Dungeon Keeper "HORNED REAPER" Statue

Fred Madison

RetroMaNiaC
Joined
24 Mαϊ 2010
Μηνύματα
654
Αντιδράσεις
105
Καλό καλοκαίρι σε όλους και όλες!

 


Για ακόμη μια φορά ανοίγω νέο θέμα μιας και τελειώνω ένα νέο γλυπτό



αυτή τη φορά όχι για τη προσωπική μου συλλογή αλλά για ένα παιδί που



μου ζήτησε να του φτιάξω τον Horned Reaper από το παλιό και καλό Dungeon Keeper.


 


Η αγάπη του μεγάλη για το συγκεκριμένο παιχνίδι και έτσι αφού το κουβεντιάσαμε αρκετά



ξεκίνησα να το δουλεύω πριν από κάποιους μήνες. Είναι ότι πιο λεπτομερές και δύσκολο έχω κάνει



μέχρι σήμερα και νομίζω πως είναι ιδιαίτερα πετυχημένο.


 


Μένει μόνο να το χρωματίσω και μετά θα βρει τον νέο του ιδιοκτήτη.


 


Πιστεύω πως θα σας αρέσει εξίσου με τις προηγούμενες δουλειές μου.


 


Αυτά προς το παρόν...
:)


 
Τρελάθηκα τώρα.... δεν παίζει να υπάρχει μεγαλύτερος fan του Dungeon Keeper από μένα. Επίπεδο "Kοπέλες-που-λιποθυμούσαν-στις-συναυλιες-του-Michael Jackson". Και τώρα που είδα αυτό το αγαλματάκι που φτιάχνεις μου ανέβηκε η πίεση από τη ζήλια. Αυτός ο φίλος σου που μένει? (θα φροντίσω να γίνει γρήγορα και ανώδυνα) :p

Σοβαρά τώρα φαίνεται πολύ καλό. Εγώ πάντως αν σε έβαζα να φτιάξεις ένα θα επέλεγα Mistress στα τέσσερα, πάνω στο τραπέζι βασανισμών :D

Edit: Να φανταστώ ότι το πιο δύσκολο ήταν τα καρφιά και τα κέρατα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρακαλώ πολύ αν κάποιος βρει ένα σαγόνι στο πάτωμα είναι δικό μου.

Τ Ε Λ Ε Ι Ο ! ! ! ! ! ! ! !

Τι διαστάσεις είναι Fred?
 
Imgema, σε ευχαριστώ κατ' αρχάς. Δεν πρόκειται για φίλο μου. Είδε τη δουλειά μου και επικοινώνησε ώστε να προχωρήσει σε παραγγελία του συγκεκριμένου γλυπτού. Θα σε αποκαρδιώσω αλλά μένει στο εξωτερικό. :) Τα καρφιά και τα κέρατά όχι δεν με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα. Γενικά δε μπορώ να πω πως κάτι με δυσκόλεψε με τη πραγματική έννοια της λέξης. Απλά επειδή έχει πολλές λεπτομέρειες απαιτούσε πολύ περισσότερη προσοχή και ακρίβεια. Εκεί πήγαινε και η δυσκολία που ανέφερα. Οι αλυσίδες πχ που έκανα ήταν πολύ πιο μπελαλίδικες από τα καρφιά κλπ. Η πραγματική δυσκολία που αντιμετώπισα έναντι στα προηγούμενα γλυπτά μου είναι πως επειδή πρόκειται για ένα αρκετά παλιό παιχνίδι δεν είχα υλικό ως αναφορά ως προς τις διαστάσεις, αναλογίες, λεπτομέρειες κλπ. Οι εικόνες που υπάρχουν στο διαδίκτυο από το πρώτο Dungeon Keeper είναι ελάχιστες ως μηδαμινές και το βίντεο που χρησιμοποίησα ως "βοηθό" για να βγάλω άκρη είναι όπως γνωρίζεις πολύ κακής ποιότητας σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα και από κει κατάφερα να πάρω δυο τρία screenshots που κάπως βοήθησαν.

Kambia, είναι αρκετά μεγαλούτσικος και αρκετά βαρύς δεδομένου ότι είναι όλος από πηλό. Κοντά στα 32 εκ ύψος (μαζί με τα κέρατα) και κοντά στα δυο κιλά βάρος. Χαίρομαι που σου αρέσει... :)

Πραγματικά το τελευταίο διάστημα μου αρέσει ιδιαίτερα να κάνω τέτοιου είδους γλυπτά και το ψάχνω πως θα μπορούσα να το έκανα και σε επαγγελματικό πλαίσιο πλέον...

Σύντομα που θα τελειώσω και με το βάψιμο θα ανεβάσω νέες εικόνες και βέβαια και το αντίστοιχο βίντεο.
 
Εξαιρετικό τουλάχιστο, μπράβο Fred. Ανυπομονώ να δω τη φιγούρα με χρώμα.
 
