Dino eggs

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.409
Βρε παιδια ψαχνω χρονια τωρα το Dino eggs για PC, που το ειχε στην δισκετα το τριτο τευχος του PC Master.

img002.jpg

Οπου και αν εχω ψαξει, πουθενα δεν υπαρχει καμια αναφορα για εκδοση για PC!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φίλε αν δεν το έχεις βρει στείλε μου pm να στο στείλω κ;
 
Να ευχαριστησω τον φιλο nikolaus για την προσφορα του!

[Δεν επιτρεπεται να βαζουμε link για αντιγραφη Copyrighted Υλικου]

Πληροφοριες για το παιχνιδι θα βρειται εδω και εδω. To site του δημιουργου του παιχνιδιου ειναι εδω.

Προσεξτε οτι δεν υπαρχει καμια αναφορα σε εκδοση για PC. Αυτο δεν ειναι καθολου τυχαιο, γιατι δεν εχω καταφερει να βρω πουθενα το παραμικρο και εχω ψαξει παντου!!!

Το παιχνιδι παιζει σε συγχρονους υπολογιστες με το DOSBOX. H συμβουλη του nikolaus ειναι για 600 κυκλους, εγω θα ελεγα ισως ακομα λιγοτερο. Μαλλον φταιει που το επαιζα στα 8 MHz!

Τρια screen capture απο loading screen, intro και in game:

/monthly_2018_02/large.image_29513.jpg.7e57877995c789cc1dc2787fe59ab54e.jpg

/monthly_2018_02/large.image_29514.png.465d723629da6c930c9be229b702e064.png

/monthly_2018_02/large.image_29512.png.7592dd32d35a89c1c5775f6521a3313a.png

Ποιος ειναι ο Leon D Frankel; Ιδου η απορια!

Intro, Demo mode video capture απο το dosbox:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προ καιρου ειχα επικοινωνησει με τον δημιουργο του παιχνιδιου. Μερικα αποσπασματα απ'οσα μου ειπε:

"What a great pleasure to hear from you. I get more and more email from Dino Eggs fans these days (thanks to my website and facebook, I imagine), and it is very gratifying. Many, if not most, of the e-mails come from Europe... so that is amazing and wonderful for this home-bound fellow.

Leon Frenkel was a very young man in Plano Texas who programmed the IBM version of the game around 1983-4. My original code was on the Apple II. Leon did a fine job, and I met him in person some years later when both he and I were working at Microsoft. All of our Dino Eggs work had been done long distance, using snail mail and phone calls -- quite a task. Software tools for porting and adapting code between platforms came along a few years later, but back in 1983, it was all hand-work. "
Yes, the Leon Frenkel port was authorized -- and was distributed by both Synergistic Software and then MicroLab in the United States. Yes, I have the original code and media and packaging.
Why is it more obscure? Well, the PC was not a hot gaming platform in the USA at that time. Sales of games on the IBM PC were always a lot smaller than on the Commodore 64, Apple II, Atari 400/800, etc.

Yes, I do own the rights to all versions of Dino Eggs. I am in favor of "preservation" of classic games, but I am also actively pursuing getting my games revived and out into the marketplace again, so I do not want to have Dino Eggs confused with "abandonware." I have not abandoned it.

I am currently looking into making Dino Eggs available on a Commodore 64 emulator that runs as an app on iPhones -- and on another "virtual" Commodore 64 that can run on a Nintendo Wii console.
Τελικα εχει πλακα που το PC Master εβαζε και πειρατικα παιχνιδια μεσα!

Να ευχηθουμε καλη επιτυχια στις προσπαθειες του David να κανει τα παιχνιδια του γνωστα και σε νεες γενιες gamers!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε freaktmp. τώρα βλέπω το post σου. Είμαι ο κάτοχος της παραπάνω δισκέτας (εγώ ανέβασα τη συγκεκριμένη φωτο)... Θα μπορούσα να σου είχα στείλει το παιχνίδι άμεσα αν μου είχες στείλει ένα πμ τότε.. αχ...
 
Εχουμε νεες εξελιξεις απο τον δημιουργο του παιχνιδιου!

Να τι μου εγραψε:

Quote


This is David Schroeder, author of the computer game "Dino Eggs."


I thought you would be interested in seeing


Προσωπικα τα νεα features μου φαινονται πολυ ενδιαφεροντα και σιγουρα θα το αγορασω οταν κυκλοφορησει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι θυμησες τωρα!!! Φοβερο παιχνιδι! Πολλες ωρες καψιματος! Καπου εχω κι εγω την δισκετα!

Η καινουργια εκδοση φαινεται πολυ ενδιαφερουσα....μπορω να πω οτι την περιμενω με ανυπομονησια!!!
 
Απο το περιοδικο Electronic Games Vol2 #12 (Μαιος '84) διαφήμιση για το Dino eggs και ανακοίνωση για εναν διαγωνισμό για την προωθηση του παιχνιδιου με VIP επίσκεψη στα γραφεία της εταιρείας στο Σικάγο, περιήγηση της πόλης και ενος τοπικου μουσειου φυσικης ιστοριας.

Electronic_Games_Volume_02_Number_12_1984-05_Reese_Communications_US_0001.jpgElectronic_Games_Volume_02_Number_12_1984-05_Reese_Communications_US_0002.jpg


Μεσα στο περιοδικο υπάρχει μια μικρη αναφορά.

Electronic_Games_Volume_02_Number_12_1984-05_Reese_Communications_US_0013.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα