Disney's Aladdin: SNES ή Mega Drive έκδοση;

Vetus

RetroMaNiaC
Joined
21 Αύγ 2008
Μηνύματα
761
Αντιδράσεις
57
Μια ζωή πίστευα ότι το Disney's Aladdin για Mega Drive από την Virgin Interactive όχι μόνο ήταν καλύτερο από την SNES εκδοχή του από την Capcom αλλά και πιο δημοφιλές. Πριν λίγο καιρό όμως ανακάλυψα με έκπληξη ότι υπάρχουν ουκ ολίγα άτομα που προτιμούν την SNES έκδοση.

Εσείς ποιά έκδοση προτιμάτε; Εγώ ψηφίζω την Mega Drive έκδοση δίχως δεύτερη σκέψη που αποτελεί μακράν από τα καλύτερα licensed games κι ένα από τα πιο όμορφα κι εμπνευσμένα 2D action/platform games για την 16bit εποχή. Από την άλλη η SNES έκδοση αποτελεί για μένα ένα αρκετά generic platform game που λειτούργησε ως μια μικρή παρηγορία για τους κατόχους SNES μιας κι η Sega έκλεισε μια τόσο καλή αποκλειστικότητα για την 16-bit κονσόλα της.

 
Νομιζω οτι υποθετετε ποιο θα επιλεξω.

Θα παραθεσω ποιο προτιμουν οι δημιουργοι του τιτλου..ο Dave Perry και ο Sinji Mikami
 
To Aladdin υποτίθεται ότι είναι μεταφορά του cartoon σε κονσόλα. Αυτό που κάνει ένα cartoon... cartoon, είναι το animation. Η έκδοση του Mega Drive μοιάζει και κινείται σαν το cartoon στο οποίο είναι βασισμένο. Ακόμα και αν το gameplay δεν ήταν καλό και πάλι ο περισσότερος κόσμος θα προτιμούσε την έκδοση που μοιάζει με το cartoon, άρα του MD. Αλλά ευτυχώς το Aladdin είναι και καλό παιχνίδι παράλληλα στο MD οπότε είναι ο αντικειμενικός νικητής. Θα με ενδιέφερε όμως να ακούσω από κάποιον που ψηφίζει την SNES έκδοση τον λόγο που την προτιμάει.
 
Eγω παντα νομιζα και ειχα στο μυαλο μου οτι η εκδοση του MD ηταν καλυτερη, αλλα τωρα μετα απο χρονια δεν μπορω να πω οτι ειμαι σιγουρος. Μαλλον θα ελεγα παλι του MD, αλλα οχι τοσο σιγουρα οπως παλια.
 
Μάλλον προς την έκδοση για Mega Drive κλίνω κι εγώ.
 
:D Πλάκα είχε το video comparison. Ειδικά το κράξιμο με το σπαθί... ακόμα και ο Αμπού έχει σπαθί στο MD :p
 
Η Megadrive εκδοση και για μενα ειναι καλυτερη.

Το εχω δει το βιντεακι αρκετα αστειο, εμενα μου φανηκε πολυ αστειο στο 3λεπτο περιπου που λεει οτι "το καλυτερο animation που εχει να δειξει η εκδοση του Snes ειναι το δαχτυλο του τζινι στο mini game" χαχαχαχα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκδοση για Μega Drive δαγκωτο!!!!! :headbangdude:
 
Αχ το Αλαντίν! Θυμάμαι το μακρυνό 93/94 είχε μπει ειδικό κονδύλι στον οικογενειακό προϋπολογισμό ώστε να το αποκτήσω για το mega drive μου. Πραγματικά μαγευτικό παιχνίδι, τα γραφικά και η μουσική του είναι μια πανδαισία. Για την snes έκδοση γνώριζα ότι είναι διαφορετική, δεν είχε τύχει να την δω μέχρι το σημερινό βιντεάκι. Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι, αρκετά διαφορετικό επίσης από αυτό του MD ώστε να σε κάνει να θέλεις να το παίξεις και ας έχεις δει την MD έκδοση. Η ετυμηγορία βέβαια από μεριάς μου παραμένει προς το παιδί της Sega, πιστεύω ότι είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς (αν και παραδέχομαι ότι λίγο ζήλεψα το επιπλέον feature/animation του snes, όπου ο Αλαντίν μπορεί να κρέμεται από τις άκρες των πλατφορμών/βράχων κτλ).

Πολύ όμορφο και ενδιαφέρον θέμα και πολύ διασκεδαστικό το βίντεο. Ευχαριστούμε Vetus!
 
Όσο αφορά το επιχείρημα με το σπαθί εγώ το βρίσκω πιο διασκεδαστικό που ο Aladdin χρησιμοποιεί σπαθί για να νικήσει τους εχθρούς του. Από την άλλη η έλλειψη σπαθιού στην SNES έκδοση ήταν κάπως..."φλώρικη". Μέχρι κι ο Super Mario ρίχνει μπάλες φωτιάς για να κάνει μπάρμπεκιου τους εχθρούς του. Ο Aladdin τι έκανε; Έριχνε μηλαράκια; Γουάο.

