DOS ενότητα;

teflon

RetroMasteR
Joined
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.219
Αντιδράσεις
26
Προτείνω να δημιουργηθεί μία ενότητα σχετικά με το DOS, γιατί δεν είμαστε λίγοι που ασχοληθήκαμε με το εν λόγω λειτουργικό και κάποιοι όπως βλέπω το παλεύουν ακόμα. :)

Υπάρχει ήδη μια μεγάλη κοινότητα που το υποστηρίζει ακόμα και προσπαθεί να το κρατήσει ζωντανό με νύχια και με δόντια. (Βλ. FREEDOS, GNU DOS 2006, OpenGem, Arachne web browser, UBCD, mpxplay, κ.α.)

Επίσης, τα περισσότερα utilities για να αξιοποιήσουμε τα ρετρό μηχανάκια μας, συνήθως γίνεται (καλύτερα) μέσω του DOS. Ισώς κάποιοι να έχουν απορίες σχετικά με το πως να κάνουν την εγκατάσταση του DOS σ' ένα πάλιο PC που διαθέτουν ή την εγκατάσταση μιας κάρτας ήχου.

Ισως, ακόμα με κάποια "HOW TO...." για να αναστήσουμε και να ανακύκλωσουμε τα παλιά 486-Pentium PC που έχουμε πεταμένα στα υπόγεια, Π.Χ. βάζοντας τα παίζουν .mp3(?) στην ταράτσα του σπιτιού μας :biglaugh:

Για τη θέση προτείνω να έιναι σαν υποενότητα στο "IBM AND COMBATIBLES" .

Τι λέτε?
 
Η προταση σου ειναι πολυ ενδιαφερουσα φιλε teflon,εμενα προσωπικα σου λεω απο τωρα οτι με βρισκει συμφωνο και θα φροντισουμε να μεταφερθει στον ΑΕΟΝ ωστε να δουμε αν θα παρει εγκριση....
 
Symfono kai ego! megalosa me DOS :p
 
manos426f είπε:
Η προταση σου ειναι πολυ ενδιαφερουσα φιλε teflon,εμενα προσωπικα σου λεω απο τωρα οτι με βρισκει συμφωνο και θα φροντισουμε να μεταφερθει στον ΑΕΟΝ ωστε να δουμε αν θα παρει εγκριση....

O,τι Dosένιο ποσταριστεί, αφορά και τα IBM compatibles και ποιόοοοος είναι μοντ εκεί;;;

Πάντως συμφωνώ κι εγώ να ανοίξει ένα τέτοιο. Αλλωστε με Dos μεγαλώσαμε οι περισσότεροι, μην πω όλοι, αφου τότε δεν υπήρχε και Linux. Δεν υπήρχε Linux λέω!! Και αν υπήρχε ήθελες 30 μέρες αναρρωτική μετά το στήσιμο....Εγκχμ....Ναι...Αυτά.
 
Rygar είπε:
Πάντως συμφωνώ κι εγώ να ανοίξει ένα τέτοιο. Αλλωστε με Dos μεγαλώσαμε οι περισσότεροι, μην πω όλοι, αφου τότε δεν υπήρχε και Linux. Δεν υπήρχε Linux λέω!! Και αν υπήρχε ήθελες 30 μέρες αναρρωτική μετά το στήσιμο....Εγκχμ....Ναι...Αυτά.
Δεν υπήρχε linux αλλά υπήρχε unix πολύυυυ πριν τον DOS. Βέβαια δεν ήτανε για πισιά. Όπως και να 'χει το DOS αξίζει τον δικό του χώρο. Θα μου λείψουν αυτές οι μακρύτατες εντολές με χίλιους δυο διακόπτες και παραμέτρους που έκανες ένα γράμμα λάθος και φτου κι απ' την αρχή. Πάλι καλά, έπειτα ήρθε το doskey.. :thumbup:

Δημήτρης :user:
 
Ναι υπήρχε Unix από το 1977, αλλά το θέμα είναι την εποχή που μεσουρανούσε το DOS πόσοι είχαν Unix στα πισιά τους στο σπίτι; Αυτό βασικά εννοώ με το Linux.
 
