Dreamcast : TOP 100 games

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
dctop100.png


Απο αρχες Αυγουστου ειχε ξεκινησει στο Dreamcast Jankyard η ψηφοφορια για τα 100 καλυτερα παιχνιδια του Dreamcast.

Ιδου η λιστα

Παρτε και ενα memorial απο το 1up
 
Και ψηφίσαμε φυσικά.

ΥΓ: Με πρόλαβες για το άρθρο του 1UP...
 
Αυτο που ειναι Νο1 δεν το εχω, ουτε το ξερω. Τοσο καλο ειναι? Αξιζει να το ψαξω? Τι στυλ ειναι?
 
Το Shenmue;;;

Πρέπει επειγόντως να σου κάνω νέα ιδιαίτερα. :p
 
Βαρετό μέχρι αηδίας είναι :p

Ε οκ εαν διασκεδάζετε να περιφέρεστε μέσα σε κτίρια και να ανοίγετε συρτάρια κανένα πρόβλημα xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Έχω κάτσει πάντως και έχω δει ένα Let's Play και μου άρεσε,αλλά προς θεού δεν πρόκειται να κάτσω να παίξω.
 
f2bnp ειναι απο τα πιο βλασφημα ποστ στην πορεια του φορουμ και ισως στη παγκοσμια ιντερνετικη ιστορια... :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Παω να πιω κανα χαμομηλι να ισιωσω :)
 
Shenmue ε? Οντως τι ειναι αυτο? παιχνιδι puzzle? :p
 
Mike πρεπει επιγοντως να το αποκτησεις!!!!!!!!!!Shen mue ειναι το κατι αλλοοοοοοοοοοο..............
 
mike είπε:
Αυτο που ειναι Νο1 δεν το εχω, ουτε το ξερω. Τοσο καλο ειναι? Αξιζει να το ψαξω? Τι στυλ ειναι?
Eνα απο τα καλυτερα RPG παιχνιδια που εχουν βγει στην ιστορια του Gaming,πολλοι ειχαν Dreamcast ειδικα για αυτο το λογο.

shenmue2-34.jpg


shenmue2-33.jpg


shenmue-2.jpg


π.χ. το Yakuza βασιστηκε λιγο στο στυλ του Shenmue αλλα ειναι μια κακια αντιγραφη του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RPG το Shenmue;

Ρε παιδιά σόρρυ κιόλας αλλά από τους Segaκηδες έχω ακούσει τα πιο άκυρα πράγματα ever.Βλάσφημο ποστ λέει ο άλλος.Το ξέρω ότι κάνει πλακίτσα αλλά ο καθένας παίζει ότι θέλει μην κολλάτε σε κονσόλες και εταιρίες.

Μα RPG το Shenmue αν είναι δυνατόν xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Δηλαδή το Baldur's Gate τι είναι;
 
Σε πολλα ξενα sites σε αυτην την κατηγορια το εχουν.Δεν ξερω, σε ποιο τυπο παιχνιδιου θα το εβαζες?
 
Βασικά θυμίζει το Fahrenheit,δηλαδή είναι μείξη παιχνιδιών,το λες Adventure γιατί έχει να μιλήσεις σε διάφορους και να ψάξεις,το λες Fighting γιατί μαθαίνεις κινήσεις και πλακώνεις τύπους στο ξύλο,έχει όμως και σκηνές που πρέπει να πατήσεις γρήγορα βελάκια και κουμπιά.
 
f2bnp είπε:
Βασικά θυμίζει το Fahrenheit,δηλαδή είναι μείξη παιχνιδιών,το λες Adventure γιατί έχει να μιλήσεις σε διάφορους και να ψάξεις,το λες Fighting γιατί μαθαίνεις κινήσεις και πλακώνεις τύπους στο ξύλο,έχει όμως και σκηνές που πρέπει να πατήσεις γρήγορα βελάκια και κουμπιά.
Δεν εχεις και αδικο μπορεις να πεις προς Adventure κλεινει.
 
Fahrenheit δέν είναι - το παιχνίδι βασίζετε στον ακριβή συνδιασμό πλήκτρων,το shenmue έχει απίστευτα ανοιχτή δομή και ελευθερία.Και ΝΑΙ έιναι rpg το παιχνίδι και μάληστα καθαρότατο,μην ακούω baldurs gate κτλ κτλ , δε θελω να κάνω flame το threat αλλα δέν ειναι rpg το εν λόγο game,oσοι έχουν παίξει pen&paper ξέρουν γιατί πράγμα μηλάω.

tip:To rpg δέν είναι μόνο σπαθιά και τόξα,ειναί ο ρόλος που παίζεις - no offence :)
 
Επειδη εχει πολλα στοιχεια και τα εχει δεσει πολυ ομορφα μπορουμε να το πουμε Action Αdventure με πολλα RPG στοιχεια,αλλα και παλι να μου πεις και το Fallout 3 RPG παιχνιδι λεγεται γιατι να μην ειναι και το Shenmue.
 
vagosgta3 είπε:
Επειδη εχει πολλα στοιχεια και τα εχει δεσει πολυ ομορφα μπορουμε να το πουμε Action Αdventure με πολλα RPG στοιχεια
Μάλλον το κοντινότερο στην πραγματικότητα είναι αυτό.

