Dreamcast laser.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
209
OK, OK, όλοι όσοι ασχολούμαστε με το Dreamcast ξέρουμε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημά του είναι και παραμένει ο μηχανισμός του laser της κονσόλας.

Τα άλλα δύο προβλήματα αφορούν την εσωτερική μπαταρία και τη συσσώρευση σκόνης στο εσωτερικό της κονσόλας, σημεία μάλλον αστεία μπροστά στο πρόβλημα του laser. Πρόσφατη συζήτηση με το Maddog κατέληξε στο ίδιο συμπερασμα.

Δυστυχώς από τη στιγμή που ο μηχανισμός αχίσει να "κάνει νερά" είναι θέμα πολύ λίγου χρόνου να σταματήσει να λειτουργεί πλήρως, καθιστώντας τις αγαπημένες μας κονσόλες άχρηστες. Είναι κρίμα να χαρακτηρίζεται σαν useless ένα κομμάτι hardware που μπορεί να δώσει δεκαετίες διασκέδασης και χρήσης απλά και μόνο επειδή δεν μπορείνα διαβάσει ο μηχανισμός του.

Η πρόσφατη προσπάθεια - project του φίλτατου Maddog για Accurate dumps στο Dreamcast με έκανε να σκεφτώ ότι θα ήταν καλό να παραγγείλουμε ξεχωριστά έξτρα μηχανισμούς για τις κονσόλες μας, για να μπορέσουμε να κρατήσουμε αυτό το ιερό κομμάτι ιστορίας ζωντανό όσο πιό πολύ γίνεται. Γνωρίζω ότι ήδη ο Doc αντιμετωπίζει προβλήματα με ένα από τα δύο μηχανήματά του και επίσης καταλλήξαμε στο συμπέρασμα ότι με μαθηματική ακρίβεια μέχρι το πέρας του project θα έχουν βγει και τα δύο off. Γνωρίζω επίσης ότι και άλλοι φίλοι συμφορουμίτες έχουν αντιμετωπίσει παρόμια προβλήματα και σίγουρα θα αντιμετωπίσουν στο μέλλον.

Είναι δυνατόν να κάνουμε μια ομαδική παραγγελία από το εξωτερικό; Γνωρίζω ότι ο μηχανισμός είναι ακριβούτσικος, σε σημείο να συμφέρει κάπου να αγοράσεις νέα κονσόλα, αλλά όπως έδειξε, δεν μπορεί να είσαι σίγουρος τι παίρνεις, πόσες ώρες έχει "γράψει" το μηχάνημα και τι χρήση του έκανε ο προηγούμενος ιδιoκτήτης του.

Εγώ είμαι μέσα πάντως, μπορούμε να κανονίσουμε να πάρουμε μηχανισμούς; Δεν πιστεύω ότι είναι και τόσο δύσκολο η αλλαγή τους, το dream δεν είναι Cube........
 
ok αλλά πόσο έχει δηλαδή ο μηχανισμός.....
 
Περί τα 40 ευράκια.
 
einai kainourioi? endiaferomai!

epishs ti paizei me thn mpataria??? einai san ton amiga? tha mou katastrepsei to DC? den thn exo dei pote!
 
Ναι, πρόκειται για καινούργια lasers.

Όσο για την μπαταρία μην ανησυχείς, πρόκειται για μπαταρία σαν και αυτή που έχουν τα νέα PCs. Είναι οι πλακέ λιθίου που ακόμα και αν δεν έχουν πιά τάση, δεν βγάζουν υγρά. Δεν είναι επαναφορτιζόμενες.

Πολλοί τις αλλάζουν για να μην δίνουν ημερομηνία κάθε φορά που ανάβουν την κονσόλα τους. Από κει και πέρα τίποτε το σοβαρό.

Με την αγορά του δεύτερου Dreamcast, όποτε βρω κάποιο, θα σας δώσω ένα φωτογραφικό οδηγό για το πώς ανοίγει η κονσόλα και πώς μπορείς μόνος σου να κάνεις συντήρηση, αρκεί να μην έχεις πρόβλημα με κατσαβίδια.

Κανείς με Dreamcast που δεν λειτουργεί το laser;

Ι accept donations!!!!!!! :D :D
 
Pooky, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά η Sega έχει σταματήσει την παραγωγή gd-rom drives και lasers εδώ και καιρό. Δεν ξέρω αν θα μπορέσετε να βρείτε stock και αν βρείτε θα είναι αρκετά ακριβά ...
 
Η Sega έχει σταματήσει την παραγωγή εξαρτημάτων αλλά υπάρχουν ανταλλακτικά στο ίντερνετ σε μερικά καταστήματα. Δεν θυμάμαι το url αλλά ήταν ένα γερμανικό κατάστημα που πουλούσε spares για το dreamcast. Το laser κόστιζε 40 με 50 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
 
Χμμμμ το http://www.playasia.com είχε και lasers και πλακέτες του cd drive αλλά τώρα δεν βλέπω πιά να έχει.

Βάλτε κανένα link από μαγαζί please.
 
Δεν είναι official laser αλλά είναι φτηνό:

http://cgi.ebay.com/LASER-R48-NEW-LENS-lente-magnifier-Dreamcast-NEW_W0QQitemZ270160960935QQihZ017QQcategoryZ4303QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Χοντρικά, σας βγαίνει γύρω στα 21 Ευρώ το πρώτο κομμάτι και 15 Ευρώ κάθε επιπλέον που θα παραγγείλετε μαζί (χρεώνει μόνο μία φορά ταχυδρομικά όσα laser κι αν πάρετε). Δηλαδή π.χ. 3 κομμάτια θα σας βγουν χοντρικά 51 Ευρώ => 17 Ευρώ το κομμάτι.

