DVD του Ηλία Κακλαμάνη, για τους φίλους του GRM !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Αν και πάει κάμποσος καιρός από τότε που πήραμε συνέντευξη από τον Ηλία Κακλαμάνη

( http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=8306 ), ο Ηλίας δε μας ξέχασε.

Αιφνιδιαστικά, επικοινώνησε μαζί μας και ζήτησε να συναντηθούμε.

Έτσι, οι "συνήθεις ύποπτοι" των συνεντεύξεων του φόρουμ (Exetlaios και Manos426f)

βρέθηκαν χτες σε γνωστό καφέ του Πειραιά, συντροφιά με τον αγαπητό Ηλία Κακλαμάνη.

Ο Ηλίας μας ζήτησε να μεταφέρουμε τα χαιρετίσματά του σε όλα τα παιδιά του φόρουμ,

αλλά δεν περιορίστηκε εκεί.

Μας έδωσε ένα συλλεκτικό DVD (δικής του παραγωγής) με τίτλο "Όλα για όλα",

προκειμένου να το πάρει ένας τυχερός αναγνώστης του φόρουμ.

Το συγκεκριμένο DVD περιέχει τις καλύτερες στιγμές από την πολύχρονη τηλεοπτική

καρριέρα του Ηλία. Οι φίλοι της ρετρό-τηλεόρασης θα το λατρέψουν, καθώς

περιλαμβάνει πολλές "πρώτες εμφανίσεις" άγνωστων-τότε ανθρώπων,

που αργότερα απασχόλησαν έντονα τα φώτα της δημοσιότητας.

Το DVD δεν πωλείται σε κανένα κατάστημα και δίνεται μόνο

χέρι-με-χέρι από τον Ηλία (δωρεάν, εν είδει δώρου για τους φίλους του).

Για να κερδίσετε το DVD, δεν έχετε παρά να απαντήσετε σε μια εύκολη ερώτηση :

Ποιάς ταινίας-με-σχολεία, έγραψε το σενάριο ο Ηλίας Κακλαμάνης ;

(οι ξεχασιάρηδες μπορούν να ξαναδιαβάσουν τη συνέντευξή του, θα τους βοηθήσει).

Ο πρώτος που θα ποστάρει στο παρόν thread τη σωστή απάντηση (όχι PM's), κερδίζει.

Δυστυχώς, ο διαγωνισμός ισχύει μόνο για τους φίλους εντός-Αττικής,

καθώς δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος για μετάβαση στο ταχυδρομείο.

Έτοιμοι ; Ο χρόνος ξεκινάει από ΤΩΡΑ ...

 
Σουπερ λυκειο ακρως κουφο και παλαβο
 
Σούπερ Λύκειο, Άκρως Κουφό και Παλαβό
 
Αν δεν ειχα διαβασει προσεχτικα την συνεντευξη που ειχε δωσει, η νεα του "παρουσια" στο φορουμ θα με εξεπλητε.

Παρολα αυτα απο τις απαντησεις του, φανηκε οτι ειναι ατομο σοβαρο και εξαιρετικα ισοροπημενο χωρις συμπλεγματα και εμμονες.

Ηλια Κακλαμανη πραγματικα σε ευχαριστουμε!
 
judaspriest είπε:
Σουπερ λυκειο ακρως κουφο και παλαβο
Μπράβο φίλε, το πρόλαβες ! :)

Δικό σου το DVD.

Θα μιλήσουμε με PM για λεπτομέρειες.

Υ.Γ. Βασίλη, παραλίγο.

Αν πέσει και δεύτερο DVD στα χέρια μας, είναι δικαιωματικά δικό σου.
 
Ηταν πολυ μεγαλος πειρασμος για να μην συμμετεχω!

