Dreamcast: Pal or Ntsc ?

keropi είπε:
αυτό για το Saturn πρώτη φορά το ακούω.... για πες κανα προβληματικό παιχνίδι να δοκιμάσω, γιατί όσα έχω τρέξει NTSC με το AR4in1 (ή πώς αλλιώς το λένε ΛΟΛ) μια χαρά NTSC σήμα βγάζει...
Δεν είναι θέμα παιχνιδιού, αλλά hardware. Είχα διαβάσει μια συζήτηση σε forum, ανάμεσα σε emulator authors και προγραμματιστές του συστήματος. Δεν μπορώ να την ξαναβρώ όμως, πρέπει να είχε γίνει στα Avforums ή κάπως έτσι. Στην συζήτηση πάνω λοιπόν είχε ειπωθεί ότι τα PAL Saturn έχουν κάποιες μικρές διαφορές από τα NTSC και για αυτό ακόμα και με μετατροπές και κολλήσεις, το NTSC σήμα που θα βγεί δεν αποδίδει το παιχνίδι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ένα NTSC μηχάνημα. Ίσως να κάνανε και λάθος, αλλά μου φαίνονταν πολύ αναλυτικοί και γνώστες επι του θέματος, για αυτό δεν έχω λόγο να μην τους πιστεύω. Το θέμα βέβαια για τον καθένα είναι αν παρατηρεί την διαφορά ή όχι. Εγώ πάντως που έχω και 2 PAL Saturn (model 1&2) με Action Replay 4 in 1 από τα NTSC παιχνίδια έχω PAL σήμα. Θα πουλήσω μάλλον το ένα για να πάρω ένα NTSC Saturn και να ησυχάσω.
 
Διαβασε το quote που παρεθεσα ;)
 
Το διάβασα, απλά με κολλητήρια και Χατζηαβάτηδες δεν έχω επαφή, οπότε...
 
Οχι, στο quote εξηγει οτι δεν εχει καμια διαφορα χρονισμου ή απεικονισης αναλογα με το region.
 
Στο pal saturn τα περισσότερα japanese παιχνίδια έπαιζαν σε μικρότερη οθόνη απότι τα pal,πάντα μου την έδινε αυτό στο saturn
 
Σε ολες τις SD PAL κονσολες γινεται αυτο αφου το NTSC εχει θεωρητικο max 525 γραμμες ενω η PAL οθονια ειναι 625.
 
Και του playstation τα jap γιατί είναι τότε fullscreen σε pal μηχάνημα?
 
Απο PS δεν ξερω αλλα πολυ αμφιβαλω.

Αν δεν εχεις καποιο τσιπ που κανει force το region δεν μπορεις να αποφυγεις τα 64 εξτρα scanlines του PAL.

Απο την αλλη, καποια παιχνιδια μπορει να φτιαχτηκαν με τα 2 regions υποψιν και ουσιαστικα στο NTSC να χανεις αχρηστη display area που γεμιζει το overscan του PAL.
 
το pal playstation τα παίζει fullscreen τα ntsc 1000%,καμία αμφιβολία για αυτό,πάντα κυνηγάγαμε τους jap-usa τίτλους για να τα παίζουμε fullscreen.και μάλιστα με τα απλά RCA παίζανε ασπρόμαυρα πάντα όμως fullscreen,μετά βγήκανε κάτι scart και πιο καινούργια modchips και τα παίζαμε έγχρωμα.

το saturn ήταν αντίθετο σε αυτά,προτιμούσαμε τα pal αλλά και τα ntsc usa.με τα ntsc jap υπήρχε το πρόβλημα,κουφό ακούγεται αλλά όποιος είχε saturn και έπαιζε import backups θα το θυμάται
 
Πίσω
Μπλουζα