Πάντως με στενοχωρεί που ορισμένα άτομα κρίνουν με βάση την κονσόλα κι όχι τα ίδια τα παιχνίδια. Κι εγώ προτιμώ SNES έναντι του Mega Drive αλλά αντικειμενικά το Aladdin είναι καλύτερο στην κονσόλα της Sega. Για την ακρίβεια ήταν από τα παιχνίδια που ζήλευα τους κατόχους Mega Drive.

Μιας και τα τελευταία χρόνια είναι της μόδας τα remakes παλιών licensed games (Ducktales, Castle of Illusion Starring Mickey Mouse, Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time) πολύ θα ήθελα να δω ένα remake του Disney's Aladdin.

[h=1][/h]
 
Vetus είπε:
Μιας και τα τελευταία χρόνια είναι της μόδας τα remakes παλιών licensed games (Ducktales, Castle of Illusion Starring Mickey Mouse, Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time) πολύ θα ήθελα να δω ένα remake του Disney's Aladdin.
Ναι ωραίο θα ήταν ένα remake γιατί σε 3D που είδαμε το παιχνίδι στο Playstation ήταν κάπως παράξενο.
 
Eχοντας λιωσει και τα δυο παιχνιδια αυτο που ποροτιμω ειναι το Alladin του SNES.Μπορει το παιχνιδι του MD να εχει οπως ειπε ο τασος να ταιριαζει το υφος πιο πολυ στα Κινουμενα σχεδια οπως και να εχει το σπαθι για οπλο αλλα στην εκδοση του SNES καταρχην μιλαμε για ομαδα φωτια με της NINTENDO-DISNEY-CAPCOM και ολοι ξερουμε της παιχνιδαρες που εχει κλυκλοφορησει η CAPCOM στης κονσολες της N με καποια απο αυτα να ειναι τα Ducktails,Darkwing duck,Chip'n' Dale και πολλα αλλα οπως επισης εχει βαλει και το χερακι του ο Shinji Mikami και οποιος ειναι fan των resident evil ξερει ποιος ειναι αυτος ο τυπος.Η SNES εκδοση σε σχεση με την MD εχει πολυ καλητερα backrounds με περισσοτερες λεπτομερειες,εχει καλητερη χρωματικη παλετα με μεγαλητερη ποικηλια χρωματων,εχει μακραν καλητερους ηχους και μουσικη,εχει το MODE 7,ειναι πολυ πιο δυσκολο αλλα και μεγαλητερο με την διαρκεια του να ειναι πανω απο μια ωρα,θυμιζει πιο πολυ την ταινια που αν θυμαμαι καλα ο Alladin μονο μια φορα χρησιμοποιη το σπαθι και γενικοτερα το Αlladin του SNES σε αφηνη και μια γενικοτερη Prince of persia αισθηση.Τελος εχουμε και κανονικο τερματισμο κατι δειχνει δηλαδη την στιγμη που στην MD εκδοση απλα περνανε με το χαλι το φεγγαρι και στη συνεχεια αρχιζουν και περνανε τα credits με τους δυο να φιλιουνται στην πανω δεξια γωνια χωρις καλα να καταλαβεις οτι το εχεις τερματισει οπως και ο γελιος τελικος αρχηγος,η μικροτερη διαρκεια κλπ.Καλητερη για μενα η SNES εκδοση και αν βαλω να παιξω καποια απο της δυο τωρα θα ειναι αυτη.
 
Και μένα η έκδοση για το snes μου αρέσει περισσότερο.Το γεγονός οτι στο MD ο aladdin έχει σπαθί δεν μου λέει κάτι(άσε που τα μήλα σάν όπλο είναι πιο φονικά απ'ότι ένα σπαθί :p )Όσες φορές πήγα να ασχοληθώ με την έκδοση του MD το παράτησα στο 2ο επίπεδο.Δέν ξέρω το έβρισκα βαρετό.ίσως του δώσω μία(ακόμα) ευκαιρια σε λίγο καιρό καθώς θέλω να πάρω ένα MD και να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά με το παιχνίδι(Τα emu δεν ξέρω με ξενερώνουν)
 
metalcandyman είπε:
καταρχην μιλαμε για ομαδα φωτια με της NINTENDO-DISNEY-CAPCOM και ολοι ξερουμε της παιχνιδαρες που εχει κλυκλοφορησει η CAPCOM στης κονσολες της N με καποια απο αυτα να ειναι τα Ducktails,Darkwing duck,Chip'n' Dale και πολλα αλλα οπως επισης εχει βαλει και το χερακι του ο Shinji Mikami και οποιος ειναι fan των resident evil ξερει ποιος ειναι αυτος ο τυπος.
Aυτό δεν λέει τίποτε. Κι η Treasure είναι εκπληκτική εταιρεία αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει βγάλει μετριότητες τύπου Stretch Panic. Eπίσης βρίσκω τα Disney games της Capcom απίστευτα υπερτιμημένα. Ακόμα κι όταν ήμουν μίκρος και γούσταρα το cartoon και το comic του Ducktales το video game το έβρισκα αρκετά μέτριο. Απλά σ' αντίθεση με τα περισσότερα license games της εποχής που ήταν σαβούρες, τα license games της Capcom ήταν καλοφτιαγμένα. Το μόνο παιχνίδι που μου άρεσε πραγματικά ήταν το Darkwing Duck που θύμιζε αρκετά το Mega Man αλλά με πιο φιλικό επίπεδο δυσκολίας.
 
