Donkey Kong Country - Ποια έκδοση ήλθε στην Ελλάδα?

geo2004z

RetroMasteR
Joined
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.063
Αντιδράσεις
48
Σε μία πρόσφατη συζήτηση με φίλο ο οποίος τυχαίνει να είναι και αυτός ρετρο συλλέκτης, είχαμε μία διαφωνία. Είμαστε και οι δύο βέβαιοι ότι στην Ελλάδα κυκλοφόρησε από την Itochu μία κονσόλα SNES πακέτο με το Donkey Kong Country. Το ερώτημα είναι όμως ποια από όλες τις PAL εκδόσεις ήταν εκείνη που ήλθε στη χώρα μας? Μήπως η Itochu εισήγαγε παραπάνω από μία εκδόσεις? Το παράδοξο εδώ είναι ότι οι δύο καλλίτεροι φίλοι μου της παιδικής ηλικίας που είχαν τη συγκεκριμένη κονσόλα δε θυμούνται καθόλου μα καθόλου το κουτί καθώς το πέταξαν αμέσως.

Ζητώ λοιπόν τα φώτα σας και έκανα μία έρευνα προτού ανοίξω τι θέμα. Παρουσιάζω λοιπόν τις διάφορες εκδόσεις και ελπίζω οι εικόνες να βοηθήσουν αυτούς που έχουν μνήμη αδύνατη να θυμηθούν.

Το πιο πιθανό πακέτο είναι εκείνο της Γερμανίας καθώς η Itochu εισήγε όλες τις κονσόλες snes από εκεί.

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Άλλο επίσης πιθανό πακέτο είναι το Donkey Kong Country Crate της Αγγλίας που περιέχει τις οδηγίες και το παιγνίδι στα αγγλικά.

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Γαλλία - πιθανότητες λιγότερες από τα προηγούμενα να εμφανίστηκε στη χώρα μας.

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Σουηδία - δύσκολο να ήλθε στην Ελλάδα αλλά όχι και απίθανο.

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Άγνωστης προέλευσης, μάλλον Ισπανικής ή Ιταλικής - Δε νομίζω να κυκλοφόρησε στη χώρα μας.

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Αυστραλία - Το αποκλείω εντελώς αλλά το δείχνω μιας που τα έδειξα όλα.

[edit] Dead imageshack pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
100% το Γερμανικό, όπως πάντα ...εκτός από τον πρώτο καιρό (1991-1992 επί NES) όπου η Itochu εισήγαγε από την Ισπανία.
 
Eγω θυμαμαι το κουτι οτι ΕΜΟΙΑΖΕ με την γερμανικη εκδοση.

Αν και εγω ειχα παρει την εκδοση street fighter 2 που εφερνε η αντιπροσωπια και πολλοι ανεξαρτητοι.
 
Κι εγώ είχα την απλή έκδοση που περιείχε μόνο την κονσόλα. Μάλλον θα δυσκολευτούμε να μάθουμε αν δε βρούμε κάποιον που να έχει την ελληνική έκδοση με το αυτοκόλλητο Itochu. Δεν είναι απίθανο να βρεθεί κάποιος καθώς κυκλοφόρησαν αρκετά κομμάτια στην Ελλάδα, στο Βόλο περισσότεροι είχαν το πακέτο DKC ή το Mario Allstars παρά σκέτη την κονσόλα.
 
Σε διαβεβαιώ πως είχαμε το Γερμανικό (στη χειρότερη το Σουηδικό). Εγώ είχα την έκδοση All Stars (πάλι γερμανική) αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά το κουτί/πακέτο DKC.

Πάντως εγώ ακόμα αναρωτιέμαι τι έγινε το ΕΠΙΚΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ στοκ του ΜΙΝΙΟΝ το 1998 (μιλάμε για βουνό από NES και SNES). Μέχρι και την τελευταία εβδομάδα ήταν εκεί, άθικτα, καθώς ο κόσμος αγόραζε μόνο N64 και PSX.

Μην πω για τους τίτλους, που κυριολεκτικά είχε τα πάντα! Βιτρίνα για NES με full γκάμα mainstream παιχνιδιών σε ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ...

