Double Dragon 2 The revenge

...για άλλη μία φορά, "spot-on" ο Stan !!

Mιλάμε για ένα σαφώς καλύτερο conversion αυτή τη φορά, που αξίζει να παιχτεί απο όλους τους amstradόβιους !! :thumbup:
 
Για το πρώτο Double Dragon...

...στον Amstrad, είχαν κυκλοφορήσει δύο εκδόσεις με την πρώτη, της Virgin Mastertronic, να χρησιμοποιεί την ίδια μηχανή γραφικών, με του Double Dragon II και ως εκ τούτου, πρόκειται για ένα εξαιρετικό conversion.

Η άλλη έκδοση... αφήστε καλύτερα! Μόνο για συλλεκτικούς λόγους...

Το Double Dragon, από την Taito, αποτελούσε την συνέχεια του Renegade, για τα coin-ops. Η Ocean/Imagine, είχε πάρει τα δικαιώματα του Renegade για μετατροπή του, σε home εκδόσεις και χρησιμοποίησε ξανά το όνομα, όταν έχασε μέσα από τα χέρια της, την συμφωνία για το conversion, του Double Dragon.
 
...σίγουρα είναι η ίδια μηχανή γραφικών; Θυμάμαι τότε πως το ένα μου είχε φανεί πιό αργό απο το άλλο !! (θα πρέπει να τα ξανατσεκάρω... :D ).
 
Δεν φαντάζομαι ότι...

...θα αρχίσεις να μετράς τα καρέ κι εσύ, τώρα; :D

Αυτά τα spectrum fan boys, θα μας καταστρέψουν τελικά... :D
 
...μουαχαχά !! :biglaugh:

(η αλήθεια είναι ότι εγώ ήμουν αυτός που είχα μετρήσει τα frames αρχικά στο R-Type, για να σιωπήσουν κάποιοι spectrum users...) :eek:
 
Δεν το είχα παίξει ποτέ. Πρώτη φορά το έπαιξα στο ΜΑΜΕ και εκεί έμαθα ότι υπάρχει και 2ο. Ως συνήθως...μπλα μπλα μπλα....πολύ ωραίο review...μπλα μπλα μπλα...μπράβο Σταν...κλπ κλπ μπλα μπλα μπλα και μπλα μπλα :D
 
Stan: :headbang:

Το Double Dragon II είναι από τα πρώτα μεγάλα καψίματα της ζωής μου. Αξέχαστοι εχθροί αυτοί που έμπαιναν στην οθόνη κάνοντας «ρόδα», τα πανκιά και κάτι «ντουλάπες». Μην ξεχάσω το τεράστιο άγαλμα με το δόρυ στο πέμπτο stage αν δεν κάνω λάθος.

Φοβερή ήταν η αγκωνιά που μπορούσες να κάνεις όταν είχες «πλάτη» τον εχθρό. Από όπλα έπαιζε μαστίγιο, φτυάρι και ένα μικρό μαχαίρι για πέταγμα. Το παιχνίδι το είχα δει με 4 χρώματα σε PC και τώρα προσπαθώ να θυμηθώ τον χειρισμό… :)
 
το είχα τελειώσει σε cpc και μάλιστα διπλό! Πάντως τα γραφικά ήταν μέτρια αλλά ήταν αρκετά playable! Πρέπει να ήταν από τα τελευταία παιχνίδια που έπαιξα πριν την μετάβαση στην μεγάλη κυρία
 
Είχε πλάκα πώς ακουγόταν η μουσική όταν γεμιζέ "κόσμο" η οθόνη. :biglaugh:
 
Rygar είπε:
Ως συνήθως...μπλα μπλα μπλα....πολύ ωραίο review...μπλα μπλα μπλα...μπράβο Σταν...κλπ κλπ μπλα μπλα μπλα και μπλα μπλα :D
Με κάλυψε ο προλαλήσαντας! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτώ τώρα την αφίσα που κοσμεί το άνδρο (mancave) μου και προσπαθώ να καταλάβω γιατί η DOS έκδοση του Double Dragon II (που αμφιβάλλω αν είναι η καλύτερη) κόστιζε περισσότερο από όλες τις άλλες. Θεωρούσαν ότι οι κάτοχοι PC ήταν "ματσό" και τους "χτυπούσαν" ή υπάρχουν πραγματικοί λόγοι κόστους των δισκετών του PC;

double2prince.png
 
εγώ ειμαι περισσότερο οπαδός του double dragon 1 (το παίζω σαββάτο βράδυ(για αγνωστο λογο στον spectrum +2) συνήθως!:p
 
το είχα τελειώσει σε cpc και μάλιστα διπλό! Πάντως τα γραφικά ήταν μέτρια αλλά ήταν αρκετά playable! Πρέπει να ήταν από τα τελευταία παιχνίδια που έπαιξα πριν την μετάβαση στην μεγάλη κυρία
στον amstrad δεν το είχα δει ποτέ λογο spectrum :banghead:
 
Το SF2 Είναι μακράν η δημοφιλέστερη έκδοση του ενλόγω παιχνιδιού. Μετά το 1995 προέκυψαν πολλά ανάλογα παιχνίδια και κάποια από αυτά καλύτερα από το street fighter. Η έκδοση Που έχει παραμείνει στις καρδιές όλων είναι η δυο
 
Κοιτώ τώρα την αφίσα που κοσμεί το άνδρο (mancave) μου και προσπαθώ να καταλάβω γιατί η DOS έκδοση του Double Dragon II (που αμφιβάλλω αν είναι η καλύτερη) κόστιζε περισσότερο από όλες τις άλλες. Θεωρούσαν ότι οι κάτοχοι PC ήταν "ματσό" και τους "χτυπούσαν" ή υπάρχουν πραγματικοί λόγοι κόστους των δισκετών του PC;

Προβολή συνημμένου 221760

Παίζει να είχε μέσα και το 3.5 και το 5.25 format...
 
Παίζει να είχε μέσα και το 3.5 και το 5.25 format...

Παίζει να έλυσες το μυστήριο, αλλά ως εξής: Έχω το Double Dragon II αυθεντικό, και είναι μόνο η έκδοση 5 και 1/4. Όμως έχει ΔΥΟ δισκέτες, μία με CGA γραφικά και μία με τα EGA/Tandy. Οπότε ίσως αυτός να είναι ο λόγος του αυξημένου κόστους.
 
Πίσω
Μπλουζα