[Disney] Οι Αριστογάτες - The AristoCats (1970)

παλια μεταγλωττιση; για ποια λες; για τα 101;
 
Επίσης δεν ξέρω ποιά η άποψή σας για το aspect ratio. (ωραία, ας πούμε στις Αριστόγατες για να μη βγούμε απ'το θέμα)

Προτιμώ το αρχικό 4:3 γιατί το widescreen κόβει εικόνα από πάνω και από κάτω.

Δεν ξέρω ποιό είναι το original, αλλά όποιο κι αν είναι πάντα προτιμώ το κάδρο που δίνει περισσότερη πληροφορία εικόνας.

(κρίμα δηλαδή το φεγγάρι να κόβεται, στο τελευταίο screenshot comparison που έβαλε ο Lnds500. Αλλά και στα άλλα)

σύμφωνα με το imdb το negative ratio είναι 1.37:1 και το intended 1.75:1.

Όμως αν ήταν το intended αυτό, γιατί το κάνανε αρχικά στο 1.37:1;

για να φτιάχουν τζάμπα σχέδια και να τα πετάνε μετά; (να κόβουνε πάνω και κάτω)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Επίσης δεν ξέρω ποιά η άποψή σας για το aspect ratio. (ωραία, ας πούμε στις Αριστόγατες για να μη βγούμε απ'το θέμα)Προτιμώ το αρχικό 4:3 γιατί το widescreen κόβει εικόνα από πάνω και από κάτω.

Δεν ξέρω ποιό είναι το original, αλλά όποιο κι αν είναι πάντα προτιμώ το κάδρο που δίνει περισσότερη πληροφορία εικόνας.

(κρίμα δηλαδή το φεγγάρι να κόβεται, στο τελευταίο screenshot comparison που έβαλε ο Lnds500. Αλλά και στα άλλα)

σύμφωνα με το imdb το negative ratio είναι 1.37:1 και το intended 1.75:1.

Όμως αν ήταν το intended αυτό, γιατί το κάνανε αρχικά στο 1.37:1;

για να φτιάχουν τζάμπα σχέδια και να τα πετάνε μετά; (να κόβουνε πάνω και κάτω)
Εδω συμφωνουμε. και εγω προτιμω το 4:3. Απο την στιγμη που φτιαχτηκε ωστε να μπορεις να το δεις ολοκληρο, θεωρω οτι πρεπει να διατεθει και υπο αυτη τη μορφη. Ελπιζω στο μελλον να βαλλουν και τις 2 εκδοχες σε ενα δισκο ή κατι τετοιο. το γεγονος οτι το Blu-ray δεν ειναι σε 1.75:1 αλλα λιγο πιο κατω (κοντα στο 1.66:1) δειχνει οτι ακομα και οι "υπευθυνοι" δεν αισθανονται και πολυ ανετα με την κομμενη version της ταινιας.
 
Πολύ όμορφη η σύγκριση μεταξύ των διάφορων εκδόσεων της ταινίας Lnds, εξαιρετική δουλειά απλά!! Νομίζω ότι η αγαπημένη μου από αυτές που βλέπω είναι του Golden DVD, πιο κλασική από τις υπόλοιπες, πιο αυθεντική!
 
"Everybody, everybody, everybody wants to be a cat...":D
 
Πίσω
Μπλουζα