Και για λίγο off-topic, προς το τέλος είχε βγάλει έξω φιγούρες από στοκ των 80s (ThunderCats, MOTU, G1 Transformers, G Force, κτλ)... τι στο καλό έγιναν όλα; Ελπίζω όχι στα σκουπίδια... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδη ειχα το πακετο snes + donkey kong country μεχρι αρκετα προσφατα που φρικαραν οι δικοι μου και πεταξαν παρα πολλα πραγματα μου. Στην Ελλαδα λοιπον, ειχαμε ενα κανονικο Γερμανικο snes, με το παιχνιδι μεσα διχως κουτι, μονο με τις οδηγιες του. Εξωτερικα υπηρχε ενα πρασινο χαρτονι/καλυμα για το κανονικο snes κουτι της κονσολας, και οχι μια αυτονομη κανονικη συσκευασια. Τιμη πωλησης 52.000δρχ και υπηρχε δεκεμβρη 1994 διαθεσιμο προς πωληση κυριολεκτικα παντου οπου ειχε γινει και αναρπαστο.
 
Ήξερα ότι ο Getta Robo θα μας διαφωτίσει. Δηλαδή λες ότι αν βγάλουμε το κάλυμμα το γερμανικό εμφανίζεται ένα κανονικό κουτί από SNES το οποίο μέσα έχει το κασετάκι επί πλέον? Ουσιαστικά η συσκευασία ήταν ένα κάλυμμα με τον Donkey απέξω? Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά το μήνυμά σου....
 
Επιβεβαιώνω και εγώ τα λεγόμενα του Getta Robo..

Και ναι Geo.. Ήταν το κουτί της γερμανικής κονσόλας, με ένα απλό χάρτινο κάλυμμα...

Και το κασετάκι εντελώς χύμα μέσα στο κουτί...

Υ.Γ.: (Τι κάθομαι και κάνω βραδιάτικα...) Βουαλά...

[edit] Dead imageshack pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο στο cloud που καταφερε να διαφυλαξει ανεπαφη την συσκευασια.. Τοσα χρονια το πολεμουσα και σε ανυποπτη φαση πεταχτηκαν. Επισης το χαρτονι δεν ητανε τοσο καλης κατασκευης, θυμαμαι πως ηταν αρκετα λεπτο για αυτη την δουλεια και οχι τις ανταξιας ποιοτητας που θα αρμοζε.

Επισης ειχα απογοητευτει που δεν υπηρχε το κουτι του παιχνιδιου μεσα στη συσκευασια, στην αρχη πιστευα πως θα ηταν προβλημα της "παραγωγης", αρκετα κοινο προβλημα πισω σε εκεινα τα χρονια, αλλα τελικα διαπιστωσα και απο αλλα ατομα πως ολα τα συγκεκριμενα πακετα ηταν ετσι. Μαλιστα το κουτι του snes πρεπει να ηταν αρκετα παλιο, απο πισω εδειχνε τα launch παιχνιδια, ενω θυμαμαι αλλα κουτια που διαφημιζαν πολυ μεταγενεστερους τιτλους.
 
woooooow!!! Ευχαριστούμε φίλε Βάγγο για αυτή τη φωτογραφία γεμάτη αναμνήσεις. Οπότε τελικά η συσκευασία είναι καθαρά ελληνικά, α ρε Itochu!! Χρόνια έψαχνα για μια τέτοια φωτογραφία, το post σου Βάγγο αξίζει πολλά "thanks"
 
Αυτο το "ποιοτητα 32bits απο μηχανημα 16bits" μονο στην Ελλαδα θα το εβλεπες!!!

Ετσι θα μας επειθαν να παρουμε 16μπιτ ΣΝΕΣ εναντι του 32μπιτ ps1 ?
 
mike είπε:
Αυτο το "ποιοτητα 32bits απο μηχανημα 16bits" μονο στην Ελλαδα θα το εβλεπες!!!Ετσι θα μας επειθαν να παρουμε 16μπιτ ΣΝΕΣ εναντι του 32μπιτ ps1 ?
Όχι... Έτσι θα σε έπειθαν να μην πάρεις 32Χ, Mega Drive, Jaguar, Mega CD, κλπ (Μην πει κανένας ότι τα Mega Drive και Mega CD ήταν 16bit τον έφαγα! Λέγοντας αυτό, χτυπούσε ακόμα και αυτά, και ας ήταν 16bit.)... Που εδώ πραγματικά τα γραφικά του Donkey Kong Country δεν τα είχαν δει ούτε στον ύπνο τους (Καλά, ας πούμε ότι εξαιρώ το Rayman στο Jaguar..).

