Dreamcast modchip χωρίς κολήσεις;

Haros

RetroMaNiaC
Joined
10 Mαϊ 2009
Μηνύματα
813
Αντιδράσεις
13
Σήμερα κατεύθασε ένα dreamcast που μου είχαν στείλει από Κοζάνη. Αυτός που το είχε δεν ήξερε άμα δούλευε και απλά μου χρέωσε τα έξοδα αποστολής.

Ανοίγω το πακέτο και βλέπω πρώτα ότι το Dreamcast είναι Ιαπωνικό. Ωραία λέω, να μια ευχάριστη έκπληξη, άντε να δούμε αν δουλεύει κι όλας. Τελικά η πρώτη χαρά μου κόπηκε μιας και δεν δουλεύει (μικρό το κακό βέβαια το ήξερα το ενδεχόμενο από την αρχή).

Ανοίγοντας το παρατήρησα πως η πλακέτα τροφοδοσίας είχε μαυρίσει σε ένα σημείο... χμμ.. μάλλον κάποιος δεν ήξερε ότι τα Ιαπωνικά παίρνουν 110V...

Λύνοντας το όλο όμως τι παρατήρησα... Δείτε μόνοι σας...

picture.php


Δεν ξέρω κάτα πόσο είναι συνηθισμένο αυτό αλλά προσωπικά δεν το έχω ξαναδεί. Φυσικά αναφέρομαι στην πλακετίτσα με το Xilinx fpga Που "καπακώνει" το ολοκληρωμένο του dreamcast.

Άμα το βγάλω είναι έτσι

picture.php


Αυτό που υποθέτω ότι πρόκειται για solderless modchip( ; ) του dreamcast. Έχω δεί 4 wire modchips κτλ αλλά modchip χωρίς κολλήσεις για dreamcast δεν ήξερα ότι υπάρχει...

Γνωρίζετε περισσότερες πληροφορίες;
 
παίζει όντως να είναι region-free mod... πόσα τέτοια θα υπάρχουν στην Ιαπωνία που απλά αγνοούμε την ύπαρξή τους ένας Θεός ξέρει ΛΟΛ
 
The internet is not your friend... δεν βρήκα το παραμικρό περί XILINX modchips!!
 
και ούτε πρόκειται να βρεις για "XILINX modchips" γιατί πολύ απλά τα τσιπάκια XILINX είναι επαναπρογραμματίζομενα fcpga, που τα πουλάνε με το κιλό και κάνουν ότι τα προγραμματίσεις....
 
Φιλτατε Haros τα εξαρτηματα σαν αυτα λεγονται επιφανειακης στηριξης(Surface Mounted Devices).Για την αλλαγη τους απαιτουνται ειδικα εργαλεια που λεγονται σταθμοι συγκολησης-αποκολλησης.Αν θες να το φτιαξεις μπορεις να απευθυνθεις σε ενα μαγαζι που επισκευαζει τηλεορασεις η κινητα τηλεφωνα.Το καλαι που χρειαζεται ειναι ειδικο και λεγετε 60-40-2 60% κασσιτερος 40% μολυβδος 2% ασημι.Σου βρηκα μια διευθηνση online καταστηματος για να αγορασεις το τσιπακι της XILINX δες http://parts.digikey.com/1/parts/584664-ic-cpld-8k-36mcell-44-vqfp-xc9536xl-10vqg44c.html
 
ΛΟΛ τί του λέτε του παιδιού; ΛΟΛ

το τσιπάκι είναι clip-on πάνω σε άλλο, και το να αγοράσει ένα Xilinx ανταλλακτικό (και γιατί να το κάνει ;) δεν του προσφέρει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ αν δεν έχει και το "πρόγραμμά" του...
 
χαχα ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά αλλά δεν ζήτησα να μάθω για τη "διαστημική" τεχνολογία του fpga ούτε για την Xilinx και τα smd :p

Άμα γνωρίζεται κάτι για το συγκεκριμένο modchip ρώτησα :p
 
όπως βλέπεις δεν πρόκειται να μάθεις κάτι παραπάνω. βάλε το σε ένα λειτυργικό dc και δες αν είναι ΟΚ, από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάτι άλλο
 
Πίσω
Μπλουζα