Dreamcast NTSC κλινικώς νεκρό

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
To ΣουΚου ειχα χωσει και τα 2 DC (ενα PAL και ενα SegaSports NTSC) για ανελεητο gaming (μπαγιατικος 9/9 εορτασμος).

Επαιζα πιο πολυ με το μαυρο (NTSC) και σε καποια φαση το κλεινω και χωνω το Tokyo Extreme Racer στο PAL (ετσι για να γουσταρουμε μουαχαχαχαχα)

Παιζω και μετα λεω να παω παλι στο NTSC.

Παταω να ανοιξει, πεφτει μαυρο στην τηλεοραση (που καταλαβαινει παντως οτι εχει συνδεθει συσκευη), καθολου ηχος, αναμενο φωτακι, το ανεμιστηρακι δεν γυριζει, το GD δεν σπιναρει.

Τι να κοιταξω?

Παιζει να ειναι προβλημα ανεμιστηρα και αυτο να εμποδιζει το boot sequence?

Μπορω να του βαλω τροφοδοτικο PAL και να το ταιζω με 220V?

Οποια ιδεα καλοδεχουμενη διοτι το αγαπουσα πολυ αυτο το κονσολικο...:( 

PS:Η γυναικα μου μου ειπε οτι σε καποια φαση τις μυρισε κατι καμμενο αλλα εγω δεν καταλαβα κατι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα dreamcast χαλάνε για πλάκα, κι εγώ αυτό που είχα είδα πως είναι έτοιμο να παραδώσει πνεύμα και το πούλησα όσο όσο πριν μερικά χρόνια. Και τώρα κάμποσα χρόνια μετά αυτά θα καίγονται για ψυλου πηδημα, ένα σκαμπανεβασμα στην τάση και το πήρες στο χέρι.
 
Παταω να ανοιξει, πεφτει μαυρο στην τηλεοραση (που καταλαβαινει παντως οτι εχει συνδεθει συσκευη), καθολου ηχος, αναμενο φωτακι, το ανεμιστηρακι δεν γυριζει, το GD δεν σπιναρει.

Τι να κοιταξω?
Eτσι εφτασε να καταντησει και το δικο μου dreamcast.Μαυρη εικονα δεν γυριζε το gd και λεω ως εδω αντεξε.

Το εφτιαξε ο αδερφος μου σε 5-10 λεπτα.Μου ειπε για τα pins κατω απο την πλακετα που ειναι αριστερα του gd driver οτι δεν κανουν καλη επαφη με τον καιρο και παρουσιαζουν το προβλημα οπως το δικο σου.Ειναι γνωστο προβλημα στα dreamcast αλλα μου ειπε φτιαχνεται πανευκολα.

Δεν ξερω ομως αν στο δικο σου παρουσιασε το ιδιο προβλημα απο καποια αλλη  βλαβη.

Στο βιντεο δειχνει το προβλημα με τα pins που δεν εκαναν καλη επαφη στο δικο μου dreamcast

 
Πλεον υφισταται το pico ATX, οποτε ολα διορθωνονται.


.Υγ. Επισης κοιτας για αλλαγη πυκνωτων, παστας επεξεργαστη κτλ. Περασαν 20 χρονια κυκλοφοριας και δεν παιζουμε με την ασφαλεια μας και του μηχανηματος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχως φτασαμε στην εποχη που το μηχανημα θελει καλη συντηρηση. Τις προαλλες το ιδιο επαθα και εγω σε NTSC VA2 εκδοση. Σκεφτηκα για να μην παθω τα ιδια στο PAL μοντελο αγορασα το Pico μαζι με ενα τροφοδοτικο Leicke, περνωντας φορα του εβαλα DCHDMI και τελος πηρα το ασυρματο χειριστηριο. 

@Wally καπου πρεπει να εχω τροφοδοτικο για NTSC, αμα θες στο στελνω δωρεαν.
 
1@DarkSynbios[/USER] σε ευχαριστω. Θα σε ενοχλησω για το τροφοδοτικο αν τελικα το χρειαστω. 

Ωραια μοντα. Με ενα GDEmu το τελικωσες!

Τι λεει το DCHDMI?

Και εγω θελω να βαλω ενα GDEmu 5.15b στο κοντινο μελλον.

Ηδη ο 1@telonio[/USER] προσφερθηκε να κανει μια νεκροψια στο κονσολακι (ο απο μηχανης θεος της Ελληνικης ρετροκοινοτητας)

1@milntov[/USER] Θανξ μαν. Θα ριξω βλεφαρο

1@Getta Robo[/USER] κατι τετοιο κοιταγα και εγω ;)

 
1@DarkSynbios[/USER] σε ευχαριστω. Θα σε ενοχλησω για το τροφοδοτικο αν τελικα το χρειαστω. 

Ωραια μοντα. Με ενα GDEmu το τελικωσες!

Τι λεει το DCHDMI?

Και εγω θελω να βαλω ενα GDEmu 5.15b στο κοντινο μελλον.

Ηδη ο 1@telonio[/USER] προσφερθηκε να κανει μια νεκροψια στο κονσολακι (ο απο μηχανης θεος της Ελληνικης ρετροκοινοτητας)

1@milntov[/USER] Θανξ μαν. Θα ριξω βλεφαρο

1@Getta Robo[/USER] κατι τετοιο κοιταγα και εγω ;)
Με GDemu μαλλον θα το κανω σε αλλο Dreamcast, θελω το αρχικο να το χρησιμοποιω κανονικα και να παιζω τις νεες κυκλοφοριες.

Το DCHDMI ειναι πραγματικα καλο, δινει πεντακαθαρη εικονα και αναλυση αλλα τσουχτερη η τιμη του δυστυχως.. 

Μπορεις να δεις το Propeller Arena πως φαινεται, το εχω και πατσαρισμενο να παιζει 16:9. 

Και το τελος το χειριστηριο που βολευει αφανταστα χωρις να τραβας καλωδια.

937C65AC-5974-42C1-9377-F586676752AE.jpeg

48B1C630-0D54-4D6B-B62A-8C08D91FEF51.jpeg

002852AB-D8C3-4118-9A46-1B4A7F254B52.jpeg

59BFAB25-4297-4FDF-83F6-881DBC1E00F7.jpeg

A6926E63-E2FB-4D3D-B1E9-F764DB0120E5.jpeg

 
Βρε παιδες, αφου εχετε τετοια ωραια εξαρτηματα καντε και κανα review στο forum! B|
 
Βρε παιδες, αφου εχετε τετοια ωραια εξαρτηματα καντε και κανα review στο forum! B|
Επειδη δεν ειμαι καλος σε αυτα θα προσπαθησω να κανω το Σ/Κ ενα μικρο review για το DCHDMI και για το χειριστηριο. :)
 
Λοιπον...ο 1@Stormwatch[/USER] κατεβασε απο το παταρι ενα DC-δοτη για να το κανιβαλισω.

Η πρωτη κινηση που εκανα ηταν να αλλαξω το ανεμιστηρακι και...εκ θαυματος...το Dremcast ξεκινησε!

Ελπιζω να μην εχω αλλες εκπληξεις αργοτερα.

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!

 
Πίσω
Μπλουζα