DVD-recorder για TV,help !

Jason

Retro Member
Joined
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
133
Αντιδράσεις
2
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάτι άμα ξέρει κάποιος φυσικά πχ.οταν γράφω την πολυκατοικία από το mega στο DVD-recorder μου έχω παρακολουθήσει ότι κατά διαστήματα τα χρώματα γίνονται πιο έντονα σαν παίξιμο πιο σκούρα ξέρει κανένας γιατί συμβαίνει αυτό?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα καλά,τι....σ' έπιασε και γράφεις greeklish ; :)

Αφού απαγορεύονται,το ξέρεις,δε το ξέρεις ; ;)
 
Μονο στην "Πολυκατοικια" στο κανει αυτο η ειναι συχνο φαινομενο;;

Aν ειναι το πρωτο ισως το Mega να βαζει καποιου ειδους copy protection,αν το 2ο ισως φταιει το rec.

Aυτο με το Protection ειναι γεγονος,αν και το Mega δυσκολο να βαζει ,απο την αλλη αδυνατω να γραψω στην ΕΤ3 τον Γουλιά λογω αυτου οποτε ισχυει. :D

Α ρε VHS ,μερικες φορες η παλαια τεχνολογια ειναι και καλυτερη. :(
 
Aardvark είπε:
Μονο στην "Πολυκατοικια" στο κανει αυτο η ειναι συχνο φαινομενο;;Aν ειναι το πρωτο ισως το Mega να βαζει καποιου ειδους copy protection,αν το 2ο ισως φταιει το rec.

Aυτο με το Protection ειναι γεγονος,αν και το Mega δυσκολο να βαζει ,απο την αλλη αδυνατω να γραψω στην ΕΤ3 τον Γουλιά λογω αυτου οποτε ισχυει. :D

Α ρε VHS ,μερικες φορες η παλαια τεχνολογια ειναι και καλυτερη. :(
Το κάνει και σε κάποια άλλα πχ.ηθελα κάτι να γράψω από τον alpha από τη μενεγακη αλλά όχι σε όλα αα το κάνει και όταν συνδέω το video για να μετατρέψω μια vhs σε dvd (στο video το κάνει πάντα)
 
VHS σε DVD περιεργο,το αντιθετο ειναι αδυνατο μιας και πεφτει το Macrovision.

To πρωτο (VHS σε DVD) το ειχα εκμεταλευτει στο επακρο οταν τα videoclub ειχαν ακομα κασσετες ,ηταν τοσο ευκολη η αντιγραφη.

Α ρε VHS ξαναλεω. :D
 
Εχω γραψει κανα 2 επεισοδεια της συγκεκριμενης σειρας και δεν εχω παρατηρησει κατι.

Μαλιστα και τον Γουλια εχω γραψει χωρις κανενα προβλημα. Βεβαια οχι ολα τα επεισοδια αλλα αυτa με τα Greek 80s και δεν δυσκολευτικα.

Παντως το macrovision υπηρχε και σε VHS κασσετες , εχω πεσει σε μερικες και δεν γραφονται παρα μονο με σπαστηρι.
 
Σε πρωτη φαση δοκιμασε να αλλαξεις καλωδιο scart και να παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις RGB/Composite. Tι recorder εχεις?
 
΄Ναι οι ταινιες 80ς με τον Ψαλτη μαλλον δεν θα ειχαν προστασια,αλλα δοκιμασε σε μια αλλη εκπομπη με αφιερωμα σε ξενο κινηματογραφο και θα δεις.

Οχι οτι δεν γραφεται ολη η εκμπομπη αλλα τα 2λεπτα βιντεακια-αφιερωματα γιοκ. :(

Μονο δορυφορικη και συνδρομητικα καναλια εχω συναντησει αναλογο φαινομενο. :xm:
 
drspiros είπε:
Σε πρωτη φαση δοκιμασε να αλλαξεις καλωδιο scart και να παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις RGB/Composite. Tι recorder εχεις?
SONY ειναι

Line 1 Output -- Line 3 Input -- Line3 Output

video -- video/RGB -- video

video -- video/RGB -- S video

video -- Decoder -- Video

S video -- S video -- video

S video -- S video -- S video

RGB -- video/RGB -- video

RGB -- video/RGB -- S video

RGB -- Decoder -- video

αυτα εχει σαν επιλογη εχω αυτο εγω

RGB -- video/RGB -- video
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν χρησιμοποιείς scart καλώδιο δες μήπως έχει χαλαρώσει σε κάποια από τις δύο μεριές και πίεσέ το κανονικά μέσα. Αν δεν είναι κάτι τέτοιο, μάλλον έχει πρόβλημα το recorder σου..

Μιχάλης
 
Υπάρχουν τέτοια πράγματα ρε παιδιά; Και τι προστατεύουν, τη Μενεγάκη και την πολυκατοικία;;; Έλεος δηλαδή!

Ας αφιέρωναν αυτό το χρόνο που αφιέρωσαν για το protection στο να κάνουν πιο ποιοτικό το πρόγραμμά τους (θα είχε και περισσότερο νόημα να το γράψουμε! :p)
 
Giama είπε:
Υπάρχουν τέτοια πράγματα ρε παιδιά; Και τι προστατεύουν, τη Μενεγάκη και την πολυκατοικία;;; Έλεος δηλαδή!
Ας αφιέρωναν αυτό το χρόνο που αφιέρωσαν για το protection στο να κάνουν πιο ποιοτικό το πρόγραμμά τους (θα είχε και περισσότερο νόημα να το γράψουμε! :p)
Συμφωνώ κι εγώ,αλλά δεν έχω συναντήσει protection σε συνδρομητικά κανάλια και δορυφορικά,το dvd recorder που έχουν οι δικοί μου είναι voxson και γράφει μια χαρά από NOVA,και ότι έχω γράψει από tv δεν έχει copy protection,βασικά αυτό το βάζουν οι πιο γνωστές μάρκες πχ SONY στα dvd recorder τους,και όχι η ίδια η NOVA
 
@Jason

Eμενα παλι μου φαινετε οτι πρεπει να κανεις μια βολτα απο το service. Αλλα πριν το κανεις αυτο, δοκιμασε να κανεις εγγραφη και απο μια αλλη τηλεοραση.
 
Το δοκίμασα κι εγώ και δεν υπαρχει θέμα copy protection. Philips 5570H 250GB Scart to Scart.

Θυμαμαι ομως οτι μου εβγαλε σημα protected σε προγραμματισμενη σειρα, οταν ειχαμε καταιγιδα και μειωμενη λήψη, οποτε δεν εγραψε το συγκεκριμένο επεισόδιο. Για χρωματική μεταβολή, δεν παρατήρησα καμια. Ισως τα καθε λογης παρασιτα της αρχαιας αναλογικης τεχνολογίας να επηρεαζουν τα συγχρονα ψηφιακα recorder.
 
Το thread μεταφερθηκε στο subforum Τεχνολογια του σημερα/Gadgets & Cutting Edge μιας και εδω ταιριαζει καλυτερα απο το 80ς Culture/Τεχνολογια που ηταν μεχρι τωρα.
 
Πίσω
Μπλουζα