Disks from the paST!!

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
64
Ανασκαφη και παλι στις δισκετες που κουβαλησα απο την Ελλαδα απο τον STFM μου! Σειρα εχει μια δισκετα που ειχε πολυ σημαντικο ρολο στην δισκετοθηκη μου. Εχει βεβαια Amigaδικο background, καθως αργησα να παρω Amiga, και επειδη σωνει και καλα ηθελα λειτουργικο σε στυλ Workbench, προσπαθησα να φτιαξω μια δισκετα (την γνησια γκρι του Atari Language) σε μια Workbench-wannabe εκδοση για τον ST μου. Με την πενιχρη προσβαση σε PD files στην περιοχη μου, καταφερα να το υλοποιησω. Αν και αυτο που δεν βρηκα ηταν ενα CLI για τον ST, τουλαχιστον εβαλα μικροπρογραμματακια που βοηθουσαν κατα πολυ τις καθημερινες μου εργασιες. Και φυσικα ολα σε amigaδικο στυλ, με μπλε φοντο, διαφορετικα εικονιδια.. οτι μπορουσα να κανω για να μην κραυγαζει ST δηλαδη!! :)

Περιλαμβανει χρησιμα προγραμματα οπως το Universal Item Selector III, Control Panel, Greek character Set, Power Accessory. Αρκετα χρησιμα προγραμματακια και με ενα πολυ ιδιαιτερο χαρακτηριστικο! Ειναι ολα Fully accesible απο την desktop bar, και ειναι ολα TSR (Terminate and Stay Resident). Τι το καλο με αυτο?

Καταρχην η μοναδικοτητα του ST, να φορτωνει τα TSR αρχεια απο την αρχη του boot, και να ξενοιαζεις μια και εξω μιας και οσες δισκετες να αλαξεις η προγραμματα φορτωσεις, αυτα θα εμεναν πανταχου παροντα και μαλιστα θα εμπλουτιζαν το καθε φορτωμενο προγραμμα. Μοναδικο μειονεκτημα, τι αλλο, η μνημη που σε εναν απλο 520ST μειωνεται δραματικα. Αλλα σε 1MB και πανω ειναι απλα ευλογια. Εβαλα μεσα και ενα σωρο δισκετο-χρησιμα προγραμματα (ακομα και το super format, που φορμαρει δισκετες 720kb σε εξωπραγματικα ορια - αλλα και καταδικαζει drives αν το παρακανετε!), την δικια μου ονομασια του ED (αν και ειναι απλα ο καλος Genst Editor - Απλα ειπαμε, amiga wannabe καταβολες!), και η αχρηστη ST Basic με μερικα προγραμματακια σε basic. Και εφτασα σε σημειο να χρησιμοποιω αυτη την δισκετα για οτιδηποτε ηθελα να κανω με αλλα προγραμματα, καθως μου ελυνε τρομερα τα χερια καθως φορτωνε τα παντα. Και δεν ειχα και τον πονοκεφαλο με το να αλαζω δισκεττες οπως με το κανονικο workbench στην Amiga.

Στην αρχη οταν θα κανετε boot, αν ΔΕΝ κρατησετε πατημενο το CTRL, θα ξεκινησει σε μονοχρωμο mode 640*400, αλλιως θα παει σε medium res 640*200. Εφετζιδικη αρχη εχει βεβαια με ενα ST σημα να κανει κυκλους! Απλα πατηστε space και θα ξεκινησει.. γραφοντας στην οθονη φυσικα τι αλλο? Workbench 3.3!! και εχω και την ονομασια απο την τελευταια "εταιρεια" που χρησιμοποιουσα για τα δημιουργηματα μου στον ST, την VORTEX Labs :)

ST-Workbench

http://rapidshare.com/files/122662310/ST-Workbench.ST.html

**** Σημειωση : Απο emulator πχ SainT, χρησιμοποιηστε το απλο 1.2 TOS, STFM setup. Σε STE, βγαζει πολλα ασυναρτητα κυριως απο το ελληνικο σετ χαρακτηρων της ΕΛΚΑΤ.

Οποιος θελει να ανεβαζει δισκετες η περιγραφες τους απο τα παλια του setups, μπορει καλιστα να χρησιμοποιει αυτο το thread, μιας και ειναι ολα σχετικα με τον ST. No problem and mostly welcome.. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλώς μια σημείωση για να προλάβω στο τελευταίο : Aποφύγετε να ανεβάσετε προγράμματα που υπόκεινται σε οποιαδήποτε μορφής copyright! ;)
 
Phil είσαι άπαιχτος!!! :bow:

Με πόρωσες να ανεβάσω και δικές μου δισκέτες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Phil... κρυφοαμιγκάς μου φαίνεσαι.. κάτι τετοιο δεν θα το κανα ποτε στον ST μου.
 
Loved both machines to death ChrisTOS!! Αλλα τον STFM μου δεν τον αλαζω (ακομα και με dead drive) και ακομα τον λατρευω. Αλλωστε, μια τετοια wannabe μοντα με φωτισε να μην τον πουλησω τοτε που ηθελα σωνει και καλα Amiga!
 
Πίσω
Μπλουζα