Το PS1 ήρθε στην Ευρώπη σχεδόν 1 χρόνο μετά, άρα μάλλον δεν τους ένοιαζε και πολύ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νοκ! νοκ! νοκ!

Σε ζηταει ο Vectorman
 
Wally είπε:
νοκ! νοκ! νοκ!
Σε ζηταει ο Vectorman
Μπα... Λάθος πόρτα χτυπάει.. :p

Πέρα από μερικά εφέ, δεν θα έλεγα ότι σαν σύνολο και σε γραφικά αλλά και σαν παιχνίδι υπάρχει κάποια σοβαρή σύγκριση..

Και μην ξεχνάμε ότι ο Vectorman χάθηκε μετά από 2 τίτλους (Που δεν ξέρω καν πόσοι θα το θυμούνται ακόμα και με αυτούς τους 2 τίτλους..), ενώ με το Donkey Kong Country ακόμα ασχολούμαστε..
 
Να σε ρωτήσω φίλε Βάγγο.....το αυτοκόλλητο της Itochu υπήρχε κάπου πάνω στη συσκευασία? Οδηγίες μέσα έχει στα ελληνικά?
 
Μπορει να ειμαι μια ζωη NINTENDO FANBOY αλλα λατρευω το vectorman και εγραψα και review πριν λιγες μερες.Αλλα για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους δεν συγκρινεται με το Donkey kONG.To Donkey kong ειναι πανεμορφο και γενικα καλητερο και σαυτο επαιξε μεγαλο ρολο η παραπανω δυναμη στα χρωματα που ειχε το snes σε σχεση με το mega drive.Το snes μπορουσε να αποδοσει 256 χρωματα και το mega drive 64.Με διαφορα tricks το snes Μπορουσε να αποδοσει 4096 χρωματα ασχετα που δεν το ειδαμε και το mega drive 256.Mονο το Neo geo τοτε μπορουσε να αποδοσει 4096 χρωματα.Παιχνιδαρα το vectorman και το παιζω φανατικα ακομα και σημερα αλλα τεχνικα το Donkey kong ειναι καλητερο.
 
geo2004z είπε:
Να σε ρωτήσω φίλε Βάγγο.....το αυτοκόλλητο της Itochu υπήρχε κάπου πάνω στη συσκευασία? Οδηγίες μέσα έχει στα ελληνικά?
Ναι, ήταν στο "κάτω" άνοιγμα.. Και για οδηγίες, είχε μία αφίσα με το NES, SNES, Game Boy, που στην πίσω πλευρά ήταν οι οδηγίες στα ελληνικά.

Και η πίσω πλευρά...

snes2.jpg
 
Με έχεις τρελάνει Cloud......
6681.gif
 
ακομα την θυμαμαι αυτην την συσκευασια σε ενα μαγαζι στην Δραμα!Δεν ειχα τα χρηματα να το αγορασω τοτε και αρκεστηκα στην κανονικη εκδοση του snes που ηταν και πιο φτηνη.Αλλα την στεναχωρια μου την μετριασε ο ιδιος ο πωλητης που μαζι με την κονσολα μου εδωσε δωρο ενα cartridge του super metroid.Και αφου μιλαμε για DK δεν μπορω να ξεχασω την πρωτη αντιδραση οταν το ειδαμε με φιλους!!Απο αλλο πλανητη λεμε.Μου φαινεται οτι θα συνδεσω το snes παλι
 
Αχ παιδιά μην ξύνετε πληγές. Πόσο το λαχταρούσα αυτό το πακέτο και ποτέ δεν το απέκτησα. Απέκτησα έστω το '99 την κονσόλα με το παιχνίδι με ανταλλαγή 2 φορητών...
 
Πίσω
Μπλουζα