Dreamcast Development systems

pitsunami

RetroAdept
Joined
22 Αύγ 2007
Μηνύματα
838
Αντιδράσεις
13
Τα development kits του dreamcast είχαν τρία revisions :

Set 2 - NEC ARC1A PowerVR prototype PCI board

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Set 4 - Sega Katana Development Box

picture.php


picture.php


picture.php


Set 5.24 - HKT-0120 Sega Dreamcast Development Box

picture.php


picture.php


picture.php


Τα 'δοκιμαστικά' δισκάκια (gd-r's) γράφονταν με το HKT-0400 Sega Katana GD-Writer,

που δουλεύει μέσω scsi.

picture.php


picture.php


Beta gd-r's...

picture.php


Dev disks,empty gd-r's...

picture.php


Τα dev boxes συνδέονται σε ένα pc μέσω scsi card και δουλέυουν ως debug με εξομείωση του dreamcst...
 
Words dont come easy...
 
E, α... ωραίο τραπέζι!! :acoustic: :acoustic: :acoustic:
 
Ειναι ολα λειτουργικα; Επισης ολα τα μοντελα εχουν το ιδιο βιοs boot sequence;
 
αυτά τα ΒΕΤΑ παίζει να έχουν αξία και να πρέπει να "διαδωθούν" !!!
 
Φοβερο hardware! pitsunami εισαι ο indiana jones των ρετρο κονσολων!
 
Τι να πω τώρα ... GOULP !
 
απίστευτα κομμάτια! μου αρέσουν τα HKT-0120 (που έχεις και 3!) με vga out και δίσκο... πολύ ωραίο και μαζεμένο hardware

στην τελευταία φωτο αυτό το κυλινδρικο κάτω δεξιά μαζί με το πουγκί τι είναι;;

ο maddog δεν μπόρεσε να το αντέξει ή δεν έχει δει ακόμα το θέμα; :D
 
tarasque είπε:
...στην τελευταία φωτο αυτό το κυλινδρικο κάτω δεξιά μαζί με το πουγκί τι είναι;;....[/color][/i]
Είναι απο αυτα τα ελατήρια που παίζεις στο χέρι αλλά με λογότυπο της sega κρεμασμένο... :cool:

Getta Robo είπε:
Ειναι ολα λειτουργικα; Επισης ολα τα μοντελα εχουν το ιδιο βιοs boot sequence;
Όλα λειτουργικά είναι ναι,εκτός απο το tower set4 που είχε φύγει ο δίσκος στην μεταφορά και τα έκανε όλα σμπαράλια... :( δεν τόλμησα να το ανάψω!

Θα επισκευαστεί πάντως.

Όλα τα tower έχουν σκόρπια αρχεία πάντως που προσπαθώ να compilαρω αλλά είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα!
 
Κύριοι, (και δη μεσιέ pits) σας στέλνω το λογαριασμό από τη νοσηλεία του Maddog. :p :p

Δεν άντεξε ο άνθρωπος!!!!!!! :flower: :flower:

Παρακαλώ άμεσα να τσεκάρετε τα pms σας όπου θα βρείτε αριθμό λογαριασμού για την κατάθεση του ποσού. :baby2: :baby2:
 
tarasque είπε:
ο maddog δεν μπόρεσε να το αντέξει ή δεν έχει δει ακόμα το θέμα;

pooky(1) είπε:
Κύριοι, (και δη μεσιέ pits) σας στέλνω το λογαριασμό από τη νοσηλεία του Maddog. :p :p
Δεν άντεξε ο άνθρωπος!!!!!!! :flower: :flower:

Παρακαλώ άμεσα να τσεκάρετε τα pms σας όπου θα βρείτε αριθμό λογαριασμού για την κατάθεση του ποσού. :baby2: :baby2:
Αγαπητοί κύριοι, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας για την υγεία μου. Ευτυχώς το μήνυμα του φίλου pitsunami με βρήκε σε εφημερία, οπότε είχα άμεση και δωρεάν πρόσβαση σε όλα τα κατάλληλα ηρεμιστικά, ναρκωτικά, σπασμολυτικά, αντιεπιληπτικά, αντιυπερτασικά και γενικώς ότι ήταν απαραίτητο για την ταχεία ανάρρωση μου.

Με χαρά λοιπόν σας ανακοινώνω ότι και ο Maddog είναι (πλέον) εντάξει και προχωρώ ακάθεκτος με τα μελλοντικά μου σχέδια, δηλαδή μια καταδρομική επιχείρηση-αστραπή στο σπίτι του pitsunami. Σύντομα και αγγελία ζήτησης για τα σχετικά εργαλεία (φόρμες παραλλαγής, φορτηγάκι διαφυγής, γάντια κλπ). Κλειδί-Πασπαρτού δεν θα χρειαστώ, το forum ήδη διαθέτει. :cool:
 
Μετά απο πολύ καιρό το set 2.1 έγινε δικό μου...ήδη μπήκε σε ένα IBM 300PL (PIII 500MHZ) αρκετά γρήγορο για

την λειτουργία της αλλά ρυθμίζοντας τον επεξεργαστή στα 200 είναι οκ.!

Αυτο το πρώτο revision του dreamcast ήταν πολύ πρώιμο δοκιμαστικό development και πια δεν είναι και πολύ

χρήσιμο αλλά άκρως συλλεκτικό.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


παρακαλώ κάποιον mod να βάλει τις φώτο στο πρώτο post στην θέση του ερωτηματικού για να είναι μαζεμένα...
 
Τρεχει το κλασικο bios η κατι διαφορετικο; Δοκιμασες το κατα ποσο αναπαραγει τελικο software;
 
Getta Robo είπε:
Τρεχει το κλασικο bios η κατι διαφορετικο; Δοκιμασες το κατα ποσο αναπαραγει τελικο software;
Αυτή κάνει μόνο emulation μέσω του codescape αλλά δοκίμασα μόνο τα samples που περιέχει

το SDK 2.0v που δουλεύει, και απο αυτα πολλά κόλαγαν το σύστημα... είναι πολύ πρώιμο hardware και δεν νομίζω πως

μπορεί να τρέξει και πολλά πράγματα.
 
Πίσω
Μπλουζα