DISCOLOGY ΑΠΟΡΙΕΣ

noobsaibot

RetroActive
Joined
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
230
Αντιδράσεις
17
Καλησπερα σας ειχα ακουσει παλιοτερα οτι με το discology μπορεις να διορθωσεις δισκετες με bad sectors ειναι αληθεια αυτο?μπορει καποιος γνωστης να μου δωσει τα φωτα με τν διαδικασια?ευχαριστω
 
Κανένας κατέχον την γνώση?
 
Προσωπικά δεν είχα ακούσει κάτι τέτοιο...

Χρησιμοποιούσα το discology κυρίως για αντιγραφές, και αραιά και πού κανένα "σκάλισμα", αλλά όχι για να διορθώνω bad sectors (άλλωστε ουδέποτε οι "τριάρες" δισκέττες μου παρουσίασαν πρόβλημα).

Αν και δεν είμαι λοιπόν κανένας "μάγος" του discology, μου φαίνεται παρ' όλα αυτά παράξενο... Αν η δισκέττα έχει κάποιο φυσικό πρόβλημα στην επιφάνειά της, δεν βλέπω πως το discology (ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα) θα μπορούσε να κάνει το προβληματικό σημείο πλήρως λειτουργικό... (ίσως κάποιο είδος μορφοποίησης να μπορούσε απλά να κάνει έναν προβληματικό σέκτορα να "φαίνεται" ως κανονικός, αλλά και πάλι, αν κάτι γραφόταν εκεί πάνω το πρόβλημα θα ξαναεμφανιζόταν...)
 
νομίζω αν δεν κάνω λάθος , το discology δεν έφτιαχνε τα bad sector (κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν να γίνει) , αλλα μπορούσε και μάρκαρε τα bad sector ώστε να μην γράφονται εκεί δεδομένα!
 
Αυτό μάλιστα. Moυ φαίνεται λογικότατο !! :)
 
Βασικά το χρησιμοποιούσες σαν monitor για να γράφεις/αλλάζεις τα bytes μέσα στο track.
 
Oντως - αυτή είναι μία απο τις λειτουργίες του ("editor" - αν θυμάμαι καλά, το "σκάλισμα" που λέγαμε παραπάνω), μαζί με το κοπιάρισμα δισκεττών ("copier")...

Shock, κάποιο σχόλιο σχετικά με τα bad sectors ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δλδ οτι κάνω μέσω editor! φ;iλε shock επειδή ξέρω ότι είσαι βαθύς γνώστης στα 8μπιτα(συμφώνα με προηγούμενη κουβέντα) θέλει πολύ δουλειά αυτό;
 
Σίγουρα κάποιος άλλος θα τα γράψει καλύτερα.
 
0raid είπε:
νομίζω αν δεν κάνω λάθος , το discology δεν έφτιαχνε τα bad sector (κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν να γίνει) , αλλα μπορούσε και μάρκαρε τα bad sector ώστε να μην γράφονται εκεί δεδομένα!
μπορείς να μου δώσεις εναν οδηγό γι αυτο η κανάς άλλος μήπως γνωρίζει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά το χρησιμοποιούσα για να ανακτήσω δεδομένα απο χαλασμένους σέκτορες. Με επαναλαμβάνόμενο διαβασμα κατάφερνε να διαβάσει τα δεδομένα και να τα ξαναγράψει σε καλή δισκέτα συνήθως με πολύ μικρές ίσως απώλειες. Το ίδιο που έκανα και στον ΑΤΑΡΙ με ανάλογα προγράμματα. Και όντως οι 3 ιντσών δισκέτες , δύσκολα χάλαγαν.
 
Εγώ έχω ένα θεματάκι με μια 3αρα η οποία εχεί bad sectors το μόνο που θέλω είναι να μαρκάρω τα bad sectors να μην γράφονται δεδομένα σ αυτά
 
τη δουλειά αυτή την κάνει το Disc'o'Magic

(αλλά μονάχα για να γράψεις αρχεία έτσι...)

ψάξτο.. αξίζει! ;)
 
Ευχαριστω φιλε μου θα κανω μια προσπαθεια!!!
 
Πίσω
Μπλουζα