Duck Hunt (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.819
Duck Hunt (1984)

 


Προβολή συνημμένου 98136


 


Δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να μην ξερει η να μην εχει παιξει το Duck Hunt και στην περιπτωση που δεν εχει παιξει το original στο NES σιγουρα θα το εχει παιξει σε καποια απο της δεκαδες μουφα κονσολες με τα χιλιαδες παιχνιδια που κυκλοφορουσαν κατα κορον την δεκαετια του 90.Το DH ειναι ενα παιχνιδι που η επιτυχια του δεν βασιζοταν στο περιπλοκο gameplay η στην φοβερη ιστορια και γραφικα εστω για την εποχη εκεινη αλλα βασιζοταν στην απλη διασκεδαση και στο οτι ηταν ολα τοσο απλα οσον αφορα το gameplay και οπως ξερουμε το απλο πολλες φορες ειναι πιο διασκεδαστικο απο το πολυπλοκο.Γιαυτο αλωστε το DH ειναι τοσο πολυ διαδεδομενο ακομα και σημερα και μαλιστα παλαιοτερα γεινοταν και διαγωνισμοι με μεγαλα επαθλα γιαυτους που θα εκανα υψηλα highscores.Eνα αλλο μυστικο της μεγαλης επιτυχιας του ηταν οτι επειδη ηταν απλο μπορουσαν να το παιξουν οι παντες και ολες οι ηλικειες γενικοτερα και φυσικα το 1984 που κυκλοφορησε στο NES ηταν κατι το διαφορετικο και το πρωτοτυπο για το gaming στο σπιτι ασχετα αν ειχε κυκλοφορησει χρονια παλαιοτερα και συγκεκριμενα το 1972 το παιχνιδι shooting gallery για το magnavox odyssey's το οποιο ειχε μια καραμπινα αλλα γενικα ηταν μια μεγαλη αποτυχια για την εταιρια γιατι ειχε τα προβληματα του σε σχεση με το εξαιρετικο Zapper του NES και λογικο αυτο γιατι η τεχνολογια προχωραει με τρελους ρυθμους και τα 12 χρονια μετα που κυκλοφορησε το NES Zapper ειναι παρα πολλα.Τρελες μονομαχιες στο NES αλλα και σε οποιον ειχε ΝES Clone Κονσολα αναμεσα σε πολλους φιλους και πολυ γελιο γιατι πραγματικα το παιχνδι ειναι πολυ διασκεδαστικο ακομα και σημερα και γιαυτο και οχι αδεικα παραμενει ενα απο τα κλασικοτερα παιχνιδια του NES αλλα και γενικοτερα στην ιστορια των Video games.

 


Προβολή συνημμένου 98123


 


Iστορια δεν υπαρχει στο παιχνιδ η καλητερα μπορει να φανταστει ο καθενας οτι πηγαινει για κυνηγι παπιας ασχετα αν εχει η δεν εχει σχεση με το κυνηγι στ'αληθεια και παρεα με το πιστο μας κυνηγοσκυλο ριχνομαστε στη δραση.Το DH στην ουσια δεν εχει μονο κυνηγι παπιας αλλα εχει 3 παιχνιδια και συγκεκριμενα υπαρχουν τα game A,B,C με το καθε ενα απο αυτα να εχει και τα δεικα του στοιχεια.Το gameplay καταρχην ειναι απλο και σκοπος μας ειναι μολις το κυνηγοσκυλο μας πιασει την μυρουδια και ορμηξει μεσα στα πουρναρια και σηκωσει της παπιες να της σκοτωσουμε μολις εμφανιστουν στην οθονη και αν τυχον και δεν της σκοτωσουμε με της 3 σφαιρες που εχουμε στη διαθεσην μας εχουμε το σπαστικο κυνηγοσκυλο να γελαει και να μας κοροιδευει κιολας.Καθως προχωραμε στο παιχνιδι η δυσκολια αυξανεται και οι παπιες πετανε ολο και πιο γρηγορα με αποτελεσμα να δυσκολευουν οι βολες μας μεχρι να φτασουμε στην τελευταια πιστα που ειναι η 99 και αν την βγαλουμε και αυτην τοτε μας παει στην πιστα 0 που στην ουσια ειναι η Kill screen του παιχνιδιου γιατι το παιχνιδι γεινεται unplayable και δεν μπορουμε να προχωρησουμε οποτε χανουμε αναγκαστηκα και τελειωνει το παιχνιδι.Με καθε παπια που σκοτωνουμε περνουμε ποντους και αν καταφερουμε να της σκοτωσουμε ολες στην εκαστοτε πιστα που ημαστε τοτε περνουμε bonus ποντους.Οπως εγραψα παραπανω το παιχνιδι εχει 3 Modes το πρωτο απο αυτα το Game A εχει μια παπια που σηκωνεται οταν την τρομαξει το κυνηγοσκυλο,το Mode B εχει δυο παπιες που πρεπει να σκοτωσουμε και το Game C δεν εχει παπιες αλλα πρεπει να χτυπησουμε δισκακια σκοποβολης που πεταγονται σε δυαδες.Η δυσκολια του παιχνιδιου ειναι πολυ χαμηλη στην αρχη αλλα καθως προχωραμε και οι παπιες πετανε ολο και πιο γρηγορα αυξανεται και αυτη με πολυ γρηγορους ρυθμους.


