω και αυτό... :D
 
ηταν \local\sbin\main ή /local/sbin/main ? :p

btw Συγχαρητηρια για τον οδηγο !! πολυ καλη κινηση :)
 
Ενας ακομα αψογος οδηγος απο τον ambu_dare ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικός οδηγός Ambu !!
 
ThanX a lot...

me likes teasing u...

Μα γιατί να βάλει κανείς dingux στο Dingoo του;

p1000732f.jpg


p1000733e.jpg


p1000749.jpg


Χθες τερμάτισα το Black Tiger... απλά έκανα crash test και κόλλησα :D

Χμ... nice...

Άραγε υπάρχει κανένας άλλος λόγος;

p1000731e.jpg


ScummVM... ναι το ξέρω είμαι κάθαρμα... :p

:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα που δεν έχω λεφτά στην κάρτα βρήκες να τα ποστάρεις αυτά ε;

Να κλειδώνεις καλά το βράδυ, μπορεί να έχεις "επισκέψεις". :diablotin:
 
Εχοντας περάσει linux στα ds, gc, wii, τοστιέρα κλπ

Όταν ερθει το Dingoo, θα το περάσουμε και εκεί...
 
Εμ κάπου το έχασα... Οταν βάλεις linux χάνεις το original περιβάλλον ή γίνεται dual boot και τα έχεις και τα δυο; .. Διαβασα ότι μόνο αν βάλεις το τριτο πακέτο το κάνει;
 
To κανονικό περιβάλλον σε κάθε περίπτωση παραμένει στην θέση του και είναι το by default λειτουργικό της κονσόλας. Απλά πλέον μετά και την εγκατάσταση του dual boot και πριν αυτό φορτώσει εμφανίζεται για πολύ λίγο το λογότυπο του dingux. Εάν κατά την εμφάνιση του, πατήσει ο χρήστης το select τότε η κονσόλα bootάρει σε περιβάλλον dingux. Και από τα δύο περιβάλλοντα είναι προσβάσιμα όλα τα αρχεία που υπάρχουν είτε στην ενσωματωμένη flash card, είτε στην πρόσθετη miniSD. Μάλιστα αρχεία roms κοινών emulator (π.χ.: SNES) μπορούν να επιλεγούν είτε από το build in emulator, είτε από τον αντίστοιχο του dingux snes9x οπουδήποτε και εάν βρίσκονται αυτά. Επίσης, το λειτουργικό του Dingoo βρίσκεται στην NAND flash και το dual boot εγκαθήσταται στην ίδια, οι emulators του dingoo είναι στην ενσωματωμένη μνήμη, ενώ το dingux στην μνήμη miniSD, και ακόμα και εάν αφαιρέσεις την μνήμη, δεν σου προκαλεί πρόβλημα στην χρήση της κονσόλας αφού προτεραιότητα δίνεται στο native λειτουργικό. Εάν δεν βάλεις το dual boot τότε απλά η κονσόλα δεν "αντιλαμβάνεται" την ύπαρξη του dingux στην κάρτα μνήμης αφού ουσιαστικά είναι μία απλή αντιγραφή αρχείων και δεν έχει γίνει καμία εγκατάσταση στην NAND flash για να ενημερώνει για κάτι τέτοιο.

Στο παρακάτω βίντεο θα δείτε το πως κάνει το dingoo dual boot στο dingux περιβάλλον του Rafael Rigues (θα δείτε ότι στην πρώτη του προσπάθεια, δεν πάτησε εγκαίρως το select και bootαρε στο native περιβάλλον) πορτοκαλί = dingux / μπλε = native περιβάλλον:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=eSxwkB3a9J8]YouTube - Latest dual-boot release, quick'n'dirty port of gp2xmb
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια μια βοηθεια.εκανα οτι λεει ο οδηγος αλλα το θεμα ειναι οτι ανοιγει το λογοτυπο του dingux παταω select και κολλαει εκει μετα!τι κανω?
 
αλλαξε filesystem στην καρτα μνήμης
 
Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ και σβήσε το readme.txt απο το root folder.
 
Πίσω
Μπλουζα