DivIDE plus

geo1977

RetroWannaBe
Joined
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
46
Αντιδράσεις
0
Παιδιά μόλις έλαβα απο Αγγλία το dvdide plus για τους spectrum μου

το πήρα και είναι απλά ΦΟΒΕΡΟ...!!! Ειναι έυκολο στην χρήση και συμβατό

με τα παιχνίδια μορφής (tap,z80,sna). ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΗΚΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ...!!!
 
Ωραίος! Εγώ πριν 2 χρόνια που το παρήγγειλα, περίμενα 10 μηνες να μου το στείλει ο Πολωνός που το είχε σχεδιάσει. Πολύ ωραία συσκευή. Θα κανετε παρέα με τον gtsamour. :p
 
Ναι ο gtsamour μου το πρότεινε...!!!

Εγώ το περίμενα μια εβδομάδα απο www.rwapsoftware.co.uk είχανε stock!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρέλαβα κι εγώ σήμερα το δικό μου DivIDE μου από Τσεχία. Ανυπομονώ να πάω σπίτι να το δοκιμάσω.

Χρειάζεται να προσέξω κάτι;
 
Που μπορούμε να αγοράσουμε καινούργιο?
 
Eγώ το αγόρασα από εδώ

http://www.divide.cz/index.php?x=eshop&lang=en

Δυστυχώς όμως, δε το ευχαριστήθηκα όσο έπρεπε καθώς το interface παρουσιάζει αποκλείνουσα συμπεριφορά. Για να ξεκινήσει το firmware πρέπει να κάνω reset πολλές φορές το Spectrum. Εμφανίζεται σχεδόν πάντα χαλασμένη η οθόνη και κολλάει.

Το interface δοκιμάστηκε σε 2 Spectrum με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα.

Οταν ξεκινήσει, μία στις τόσες, λειτουργεί κανονικά και διαβάζει τα παιχνίδια από το δίσκο.

Εχω ήδη ενημερώσει τον τσέχο και περιμένω απάντηση.
 
yrig είπε:
Eγώ το αγόρασα από εδώ
http://www.divide.cz/index.php?x=eshop&lang=en

Δυστυχώς όμως, δε το ευχαριστήθηκα όσο έπρεπε καθώς το interface παρουσιάζει αποκλείνουσα συμπεριφορά. Για να ξεκινήσει το firmware πρέπει να κάνω reset πολλές φορές το Spectrum. Εμφανίζεται σχεδόν πάντα χαλασμένη η οθόνη και κολλάει.

Το interface δοκιμάστηκε σε 2 Spectrum με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα.

Οταν ξεκινήσει, μία στις τόσες, λειτουργεί κανονικά και διαβάζει τα παιχνίδια από το δίσκο.

Εχω ήδη ενημερώσει τον τσέχο και περιμένω απάντηση.

Αυτό είναι το απλό DivIDE μια χαρά είναι βέβαια και αυτό, εγώ έχω και τα δύο....

Για ρίξε μια ματιά στον connector του Divide, το allighnment key είναι στη θέση του ή μήπως έχει φύγει και δεν ευθυγραμμίζονται οι επαφές με αυτές στο port του Spectrum.

Κοίτα ton connector του Divide απο μπροστά, εννοώ το χώρισμα που μπαίνει στην εγκοπή του πορτ στο Σπέκτρουμ.

Αν έχει φύγει αυτό (καμια φορά πέφτει και χάνεται) μην επιχειρήσεις να το ξαναβάλεις σε μηχάνημα αν δεν βέλεις κάτι άλλο εκεί, υπάρχει κίνδυνος να κάψεις και το ΖΧ.

Υ.Γ

Ο Άγγλος έχει 17 κομμάτια Divide plus στόκ αυτή τη στιγμή, προλάβετε.... :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To key ήταν το πρώτο που έλεγξα αν είναι στη θέση του όπως και πίεσα ελαφρώς όλα τα τσιπάκια πάνω στις βάζεις τους.Κάτι άλλο συμβαίνει.

Περιμένω mail από Τσεχία να δω πως θα διευθετηθεί το θέμα.

Επίσης, δε ξέρω αν και σε σας που έχετε το interface σαν κάνει παρεμβολές στην οθόνη με μπάρα σαν θόρυβο που κινείται από πάνω προς τα κάτω.

Ισως να φταίει γι'αυτό το γενικότερο πρόβλημά του.

Το απλό DivIDE σε σχέσει με το plus έχουν μεγάλες διαφορές?
 
Έτοιμο το πήρες ή εσύ το συναρμολόγησες?

Όχι δεν κάνει καμία απολύτως παρεμβολή, ολοκάθαρη είναι η οθόνη.

Δε ρίχνεις καμια προσεκτική ματιά στην πλακέτα στο κάτω μέρος με τις κολλήσεις, μήπως κανένα σταγονίδιο καλάϊ κάνει επαφή πουθενά που δεν πρέπει?

Ναι το plus έχει πολλές διαφορές, αλλά αν το θέλεις μόνο για να φορτωνεις games τότε η μόνες διαφορές είναι το passthrough για να βάζεις joystick interface και το ότι θυμάται σε ποιο directory είχε μείνει την τελευταία φορά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tο πήρα έτοιμο.

Σκέφτηκα να του κάνω ένα προγραμματισμό του firmware μήπως έχει "φάει" καμιά φλασιά.Θα του κάνω και έναν έλεγχο στην πλακέτα μήπως ανακαλύψω τίποτα.

Σπαστικό είναι.....Δεν το έχω ούτε μια μέρα και δε το έχω ευχαριστηθεί λεπτό.

Αφού "ξύπνησα" όμως το Spectrum μου, ανακάλυψα παράλληλα ότι η μεμβράνη του πληκτρολογίου είχε κυριολεκτικά λιώσει από την πολυκαιρία.

Οπότε μπήκα στη διαδικασία και την άλλαξα με μια καινούργια που είχα και παράλληλα έκανα και το mod για το composite video (είδα το φώς το αληθινό!).
 
Το firmware δε βλέπω το λόγο να το πειράξεις εφόσον όπως είπες κάποιες φορές λειτούργησε και φόρτωνε παιχνίδια. Αν είχε πρόβλημα το firmware όπως καταλαβαίνεις δε θα λειτουργούσε ποτέ.

Πάντως αν βρίσκεται και κάποιο 3ο spectrum δοκίμασέ το και εκεί καλού κακού...

Δηλαδή όταν ανάβεις το spectrum συνήθως πάει κατευθείαν στην οθόνη Sinclair Research 1982?
 
Πέρασα πάλι το firmware αλλά πάλι τα ίδια. Οταν ανάβω το Spectrum είναι κολλημένο και ύστερα από κάποιες φορές αναψε-σβήσε ξεκινάει το DivIDE. Oταν δεν υπάρχει δίσκος συνδεδεμένος το Spectrum ξεκινάει κανονικά ενώ όταν τον ξανασυνδέω ανάβουν το πράσινο και κόκκινο LED και πάλι τα ίδια. Δίσκους έχω δοκιμάσει 3-4 και άλλα τόσα καλώδια ΙDE μπας και φταίει κάποιο απ'αυτά. Καμία τύχη!

Τα ίδια ακριβώς κάνει και στο 2ο Spectrum που έχω. Εκτιμώ πως το πρόβλημα τελικά είναι στο DivIDE και όχι στον υπολογιστή.

Συνεννοήθηκα να το στείλω πίσω και να μου στείλει καινούργιο.

Είδομεν.....
 
Ηγοράσθει από τον Άγγλο. :D Περιμένω εναγωνίως. :D
 
yrig είπε:
Πέρασα πάλι το firmware αλλά πάλι τα ίδια. Οταν ανάβω το Spectrum είναι κολλημένο και ύστερα από κάποιες φορές αναψε-σβήσε ξεκινάει το DivIDE. Oταν δεν υπάρχει δίσκος συνδεδεμένος το Spectrum ξεκινάει κανονικά ενώ όταν τον ξανασυνδέω ανάβουν το πράσινο και κόκκινο LED και πάλι τα ίδια. Δίσκους έχω δοκιμάσει 3-4 και άλλα τόσα καλώδια ΙDE μπας και φταίει κάποιο απ'αυτά. Καμία τύχη!Τα ίδια ακριβώς κάνει και στο 2ο Spectrum που έχω. Εκτιμώ πως το πρόβλημα τελικά είναι στο DivIDE και όχι στον υπολογιστή.

Συνεννοήθηκα να το στείλω πίσω και να μου στείλει καινούργιο.

Είδομεν.....

Aαααα δεν είχα καταλάβει ότι είχες δίσκο επάνω. Οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν με Compact Flash κάρτα που μάλιστα είναι προτιμότερο να είναι αγορασμένη απο τον ίδιο που αγοράσθηκε και το DivIDE (απλό ή +) για την αποφυγή ασυμβατότητας με μερικές μάρκες που υπάρχουν.

Πιθανόν να το ξέρεις ήδη αλλά πάνω στο DiviDE νομίζω υπάρχουν jumpers για επιλογή master/slave, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν είναι και στο απλό DivIDE, στο plus σίγουρα υπάρχουν.

Ίσως να παίζει ρόλο και το jumper πάνω στο δίσκο, φαντάζομαι πρέπει να είναι στην επιλογή master.
 
Το DivIDE δεν έχει επάνω του jumper για Master/Slave.Με δίσκους δοκίμασα όλα τα πιθανά σενάρια.Εβαλα 2.5" & 3.5" ATA ως Μaster/Slave/Cable Select.

Τίποτα.....

Προφανώς το interface έχει πρόβλημα. Το έστειλα σήμερα πίσω αλλά μάλλον θα αγοράσω επί την ευκαιρία και ένα CF adaptor.

Ελπιζω την επόμενη φορά να είμαι πιο τυχερός!
 
Ε φυσικά και να πάρεις CF adaptor, θα έλεγα και μια CF απο αυτές που πουλάει ο τύπος για να είναι 1000% συμβατή...

Που να παιδεύεσαι τώρα με δίσκους, καλώδια και τροφοδοσίες....

Το δικό μου απλό Divide το είχα πάρει απο εδώ φέρνουν συχνά στοκ και έχει πολύ καλή τιμή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτέλους σήμερα παρέλαβα το πακετάκι DivIDE μαζί με CF interface. Είχα μια καρτούλα Lexar 512MB η οποία δούλεψε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Τώρα "λιώνω" στο παιχνίδι!!!!!!

Παραδόξως, όταν συνέδεσα σκληρό δίσκο στο DivIDE είχα πάλι κολλήματα όπως και με το προηγούμενο. Ποιος ξέρει τι του φταίει! Αφού παίζει το CF.....
 
Κι εγώ τελικά παρέλαβα ένα DivIDE Plus, μετά από ετήσια (και βάλε) αναμονή.

Γειά σου ρε Spectrum αθάνατε! (Αυτό είναι που λέμε "Τιμημένα Γηρατειά" :D )
 
Πίσω
Μπλουζα