Mike, το παιχνίδι δεν μπαίνει εύκολα σε κατηγορία. Ας πούμε ότι την εποχή που βγήκε ήταν μακράν το πιό φιλόδοξο και ίσως και το πιό ακριβό project όλων των εποχών και η αίσθηση ρεαλισμού και "εξομοίωσης" της πραγματικής ζωής που είχε δεν συγκρινόταν με τίποτα άλλο. Είχε ένα "go anywhere, do anything" στυλ που έφτασε στο απόγειο του με τα πρόσφατα Grand Theft Auto. Εκτός φυσικά από την βία και το σεξ που στο Shenmue ήταν πολύ πιό χαλαρά θέματα και όχι αυτοσκοπός όπως στο GTA.

Ισχύει ότι με το Shenmue η σχέση είναι love-hate. Οι μισοί τρελαίνονται, οι άλλοι μισοί βαριούνται. Η ροή είναι αργή, αφού υπάρχουν στιγμές που θα ακολουθήσεις απλά την ρουτίνα της καθημερινής ζωής (πχ θα δουλεύεις για να βγάλεις τα προς το ζην). Και η πολυπλοκότητα μεγάλη.

Αλλά αν δεν του αφιερώσεις κάποιες ώρες (όχι λεπτά, ώρες!), δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Οπότε σου προτείνω να το δεις μόνος σου. Δεν έχει σημασία τι λένε οι άλλοι για το αν είναι καλό ή όχι. Και εμένα πχ που πάντα προτιμούσα γρήγορα παιχνίδια και βαριέμαι εύκολα (φταίει το arcade background μου!) δεν με ενθουσιάζει το Shenmue. Αλλά μπορώ να εκτιμήσω την φιλοδοξία και το μέγεθος του επιτεύγματος. Όμως οι περισσότεροι που λένε ότι δεν τους άρεσε είδαν απλά το ξεκίνημα που όντως είναι πολύ αργό. Ή απλά δεν κατάλαβαν το νόημα. Κουράστηκαν και τα παράτησαν για κάτι πιό εύπεπτο με κάμποσο grinding. Το παιχνίδι όμως δεν ήταν άσκοπα αργό στο ξεκίνημα του, όταν πρόκειται για κάτι τόσο μοναδικό απαιτείται αρκετός χρόνος για να γίνει το λεγόμενο scene setting. Στο σημείο αυτό έπεσε ίσως θύμα του μεγάλου βάθους του. Αν σε ενοχλεί αυτό το πράγμα, δες πρώτα το Shenmue II όπου μεγάλο μέρος της αρχικής "καθυστέρησης" απλά δεν υπάρχει. Το scene setting είχε γίνει στο Shenmue I. Αλλά για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα, το σωστό είναι να τα δεις με την σειρά όπως τα ήθελε ο δημιουργός τους.

Και βέβαια κάποια πράγματα, όπως πχ το να μπαίνεις στο arcade και να υπάρχουν playable εκδόσεις γνωστών arcade της Sega ή οι αλλαγές του καιρού και της ώρας που είχαν όλες τις αναμενόμενες από την πραγματική ζωή επιπτώσεις, παραμένουν απλά άπιαστα. Και όλα αυτά με απίστευτα για την εποχή γραφικά. Κανείς δεν είχε δοκιμάσει κάτι ανάλογο μέχρι τότε. Respect.
 
Καλά ο Suzuki μεγάλο μυαλό σε ότι έχει φτιάξει.Το παιχνίδι έχει ένα ενδιαφέρον σενάριο(λίγο κλισέ αλλά τι πειράζει)και πραγματικά τολμώ να πω πως το κατευχαριστήθηκα όταν είδα άλλον να παίζει και να κάνει αστεία σχόλια.Σκεφτόμουν να βάλω κανέναν φίλο ή τον αδερφό μου να παίζει και να κάνουμε σχόλια για τις απίστευτες ατάκες τύπου : Do you know where I can find any sailors here?

Πολύ φιλόδοξο project,έφυγαν όμως πολλά λεφτά και τολμώ να πω πως ήταν και ένας από τους λόγους που χρεοκόπησε η Sega.Btw 3 είναι αδύνατον να βγει εφόσον ο Suzuki έχει φύγει από την Sega τώρα πια.Θα ήθελα να δω πάρα πολύ πως θα ήταν με τα σημερινά δεδομένα το παιχνίδι.

Από γραφικά εντάξει σκίζει,οι λεπτομέρειες στα πρόσωπα άνετα ανταγωνίζονται παιχνίδια του 2006-2007.Και μιλάμε για έτος 2000 τώρα έτσι;Εύγε AM2,εύγε!

Άντε τώρα να βρω κανά καλό Let's Play και για το 2.
 
Εβγαλε και το IGN ενα (θλιβερο) Top25. Tυπικο IGN

25. House of the Dead 2

24. Armada

23. NFL 2K

22. Legacy of Kain : Soul Reaver

21. Power Stone 2

20. Virtual On : Oratio Tangram

19. MDK2

18. Phantasy Star Online V2

17. Rayman 2

16.Seaman

15. RE Code Veronica

14. Grandia 2

13. San Francisco Rush 2049

12. Power Stone

11. Typing of the Dead

10. Space Channel 5

9. Tony Hawk's Pro Skater 2

8. Skies of Arcadia

7. Chu Chu Rocket!

6. Samba de Amigo

5. Soul Calibur

4. Crazy Taxi

3. Virtua Tennis

2. Jet Grind Radio

1. Marvel vs. Capcom 2

H ελλειψη απο τη λιστα του Shenmue τους αναγκασε να κανουν αρθρο για την απουσια του
 
όντως ήταν fail η έλλειψη του shenmue...
 
Πίσω
Μπλουζα