Disco ZOO party - Τα παπάκια

Stratulator

ΠαρταΟλας
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.578
Αντιδράσεις
1.629
Τα θρυλικα "Παπακια"...

Ο πρωτος μου δισκος,καπου στο 1984 απο την τοτε Music box!...

52487.jpg52488.jpg

Πλευρα 1

1. Σπυρος Λαμπρου - Τα παπακια (birdie song)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα παπακια,στην αμερικη ονομαστηκε chicken dance,υποτιθεται σε καποιο παρτυ επισημο δεν ειχανε στολη για παπακι και ντυσαν καποιον κοτα και εμεινε!
 
''Τα παπάκια'' ήταν η απόλυτη χορευτική επιτυχία στα παιδικά πάρτυ.

Στη δεύτερη φωτογραφία, οι εικόνες δείχνουν πώς χορεύονται ''Τα παπάκια'';
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως "τα παπάκια" τα θυμάμαι μόνο στην πρωτότυπή τους βερσιόν (il ballo di qua-qua) από τους (πρώην πλέον) συζύγους AlBano (Carrisi) & Romina Power. Νομίζω ότι έχω ακόμη την κασέτα εκείνης της εποχής (3 10ετίες κ βάλε!!!!), ενώ το Ska Chou Chou (για συντομία Ska-Ska) το έχω σε άλλη μια κασέτα μαζί με κάποιες επιτυχίες της εποχής (ανάμεσά τους το You and Me των αξιόλογων -αν και χαμηλού προφίλ- Ολλανδών Spargo).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stratulator είπε:
Τα θρυλικα "Παπακια"...Ο πρωτος μου δισκος,καπου στο 1984 απο την τοτε Music box!...

attachment.php


attachment.php


Πλευρα 1

1. Σπυρος Λαμπρου - Τα παπακια (birdie song)

[edit] greeklish [/edit]

εχω την κασσετα και εψαχνα τα κομματια στο you tube !!!

[edit] greeklish [/edit]

μηπως εχεισ και την αλλη με τα σκυλακια, Λιουι?

"στο χορο στο χορο ελα Λιουι Λιουι Λιουι , ειναι ωραια η ζωη, ελα Λιουι Λιουι Λιουι" ετσι πηγαινε.... πω ρε φιλε με σκαλωσες!!!

ευχαριστω και παλι!!

[edit] greeklish
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gala είπε:
μηπως εχεισ και την αλλη με τα σκυλακια, Λιουι?

"στο χορο στο χορο ελα Λιουι Λιουι Λιουι , ειναι ωραια η ζωη, ελα Λιουι Λιουι Λιουι" ετσι πηγαινε.... πω ρε φιλε με σκαλωσες!!!

ευχαριστω και παλι!!

Δεν ήξερα ότι υπάρχει και συνέχεια ,με "Σκυλάκια"... :) :thumbup:
 
[Edit] μετατροπή από greeklish σε ελληνικά [edit]

Υπάρχει! Την έχω και μάλιστα υπάρχει και τρίτη σειρά :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Gala[/USER] Τα Greeklish Δεν επιτρέπονται στο φόρουμ (κάνε έναν κόπο και διάβασε τους κανονισμούς) . Σου έκανα την μετατροπή στα ελληνικά στο παραπάνω ποστ. Οποιοδήποτε άλλο ποστ όμως ακολουθήσει σε greeklish θα διαγραφεί.
 
Παιζαμε και εμέις τα παπάκια σε κάθε πάρτυ, μέχρι που στο τέλος γραντζουνίστηκε τόσο πολύ ο δίσκος που περισσότερο ακουγόντουσαν τα χρατσ χρουτσ παρά ή μουσική. Εμείς πάντως χορεύαμε ακάθεκτοι...
 
Το πρώτο μου πάρτυ, το 1984, έγινε αποκλειστικά και μόνο υπό τους ήχους αυτού του δίσκου...

Στο τέλος από τον πολύ χορό, ήμασταν όλα ιδρωμένα και πεινασμένα, είχαμε ρέψει στα πόδια μας!

Υπάρχει φωτογραφία μετά που είμαστε όλα τα παιδιά καθισμένα γύρω από το μεγάλο τραπέζι της τραπεζαρίας της μάνας μου, ψόφια και περιμένουμε να μας σερβίρουν!!

Θυμάμαι ότι τον είχαν αγοράσει σχεδόν όλοι τότε τον δίσκο, είχε μεγάλη πέραση.
 
Το πρώτο μου πάρτυ, το 1984, έγινε αποκλειστικά και μόνο υπό τους ήχους αυτού του δίσκου...

Στο τέλος από τον πολύ χορό, ήμασταν όλα ιδρωμένα και πεινασμένα, είχαμε ρέψει στα πόδια μας!

Υπάρχει φωτογραφία μετά που είμαστε όλα τα παιδιά καθισμένα γύρω από το μεγάλο τραπέζι της τραπεζαρίας της μάνας μου, ψόφια και περιμένουμε να μας σερβίρουν!!

Θυμάμαι ότι τον είχαν αγοράσει σχεδόν όλοι τότε τον δίσκο, είχε μεγάλη πέραση.
περιμενουμε τη φωτο!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στα '80ς όλοι ήταν ξετρελαμένοι με τα παπάκια! θυμάμαι ακούγονταν παντού σε όλα τα πάρτι κλπ. τώρα μετά απ όλα αυτά τα χρόνια μπόρεσα και βρήκα τους στίχους στο ίντερνετ και τη μετάφραση τους (δεν ξέρω ιταλικά) εμείς δυστυχώς δεν είχαμε πικάπ και έτσι δεν είχαμε το δίσκο, φυσικά.
 
"Τα παπάκια" ήταν ιδιαίτερα δημοφιλή στη Γαλλία και την Ιταλία χάρη στην εξαιρετική ερμηνεία των Al Bano και Romina Power.
 
Μα αυτών τραγούδι ήταν. Και δεν ήταν μόνο στη Γαλλία, αλλά και στην Ελλάδα στα εφηβικά πάρτι. Μάλιστα στην ταινία "Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα 1", έχει μια σκηνή σε μία από τις ντίσκο της περιοχής των Ιλισίων (την Athenaeum ή την Jackie O), όπου οι ηθοποιοί (Ντούζος, Κωνσταντά και σία) το χορεύουν.
 
Πίσω
Μπλουζα