Eγω σαν ποταπος και πολύ "φτηνός" άνθρωπος, ως συνήθως, θα ρωτήσω την ΤΙΜΗ..... Θα μου την πεις σε π.μ.αν σε πειράζει να το δουν κι άλλοι;

Έτσι, απο περιέργεια,δε θέλω να μου φτιάξεις κάτι.. :p

Μπράβο για το μεράκι σου,να το πούμε αυτο..!!
 
telonio, σε ευχαριστώ! Σχετικά σύντομα θα είναι έτοιμη και με το χρώμα.

viking4a, δε με πειράζει να δουν και άλλοι την τιμή απλά δεν είναι το θέμα του νήματος αυτό,

και ίσως και να μπούμε και σε κουβέντες οι οποίες δεν έχουν θέση στο παρόν νήμα

οπότε θα σου στείλω λοιπόν την πληροφορία μέσω π. μ.

Σε ευχαριστώ, χαίρομαι που σας αρέσει η δουλειά μου.

(σου έστειλα μήνυμα μέσω chat γιατί για κάποιο λόγο δε με αφήνει να στείλω π.μ. - κάποιο πρόβλημα υπάρχει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι αρκετά μεγάλο και βαρύ!

Αυτό Fred πρέπει να του κάνεις καλούπι!
 
Kambia είπε:
Είναι αρκετά μεγάλο και βαρύ!Αυτό Fred πρέπει να του κάνεις καλούπι!
Δε μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο.

Η συμφωνία και η συμφωνηθέντα τιμή ειναι για ενα και μοναδικό κομμάτι.

Δε θα ήταν σωστό να το αλλάξω.
 
Ε τότε ναι, δε γίνεται. Και μια το 'φερε η κουβέντα το καλούπι του Dirk έγινε τελικά?
 
Kambia είπε:
Ε τότε ναι, δε γίνεται. Και μια το 'φερε η κουβέντα το καλούπι του Dirk έγινε τελικά?
Είναι ακόμη στο "να" γίνει μιας και η φίλη που θα αναλάβει να το κάνει και να μου δείξει τεχνικές έπεσε και έσπασε το χέρι της.
 
Τι να πω... Πως να εκφρασω τον θαυμασμο μου... Ξερεις οτι ειμαι μεγας fan σου, ετσι δεν ειναι?!!! Θερμα Συγχαρητηρια!!!
 
Γειά σου ρε Βασίλη , ανήσυχο πνεύμα... είπες να κάνεις ΕΤΣΙ για την φάση ένα / δύο αγάλματα και το ταλέντο-μεράκι σου έκανε ΜΠΑΜ!!!!

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν ο φίλος που έκανε την παραγγελία είναι Έλληνας ή ξένης καταγωγής.

Η αλήθεια είναι ότι αγνοώ πλήρως το εν λόγω game / χαρακτήρα (θεέ μου χαράς τον gamer που είμαι.....) ο οποίος μου φαίνεται αρκετά "πιασαρικος"
 
Σπύρο, ο άνθρωπος που μου παρείγγειλε το γλυπτό ειναι Έλληνας αλλα ζει μόνιμα στο εξωτερικό.

Ειναι αρκετά παλιό παιχνιδι και μαλιστα RPG. Σαν τίτλο το γνώριζα, σαν παιχνιδι ούτε που το ειχα αγγίξει ποτέ.

Έχω καταλάβει πως ο συγκεκριμένος χαρακτήρας έχει αρκετούς φαν.

Χαίρομαι που αρέσει, σε ευχαριστω για τα καλά σου λόγια.

Το βάψιμο πάει εξαιρετικά καλά και σύντομα θα έχετε ολοκληρωμένη εικόνα.
 
Ο Reaper τελείωσε μιας και ολοκλήρωσα και το βάψιμό του...
smile.png


 


Ανεβάζω λοιπόν μια φωτογραφία "οικογενειακή" και ένα βίντεο.


 


Παράκληση... Σε όποιον αρέσει η δουλειά μου ας κάνει ένα like ή subscribe (ή και τα δυο ακόμη καλύτερα)



ώστε να επικοινωνήσει και να το δουν (ίσως δουν και τις προηγούμενες δουλειές μου) και άλλοι άνθρωποι που ενδεχομένως με τη σειρά τους να το προωθήσουν σε άλλουςκαι ίσως αυτό να φέρει και άλλα αποτελέσματα.



Είναι κάτι που το κάνω με πολύ μεράκι και θα ήθελα να βγει "παραέξω" και να το συνεχίσω.


 


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...
hell_yeah.png


 






 
Θαυμάσιο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ...και like έκανα...και subscribe...και κοινοποιήσεις στον προσωπικό μου Google+...και posts αφιερώματα θα κάνω...

Βασίλη είσαι καλλιτέχνης και η δουλειά σου πρέπει να γίνει γνωστή. Ειλικρινά και χωρίς σάλτσες.

Αφτά! ;-)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα