DVDs των ταινιών της Καραγιάννης - Καρατζόπουλος στο περιοδικό ΤΗΛΕΘΕΑΤΗΣ

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.571
Αντιδράσεις
50.335
Το περιοδικό Τηλεθεατής ξεκινάει αυτή τη βδομάδα ταινίες σε dvd με τέλεια εικόνα και ηχο σε ψηφιακή επεξεργασία. Σε κάθε τεύχος (με τιμή 8,90) θα δίδονται 2 ταινίες , η μία έχει ξανακυκλοφορήσει και η άλλη για πρώτη φορά. Αυτές που έχουν ανακοινωθεί είναι οι εξής.

 


Σήμερα



"Ο μπακαλόγατος" (Της κακομοίρας) σε νέα έκδοση και "Τα παιδιά της πιάτσας" για 1η φορά.


 


15/2/2013



"Η κάλπικη λίρα" σε νέα έκδοση και "Τζακ ο καβαλάρης" για 1η φορά.


 


22/2/2013



"Ο ζηλιαρόγατος" σε νέα έκδοση και "Οι φανταρίνες" για 1η φορά.


 


1/3/2013



"Ο εμίρης και ο κακομοίρης" σε νέα έκδοση και "Τρία κορίτσια απ' την Αμέρικα" για 1η φορά σε dvd και για 1η φορά θα το δούμε ΕΓΧΡΩΜΟ!


 


Αυτά και ελπίζω να υπάρξει και αξιόλογη συνέχεια...


 


 
Καλά, αυτό το ''σας δίνουμε 2, αντί για 1''και το 8,90 σας το παρουσιάζουμε για μεγάλη προσφορά, εμένα προσωπικά μου κάνει σε μεγάλη κοροίδία..Κι αυτό, γτ ως επι το πλείστον απευθύνονται σ'ενα κοινό που κατά πάσα πιθανότητα έχει ήδη τιμήσει τη προηγούμενη προσφορά του περιοδικού ή άλλες παρόμοιες από άλλα έντυπα. Πρακτικά δηλ.-κατά τη γνώμη μου, δεν έχει κάποιο πρακτικό αντίκρυσμα..Anyway, εμένα μ'ενδιαφέρουν οι "φανταρίνες"!(ποιός δεν θυμάται την ιστορική σκηνή στη ντίσκο μετο χορό της Βλαχοπούλου και τις "καυτές" Βιδάλη-Φιλίνη ;) Το "ζηλιαρόγατο" τον έχω αλλά χαλάλι...Πάντως γενικά οι ταινίες της Καραγιάννης- Καρατζόπουλος δεν είναι και πολύ ψηλά στην εκτίμησή μου..Αν εξαιρέσει κανείς 3-4(με κορυφαία βέβαια το "η δε γυνη να φοβείται τον ανδρα")οι υπόλοιπες είναι κάτι ελεεινές με Βουτσά και Κωνσταντάρα στα χειρότερα τους..
 
εγώ έχω μια ερώτηση. Όταν λες ότι το "Τρία κορίτσια απ την Αμέρικα" τι εννοείς; Χρωματίστικε ψηφιακά σαν κάτι ταινίες με τους Χοντρο Λιγνό που από αξιοπρεπως ασπρόμαυρες γινανε ένα γελοίο θαλλασί-ροζ;
 
Thor είπε:
εγώ έχω μια ερώτηση. Όταν λες ότι το "Τρία κορίτσια απ την Αμέρικα" τι εννοείς; Χρωματίστικε ψηφιακά σαν κάτι ταινίες με τους Χοντρο Λιγνό που από αξιοπρεπως ασπρόμαυρες γινανε ένα γελοίο θαλλασί-ροζ;
Όχι. Η συγκεκριμένη ταινία γυρίστηκε έγχρωμη αλλά για κάποιον άγνωστο λόγο την βλέπαμε πάντα ασπρόμαυρη. Μάλιστα , η επεξεργασία του έγχρωμου φιλμ είχε γίνει τότε στο Παρίσι! Και τώρα επιτέλους για πρώτη φορά θα τη δούμε στην κανονική της μορφή και σε άριστη ποιότητα.
 
Αντώνη οι ταινίες είναι σε σλιμ θήκη?

Για πες εντυπώσεις!
 
james1980 είπε:
Αντώνη οι ταινίες είναι σε σλιμ θήκη?Για πες εντυπώσεις!
Οι ταινίες είναι σε απλή χάρτινη θήκη τίποτα το ιδιαίτερο. Το μενού του dvd υποτυπώδες , απλά "έναρξη" έχει , αλλά η εικόνα είναι κρύσταλλο!
 
Αυτά που παρατήρησα είναι δύο:

Πρώτον,οι ταινίες είναι σε μορφή 16:9 :)

Δεύτερον,θα βάλει και άλλες λογικά,μετά από αυτές τις 8 :D

Γιατί αναφέρει πως είναι οι πρώτες (8 πρώτες ταινίες,λέει χαρακτηριστικά).