Λεει και παραλεει και αμα δεν λεει για σενα λεει για μενα και για εκκατομυρια αλλους που επαιξαν παιχνιδαρες οπως αυτες που ανεφερα παραπανω και ενα σωρο αλλες απο την capcom στα συστηματα της NINTENDO και ειναι γεγονος αυτο γιατι τα ducktales,darkwing duck,chip n dale κλπ εχουν αφησει ιστορια και αμα δεν αρεσουν σε σενα ειναι αλλο θεμα.Τελως παντων λιγo με νοιαζη για ολα αυτα γιατι δεν ειναι το θεμα μας η capcom και στο θεμα που ανοιιξες και σε αυτα που ρωτουσες η αποψη μου ειναι η παραπανω και θεωρω καλητερο το Alladin του SNES απο αυτο το MD.
 
Vetus είπε:
Aυτό δεν λέει τίποτε. Κι η Treasure είναι εκπληκτική εταιρεία αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει βγάλει μετριότητες τύπου Stretch Panic. Eπίσης βρίσκω τα Disney games της Capcom απίστευτα υπερτιμημένα. Ακόμα κι όταν ήμουν μίκρος και γούσταρα το cartoon και το comic του Ducktales το video game το έβρισκα αρκετά μέτριο. Απλά σ' αντίθεση με τα περισσότερα license games της εποχής που ήταν σαβούρες, τα license games της Capcom ήταν καλοφτιαγμένα. Το μόνο παιχνίδι που μου άρεσε πραγματικά ήταν το Darkwing Duck που θύμιζε αρκετά το Mega Man αλλά με πιο φιλικό επίπεδο δυσκολίας.
Προτιμώ κι εγώ το Darkwing Duck σαν παιχνίδι από το Ducktales το οποίο βρήκα κάπως μονότονο να χοροπηδάω με το μπαστούνι και να ανεβοκατεβαίνω οθόνες. Σε καμία περίπτωση βέβαια το Ducktales δεν είναι κακό αλλά το Darkwing νομίζω είχε πιο πολύ ζουμί
 
metalcandyman είπε:
Λεει και παραλεει και αμα δεν λεει για σενα λεει για μενα και για εκκατομυρια αλλους που επαιξαν παιχνιδαρες οπως αυτες που ανεφερα παραπανω και ενα σωρο αλλες απο την capcom στα συστηματα της NINTENDO και ειναι γεγονος αυτο γιατι τα ducktales,darkwing duck,chip n dale κλπ εχουν αφησει ιστορια και αμα δεν αρεσουν σε σενα ειναι αλλο θεμα.
Κι εγώ έχω παίξει αυτές τις "παιχνιδάρες" αλλά δεν με ενθουσίασαν. Επίσης μην κρίνεις την ποιότητα ενός παιχνιδιού με βάση το πόσα άτομα το 'χουν παίξει. Εκτός κι αν θες να μου πεις ότι το Farmville και το Angry Birds είναι τα παιχνίδια του αιώνα επειδή το παίζουν εκατομμύρια άτομα.
 
Τα angry birds ειναι ιεροσυλια ακομα και να τα κατατασουμε στα videogames αλλα δεν αναφερομαι σαυτα οταν μιλαω για ποιοτητα και φυσικα και δεν ειμαι απο αυτους που θεωρουν επιτυχημενο η αποτυχημενο ενα παιχνιδι βαση των πωλησεων του.Οπως και να το κανουμε ομως σε NES και SNES η Capcom εχει κυκλοφορησει παιχνιδαρες με ολη την σημασια της λεξεως αυτο δεν μπορει να αμφισβητηθει και αν δεν αρεσουν σε καποιους αυτο ειναι αλλο θεμα και βασιζεται στα γουστα του καθενος.
 
Γιατί βρίσκεται στη συγκεκριμένη κατηγορία αυτό το θέμα? Αφορά στο snes και υπάρχουν άτομα όπως εγώ που δεν κοιτάζουν ποτέ την κατηγορία mega drive, τυχαία το είδα σήμερα.

Όπως και να χει, σαφώς ανώτερη η έκδοση του Snes, η capcom έχει κάνει εξαιρετική δουλειά!!
 
Το μετέφερα στις παιχνιδομηχανές μια και αναφέρεται εξίσου σε mega drive και SNES :)
 
Πίσω
Μπλουζα