DivIDE Plus. Επιτέλους κυκλοφορεί

gtsamour

SinclairMaster
Joined
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
2.414
Αντιδράσεις
11
Επιτέλους άρχισαν οι αποστολές του ποθητού αυτού interface στην plus έκδοση, πληροφορίες εδώ

http://www.rwapsoftware.co.uk/spectrum/spectrum_storage.html

ΜΟΝΟ 65 GBP, κοψοχρονιά!

Διάφορα firmware με πολλές επιλογές για να διαλέξεις. Διαθέτει απο τη μάνα του ήδη 3.

Onboard ROM 512k

Onboard RAM 512k

Και IDE δίσκος και compact flash μνήμη ταυτόχρονα (χάθηκαν οι SD? τρεχα γύρευε με τις CF)
 
Ειναι και τσιμπημενο...θα φω και γκρινια...αλλα ΑΞΙΖΕΙ!!!
 
Χθες ήμανε στη Eurodisney και ξαναθυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια, γι'αυτο και πρεπει να το πάρω...

"To'χω αναγκη πολυυυυύ, ΤΟ ΘΕΛΩΩΩ!"
 
Τελικα δεν άντεξα και το παράγγειλα, πήγε 71,5 GBP (108 ευρώ) συνολικά με τα μεταφορικά.

Επιβεβαίωσα οτι υπάρχει σχέδιο για μελλοντική υποστήριξη μέσω firmware του TZX format.

Θα μοu αποσταλεί την δεύτερη εβδομάδα του Ιουνίου :D can't wait!

Όταν γίνει spectrum meeting θα το φέρω.
 
Καλό αλλά δεν είναι DivIDE plus, είναι απλό DivIDE και οι διαφορές είναι παρα πολλές μεταξύ των δύο (512κ battery RAM το plus απο 8κ του απλού, 512κ ROM με αποτέλεσμα το firmware να μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερο και με πολύ περισσότερες δυνατότητες, και πολλά άλλα). Περισσότερες πληροφορίες για τις διαφορες των δύο αναφέρονται στο λινκ που έδωσα.

Ακόμα, η υποστήρηξη των compact flash καρτών είναι onboard στο plus και δεν απαιτεί επιπλέον adaptor όπως το απλό.

Επίσης το plus έρχεται με πλαστικό case και όχι σαν απλή πλακέτα.

Κατι ακόμα πιο βασικό είναι οτι το plus δεν μπλοκάρει την θύρα expansion του spectrum γιατί βγαίνει από πίσω pass through που σου επιτρέπει να συνδέσεις και άλλα interfaces όπως ας πούμε multiface.

Δεν συγκρίνονται τα δύο....

Το DivIDE είναι αρκετά παλιό ενώ το plus μόλις κυκοφόρησε.

The DivIDE Plus has the following benefits:

Ability to use both a CF Memory Card and an IDE hard disk to be used at the same time (there is both an IDE connector and a CF Memory Card Slot built in). You can set a jumper to specify whether the CF Memory Card will be a master or a slave, or you can use two IDE hard disks on the same cable.

A through connector to allow you to connect other peripherals to the ZX Spectrum at the same time.

We are currently investigating the possibility of an update to the +DivIDE firmware to allow both the DivIDE Plus hard disk interface and the PlusD floppy disk interface to be used at the same time.

Works in 128K BASIC Mode on Spectrum 128K, Spectrum+2 and Spectrum+3 home computers, although this may need to be disabled for full compatibility with some 128K snapshots.

128K Mode can be selected in software by using OUT 23, %001xxxxx.

Both the onboard ROM and RAM have been increased from 8K to 512K each - this will enable better firmware to be written for the DivIDE Plus (as can be seen by the release of ResiDOS). The RAM is also battery backed as this is required by the ResiDOS firmware. Battery backed memory allows ResiDOS to use ramdisks for storage and also allows FATware to remember the last file loaded and position in the disk browser since you last used the Spectrum.

The DivIDE Plus comes loaded with five firmwares: FATware, ResiDOS v2.00 (complete with FAT-16 support), +divIDE, DEMFIR and MDOS which you can switch between with OUT 23,x.
 
α!Είναι το plus ε? Τι μου λες βρε παιδί. :thumbup:

Αντέ να δω που θα φτάσουμε. Μέχρι στιγμής έχω Discovery 1,Disciple,MB02+,DIVIDE τι είναι να δώσω άλλα τόσα....
 
Όχι βρε παιδί μου δεν είπαμε και έτσι, αφού το έχεις το divide.

Εγώ που παίρνω τώρα, λογικό είναι να θέλω να πάρω το plus.

Αλλά πιστεύω το να έχει pass through για να βάζεις και άλλα περιφεριακά είναι πολύ σημαντικό, τι να το κάνεις το divide να φορτώνεις παιχνίδια αν δεν μπορείς να βάλεις και ένα πχ kempston interface επάνω για να έχεις και joystick.
 
gtsamour είπε:
... 71,5 GBP (108 ευρώ) συνολικά με τα μεταφορικά.....

108??? αν θυμάμαι το είχα βρει απο Τσεχια 50 !! αλλα δεν το πήρα δι'οτι ο τυπος δεν είχε paypall/mobeybookers και το webbanking δεν έστελνε σε Τσεχία..
 
Μάλλον ήταν το απλό DivIDE (σε έκδοση IDE ή compact flash κάρτας), μιλάω για το plus που δεν κυκλοφόρησε ακόμα και είναι πολύ βελτειωμένο σε σύγκριση με το προηγούμενο (πολύ περισσότερη μνήμη και ROM, και IDE και CF στην ίδια συσκευή ταυτόχρονα, pass through connector για να βάζεις ταυτόχρονα και άλλα interfaces κλπ.
 
Πίσω
Μπλουζα