(Βεβαιωθείτε πρώτα ότι σας κάνει το αντικείμενο και τα ξαναλέμε)

Αν αποφασίσετε να παραγγείλετε ενημερώστε με, σηκώνει παζάρια ο τύπος και μπορεί να γλιτώσετε κι άλλα 2-3 Ευρώ το κομμάτι με ένα-δυο email.
 
Μέσα από μένα.
 
kai pos vlepoume an mas kanei? prepei na anoikso to DC?

endiaferomai kai ego!
 
Παιδιά και γω έχω πρόβλημα (δείτε στο ποστ μου για το 2ο μου dreamcast ) . Αγόρασα dreamcast από ένα κατάστημα που παίζει να το είχαν 2-3 χρόνια σε μια γωνία μεσα στις σκόνες...το καθάρισα(εξωτερικά) όμως δεν μου διάβαζε τπτ :icon_cry: μετά το πήγα σένα φίλο και με αέρα προσπαθήσαμε να διώξουμε τι σκόνη από μέσα αλλά και πάλι δεν έγινε τπτ... Δεν ξέρω τι φταίει, ίσως χρειάζομαι κ εγώ lazer. Κανείς εντος Αθηνών να του το δώσω μήπως μπορεί να το κοιτάξει?

* και η μπαταρία του έχει χαλάσει μου βγάζει με το που ανοίγω ώρα-ημερομηνία)
 
Χρεώνει λίγο τσιμπημένα τα μεταφορικά ο συγκεκριμένος.

Και δεν τα γράφει και πουθενά μέσα στο site για να μπορείς να υπολογίσεις, πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο.
 
Giama είπε:
Χρεώνει λίγο τσιμπημένα τα μεταφορικά ο συγκεκριμένος.
Και δεν τα γράφει και πουθενά μέσα στο site για να μπορείς να υπολογίσεις, πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο.
Εμένα μου τα έβγαλε όταν πήγα να πληρώσω στο PayPal (πρίν πληρώσεις εννοείται).

Ήταν 8 ευρώ για ένα τροφοδοτικό τα μεταφορικά, δεν τον βρίσκω ακριβό.
 
Τί να σου πω, απλά με είχε "δαγκώσει" λίγο εμένα στο παρελθόν, γι'αυτό το αναφέρω.

Εγώ τον είχα βρει από το ebay όπου είχε και ταχυδρομικά για Ευρώπη ένα ποσό. Ευτυχώς επικοινώνησα μαζί του για να ρωτήσω για combined shipping και μου είπε ότι η Ελλάδα πάει σε άλλη shipping zone και δεν έχει τρόπο να το καταχωρήσει αυτό στο ebay και έβγαινε το shipping +50% περίπου από το καταχωρημένο. Φυσικά αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα αν δεν ήταν ήδη ψιλοτσιμπημένο το shipping έτσι κι αλλιώς (σε σχέση με τον επίσημο τιμοκατάλογο του Γαλλικού ταχυδρομείου εννοώ).

Αυτό πες έχει κάποια λογική, αφού είναι κοινή πρακτική στο ebay να βάζουν φτηνή τιμή αντικειμένου για να γλιτώσουν μέρος της προμήθειας του ebay και να βάζουν αρκετά ακριβότερα ταχυδρομικά.

Και σε επόμενη παραγγελία όμως μέσω του καταστήματός του αυτή τη φορά (πριν κάτι λιγότερο από 6 μήνες) μου ζήτησε 13 Ευρώ ταχυδρομικά για να στείλει 4 παιχνίδια Dreamcast, ενώ ζητούσε 27 Ευρώ ταχυδρομικά για να στείλει 8 παιχνίδια Dreamcast (ναι, δηλαδή με σύμφερε να τα στείλει σε δύο πακέτα 4+4!!!!), ποσά εξωφρενικά κατά την άποψή μου.

Ελπίζω να έχει λογικευτεί πλέον.

Α, και στην πρώτη παραγγελία δεν είχε 2-3 παιχνίδια και ένα κατσαβίδι που είχα παραγγείλει, τα οποία δεν τα συμπεριέλαβε και δεν φρόντισε να με ενημερώσει ή να μου επιστρέψει την αξία τους, παρά αφού επικοινώνησα εγώ μαζί του γιατί δεν τα βρήκα μου είπε ότι του είχαν τελειώσει και ότι θα τα αφαιρέσει *από την επόμενη παραγγελία μου*! (Ποιός του είπε ότι ήθελα να ξαναπαραγγείλω, τεσπα)
 
Αν είναι έτσι τα πράματα έχεις δίκιο.

Πάντως για dreamcast laser έχω βρεί σε αυτόν kai sto sintech shop στη Γερμανία που χρεώνει 10 ευρώ μεταφορικά.

Πάντως για το Ευρωπαϊκό τροφοδοτικό NeoGeoCD που έψαχνα (και έψαξα πολύ) μόνο σε αυτόν βρήκα (κανα δυό άλλοι ήταν sold out και τα είχαν 55$) και ήταν κατά πολύ πιο φθηνό από αλλού.
 
Πίσω
Μπλουζα