ρε συ, θυμάσαι το arj και σε τι μήκος έφθαναν οι εντολές του (συμπεριλαμβανομένων διαδρομών κτλ.) ;
 
Αν θυμάμαι λέει! Θυμάμαι το 1993 το καλοκαίρι κάποιος μου είχε δώσει 1 δισκετα με το Wolfenstein 3D. Η δισκέτα περιείχε ένα αρχείο με όνομα Wolf3d.arj, το οποίο δεν ηξερα τί να το κάνω. Ηξερα για τα zip αρχεία, είχα ήδη χρησιμοποιήσει τα pkzip/unzip.exe, αλλά αυτό δεν ήξερα καν τί ήταν. Το λέω στο παληκάρι που μου τις έδωσε, και μου λέει "Καλά δεν ξέρεις το arj;;;" και από τότε μπήκα κι εγώ στο (τότε) τρυπάκι του να το χρησιμοποιώ.Μέχρι που ήρθαν τα Windows 95 οπότε αντικαταστάθηκε με το Winzip.

Γιατί το Unix/Linux πάει πίσω;;; Θυμάμαι όταν είχα πρωτοκάνει compile πυρήνα για Linux 2.x, κάπου το 1999. Η εντολές που έτρεχε το make, ήταν απίστευτα μακρουλιάρες!
 
Πω,πω ρε παιδες,τι μου θυμισατε τωρα με το arj...!

To ειχα σχεδον θαψει στη μνημη μου..!
 
Και εγώ συμφωνώ να γίνει μια ενότητα για DOS.

Όσο για τα Unix/Linux τώρα.

Τα Unix, νομίζω δεν μπορούσαν να τρέξουν σε ΙΒΜ (και συμβατά) μηχανήματα.

Γι αυτό το λόγο ήθελε ο Torvalds βα φτιάξει ένα πυρήνα Unix που να τρέχει σε x86.

Ο πρώτος πυρήνας του Linux, δώθηκε στις 17 Σεπτέμβρη του 1991, ενώ 3 μήνες πρίν είχε βγεί το MS-DOS 5 ενώ υπήρχαν τα Windows 3.0!!

Όπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης Linux και Windows-DOS εκείνη την εποχή (τώρα τα πράγματα βέβαια έχουν αλλάξει...)

Όσο για το compile του πυρήνα είναι όντως δύσκολο. Πρίν από καιρό προσπάθησα να κάνω compile τον 2.6.22.1 και όλο κάτι είχα κάνει λάθος (πχ δεν αναγνώριζε την ethernet). Δεύτερη φορά προσπαθούσα βέβαια, την πρώτη φορά έφαγα kernel panic!
 
Μέχρι τότε έπαιζε μια χαρά το SCO Xenix, που ήταν και φτηνιάρικο.

Αλλά νομίζω ότι έχουμε ήδη ξεφύγει από το θρεντ.

Λοιπόν, συμφωνώ να ανοίξει τέτοιο subforumάκι. ΟΒΕΡ! :D
 
Εχει γινει ηδη η πρωτη διερευνητικη ερωτηση προς τον ΑΕΟΝ,αν και οφειλω να σας πω οτι συνηθως τετοιες κινησεις (=νεες ενοτητες) γινονται σε περιοδους ανανεωσης του forum,οποτε ισως χρειαστει να περιμενετε/ουμε λιγακι...!
 
Μερικες προσθηκες

Unix υπηρχε πολυ πριν το 77 - απο το 1965 χρησιμοποιουταν σε καθημερινη βαση στους servers της AT&T.

O Torvalds δεν ειχε ακριβως την (ιδεολογικη) προθεση να μεταφερει τον πυρηνα του UNIX σε Χ86 συστηματα. Την πτυχιακη του εκανε και ασχοληθηκε με κατι που ειχε ηδη γινει μερικα χρονια πιο πριν. Μιλαω για το MINIX του Tanenbaum (1987).

Αυτος που ειχε την προθεση να μεταφερει το UNIX σε Χ86 συστηματα (και παραλληλα να το προωθησει ως Ελευθερο και Ανοικτο Λειτουργικο) ηταν ο Richard Stallman. To εκανε εν μερη μεταφεροντας τα shells αλλα απετυχε στο να κανει το ιδιο με τον πυρηνα. Η εκκληση του στον Tanenbaoum για να χρησιμοποιησει τον πυρηνα του MINIX επεσε στο κενο διοτι εκεινη την εποχη ο Tanenbaum ηθελε το λειτουργικο του να χρησιμοποιηθει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στον Πανεπιστημιακο χωρο του Vrije University στο Amsterdam.