Μακάρι,γιατί πήξαμε στα τούρκικα :(
 
16:9 δεν παιζοντουσαν στα σινεμα;
 
Το λεω γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν το 1963 οι Α/Μ Ελληνικες ταινιες γυριζονταν με "πλατυ" καδρο, 1.78:1 ή 1.85:1.

Και φυσικα δεν προλαβα την προβολη τους στο σινεμα! :)

Απο οτι λεει παντως στην "αναξιοπιστη" υπηρξαν "σινεμασκοπ" (2.66:1) Ελληνικες ταινιες ηδη απο το 1960!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η διαφορά στην εικόνα και στον ήχο είναι απίστευτη!!! Είχα το dvd από τον Κόσμο του Επενδυτή (νομίζω) και δεν έχουν καμία σχέση...Με μόνο κακό πως έβαλαν το χεράκι τους στους τίτλους και μετονόμασαν (!!!) την ταινία σε ''Μπακαλόγατο'', επίσημα.

Υ.Γ Ας σταματήσει κάποιος αυτό το κλισέ...''Αθάνατος Ελληνικός Κινηματογράφος'', τη στιγμή μάλιστα που τα έχει κακαρώσει από το '70... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έκανα χθες έναν υπολογισμό,μέσω της ιστοσελίδας του Καραγιάννη.

Για το πόσες ταινίες μπορεί να μπουν.

46 ταινίες βγαίνουν για 'Τηλεθεατή' και 6 για 'Δημοκρατία'.
 
dimitri10b είπε:
Ας σταματήσει κάποιος αυτό το κλισέ...''Αθάνατος Ελληνικός Κινηματογράφος'', τη στιγμή μάλιστα που τα έχει κακαρώσει από το '70... :p
Η σωστη εκφραση μαλλον ειναι "Αθανατος παλιος ελληνικος κινηματογραφος".....χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπηρξε και παρα πολυ σκουπιδαριο.
 
Aθανατος απο την αποψη οτι τον βλεπουμε ακομα και σημερα.
 
james1980 είπε:
Έκανα χθες έναν υπολογισμό,μέσω της ιστοσελίδας του Καραγιάννη.Για το πόσες ταινίες μπορεί να μπουν.

46 ταινίες βγαίνουν για 'Τηλεθεατή' και 6 για 'Δημοκρατία'.
Στη "Δημοκρατία" γιατί; Διαφημίζει κι αυτή η εφημερίδα κάτι πως θα δώσει ταινίες;
 
tonytony είπε:
Στη "Δημοκρατία" γιατί; Διαφημίζει κι αυτή η εφημερίδα κάτι πως θα δώσει ταινίες;

Επειδή στο παρελθόν έβαλε του Καραγιάννη πολεμικά.

Λέω μήπως βάλει αργότερα 'Αέρα Αέρα Αέρα' ή 'Οι Τελευταίοι Του Ρούπελ' π.χ.
 
Εγώ πάντως αυτό που έκαναν να την τραβήξουν την εικόνα σε περίπου 16:9 δεν θα το ήθελα. Εφόσον την έχουν σε 4:3 καλύτερα να την είχαν αφήσει χωρίς παραμόρφωση.

Το remaster της εικόνας καλό είναι. Η ταινία αυτή σε τι λόγο εικόνας να είχε γυριστεί; Ξέρει κάποιος;

Σε κάποιες ταινίες του Φίνου ξέρουμε ότι έχουν ξαναγίνει remaster στο αρχικό κηνιματογραφικό τους format

Αν κυκλοφορίσουν σίγουρα θα αξίζει η αγορά τους.

Αυτές δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να τις ξαναγοράσουμε έτσι παραμορφωμένες μόνο και μονο για την καθαρότερη εικόνα.
 
Ὅσον ἀφορᾶ τὸ γιατὶ κάποια ἔργα προβάλλονται τηλεοπτικῶς ἤ πωλοῦνται ἀπρὀμαυρα

ἐνῶ εἶναι ἔγχρωμα,ὅπως καὶ τὸ ἔργο "ΕΝΑΣ ΑΦΡΑΓΚΟΣ ΩΝΑΣΗΣ" ποὺ τὸ εἶχα τότε γραμμένο

ἔγχρωμον εἰς βιντεοκασσέτα ἐκ τῆς τηλεοράσεως (ἐπροβλήθη ἔγχρωμον μία καὶ μοναδικὴ φορὰ)

καὶ ποὺ δυστυχῶς τὴν ἐδάνεισα γιὰ τὸ δοῦν ἔγχρωμον καὶ τὴν χάλασε τὸ βιντεόφωνο τους,

σᾶς λέγω ὅτι πρὸ πολλῶν ἐτῶν εἶχα ἐρωτήσει σχετικῶς εἰς τὴν Ε(Ρ)Τ1 ἐπειδὴ τὸ ἐπρόβαλλαν

συνεχῶς ἀπρόμαυρο καὶ μοῦ ἀπήντησαν ὅτι εἶναι θέμα κόστους προβολῆς.Δηλ. ὅτι π.χ. τὸ κόστος

προβολῆς για τὸ ἔργο "ΕΝΑΣ ΑΦΡΑΓΚΟΣ ΩΝΑΣΗΣ" ὥς ἔγχρωμον εἶναι 5.000.000 δρχ.,ἐνῶ ὥς

ἀσπρόμαυρο 1.000.000. δρχ.. Μοῦ ἐφάνη λογικοφανὴς ἡ ἀπάντησις ποὺ ἔδωσαν.

