DIRT 2 & WINDOWS LIVE

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
Καλημέρα σε όλους

Αγόρασα προχτές μία νέα 5850 της Saphire και είχε δώρο στο πακέτο το DIRT 2, μέσω steam. Το έβαλα κανονικά στο steam αλλά μετά το game θέλει να φτιάξει Windows live profile. Το ρύθμισα κανονικά το profile απο τον browser, Μου είπε όλα ok και καλά. Δυστυχώς, όταν πάω να μπω στο profile από το game πετάει το σφάλμα 80154017 (unsupported region). Είναι δυνατόν να μην μπορείς να παίξεις δλδ; local profile δεν υποστηρίζει;

Το σοβαρότερο θέμα που προκύπτει είναι ότι δεν το αναφέρει πουθενά ότι για να παίξεις game for windows πρέπει να διαμένεις σε συγκεκριμένες χώρες. Καταφανής παραπληροφόρηση του πελάτη.

Έχεις κανένας το ίδιο πρόβλημα ή εγώ δεν κάνω κάτι σωστά τελικά;
 
Για να παίξεις το παιχνίδι μπορείς να φτιάξεις και live account off line για να μη χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος στο Internet.

Τη κάρτα με το κωδικό από το steam πάντως που μου έδωσαν μαζί με την 5870 την πέταξα αμέσως. Το μοναδικό που δεν κράτησα από τη συσκευασία. Είχα ακούσει για πολλά προβλήματα και δεν νοιάστηκα στιγμή.

Άλλωστε δεν περίμενα την 5870 να αποκτήσω το παιχνίδι, που το είχα ήδη τελειώσει πάνω από μία φορά όταν έλαβα τη κάρτα.
 
Γιατί εάν το αγοράσεις από το εμπόριο δεν χρειάζεσαι Windows live account; Και τι εννοείς να φτιάξω offline account;
 
Χρειάζεσαι φυσικά live account. Το ίδιο όπως στο DIRT ΙΙ έτσι και στο νέο BIOSHOCK.

Offline account φτιάχνεις για το live εύκολα. Google it μια και τώρα δεν μπορώ να σου πω πως γίνεται γιατί ήδη το έχω ενεργοποιημένο.

Φυσικά δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει, αυτό το steam το σιχαίνομαι.
 
Λοιπόν,για να μην μπερδεύουμε τον φίλο.Μπορείς να παίξεις το παιχνίδι σε single player και να σώνεις την πρόοδό σου,επιλέγοντας -κατά τη δημιουργία του windows live account- να παίζεις offline.

(η επιλογή είναι κάτω κάτω στην καρτέλα δημιουργίας account)

Για να συμμετάσχεις όμως σε δικτυακό παιχνίδι,πρέπει να μπεις στο GWL.

Για να μην έχεις το πρόβλημα που αναφέρεις και να καταφέρεις να δημιουργήσεις το λογαριασμό,πρέπει:

1)Να φτιάξεις-δώσεις ένα mail που να μην λήγει σε .gr και να δηλώσεις κατοικία σε χώρα που υποστηρίζεται από την υπηρεσία,π/χ UK.

2)Να μπεις στην υπηρεσία GWL από browser με αγγλική έκδοση,κι όχι ελληνική!

3)Ίσως χρειαστεί να ρυθμίσεις και τα regional settings του υπολογιστή σου,ανάλογο με τη χώρα που δήλωσες κατά τη δημιουργία του mail στο 1)

σ.σ Ακριβώς την ίδια αυτή απορία -αλλά για το Resident Evil 5- είχε ένας αναγνώστης και δημοσιεύτηκε στην αλληλογραφία του νέου τεύχους του PC MASTER... :)
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το PC-Master το πηρα αλλά δεν πρόλαβα να το διαβάσω πλήρως ακόμα. Θα φτιάξω οπότε νέο account με άλλο email.

