DivIDE το εκαψα?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Προ ολιγου κατεβασα απο τη βιτρινα τον ψυκτρα και τον 48+ για να παιξω λιγο και να περασει και λιγο ρευμα μεσα τους να τα αναζωογονησω τα μηχανακια.

Βαζω το DivIDE στον 128, βαζω ρευμα...οθονη μαυρη.

Βγαζω ρευμα, βγαζω DivIDE,βαζω ρευμα...οθονη ΟΚ

Βαζω το DivIDE στον 48+, βαζω ρευμα...οθονη μαυρη.

Βγαζω ρευμα, βγαζω DivIDE,βαζω ρευμα...οθονη ΟΚ

το κανω 2-3 φορες αυτο και την τριτη φορα ακουω ενα ανεπαισθητο τσικ και μου ηρθε και η εφιαλτικη μυρωδια.

Σε πρωτη φαση ευτυχως δεν ηρθε απο Spectrum διοτι ολα μπουταρουν κανονικα.

Ξαναβαζω το DivIDE και αναβει μονο το πρασινο φωτακι στη πλακετα του αλλα οθονη μαυρη.

Πως μπορω να καταλαβω, αν το εκαψα και τι εκαψα?
 
Αρχικά κάνε το εξής απλό, άνοιξε το divide να δεις μήπως φένεται τι έχει καεί, πχ καμιά αντίσταση.
 
Nαι,ανοιξε το και βαλε και φωτο...
 
Εχω διαβασει οτι καιγεται ευκολα το CLPD...δεν ξερω ομως ποιο ειναι χαχαχαχα

Φωτογραφιες (EDIT ανεβασα κατα λαθος και κατι φωτογραφιες απο την τηλεοραση που ηταν για αλλο ποστ)
 
To cpld ειναι αυτο που γραφει atmel.Εκτος απο αυτο εχει την μνημη (nec 43256),3 gal chips και μερικα 74lsxxx,για glue logic προφανως.Ερωτησεις:Α)εχεις πολυμετρο να τσεκαρεις τα τρανζιστορ? β)δες το βελακι που εχω βαλει...ειναι κατι καμμενο ή ειναι artifact της φωτογραφιας?

image_134922.jpg
 
α)Δυστυχως δεν εχω πολυμετρο

β)Δεν ειναι artifact της φωτογραφιας. Υπαρχει πανω στο τσιπακι σαν κομματακι, πιο γυαλιστερο απο το υπολοιπο καλυμμα.
 
Πανο ισως αυτο το gal να ειναι καμμενο ...γενικα ειναι ευκολο να το τσεκαρεις..ελεγχεις πρωτα τα τρανζιστορ-δεν ειναι πολλα 3 βλεπω,και μετα τα παθητικα εξαρτηματα και μετα παμε στα ολοκληρωμενα..ευτυχως ειναι φτηνα και υπαρχουν εδω
 
Ειχα και εγω προβλημα με ενα divide προ καιρου, αλλα ειχα προβλεψει και ειχα παρει δυο, οποτε εκανα διαγνωση με ανταλλαγη των ολοκληρωμενων και οντως ειχε παραδωσει ενα gal.

Οποιως εχει προβλημα και δεν μπορει να βρει αλλο divide πιο κοντα του, ας μου στειλει ενα pm.
 

1@freaktmp[/USER] υπαρχει περιπτωση να βρεις μεσα στη χρονια αυτη λιγο καιρο να τσεκαρεις το DivIDE μου?
 
Πίσω
Μπλουζα