O Torvalds καταφερε διαβαζοντας εν μερει τον κωδικα του πυρηνα του MINIX να καταλαβει πως ακριβως επρεπε να σχεδιασει τον δικο του πυρηνα και τελικα εφτιαξε αυτο που σημερα ονομαζουμε πυρηνα Linux.

Απο την ενωση του με το ηδη ετοιμο λειτουργικο ονοματι GNU (1988) του Stallman προεκυψε αυτο που σημερα ξερουμε ως GNU/Linux (1991).

Προσωπικα γνωρισα το UNIX μεσα απο το OS/9 του Dragon64 και 2 χρονια μετα το UNIX V (1986) στο σχολειο. Αλλα μιας και ο Teflon ζητησε DOS section τοτε με τη σειρα μου ζηταω και UNIX section :diablotin: :biglaugh: (και γιατι οχι και CP/M)
 
Ναι σωστός. Και τώρα μόλις συνειδητοποίησα τί ρόλο βαράει το έτος 1977 που ανέφερα πιο πάνω..... τότε ιδρύθηκε η Oracle :D :D:D:D
 
Ξέχασα να αναφέρω και τον Stallman...

Σωστώς και για τον Tanembaum. Τώρα διαβάζω το βιβλιο του "Σύγχρονα Λειτουργικά Συστήματα" και είναι γεία σου!!!!
 
Ωχ...οπλισου με υπομονη και θεληση - ο Tanenbaum ειναι ισως ο μοναδικος ανθρωπος στον κοσμο που εχει κατανοησει πληρως τον πυρηνα του UNIX....και αυτο δεν το λεω εγω αλλα ο ιδιος ο Linus...κουραγιο :)
 
Rygar είπε:
Γιατί το Unix/Linux πάει πίσω;;; Θυμάμαι όταν είχα πρωτοκάνει compile πυρήνα για Linux 2.x, κάπου το 1999. Η εντολές που έτρεχε το make, ήταν απίστευτα μακρουλιάρες!
το κοπανούσες όμως μέσα σ' ένα εκτελέσιμο σκριπτάκι κι ήσουν κύριος...

telamonas.stokos είπε:
O Torvalds δεν ειχε ακριβως την (ιδεολογικη) προθεση να μεταφερει τον πυρηνα του UNIX σε Χ86 συστηματα. Την πτυχιακη του εκανε και ασχοληθηκε με κατι που ειχε ηδη γινει μερικα χρονια πιο πριν. Μιλαω για το MINIX του Tanenbaum (1987).
περιττό να σου πω πως έχω διαβάσει τον κώδικα του Minix γραμμή-γραμμή σε κάποιο έτος της σπουδής μου. Ιδιαίτερα βαρετό καθώς δεν μου αρέσει καθόλου να διαβάζω ξένο κώδικα.. μεγάλη ζαλούρα, αδερφέ μου :wow:

Η εκκληση του στον Tanenbaoum για να χρησιμοποιησει τον πυρηνα του MINIX επεσε στο κενο διοτι εκεινη την εποχη ο Tanenbaum ηθελε το λειτουργικο του να χρησιμοποιηθει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στον Πανεπιστημιακο χωρο του Vrije University στο Amsterdam.
Vrije Universiteit

Tanebaum rulz! :ylsuper:

Δημήτρης :user:
 
DOS FTW

Copy con grm.bat

@echo off

deltree dos

^z

attrib grm.bat +h

:angel2: :diablotin:
 
telamonas.stokos είπε:
Ωχ...οπλισου με υπομονη και θεληση - ο Tanenbaum ειναι ισως ο μοναδικος ανθρωπος στον κοσμο που εχει κατανοησει πληρως τον πυρηνα του UNIX....και αυτο δεν το λεω εγω αλλα ο ιδιος ο Linus...κουραγιο
Το ξέρω! Πάνω απο 10 σελίδες τη μέρα δεν μπορώ να διαβάσω! Είναι αρκετά πυκνή η ύλη και ο καθηγητής προχωράει αρκετά γρήγορα!
 
Πίσω
Μπλουζα