 


Οσον αφορα τον τεχνικο τομεα το παιχνιδι δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο αλλα πραγματικα ολα κολανε τελεια μεταξυ τους γιατι εχουν αυτο το καρτουνιστικο υφος που ειναι εξαιρετικο.Δεν υπαρχει περιπτωση να ξεχασει κανεις της παπιες αλλα και το σκηνικο με το δεντρο τον θαμνο και τα χορτα ουτε και την φατσα του σκυλου καθως μας δουλευει οταν χανουμε καποια παπια.Στην τελικη δεν χρειαζονται τρισδιαστατα γραφικα για να καθαρισουμε μερικες παπιες
:D Τα ιδια πανω κατω ισχυουν και για τους ηχους και την μουσικη του παιχνιδιου που στην ουσια κατα την διαρκεια του κυνηγιου ακουθμε μονο τον ηχο απο τα φτερα της καθε παπιας τους νπυροβολισμους αλλα και το σατανικο γελιο του σκυλου οπως και δεν υπαρχει μουσικη κατα την διαρκεια του κυνηγιου παρα μονο πριν ξεκινηση η καθε πιστα που και μια φορα να την ακουσεις δεν την ξεχνας ποτε.Σε γενικες γραμμες τα γραφικα και η μουσικη δεν ειναι απο τα δυνατα σημεια του παιχνιδιου αλλα δεν εχει και καμια σημασια γιατι το gameplay μας αποζημιωνη σε απολυτο βαθμο.

 


Προβολή συνημμένου 98124



Το DH δεν προκυται να πεθανει ποτε γιατι ειναι ενα παιχνιδι που οσα χρονια και αν περασουν και οσο και να προσωρησει η τεχνολογια παντα θα ειναι διασκεδαστικο και θα προσφερει αφθονο γελιο σε οποιον το παιζει μονος του αλλα κυριως με παρεα.Δεν υπαρχει τιποτα πολυπλοκο δεν χρειαζεται να ανησυχουμαι για save files και ουτε χρειαζονται τεραστιες ικανοτητες για να ασχοληθει καποιος μαζι του απλα για να περασει καλα.Ειναι μια παιχνιδαρα που πραγματικα μπορει να την απολαυσουν οι παντες και μια καλη χρηση του παιχνιδιου που μπορω να προτεινω με αξαιρετικα αποτελσματα
;) ειναι και το Strip Duck hunt που θα δοσει μια ξεχωριστη πινελια στην διασκεδαση σας :diablotin:

 


YΓ: Ενδιαφερον στοιχειο του παιχνιδιου ειναι οτι ο σκυλος εχει ψηφιστη να ειναι μεσα στης καλητερες στιγμες στην ιστορια των videogames αλλα και μεσα στους κορυφαιους σκυλους των video games.Eξαλου δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να μην ηθελε να μπορει να πυροβολησει αυτον τον καταραμενο και σπαστικο σκυκλο
:p

 

 


[video=youtube;Cx5XGOQVx-4]


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ειχα λιωσει παλια σε διαφορες μα'ι'μου κονσολες που ειχα κατα καιρους , εχω ακομα την κιτρινη κασσετα , με τα 1εκ παιχνιδια που το εχει μεσα!! (1010000 in 1 γραφει πανω :p ). Διασκεδαστικο παιχνιδι αλλα μετα απο καποια ωρα το βαριεσαι λιγο νομιζω.

To review κλασσικα εξαιρετικο . :thumbup:
 
Το είχα παίξει και γω σε κλώνο NES κανονικά με το πιστόλι βέβαια. Σπάω πλάκα με το σκύλο όταν γελάει και με κάθε του αντίδραση. Για το review δεν περίμενα κάτι λιγότερο από το Βασίλη! Απλά φοβερό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω για τα καλα λογια μαγκες :thumbup: Παντως μετα απο ενα σημειο και μετα ηταν οντως βαρετο ειδικα αν επαιζες μονος σου αλλα αν επαιζες με παρεα ηταν ολα τα λεφτα.
 
Το παιχνιδι ειναι παντελως αδιαφορο αλλα το σκηνικο με τον σκυλο να γελαει μαζι σου ειναι επικο....μπραβο Bill για το review.Μπορεις να κανεις και κανενα για τον πολυαγαπημενο σου μουσταρδα! :p
 
Ωραίο παιχνιδάκι...

...ήταν η πρώτη φορά που έπιασα light gun στα χέρια μου σε οικιακή κονσόλα -η πρώτη γενικά ήταν σε μια καμπίνα Operation Wolf- και η εμπειρία με συνεπήρε.

Κρίμα που δεν το επανέκδοσε η Nintendo για την Virtual Console, με υποστήριξη Wii Remote μάλιστα, θα ήταν η τέλεια αναβίωση... :(
 
Ace είπε:
...ήταν η πρώτη φορά που έπιασα light gun στα χέρια μου σε οικιακή κονσόλα -η πρώτη γενικά ήταν σε μια καμπίνα Operation Wolf- και η εμπειρία με συνεπήρε.Κρίμα που δεν το επανέκδοσε η Nintendo για την Virtual Console, με υποστήριξη Wii Remote μάλιστα, θα ήταν η τέλεια αναβίωση... :(
Συμφωνω απολυτα.
Παντως ενα παιχνιδι εξαιρετικο για το Wii που εχω περασει υπεροχες στιγμες με παρεα οπως καποτε με το Duck Hunt ειναι το πολυ καλο Wii Play shooting range που πυροβολαμε μπαλονια,στοχους,δισκακια σκοποβολης,τενεκεδακια και UFO.Πολυ καλο παιχνιδακι πραγματικα.
 
Να πω την αλήθεια ουδέποτε ασχολήθηκα. Πάντα αισθανόμουν μία αποστροφη για το κυνήγι για λόγους ψυχαγωγίας, συνεπώς και δεν με έλκυαν αυτά τα παιχνίδια!
 
@gademosauros: χαχαχα πολύ αστείο το βιντεάκι!

Το παιχνίδι το είχα παίξει περιστασιακά σε σπίτια γνωστών που είχαν NES. Να πω την αλήθεια δεν με είχε ενθουσιάσει, το review παρόλο αυτά του Βασίλη βγάζει μια προσωπική έκφραση που μου αρέσει. Μπράβο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elefas είπε:
@gademosauros: χαχαχα πολύ αστείο το βιντεάκι!
Το παιχνίδι το είχα παίξει περιστασιακά σε σπίτια γνωστών που είχαν NES. Να πω την αλήθεια δεν με είχε ενθουσιάσει, το review παρόλο αυτά του Βασίλη βγάζει μια προσωπική έκφραση που μου αρέσει. Μπράβο
Ευχαριστω για τα καλα λογια φιλε μου.Εγω παντως παιδες το παιχνιδι το εχω λιωσει.Μονος σου να το παιζεις δεν ειχε φαση αλλα αν υπηρχε παρεα επεφτε τρελο γελιο και με τα στοιχηματα για το ποιος θα παει πιο πολλους ποντους κλπ.Ωραιες εποχες πραγματικα.
 
Βασίλη το παιχνίδι το παίζεις σε CRT οθόνη χωρίς πρόβλημα στο πιστόλι; Ρωτάω γιατί με τις σημερινές τηλεοράσεις νομίζω το zapper δεν αποκρίνεται σωστα.
 
Πολυ καλη παρουσιαση! Ηταν απο τα πρωτα παιχνιδια που επαιξα στο NES και το εβρισκα ακρως διασκεδαστικο.. Αρκετη εντυπωση μου ειχε κανει τότε το ρεαλιστικό γαβγισμα του σκύλου στην εισαγωγή (οταν κανει άλμα μεσα στο χορτάρι) καθως δεν ειχα ξανακούσει σ'αλλο παιχνιδι του NES καποιο αλλο "πραγματικό" ηχητικό εφε!



Φήμες λενε οτι ο σκηνοθέτης Παντελής Βούλγαρης εμπνευσμένος απο το Duck Hunt δημιούργησε τη παρακάτω σκηνή στο 4:21 απο τη ταινία "Ολα είναι δρόμος" [video=youtube;dJ-BBR2r72I]

 
Jackie dragon είπε:
Πολυ καλη παρουσιαση! Ηταν απο τα πρωτα παιχνιδια που επαιξα στο NES και το εβρισκα ακρως διασκεδαστικο.. Αρκετη εντυπωση μου ειχε κανει τότε το ρεαλιστικό γαβγισμα του σκύλου στην εισαγωγή (οταν κανει άλμα μεσα στο χορτάρι) καθως δεν ειχα ξανακούσει σ'αλλο παιχνιδι του NES καποιο αλλο "πραγματικό" ηχητικό εφε!




Φήμες λενε οτι ο σκηνοθέτης Παντελής Βούλγαρης εμπνευσμένος απο το Duck Hunt δημιούργησε τη παρακάτω σκηνή στο 4:21 απο τη ταινία "Ολα είναι δρόμος" [video=youtube;dJ-BBR2r72I]

χαχαχαχαχα ωραιο το spoiler:rofl:
@jhonny19818 Nαι φιλαρακι σε μια crt sony που εχω για τετοιες δουλειες βαζω το NES και παιζω Duck Hunt να γουσταρω :armed:
 
Μετα σε λεει ο αλλος πως η νεα γενια αν κατσει και ασχοληθει με παλια παιχνιδια μπορει να γινει καλητερη απο την γενια που μεγαλωσε και ελιωσε αυτα τα παιχνιδια ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :rofl: :rofl: :rofl:

 
  • Like
Reactions: Ace
Δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να μην ξερει η να μην εχει παιξει το Duck Hunt και στην περιπτωση που δεν εχει παιξει το original στο NES σιγουρα θα το εχει παιξει σε καποια απο της δεκαδες μουφα κονσολες με τα χιλιαδες παιχνιδια που κυκλοφορουσαν κατα κορον την δεκαετια του 90.
Τώρα γατί με κάνεις να αισθάνομαι άσχημα ; ! :D

Έχω μία αποροία : είπες πως στην τελευταία πίστα η δυσκολία ανεβαίνει κατακόρυφα . Με συνεχόμενες παύσεις μήπως γίνεται να τα καταφέρει κανείς ; Φυσικά για κάτι τέτοιο ίσως χρειαστεί και προσομειωτής .
 
Να και ένα...

...fun fact, που δεν είχα παρατηρήσει, μέχρι και σήμερα. Ανεξάρτητα από το χρώμα της πάπιας που μόλις έπεσε στο έδαφος, ο σκύλος φέρνει πάντα μια μαύρη με πράσινο κεφάλι.
 
Δεν προλαβαίνω για το "Game of the Week" σήμερα παίζουμε άλλο, λέμεεεε!

IMG_20180524_203358.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα