Ducktales Remastered (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.817
Ducktales Remastered

 


Προβολή συνημμένου 84736

Aπο την πρωτη κιολας στιγμη που βγηκε η ειδηση και οι πρωτες εικονες για το Ducktales Remastered ειχα μια αρνητικη προδιαθεση και το εγραψα κιολας σε καποιο post Μου.Δεν ηταν τοσο για το συγκεκριμενο παιχνιδι αλλα γενικοτερα εχω εναν αρνητισμο για οποιοδηποτε Remake θελουν να κανουν σε παιχνδια θρυλους οπως το Ducktales που γιαυτο μιλαμε τωρα.Δεν ειμαι αντιθετος για τα Remakes αλλα επειδη εχουμε δει πολλα χειροτερα απο το original και λιγοτερα καλητερα παντα κραταω μικρο καλαθι γιατι τα μεγαλα λογια ειναι να χαμε να λεγαμε και οπως λεει και ο σοφος λαος οπου λαλουν πολλα κοκορια αργει να ξημερωσει.ΕΥΤΥΧΩΣ ομως και το γραφω με κεφαλαια για να τονισω την λεξη επεσα εξω στην αρνητικη προδιαθεση που ειχα και οφειλω να το παραδεχτω γιατι το Ducktales remastered μπορει στην ουσια να ειναι το ιδιο παιχνιδιο αλλα καταφερνει 24 χρονια μετα να δωσει μια φρεσκαδα στον τιτλο και στην ουσια μια νεα περιπετεια που σιγουρα θα ικανοποιηση αυτους που δεν εχουν παιξει τα 2 διαμαντια του NES αλλα και ολους τους αλλους οπως εγω πχ που εχουν λιωσει τα original και κρατουσαν μια πισινη για το αν θα αξιζει η remastered εκδοση.

Προβολή συνημμένου 84737

Πριν καν αρχισουμε το παιχνιδι καταλαβαινουνς τον φρεσκο αερα που αποπνεει το παιχνιδια ακουγοντας το κλασικο soundtrack των Ducktale πληρως remastered και για τους νοσταλγους υπαρχει και η επιλογη ωστε να ακουμε την κλασικη 8bit εκδοση.Στη συνεχεια δεν υπαρχουν πολλες επιλογες κλπ περα απο την αναλυση,την γλωσσα και των φωτεινοτητα αλλα υπαρχει μια που σιγουρα θα βοηθησει πολλους.Στο κλασικο Ducktales για να κανουμε το μπαστουνι τραμπολινο (hard pogο) επρεπε μετα απο αλμα να κρατησουμε το D-pad κατω και να πατησουμε το κουμπι του χτυπηματος κατι που σε μερικα σημεια του παιχνιδιου πολλοι μπορει να δυσκολευοταν.Στην remastered εκδοση εχουμε την επιλογη η να εχουμε τον κλασικο χειρισμο που ανεφερα παραπανω η το νεο χειρισμο που για να πραγματοποιησουμε το hard pogo απλα πρεπει μετα απο αλμα να πατησουμε το κουμπι του χτυπηματος κατι που σαφως κανει πιο ευκολο τον χειρισμο και πιο φιλικο προς τον παικτη αλλα απο την αλλη χανεται η υψηλη προκληση σε αυτον τον τομεα του original παιχνιδιου.Στη συνεχεια και πριν ξεκινησουμε το παιχνιδι εχουμε την δυνατοτητα να επιλεξουμε αναμεσα σε 3 επιπεδα δυσκολιας (easy,medium,hard) που το καθενα εχει τα δεικα του καλα η κακα οπως το παρει ο καθενας δηλαδη οπως της απειρες ζωες που εχουμε στο easy.Oταν καταφερουμε να τερματισουμε το παιχνιδι στο Hard θα εχουμε και τεταρτη επιλογη αν θελουμε να επιλεξουμε την extreme που ειναι και η πιο δυσκολη και καποια στοιχεια της ειναι οι πιο δυσκολες μαχες με τους αρχηγους του παιχνιδιου,δεν υπαρχουν checkpoints και καθε φορα που χανουμε ξεκιναμε την πιστα απο την αρχη.Σιγουρα η extreme επιλογη ειναι αυτη που ακουγεται και πρεπει να μαθει πολυ καλα το παιχνιδι οποιος θελησει να την επιλεξη μετα τον αρχικο τερματισμο ακομα και στο hard που ειναι επισης αρκετα δυσκολο.

Μολις επιλεξουμε new game και ξεκινησει το παιχνιδια ενα εισαγωγικο βιντεο θα μας βαλει μεσα στην ιστορια του παιχνιδιου και θα δουμε τους λυκους η μουργολυκους να επιτιθονται στο θησυροφυλακιο και απο μακρια με την λιμουζινα του και τον μπατλερ Duckworth να οδηγει βλεπουμε τον Scrooge Mc duck να καταφτανει στο θησαυροφυλακιο του.Μετα απο αυτο ξεκιναει κανονικα το παιχνιδι και ο σκοπος μας ειναι να βρουμε και να ελευθερωσουμε τους χιουι,λιουι,ντιουι σε μια πιστα που μοιαζη περισσοτερο με tutorial ωστε να μαθει καποιος που δεν ξερει τους μηχανισμους και τον χειρισμο του παιχνιδιου.Αυτη ειναι μια πρωτη διαφορα στο gameplay απο το original παιχνιδι που σε αντιθεση με εδω μας πηγαινε κατευθειαν να επιλεξουμε μια απο της 5 πιστες.Μολις τελειωσουμε την συγκεκριμενη tutorial πιστα αρχιζει κανονικα η περιπετεια μας

Ωσον αφορα της πιστες το DR δεν εχει κατι το διαφορετικο απο το original ετσι λοιπον και δω εχουμε να επιλεξουμε με οποια σειρα θελουμε μια απο της 5 πιστες που ειναι οι εξης: The Amazon,transylvania,African mines,The Himalayas,The moon και μολις της βγαλουμε και της 5 θα βρεθουμε σε μια εκτη για να αντιμετωπισουμε τον τελικο κακο του παιχνιδιου.Ωσοι εχετε τερματισει και ξερετε το original Ducktales θα νοιωσετε σαν το σπιτι σας γιατι ολα τα αντικειμενα οι δρομοι κλπ ειναι ακριβως ιδια και υπαρχουν καποια extra αλλα ειναι σε γενικες γραμμες πολυ λιγα σε σχεση με το παιχνιδι.Για παραδειγμα στην πιστα African mines η διαδρομη με τα καροτσακια ειναι μεγαλητερη και με δρομο διπλης επιλογης πανω η κατω σε σχεση με το original προσθετοντας ετσι νεα στοιχεια στης πιστες που θα χαροποιησουν και ωσους γνωριζουν τελεια το παιχνιδι και φοβοντουσαν πριν το παιξουν μην ειναι μια απο τα ιδια.Οι εχθροι ειναι ακριβως οι ιδιοι οπως και οι αρχηγοι του παιχνδιου που στην ουσια μπορει να ειναι ιδιοι με το original αλλα πλεον δεν φτανει απλα να πηδαμε πανω τους για να τους σκοτωσουμε καθως αυτοι γυρνανε περα δωθε στην πιστα αλλα εχουν και επιπλεον κινησεις οπως για παραδειγμα ο αρχηγος Totem απο την πιστα the amazon που πλεον μπορει να κινητε στην πιστα αλλα ταυτοχρωνα πηγαινει πισω στο Backround και οι τοιχοι του δωματιου απο καθε κατευθηνση ερχονται κατα πανω μας να μας συνθλιψουν και πρεπει να κινηθουμε γρηγορα και να ημαστε στο σωστο σημειο για να τους αποφυγουμε η για παραδειγμα ο αρχηγος στην πιστα African mines που πλεον δεν μεταμορφωνεται μονο σε μπαλα και γυρναει γυρω γυρω απο τον χωρο που βρισκομαστε αλλα εχει και δυο αλλες κινησεις οπως το να καλει δεκαδες πλασματα μπαλες που σαν κυμα μας επιτιθονται αλλα και πεταει βραχους επανω μας.

Γενικα οι αρχηγοι δεν ειναι τοσο ευκολοι ωσο στο original και αυτο ανεβαζει το επιπεδο δυσκολιας του παιχνιδιου και δινει και αλλον αερα οπως και οι πιστες που μπορει να ειναι ιδιες αλλα εχουν καποια μικρα εξτρα που ειναι εξαιρετικα οπως για παραδειγμα μολις νικησουμε τον τελικο στο original πρεπει να παραβγουμε με την Magica de spell και τον flintheart glomgold την δευτερη πλουσιοτερη παπια του κοσμου μεχρι πανω για να φτασουμε πρωτοι στον θησαυρο.Αυτο ειναι τυπικο γιατι πολυ απλα ανεβενουμε λιγο με ενα σχοινι και τελος.Στο remastered ομως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα και η αναβαση ειναι πολυ πιο δυσκολη και γεματη εμποδια και παραληλα η λαβα να ανεβαινει και να ειναι ετοιμη να μας καταπιει.

Προβολή συνημμένου 84738

Εκτος απο ολα αυτα μια απο της καλητερες προσθηκες στο παιχνιδι ειναι η υπαρξη ιστοριας και γεγονοτων κατι που δεν υπηρχε στο original.Πριν απο καθε πιστα,μεσα στην πιστα αλλα και στο τελος της υπαρχουν εξαιρετικα και απολαυστικα cutscenes με διαφορους ηρωες του παιχνιδιου που μας κανει να νοιωθουμε σαν να παρακολουθουμε καποια επεισοδια της σειρας Ducktales και πραγματικα ολο αυτο ειναι φανταστικο.Φυσικα εξαιρετικη ειναι και η επιλογη να προσπερασουμε αν θελουμε τα cut scenes γιατι την πρωτη φορα που θα το τερματισουμε ειναι μια χαρα αλλα απο την δευτερη και μετα κατανταει βαρετο γιατι θεωρω πως ειναι υπερβολικα παρα πολλα τα σημεια που μιλαει ο θειος σκρουτζ και αν δεν υπηρχε η επιλογη να τα προσπερασουμε θα ηταν απιστευτα βαρετο.Το επιπεδο προκλησης ειναι υψηλο και η δυσκολια αναλογη το τι απο της 3 επιλογες (easy,medium,hard) επιλεξουμε στην αρχη του παιχνιδιου.Η διαρκεια του παιχνιδιου ειναι αναλογη του επιπεδου του καθε gamer δηλαδη ποσο πολυ η λιγο γνωριζει το original.για καποιον που δεν γνωριζει το παιχνιδι καθολου και ειναι εντελως νεο γιαυτον δεν μπορω να ξερω ποση θα ειναι η συνολικη διαρκεια αλλα για καποιον που ξερει με κλειστα ματια το πρωτο οπως εγω πχ ο χρονος που χρειαστηκα για να το τερματισω ηταν 2:30 με 3 ωρες αλλα εβλεπα τα παντα και δεν προσπερασα καμια cut scene.Tην επομενη φορα που το τερματισα και προσπερασα τα παντα εκανα λιγο πιο πολυ απο 1 ωρα και 30 λεπτα.Παντως πιστευω αν για καποιον το παιχνιδι ειναι εντελως καινουργιο γιαυτον δεν θα φαει και 10 ωρες να το τελειωση αλλα ενα πενταωρο πιστευω να το φαει.Επισης το παιχνιδι εχει λειτουργια save πριν και μετα απο καθε πιστα αλλα και σε σημαντικα σημεια μεσα στην μεγαλη περιπετεια του θειου σκρουτζ και της παρεας του.

Προβολή συνημμένου 84739

Η συμαντικη προσθηκη στο παιχνιδι ειναι αναμφιβολα τα γραφικα.Χωρις πολλα λογια τα 3D γραφικα κανουν το παιχνιδι μαγικο και την περιπετεια απλα επικη.Καθε τοποθεσια σφιζει απο ζωη και χρωμα και απο τον πιο μικρο εχθρο μεχρι τον πιο μεγαλο αρχηγο τα παντα ειναι εντυπωσιακα και με παρα μα παρα πολλες λεπτομερειες.Μπορει να μην ειναι οτι πιο εντυπωσιακο εχουμε δει απο 3D γραφικα αλλα κολανε υπεροχα και αρμονικα στο υφος του παιχνιδιου οπως και σε συνδιασμο με τους 2D χαρακτηρες που εχουν παρα πολλες λεπτομερειες σε καθε φαση του παιχνιδιου ακομα και στα πιο απλα οπως το σκαρφαλωμα σε σχοινια δημιουργουν ενα τελειο συνολο.Πραγματικα πρεπει να το παιξει κανεις για να καταλαβει και να νοιωση ποσο τελεια και αρμονικα δεμενο ειναι ολο αυτο το συνολο.Πραγματικα εξαιρετικη δουλεια και πολυ καλο αποτελεσμα απο την Wayforward Games που ανελαβε να φτιαξει αυτη την remastered εκδοση του original διαμαντιου.

Προβολή συνημμένου 84740

Για την μουσικη και τους ηχους του παιχνιδιου τα πολλα λογια ειναι περιτα.Τo remastered soundtrack ειναι εξαιρετικο οπως εξαιρετικη και η επιλογη που μας δεινει το παιχνιδι να το αλαξουμε στο κλασικο 8μπιτο soundtrack.Kαθε ηχος μεσα στο παιχνιδι ειναι εξαιρετικος αλλα σιγουρα αυτο που κλεβει την παρασταση ειναι οι φωνες των χαρακτηρων που ολες ειναι απο τους ιδιους ανθρπους που εκαναν της φωνες στην σειρα Ducktales.Πραγματικα αν με το ολο υφος του παιχνιδιου νοιωθουμε σαν να βλεπουμε καποια επεισοδια της σειρας τοτε με της original φωνες η ολη εμπειρια παει σε αλλο επιπεδο.

Προβολή συνημμένου 84741

Αξιζει λοιπον το Ducktales Remastered ωστε να ασχοληθει καποιος μαζι του ναι η οχι;Η απαντηση ειναι ναι αξιζει γιατι σιγουρα οι φανατικοι οπαδοι του original παιχνιδιου θα θελουν να δουν και να παιξουν το αγαπημενο τους παιχνιδι ρετουσαρισμενο οπως και σιγουρα οπαδοι της σειρας που δεν ειχαν την τυχη να παιξουν το original θα θελουν να παιξουν αυτο.Φυσικα υπαρχουν και αυτοι που ουτε την σειρα μπορει να εβλεπαν και ουτε να εχουν παιξει το originla αλλα παρ'ολα αυτα θελουν να παιξουν ενα καλο platformer.Δεν μπορω να κατανοησω γιατι εχει δεχθει και ασχημες εως πολυ ασχημες κρητικες το Ducktales remastered και κυριως δεν μπορω να καταλαβω τι περιμεναν να δουν δηλαδη ολοι αυτοι που το κατακρινουν.Εχει φανταστικα γραφικα που δενουν τελεια με το υφος του παιχνιδιου,εξαιρετικη μουσικη και ηχοι απο τους ανθρωπους που εδειναν της φωνες τους στους χαρακτηρες στην σειρα Ducktales,Εxtra πραγματα που ξεκλειδωνουμε μολις τερματισουμε το παιχνιδι τα αγοραζουμε δηλαδη απο τα λεφτα που εχουμε μαζεψει και χρειαζεται αρκετα λεφτα οποτε το replay value μεγαλωνει γιατι πρεπει να ξαναπαιζουμε το παιχνιδι για να μαζευουμε λεφτα και φανταστητε οτι εγω το τερματισα την πρωτη φορα με 15.000.000$ και δεν εφτασαν σχεδον ουτε για να αγορασω τα μισα.Συν ολα αυτα απλοποιησαν ακομα και τον χειρισμο ωστε να βολευει περισσοτερο αλλα εχουμε και την εξαιρετικη του τιμη που με μολις 15 ευρω αγοραζουμε ενα αξαιρετικο παιχνιδι.Στης καρδιες των οπαδων οπως και στην δικεια μου θα ειναι παντα το original και τα δυο δηλαδη του NES οχι μονο το ενα αλλα δεν σημαινει αυτο οτι πρεπει να απαξιωσουμε το Ducktales remastered για να το βγαλουμε ντε και καλα κακο παιχνιδι.Γιαυτο λοιπον πιαστε το gamepad στα χερια σας και παμε ολοι μαζι

Life is like a hurricane

Here in Duckburg

Race cars, lasers, aeroplanes

It's a duck-blur

Might solve a mystery

Or rewrite history

DuckTales οοο οοοh

Every day they're out there making

DuckTales oooh ooooh

Tales of daring do bad and good

LuckTales oooh ooooh .....................

YΓ: Kαι για να ευλογησω και λιγο τα γενια μου απο ωσο μπορω να γνωριζω αυτο πρεπει να ειναι το πρωτο Review του Ducktales Remastered σε ελληνικο site με πανελληνια πρωτια να εχει το Retromaniax:cool::award:Aν δεν ισχυει αυτο και υπαρχει σε καποιο αλλο ελληνικο site review και δεν το γνωριζω τοτε να σβηστει κατευθειαν αυτο το υστερογραφο :D :p

[video=youtube;JjWYsWEi9-w]

 
To original είναι το ίδιο που είχε βγει για την Amiga ?
 
Oχι φιλε καμια σχεση το original ειναι του NES και κυκλοφορησε και sequel στο NES που παλι ειναι παιχνιδαρα.

To πρωτο Ducktales ειναι αυτο:

 
Μπραβο Βασιλη για το Review!!

Το παιχνιδι ειχα πει οτι θα το παρω μολις γυρισω, διαβαζοντας το review σιγουρευτικα οτι αξιζει :p .Ενα κλασσικο παιχνιδι βελτιωμενο και με προσθηκες τι αλλο να θελω; :D
 
Μπραβο και απο μενα για το πολυ καλο review που εκανες .Προσωπικα αυτο το remastered δεν προκειται να με συγκινησει ιδιαιτερα .Και ο λογος ειναι απλος .Αρχες 90 πηγενα στην φιλη μου που ειχε N.E.S και εκτος απο 5-6 κασσετες ειχε και το original Ducktales ! Τοτε στα παιδικα μας ματια εμοιαζαν ολα καταπληκτικα ! Και ηταν ! Θα προτιμουσα να ξαναπαιξω το Ducktales του n.e.s ;)
 
Ajax87 είπε:
Ενα κλασσικο παιχνιδι βελτιωμενο και με προσθηκες τι αλλο να θελω; :D
Aκριβως αυτο γιαννη και με μονο 15 ευρουλακια δεν χανεται αυτο το παιχνιδι.
@Psy_Danis_3 Σεβαστο αυτο που λες αλλα επειδη και γω την ιδια αποψη ειχα πριν το παιξω και το τερματισω θα σε πω οτι δεν εχει δικειο.Το original παντα θα ειναι μεσα στην καρδια μας και προσωπικα δεν το αλαζω με τιποτα και το παιζω φανατικα ακομα και σημερα και οχι μονο αυτο αλλα και το Ducktales 2.Το Remastered ομως ειναι ακριβως το ιδιο παιχνιδι με καποιες πολυ ενδιαφερουσες προσθηκες που εννοοιται πως δεν αλοιωνουν το παιχνιδι και φυσικα τα εξαιρετικα γραφικα που στην ουσια φερνουν την σειρα Ducktales στα videogames ετσι ενοιωσα εγω δηλαδη.Επισης δεν αλαξαν τιποτα οπως την κινηση του θειου σκρουτζ με το μπαστουνι που γεινεται αικριβως οπως στο original για τους hardcore gamers αλλα εβαλαν και την επιλογη ωστε να την κανεις πατωντας μονο το κουμπι μετα απο αλμα για του πιο soft gamers.Aν εχεις μια απο της κονσολες που κυκλοφορει η στο PC και με μονο 15 ευρω παρτο και δεν θα χασεις.
 
Εχοντας παιξει τις 4 απο τις 6 πιστες εχω να πω οτι το παιχνιδι ειναι πολυ ωραιο , οπως ακριβως το περιμενα , σημερα-αυριο θα το τελειωσω. Το μονο ενοχλητικο κατα την γνωμη μου ειναι τα πολλα ψηλοαχρειαστα cut scenes που κοβουνε το gameplay! :rant: Platform παιχνιδι ειναι, δεν ειναι rpg να εχει 500 διαλογους :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικό ριβιού Candy!! Το Ducktales ήταν κορυφαίος τίτλος στο Nes αν και θεωρώ το 2ο επεισόδιο πολύ καλλίτερό του σε όλα τα επίπεδα. Θα ήθελα να πω την αλήθεια να ασχοληθώ με το remastered, υπάρχει τρόπος να παίξω χωρίς να έχω Wii, μέσω του pc μου?
 
Φυσικα και μπορεις φιλε ακριβως ιδια ειναι η εκδοση του PC απλα δεν εχει καποια + του Wii U gamepad αλλα μικρη σημασια εχει αυτο.
 
Το δοκιμασα φιλε βασιλειε και ειναι σχεδον ιδιο σε ολα οσα προανεφερες .Τι να πω για κατι τετιους τιτλους 1000 μπραβο για τα remaster που κανουν .Συγκηνηθηκα οταν ειδα στην κεντρικη οθονη του press start απο κατω να γραφει Disney 1989 -2013 :cry:
 
Μετά από παρότρυνση φίλου είπα να ασχοληθώ με το παιχνίδι. Δυστυχώς δεν έχω παίξει το ορίτζιναλ, αλλά έβλεπα μικρός τη σειρά.

Εξαιρετικότατο παιχνίδι και πολύ καλοδουλεμένο. Φανταστικό και το soundtrack και το όλο στήσιμο.

Αλλά αδικαιολόγητα δύσκολοι αρχηγοί προς το τέλος, ειδικά ο τελευταίος... Που όχι απλά κοπανιέσαι να τελειώσεις τον αρχηγό, πρέπει να τρέξεις μετά και για να σώσεις την τυχερή δεκάρα. Επειδή δεν είμαι μαθημένος στο πληκτρολόγιο (χειριστήρια FTW), με δυσκολεύει πολύ αυτή η ταχύτητα που απαιτεί στις κινήσεις μέχρι να σκαρφαλώσεις. Αναγκάστηκα από τον εκνευρισμό μου να το παρατήσω, και να χασω όλη την τελευταία πίστα του αρχηγού, οπότε δεν κατάφερα να το τερματίσω. Το καλό είναι ότι στο easy όταν χάνεις τις καρδιές ξαναγυρίζεις σε ένα σημείο και δε χάνεις ζωές, ώστε να χάσεις τελείως την πίστα.

Ajax87 είπε:
Το μονο ενοχλητικο κατα την γνωμη μου ειναι τα πολλα ψηλοαχρειαστα cut scenes που κοβουνε το gameplay! :rant: Platform παιχνιδι ειναι, δεν ειναι rpg να εχει 500 διαλογους :p .
Μέχρι να ανακαλύψω το "Skip Cinematic" στο Esc κι εγώ το έβρισκα ενοχλητικό από ένα σημείο και μετά... ;)
 
Πολύ καλή παρουσίαση, έχοντας τερματίσει το παιχνίδι μπορώ να πω πως συμφωνώ με τη κριτική σου! Απλά δεν είμαι σίγουρος πως αξίζει τα 15?, λόγω της σχετικά μικρής του διάρκειας! Αυτή τη περίοδο είναι προσφορά στα 9? στο eshop του wiiU, άρα είναι καλή ευκαιρία για όποιον ενδιαφέρεται(όπως και το επίσης ρετρό Dungeons & Dragons: Chronicles of Mystara, φοβερό παιχνίδι για τους λάτρεις των beat em up)! Ελπίζω να κάνουν remaster και το ducktales 2, που είναι και το αγαπημένο μου!
 
Πίσω
Μπλουζα