Ηλιας Rules. :)
 
exetlaios είπε:
Υ.Γ. Βασίλη, παραλίγο.Αν πέσει και δεύτερο DVD στα χέρια μας, είναι δικαιωματικά δικό σου.
Λοιπόν,ο Bασίλης θα πάρει το DVD του από μένα,καθότι πήρα δύο αντίτυπα και θεωρώ ότι μπορώ το ένα να το διαθέσω-του το δώσω,μια και θα ήταν αδικία να μη λάβει DVD,τόσο γρήγορα που απάντησε..... :) :)
 
manos426f είπε:
Λοιπόν,ο Bασίλης θα πάρει το DVD του από μένα,καθότι πήρα δύο αντίτυπα και θεωρώ ότι μπορώ το ένα να το διαθέσω-του το δώσω,μια και θα ήταν αδικία να μη λάβει DVD,τόσο γρήγορα που απάντησε..... :) :)
Λαμβανομένου δε υπόψιν, ότι δεν είναι και φαν του Ηλία !

Ή μήπως είναι ;;; :eek: Βασίλη ;;;;
 
Όχι δεν είναι, αλλά είναι πραγματικά μια ζωντανή εγκυκλοπαίδεια !!

Ώρες, ώρες με τρομάζει ;-P ;-)
 
Λοιπόν, τολμώ να πω ότι χαίρομαι τελικά που δεν κέρδισα. Ακόμα και η συμμετοχή "φλασιά" της στιγμής ήταν...

Όπως πολύ σωστά λέτε, δεν έχω καμμία ιδιαίτερη επαφή με το "άθλημα" των Ελληνικών ταινιών και βιντεοκασετών από τα 80s. #)

Απλώς ως καλός βετεράνος του Web, έχω μάθει να ψάχνω γρήγορα και αποτελεσματικά. Δεν θα σας τρομάξω με λεπτομέρειες του πως ένας άσχετος μπορεί να γίνει "ειδικός" χρησιμοποιώντας το Google και τα υπόλοιπα διαθέσιμα "εργαλεία" του Web, αλλά πιστέψτε με, μπορεί. ::)

Οπότε καλύτερα που κέρδισε o φίλος judaspriest που φαίνεται ξεκάθαρα στο post του ότι είναι οπαδός του Ηλία Κακλαμάνη. Συγχαρητήρια! :)

Και εκ των υστέρων σκέφτηκα ότι υπάρχει και δεύτερος λόγος που είναι καλύτερα που δεν κέρδισα και μάλιστα είναι ακόμα καλύτερα που κέρδισε κάποιος σχετικά νέος στο forum. Μάνο και Κωνσταντίνε, καθώς οι περισσότεροι ξέρουν ήδη ότι γνωρίζομαι προσωπικά και με εσάς αλλά και με την διαχείριση του GRM, θα μπορούσαν να μπουν σε ορισμένους υπόνοιες (έστω και σαν σκέψη μόνο!) ότι ο "διαγωνισμός" ήταν σικέ για να πάρει το δωράκι ο "κολλητός" που ήταν standby για να δώσει απάντηση με το που ανέβηκε ο διαγωνισμός. Όπως είπα συμμετείχα εν θερμώ και δεν το σκέφτηκα καν, αν το είχα σκεφτεί δεν θα είχα απαντήσει. :xm:

Μάνο, αν όντως έχεις 2ο διαθέσιμο DVD, καλύτερα κάντε έναν νέο διαγωνισμό (ίσως με 5 ερωτήσεις αντί για μία...) ώστε να το πάρει κάποιος που το αξίζει περισσότερο από εμένα.

Έχω πάντως μια πρόταση να καταθέσω.

Αν θέλετε και δεν το βρίσκετε υπερβολικά θρασύ, ρωτήστε τον κύριο Ηλία Κακλαμάνη αν επιτρέπει να μετατρέψετε σε .avi κάποια καλά αποσπάσματα από το DVD (διάρκεια και περιεχόμενο στην δική σας και δική του κρίση) και να τα δώσετε σαν public download εδώ στο GRM. Η΄να τα ανεβάσετε στο youtube αν το θεωρείτε βολικότερο. Οπότε και οι υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι του forum θα έχουν την ευκαιρία να δουν κάποια σημαντικά κομμάτια από αυτό το μοναδικό DVD, χωρίς να χαλάει όμως εντελώς η μοναδικότητα. What do you think?
 
Η ερώτηση ήταν επίτηδες εύκολη.

Δεν είχαμε στόχο να σας ταλαιπωρήσουμε.

Το DVD το είδα χτες τελικά.

Ανάμεσα σε άλλα ενδιαφέροντα, έχει παρθενικές εμφανίσεις

Ελένης Λουκά, Παναγιώτη Ψωμιάδη (ο γνωστός Νομάρχης της Θεσ/νίκης), Νότη Σφακιανάκη κλπ.

Maddog είπε:
Έχω πάντως μια πρόταση να καταθέσω.Αν θέλετε και δεν το βρίσκετε υπερβολικά θρασύ, ρωτήστε τον κύριο Ηλία Κακλαμάνη αν επιτρέπει να μετατρέψετε σε .avi κάποια καλά αποσπάσματα από το DVD (διάρκεια και περιεχόμενο στην δική σας και δική του κρίση) και να τα δώσετε σαν public download εδώ στο GRM. Η΄να τα ανεβάσετε στο youtube αν το θεωρείτε βολικότερο. Οπότε και οι υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι του forum θα έχουν την ευκαιρία να δουν κάποια σημαντικά κομμάτια από αυτό το μοναδικό DVD, χωρίς να χαλάει όμως εντελώς η μοναδικότητα. What do you think?
Το DVD αναφέρει ξεκάθαρα ότι "επιτρέπεται η αντιγραφή του, εφόσον αναφέρεται η πηγή".

Οπότε δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα να το ανεβάσουμε κάπου.

Ο ίδιος ο Ηλίας εξάλου, μας δήλωσε ότι το έκανε σα δώρο στους φίλους τους,

και όχι με σκοπό να βγάλει χρήματα.

Άραγε πόσοι σημερινοί "φτασμένοι καλλιτέχνες" θα έκαναν κάτι τέτοιο στις μέρες μας ;
 
Πράγματι, η μόνη λέξη που ταιριάζει είναι "respect". :)

Δείτε το πάντως το θέμα με τον κ. Κακλαμάνη, νομίζω ότι μερικά .avi για download θα πλούτιζαν ακόμα περισσότερο το Retromaniax.
 
Maddog είπε:
Δείτε το πάντως το θέμα με τον κ. Κακλαμάνη, νομίζω ότι μερικά .avi για download θα πλούτιζαν ακόμα περισσότερο το Retromaniax.
Το ξέρουμε, αλλά δυστυχώς πρέπει κάποιος να έχει υποδομή,

ώστε να πάρει τα VHS και να τα μετατρέψει σε avi.

Κάτι το οποίο, προσωπικώς στερούμαι. Νομίζω και ο Μάνος, μία από τα ίδια.
 
VHS;;; Για DVD δεν μιλάμε από την αρχή του thread; :xm:
 
Maddog είπε:
VHS;;; Για DVD δεν μιλάμε από την αρχή του thread; :xm:
Tο δώρο που δίνουμε εδώ, εκ μέρους του Ηλία, είναι DVD.

Όμως όποιος αναλάβει να φτιάξει το site του Ηλία,

σίγουρα θα κληθεί να μετατρέψει υλικό, από VHS του αρχείου του, σε AVI.

Αν του ζητάγαμε να μετατρέψουμε υλικό για να ανεβάσουμε,

δε θα μας έλεγε όχι.

Απλώς δεν έχουμε εξοπλισμό.
 
Γιατι δεν ξεκινατε να κανετε καποια avi απο το dvd που ηδη εχετε, που ειναι και πιο ευκολο;

.
 
Αυτό προσπαθούσα να πω και εγώ ο καημένος, αλλά τα παράτησα... :p
 
Θα το αναλάβει ο Βασίλης, που κέρδισε και το DVD ! :p

Εγώ δεν ξέρω πως γίνεται. αυτό.
 
Αμα σου πω κερδιζω το DVD??? :p :p

(αν και η προτιμηση μου ειναι η νουτελα των δυο κιλων)





.
 
Γιατί δε λες το "μυστικό" σε ένα εκ των δύο κερδισμένων ; ;)

Εγώ δεν τα κατέχω και πολύ τα "ιντερνετικά" !

Πάντως δεν τίθεται θέμα copy-right,

όποιος έχει την όρεξη και τις γνώσεις, ας το ανεβάσει !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα