[Disney] Αλαντίν - Aladdin 1992

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Βρισκόμαστε στην Άγκραμπαχ, κάπου στα βάθη της Αραβίας όπου ο Αλαντίν, ένας φτωχός κάτοικος προσπαθεί καθημερινά να επιβιώσει ψάχνοντας τροφή στην αγορά της πόλης ακόμη και μέσω της κλεψιάς. Στο πλάι του πάντα βρίσκεται ο Αμπού, μια μικρή αλλά πονηρή και ικανή μαϊμού που κατά τη διάρκεια της ταινίας ξελασπώνει τον Αλαντίν αρκετές φορές. Στην τελευταία του απόπειρα όμως να κλέψει ένα ψωμί, τον κυνηγούν οι φύλακες του παλατιού κατ'εντολή πάντα του πιστού ακόλουθου του σουλτάνου, Τζαφάρ. Ο Τζαφάρ αν και το δεξί χέρι του σουλτάνου, ένα μόνο πράγμα έχει στο μυαλό του, να σφετεριστεί τη θέση του σουλτάνου. Έτσι με την βοήθεια του Ιάγκο, ενός πουλιού-δεξί χέρι του Τζαφάρ, ο τελευταίος βρίσκει τα δύο κομμάτια από ένα κόσμημα τα οποία όταν ενωθούν, θα αποκαλυφθεί η σπηλιά των θαυμάτων που κρύβει μέσα της αμύθητα πλούτη και ένα μαγικό λυχνάρι με τζίνι. Μια δυσάρεστη όμως έκπληξη θα τον περιμένει καθώς προσπαθεί να στείλει αντιπρόσωπο στη σπηλιά. Η σπηλιά δέχεται μόνο έναν άνθρωπο με "διαμαντένιο χαρακτήρα" υποδεικνύοντας τον Αλαντίν.

Από την άλλη μεριά, επικρατεί ταραχή στο παλάτι του σουλτάνου της χώρας αφού η κόρη του βρίσκεται σε ηλικία γάμου και καθώς της μένουν μόνο 3 μέρες για να παντρευτεί και ο άντρας θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε πρίγκηπας, ο σουλτάνος είναι ανήσυχος μιας και η πριγκίπησσα δεν έχει βρει κανέναν. Επιπλέον το γεγονός ότι όλα τα χρόνια της τα πέρασε μέσα στο παλάτι χωρίς να έχει γνωρίσει τον "έξω κόσμο" την ωθεί να το σκάσει από τα στενά όρια του παλατιού. Έτσι κατεβαίνει στην αγορά της πόλης μεταμφιεσμένη σε απλή χωριάτισσα για να μην κινήσει υποψίες. Βλέποντας τον πραγματικό κόσμο, βοηθάει ένα φτωχό παιδάκι να πάρει ένα μήλο για το οποίο όμως δεν έχει να πληρώσει και ο πωλητής γίνεται έξαλλος. Τότε ο Αλαντίν σαν άλλος Ρομπέν των Δασών, εμφανίζεται από το πουθενά και αρπάζει την πριγκίπησσα για να κρυφτούν καθώς τώρα πλέον είναι και οι δυό τους κυνηγημένοι, ώσπου τελικά πιάνουν τον Αλαντίν και τον κλείνουν σε ένα μπουντρούμι παρ'όλες τις διαταγές της πριγκίπησσας που αποκαλύπτεται μπροστά στους φρουρούς για να σώσει τον Αλαντίν.

Γνωρίζοντας ο Τζαφάρ ότι ο Αλαντίν είναι ο εκλεκτός για να μπει στην σπηλιά των θαυμάτων, μεταμφιέζεται σε γέρο όπου με το δέλεαρ να τον ελευθερώσει από τα δεσμά του, πείθει τον Αλαντίν για να μπει στη σπηλιά και να πάρει το λυχνάρι. Στην πορεία ο Αλαντίν καταφέρνει να αποκτήσει το λυχνάρι χωρίς να το δώσει στον γέρο όμως και με τη βοήθεια ένός ιπτάμενου χαλιού γλυτώνει από την σπηλιά των θαυμάτων η οποία κατεδαφίζεται. Το λυχνάρι όμως κρύβει μια έκπληξη! Ένα καλοκάγαθο και χωρατατζίδικο τζίνι που έχει μεγάλη επιθυμία την ελευθερία του. Έτσι, ως γνωστόν, δίνει στον Αλαντίν τη δυνατότητα των 3 ευχών. Μία από αυτές είναι να γίνει πρίγκηπας ώστε να κατακτήσει την κόρη του σουλτάνου όπως κι έγινε, ο πρίγκηπας Αλί. Στον αντίποδα όμως, την πριγκήπισσα έχει βάλει στο μάτι και ο Τζαφάρ ώστε να πάρει τη θέση του σουλτάνου. Έτσι με διάφορα τεχνάσματα ο τελευταίος αποσπά το λυχνάρι από τον πρίγκηπα Αλί και φυσικά έχει τρεις ευχές να πραγματοποιήσει. Έτσι ζητάει τη θέση του σουλτάνου που τόσο ποθούσε ως 1η ευχή. Ως 2η ευχή ζητάει να γίνει πανίσχυρος μάγος. Τότε αναλαμβάνει δράση η ευστροφία του πρίγκηπα Αλί, που στο μεταξύ αποκαλύπτεται ότι δεν είναι άλλος από τον Αλαντίν, όπου συγκρίνοντας τον με το τζίνι, τον μειώνει κάνοντας τον Τζαφάρ να εκνευριστεί. Έτσι, χωρίς σκέψη, η 3η ευχή του Τζαφάρ είναι να γίνει τζίνι. Τζίνι όμως χωρίς λυχνάρι δε γίνεται. Έτσι ο Τζαφάρ αιχμαλωτίζεται στο λυχνάρι μαζί με τον Ιάγκο και το τζίνι τους στέλνει από κει που ήρθαν. Ο σουλτάνος τότε βλέπωντας ότι η κόρη του είναι πολύ ευτυχισμένη με τον Αλαντίν, καταργεί το νόμο ότι η κόρη σουλτάνου πρέπει να παντρευτεί πρίγκηπα και δίνει την ευχή του για να πάρει τον Αλαντίν και αυτός να γίνει ο σουλτάνος. Ο Αλαντίν έχοντας μία ακόμη ευχή, εύχεται την ελευθερία στο έκπληκτο τζίνι κι έτσι όλοι στο τέλος είναι ευτυχισμένοι.

Μια όμορφη ταινία από τα στούντιο της Ντίσνεϋ που είναι κλασσική ιστορία αγάπης μεταξύ ατόμων με κοινωνικοταξικές διαφορές.

Ομολογώ πως δεν την είχα δει την εποχή που προβλήθηκε και την πρωτοείδα χθες. Όπως μας έχει συνηθήσει η Ντίσνεϋ η ταινία έχει και το μουσικοχορευτικό της κομμάτι με τους ήρωες να κάνουν διάφορα στην οθόνη. Την φωνή στο τζίνι δίνει αείμνηστος Ρόμπιν Γουίλιαμς και στην ελληνική μεταγλώττιση ο Ζανό Ντάνιας.

Η μόνη μου εμπειρία μέχρι χθες με την ταινία ήταν μέσα από τα βιντεοπαιχνίδια όπου κυκλοφόρησαν την εποχή εκείνη σε κονσόλες και Η/Υ και μπορώ να πω ότι ακολουθούν πιστά την ιστορία της ταινίας.

Το πόστερ της ταινίας.

Προβολή συνημμένου 117517

Το τρέιλερ της ταινίας.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ειχα δει στο σινεμα, ειχα παιξει τα παιχνιδια και μου αρεσε αρκετα ωστε να την παρω και σε βιντεοκασετα. Μου εκοβαν την ανασα καποια CGI γραφικα, οπως η αποδραση απο τη σπηλια με το μαγικο χαλι :D θυμαμαι και μια ατακα απο τη συγκεκριμενη σκηνη: "Αμπου, δεν ειναι ωρα για πανικους! ... Τωρα ομως ναι!" :D Εξισου θεαματικη ηταν και η σεκανς με το τραγουδι που πετουσαν με μαγικο χαλι.

Φυσικα οπως συνηθιζει η Ντισνευ, ακολουθησαν καποια σηκουελ σε βιντεοκασετες (εχω δει την Επιστροφη του Τζαφαρ) καθως και σειρα που επαιζε τα πρωινα στο Disney Club
 
Μαζι με το Lion King....απο τις καλυτερες ταινιες της Disney! :)

Πλοκη που σε κραταει σε αγωνια,ανατροπες,δραση και φυσικα μπολικο γελιο.... :D

Η μόνη μου εμπειρία μέχρι χθες με την ταινία ήταν μέσα από τα βιντεοπαιχνίδια όπου κυκλοφόρησαν την εποχή εκείνη σε κονσόλες και Η/Υ και μπορώ να πω ότι ακολουθούν πιστά την ιστορία της ταινίας.
Δεν το ειχα αγορασει τοτε.... :( ....αλλα το εχω "ξεπατωσει" στον emulator.... :D
 
Πολυ ωραια Disney ταινια την ειχα πρωτοδει σε VHS!

johnny19818 είπε:
Ομολογώ πως δεν την είχα δει την εποχή που προβλήθηκε και την πρωτοείδα χθες. Όπως μας έχει συνηθήσει η Ντίσνεϋ η ταινία έχει και το μουσικοχορευτικό της κομμάτι με τους ήρωες να κάνουν διάφορα στην οθόνη. Την φωνή στο τζίνι δίνει αείμνηστος Ρόμπιν Γουίλιαμς και στην ελληνική μεταγλώττιση ο Ζανό Ντάνιας.

Η μόνη μου εμπειρία μέχρι χθες με την ταινία ήταν μέσα από τα βιντεοπαιχνίδια όπου κυκλοφόρησαν την εποχή εκείνη σε κονσόλες και Η/Υ και μπορώ να πω ότι ακολουθούν πιστά την ιστορία της ταινίας.

