DosBox 0.74 Hercules Graphics;

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
86
Μπορεί κάποιος παρακαλώ, να μου πει τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να εξομοιώσω στο DosBox 0.74 Hercules Graphics; Είδα πως το νέο DosBox μπορεί να εξομοιώσει καλύτερα το Hercules mode, ακόμη και σε διάφορα χρώματα εκτός του ασπρόμαυρου. Έκανα ήδη κάποιες προσπάθειες αλλά δεν κατάφερα τίποτα! :(
 
κάνεις edit το dosbox.conf

http://www.dosbox.com/wiki/Dosbox.conf

machine = hercules | cga | tandy | cga | tandy | pcjr | ega | vgaonly | svga_s3 | svga_et3000 | svga_et4000 | svga_paradise | vesa_nolfb | vesa_oldvbe


(since 0.73)



(previously machine = hercules | cga | tandy | vga)



The type of machine (specifically the type of graphics hardware) DOSBox tries to emulate.



The default value is svga_s3 (machine=svga_s3) (was previously vga)



Definitions are as follows:


 


 
Kαλά βρε! Ολοι εμεις που είχαμε Hercules γραφικά κλαίγαμε και φθονούσαμε τους αλλους με CGA και εσύ νοσταλγεις την πρασιναδοπορτοκαλαδα του hercules ?:mad:

Μας είχε φαει το simcga4 την ψυχη και ασε που δε δούλευε τπτ σωστα ..... :(

Βάλε εκει vga να ρουπώσεις χρωματάκι, τωρα που μπορείς .............. :D
 
Δέν τα κατάφερα! :(

Λίγο πιο αναλυτικά παρακαλώ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω ακόμα την 0.72 έκδοση (είμαι απαράδεκτος, το ξέρω), όμως σχετικά με το θέμα της Hercules, δεν ξέρω ποιό πρόγραμμα προσπαθεί να τρέξει ο φίλος Amstrad1981, αλλά δεν θα πρέπει και το ίδιο το πρόγραμμα να υποστηρίζει αυτή την κάρτα;

Ενα απο τα παιχνίδια που θυμάμαι 100% ότι μπορούσε να τρέξει σε Hercules, ήταν το Sim City.

---EDIT---

Μόλις το δοκίμασα, και δούλεψε !!

Ιδού:

(sorry που δεν έχει χρώμα, αλλά χρησιμοποιώ παλιά έκδοση. Σύμφωνα με τις οδηγίες της έκδοσης 0.74, το F11 μπορεί και αλλάζει το "μόνιτορ" σε πράσινο, πορτοκαλί, κλπ)

simcityhercules.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως το DosBox το χρησιμοποιώ μόνο για να τρέξω τα παιχνίδια του Spectrum μέσω του RealSpeccy της Ramsoft. Ουδέποτε με ενδιέφεραν τα display modes. Σε Windows ο emulator δουλεύει λαμπίκο, ωστόσο δεν μπορώ να ορίσω τις τιμές του mount c στο DosBox για τον Macintosh HD στον Mac (drive letter & path) για να μπορέσω να τρέξω τον RealSpectrum κι εκεί (μιας και η έκδοση για Mac λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο άπ' ό'τι στα Windows).

Αναγκάστηκα να περάσω στο DosBox γιατί το VDMSound δεν λειτουργεί στα Vista και τα Windows 7.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amstrad1981 είπε:
Δέν τα κατάφερα! :(
Λίγο πιο αναλυτικά παρακαλώ!!!
τί δεν κατάφερες και πόσο πιο αναλυτικά να γίνει;

κάνεις edit το dosbox.conf , βρίσκεις την παράμετρο "machine=" , κοτσάρεις το "hercules" μετά το = και ΑΝ έχεις παιχνίδι για hercules το ρυθμίζεις να τη χρησιμοποιεί και παίζει... :xm:
 
Ok! Το πέτυχα! Ξέρεις τι έκανα και δεν το είχα καταφέρει; Έβαζα όλα τα graphics mode με πρώτο το Hercules, νομίζοντας πως έτσι θα το επέλεγε πρώτο!

 


Ευχαριστώ!
:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα είδα το θέμα. Ζητώ συγγνώμη απο τους διαχειριστές που άνοιξα πάλι το ίδιο σήμερα. Μπορούν να το διαγράψουν!

Επιτέλους θα ξαναπαίξω double dragon σε πορτοκαλί αποχρώσεις! ΟΛΕΕΕ!!!
 
Δυστυχώς μονο σε hercules εξομειώνει μονόχρωμα monitor. Κρίμα.

Δεν θα μπορέσω να παίξω αυτά που θέλω όπως θέλω :(
 
King's Quest 1 σε DosBox με Hercules (Πορτοκαλί οθόνη)

 
Μόνο εμένα μου ήρθε η εικόνα των Haundai PCs με το πορτοκαλί monitor;

Σίγουρα θα μπει στο δεύτερο μέρος του αφιερώματος!
 
Shock είπε:
Μόνο εμένα μου ήρθε η εικόνα των Haundai PCs με το πορτοκαλί monitor;
Σίγουρα θα μπει στο δεύτερο μέρος του αφιερώματος!
Nope. Την ίδια εικόνα έφερα και γω στο μυαλό μου. BTW ποτέ δε μου άρεσε το πορτοκαλί monitor
 
gremlinakos είπε:
Δυστυχώς μονο σε hercules εξομειώνει μονόχρωμα monitor. Κρίμα.Δεν θα μπορέσω να παίξω αυτά που θέλω όπως θέλω :(

Μα το Hercules Mode αποκλειστικά μονόχρωμο δεν ήταν; Γι' αυτό υπήρχαν ασπρόμαυρες, πράσινες και πορτοκαλί οθόνες!
 
Amstrad1981 είπε:
Μα το Hercules Mode αποκλειστικά μονόχρωμο δεν ήταν; Γι' αυτό υπήρχαν ασπρόμαυρες, πράσινες και πορτοκαλί οθόνες!
Νομίζω ενοεί ότι το dosbox δεν εξομοιώνει μονόχρωμη οθόνη (μόνο μονόχρωμο hercules adapter). Θα μπορούσες να είχες π.χ. pc με έγχρωμο EGA adapter και μονόχρωμη οθόνη.
 
Πίσω
Μπλουζα