DOSBox Wii v1.0

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.411
DOSBox Wii v1.0

Usage:

You need a USB keyboard and a Wii Remote. You may also need to change the settings per each game. It is recommended to test specific games on a PC version of DOSBox to find the optimum settings.

-=[ Features ]=-

* USB Keyboard and mouse support

* Wiimote pointer support

* SD/USB mounting

* Most DOS games are playable

-=[ Update History ]=-

[1.0 - October 9, 2009]

* Home menu and on-screen keyboard (a proof of concept showing SDL + libwiigui)

* Small speed increases via SDL Wii improvements

* Compiled with devkitPPC r18 and libogc 1.8.0

* Updated to latest DOSBox SVN
=>

http://code.google.com/p/dosbox-wii/
 
Αθανατο SDL !! Επιτελους το dosbox στην καλυτερη κονσολα !
 
dos box σε WII? να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε :D
 
Μια χαρά μου ακούγεται.Για φανταστείτε First Person Adventure στο Wii.Καλό ακούγεται αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορεί να τα κάνει emulate.
 
Καλα νεα!!!!

wii και Dos box ====> Μεγαλη πωρωση !!!!
 
Για φανταστείτε First Person Adventure στο Wii.Καλό ακούγεται αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορεί να τα κάνει emulate.
Μαλλον δεν γνωριζεις τι ακριβως ειναι το dosbox.
 
Εχουμε κανα νεο για mame στο wii? Μηπως μεσω του Dosbox γινει καποια πατεντα, καποιο loader?
 
Paspartoo είπε:
Μαλλον δεν γνωριζεις τι ακριβως ειναι το dosbox.

Από που βγαίνει αυτό; :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Προφανώς και γνωρίζω τι είναι και έχω δουλέψει μαζί του από το 2004 έκδοση 0.63 σε PC.
 
Προφανώς και γνωρίζω τι είναι και έχω δουλέψει μαζί του από το 2004 έκδοση 0.63 σε PC.
Τοτε αναγκαστικα λαμβανω το σχολιο σου για τα "first person adventures" ως μη πετυχημενο χιουμορ. Δεν ειναι ολα τα threads του τυπου something VS something.
 
Paspartoo είπε:
Τοτε αναγκαστικα λαμβανω το σχολιο σου για τα "first person adventures" ως μη πετυχημενο χιουμορ. Δεν ειναι ολα τα threads του τυπου something VS something.
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ώπα κάτσε μόλις συνειδητοποίησα πως το Myst δεν βγήκε σε DOS.Το ίδιο και το Riven.Απλώς μου είχε μείνει στο μυαλό πως αρκετά από τα First Person Adventure είχαν βγάλει εκδόσεις στο DOS.

Θυμάμαι ας πούμε το Atlantis The Lost Tales.

Τώρα εαν εννοείς κάτι άλλο δεν ξέρω.Γίνε ξεκάθαρος.
 
Paspartoo είπε:
Αθανατο SDL !! Επιτελους το dosbox στην καλυτερη κονσολα !
Συμφωνώ και επαυξάνω.!!!!!!!!!! :) :D

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ νέα!!!!!!!!!! Αξίζει κάποιος να πάρει ένα Wii (στα 199 ευρώ πια) μόνο και μόνο για να το χρησιμοποιεί για αυτό το σκοπό!!!!!!!!! :D :D
 
Ώπα κάτσε μόλις συνειδητοποίησα πως το Myst δεν βγήκε σε DOS.Το ίδιο και το Riven.Απλώς μου είχε μείνει στο μυαλό πως αρκετά από τα First Person Adventure είχαν βγάλει εκδόσεις στο DOS.
Οποτε απαντησες μονος σου.
Γενικα το dosbox δεν κατασκευαστηκε για να "τρεχει" τετοιου ειδους metados παιχνιδια (αν και τα καταφερνει αρκετα καλα) - η χρησιμοτητα του ειναι πολυ πιο πλατια και πολυ πιο σημαντικη απο το να αφηνουμε (και εδω) μπηχτες για το αν "θα τα τρεχει ή οχι" κατι στο wii.
 