Πλακα κανεις ;; :p
 
Μέχρι να βγει το Lion Κing ήταν η αγαπημένη μου ταινία. Την είδα 3 φορές στο σινεμά το διάστημα που παίζονταν!

Κλασικά μέχρι να κυκλοφορήσει η video κασέτα στην Ελλάδα αγόρασα πρώτα το soundtrack και το είχα λιώσει. Είχα μάθει όλα τα τραγούδια από έξω και ακόμα σιγοτραγουδάω το Prince Ali (κατάλοιπο από την περασμένη εβδομάδα που βλέπαμε την ταινία με την μικρή :p )

Καταπληκτική μουσική, τραγούδια και ένα εξαιρετικό Τζίνι με έξυπνες ατάκες.
 
Kambia είπε:
Μέχρι να βγει το Lion Κing ήταν η αγαπημένη μου ταινία.
Εμένα πάλι το αντίθετο :p Μ' έκανε να ξεκολλήσω απο το Lion King μια κ καλή.
 
Aπωθημένο αυτή η ταινία. Ήθελα πολύ να πάω να την δω μικρός στο σινεμά, αλλά δεν με πήγαν... :cry: :D
 
Πολύ όμορφη παρουσίαση φίλτατε.Το aladdin είναι η πρώτη ταινία που είδα στον κινηματογράφο και είναι η δεύτερη αγαπημένη μου πίσω από το Lion King.

Είναι από τα παιδικά που πολύ άνετα κάθομαι και το ξαναβλέπω.Και εδώ να πω ότι μου αρέσει περισσότερο το aladdin του snes από αυτό του mega drive :p
 
sephirothson είπε:
Πολύ όμορφη παρουσίαση φίλτατε.Το aladdin είναι η πρώτη ταινία που είδα στον κινηματογράφο και είναι η δεύτερη αγαπημένη μου πίσω από το Lion King.Είναι από τα παιδικά που πολύ άνετα κάθομαι και το ξαναβλέπω.Και εδώ να πω ότι μου αρέσει περισσότερο

το aladdin του snes από αυτό του mega drive :p
Σε ευχαριστω πολυ. Ευτυχως καταφερα και ειδα τοτε το Lion King και μπορω να πω οτι ειναι η αγαπημενη μου. Μελλοντικα θα ηθελα να δω και τον Πινοκιο και ισως το Βιβλιο της Ζουγκλας. Τι λετε, αξιζουν;
 
johnny19818 είπε:
.... Μελλοντικα θα ηθελα να δω και τον Πινοκιο και ισως το Βιβλιο της Ζουγκλας. Τι λετε, αξιζουν;
Ναι, αξίζουν. Βασικά όλες αυτές οι ταινίες του Disney αξίζουν.
 
Ειδα το Πινοκιο τις προαλλες. Πολυ ωραια ταινια. Μερικα κλικ παραπανω απο το Αλαντιν. Δεν ξερω γιατι αλλα μου αρεσε πολυ οταν προς στο τελος της ταινιας ο Πινοκιο φωναζε father father. Γενικα για παιδικη ταινια βλεπεται ανετα απο ενηλικο.
 
johnny19818 είπε:
Σε ευχαριστω πολυ. Ευτυχως καταφερα και ειδα τοτε το Lion King και μπορω να πω οτι ειναι η αγαπημενη μου. Μελλοντικα θα ηθελα να δω και τον Πινοκιο και ισως το Βιβλιο της Ζουγκλας. Τι λετε, αξιζουν;
​Αν αξίζουν λέει... Μια δοκιμή θα σας πείσει (αν δεν το έχετε κάνει ακόμα). Δεν υπάρχει ταινία της Disney που να μην αξίζει, πραγματικά.

Επίσης λατρεμένη ταινία από τον Disney. Τα τραγούδια είναι ένα κι ένα. Η Τζασμίν είναι κουκλάρα. Το τζίνι με την φωνή του αξέχαστου Ρόμπιν Γουίλιαμς δίνει ρέστα. Το πρόσωπο του τζίνι ουσιαστικά έχει το πρόσωπο του Γουίλιαμς (σε καρτούν βέβαια). ΤΟ τραγούδι που ερμηνεύει όταν πρωτοπαρουσιάζεται στον Αλαντίν είναι πάρα πολύ καλό και το σχέδιο που το συνοδεύει απίθανο. Τρελαίνομαι για το χαλί που είναι ζωντανό. Χαίρεται, λυπάται, απογοητεύεται :D Και για το πιθηκάκι, τον Αμπού. Είναι το καταλληλότερο Pet για τον Αλαντίν. Δε μπορείς να σκεφτείς κάτι άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχω δει αυτην την ταινία, θυμάμαι όμως ότι σε παιδικό γευμα mcdonalds είχα βρει φιγούρα από την ταινία, με τον Αλαντίν και τη Γιασμίν στο μαγικό χαλί...
 
Πίσω
Μπλουζα