Ευχαριστώ πολύ
 
divined είπε:
Το PC-Master το πηρα αλλά δεν πρόλαβα να το διαβάσω πλήρως ακόμα.Ευχαριστώ πολύ
Ρίξε μια ματιά στο πρώτο γράμμα της αλληλογραφίας όταν κάτσεις να το διαβάσεις... ;)
 
Καλά το έφτιαξα ήδη. Παίδεύουν πάντως άδικα τον κόσμο. Δεν είναι και ότι πιο απλό για κάποιον που θέλει στα γρήγορα να παίξει ένα παιχνίδι.

Έπρεπε πρώτα να φτιάξω account για το Windows Live γενικά, μιάς και το πρώτο Windows live ήταν συνδεδεμένο με το yahoo.gr και δεν το δεχότανε. Στη συνέχεια έκανα νέο account για το Game For Windows και με τα πολλά κατάφερα να μπώ.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια
 
Έχε υπόψη σου ότι και το BIOSHOCK II θέλει το ίδιο πράγμα. Βέβαια, τώρα, απλά θα το εγκαταστήσεις, δεν θα ξανακάνεις όλη τη διαδικασία από την αρχή.

Εύγε Μάνο.

Για on-line δεν ασχολούμαι καθόλου, εκτός από lan parties που διοργανώνουμε μεταξύ μας.
 
Λοιπόν, αυτή η ταλαιπωρία στο dirt 2 για μένα δεν λέει να τελειώσει. Συνδέθηκα εδώ και μέρες με το Windows Live και έφτιαξα profile. Είχα ξεκινήσει και έπαιζα μάλιστα και έσωζε κανονικά το online profile. Προχτές που πήγα να παίξω μετά από ορισμένες μέρες το παιχνίδι άρχισε να μην αποκρίνεται. Δείχνει τα εισαγωγικά video και κάπου εκεί κολλάει, σταματάει να αποκρίνεται και μόνο με reset επανέρχεται.

Δεν άλλαξα τίποτα στο μεταξύ, ούτε drivers. Δοκίμασα τα πάντα, από το να βγάλω όλους τους ATI drivers μέχρι να το ξαναεγκαταστήσω. Εμ πάνω που λέει ότι συνδέθηκε στο windows live κολλάει το σύμπαν. Άλλα παιχνίδια τρέχουν κανονικότατα (έπαιζα raid εχτές στο wow 2 ώρες).

Το βάζω στην άκρη προς το παρόν μέχρι τον 10.3 driver της ATI οπότε.
 
Χμ. Περίεργο. Με τους 10.2 το παίζω σε crossfire (το παιχνίδι το έχω γνήσιο αλλά retail και όχι steam btw. )

Θυμάμαι ότι έχεις μια ψιλομέτρια mobo. Για κοίτα μήπως αυτή σου κάνει τα νερά.......
 
hehe. Είχα. Την έχω αλλάξει εδώ και 1 βδομάδα με την MSI 790xt-G45

Έπαιζε κανονικά το άτιμο. Δεν ξέρω γιατί ξεκίνησε τα κόλπα.
 
Εξαιρετική επιλογή η συγκεκριμένη!!!!!!

Δοκίμασε να φτιάξεις off line account και να σώζεις το παιχνίδι χωρίς να έχεις ανάγκη να είσαι συνδεδεμένος κάθε φορά. Στο μεγάλο μου παιχνιδομηχάνημα, δεν έχω Internet διότι δεν τρέχω καν antivirus από κάτω και δεν έχω πρόβλημα, ούτε στο προηγούμενο, ούτε στο τωρινό (αν και το έχω περίπου 8 μέρες και είναι λίγο νωρίς) .
 
Μπα. Οϋτε το Profile φταίει. Διέγραψα όλα τα Games For Windows Profiles από τα settings και τα ίδια. Hardware θέμα τώρα και να έπαιζα Company of Heroes - Eastern Front 2 ώρες και άλλες 2 ώρες wow απροβλημάτιστα δεν νομίζω.

Να τρελαίνεσαι με αυτά τα pc.
 
Πίσω
Μπλουζα