Μα έχω καταφέρει να τρέξω μέχρι και Quake με Dosbox και Tomb Raider ανετότατα.Εαν έχεις δυνατό επεξεργαστή δεν μασάει καθόλου.Ένας Pentium 4 πάντως μπορεί να εξομοιώσει αρκετά καλά ένα 486 σύστημα με το Dosbox οπότε φαντάζομαι πως κάπου εκεί θα βρίσκεται και το Wii.Όλα αυτά όμως είναι υποθετικά καθώς το Wii έχει Power PC επεξεργαστή που ουδεμία σχέση έχει με τους Pentium.Στην πράξη είναι το θέμα να το δούμε.

Τα First Person Adventure τα ανέφερα διότι τουλάχιστον για μένα θα είχε φοβερό ενδιαφέρον να παίξω με WiiRemote ένα Adventure όπως το Atlantis ή το 7th Guest.

Τώρα τα Point&Click τα έχει αναλάβει το ScummVM που κάνει πολύ καλύτερη δουλεία σε αυτόν τον τομέα.
 
Μην αναλωνεσται σε καυγαδες. Η ιποδυναμη του Wii, θα του επιτρεψει να τρεξει εως ενα Alley Cat
 
Lol xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" /> καλό.
 
DOSBox Wii Compatibility list

http://www.wiibrew.org/wiki/DOSBox_Wii/Compatibility_List'>http://www.wiibrew.org/wiki/DOSBox_Wii/Compatibility_List

DOSBox Wii wiki

http://www.wiibrew.org/wiki/DOSBox_Wii

Οσον αφορα του τι γενικα να περιμενετε απο πλευρας αποδοσης ?386 και κατω συμφωνα με το vogons/dosbox φορουμ )???
 
386 φτάνει και περισσεύει για "eye of the beholder" και παλιά Σιερροπαίχνιδα.........
 
Βλέποντας την λίστα συμβατότητας φαίνεται να εξομειώνει ΟΚ ένα 386 ... μια χαρά για το Alone In The Dark 1 :)

μπορεί το wii να μην είναι δυνατό όσο ενα Χ360/PS3 , ΑΛΛΑ έχει "σπάσει" επιτυχώς και έχουμε homebrew!!! Αφήστε που έχει και το μέγεθος ενός εξωτερικού σκληρού ΛΟΛ

Η αγορά του προτείνεται ανεπιφύλακτα!
 
Για ακομα μια φορα - καποιοι που δεν μπορουν να χωνεψουν το γιατι η κονσολα που διαλεξαν να επενδυσουν δεν προκειται να δουλεψει ουτε μεχρι τα Χριστουγεννα - spammaρουν ενα ακομα thread που μονο σχεση με αυτο δεν εχει.

Η compatibillity list ειναι σαφεστατα ελλειπης απο πλευρα δοκιμων - αλλα σιγουρα το Wolfestein 3D δεν ειναι παιχνιδακι του 386. Και πολλα απο τα προβληματα που αντιμετωπιζει (προς το παρον) το dosbox for Wii καμια σχεση δεν εχουν με την υπολογιστικη δυναμη του PowerPC που ειναι αντιστοιχη ενος P4.
 
To Wii σε raw power ειναι κατωτερο του XBOX1.

Αν λαβω υποψιν τις επιδοσεις του (direct απο PC) port του DosBox στο (αντιστοιχης αρχιτεκτονικης και εργαλειων) ΧΒΟΧ1, "δικαιουμαι" να κανω μια εικασια.

Να προσθεσω επισης πως οτιδηποτε εχω δει να χτιζεται πανω στο SDL ειναι χαμηλοτερης δυναμικοτητος απο το μεταλλο ή τα commercial API και δεν το λεω για να απαξιωσω την αξιεπαινη SDL προσπαθεια.

Απο τα παραπανω κανω τη μαντεψια οτι το Wii DosBox θα ειναι ολιγον κατωτερο των προσδοκιων που δημιουργει η λιστα που παρατεθηκε.
 
Πίσω
Μπλουζα