Τώρα δὲν γνωρίζω ἐὰν ὑπάρχῃ καὶ κάποιος ἄλλος λόγος... .
 
arxaiologos είπε:
Ὅσον ἀφορᾶ τὸ γιατὶ κάποια ἔργα προβάλλονται τηλεοπτικῶς ἤ πωλοῦνται ἀπρὀμαυρα ἐνῶ εἶναι ἔγχρωμα,ὅπως καὶ τὸ ἔργο "ΕΝΑΣ ΑΦΡΑΓΚΟΣ ΩΝΑΣΗΣ" ποὺ τὸ εἶχα τότε γραμμένο

ἔγχρωμον εἰς βιντεοκασσέτα ἐκ τῆς τηλεοράσεως (ἐπροβλήθη ἔγχρωμον μία καὶ μοναδικὴ φορὰ)

καὶ ποὺ δυστυχῶς τὴν ἐδάνεισα γιὰ τὸ δοῦν ἔγχρωμον καὶ τὴν χάλασε τὸ βιντεόφωνο τους,

σᾶς λέγω ὅτι πρὸ πολλῶν ἐτῶν εἶχα ἐρωτήσει σχετικῶς εἰς τὴν Ε(Ρ)Τ1 ἐπειδὴ τὸ ἐπρόβαλλαν

συνεχῶς ἀπρόμαυρο καὶ μοῦ ἀπήντησαν ὅτι εἶναι θέμα κόστους προβολῆς.Δηλ. ὅτι π.χ. τὸ κόστος

προβολῆς για τὸ ἔργο "ΕΝΑΣ ΑΦΡΑΓΚΟΣ ΩΝΑΣΗΣ" ὥς ἔγχρωμον εἶναι 5.000.000 δρχ.,ἐνῶ ὥς

ἀσπρόμαυρο 1.000.000. δρχ.. Μοῦ ἐφάνη λογικοφανὴς ἡ ἀπάντησις ποὺ ἔδωσαν.

Τώρα δὲν γνωρίζω ἐὰν ὑπάρχῃ καὶ κάποιος ἄλλος λόγος... .
Δηλαδή με αυτό τον τρόπο εξηγείται το γεγονός,πως έβγαιναν και έγχρωμες αφίσες των 'ασπρόμαυρων' ταινιών?
 
Ὄχι φίλε "james1980",δὲν εἶναι ἔτσι ἀκριβῶς τὰ πράγματα. Ἡ γνώσις ἐγχρώμου φωτογραφίσεως

εἶναι ἀρκετῶν ἐτῶν.Ἔγχρωμες φωτογραφίες ἑνὸς ἔργου δὲν σημαίνει ὅτι καὶ τὸ ἔργον εἶναι ἔγχρωμον.

Παρακάτω εἶναι μία ἱστοσελὶς ὅπου ὑπάρχει ἱστορικὴ χρονολογικὴ ἀναφορὰ περὶ τῆς φωτογραφίας:

https://sites.google.com/site/commutechlfh/Home/oi-ergasies/photography

".....Το 1904 ο Αύγουστος Λουμιέρ πήρε την πρώτη έγχρωμη φωτογραφία."

Τὸ νὰ χρωματισθῆ μία εἰκόνα εἶναι σχετικῶς εὔκολον.Εἰδικῶς σήμερον!

Ἀρκεῖ νὰ ἔχῃς τὴν σχετικὴν γνώσιν τινὸς προγράμματος π.χ. τοῦ ΦΩΤΟΣΩΠ ἤ τοῦ Blackmagic κ.λπ.

καθὼς καὶ τὴν διάθεσιν νὰ χρωματίσῃς μία εἰκόνα καὶ θὰ τὸ ἐπιτύχῃς.

Σοῦ δεικνύω ἕνα μικρὸ δικό μου παράδειγμα μίας ἡμιτελοῦς ἐγχρώμου εἰκόνος-φωτογραφίας,

ἀπὸ τὴν ταινία "Οἱ κληρονόμοι".ΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ.jpg

Πάντως ἡ διαφορὰ μεταξύ μίας πραγματικῆς καὶ ἐξ ἀρχῆς ἐγχρὠμου φωτογραφίας καὶ μίας ἑκ τῶν

ὑστέρων χρωματισθείσης εἶναι πασιφανής ὅπως μεταξὺ τῆς ἀνωτέρω δικῆς μου καὶ αὐτῆς ἀπὸ τὸ

ἔργον "ΕΝΑΣ ΑΦΡΑΓΚΟΣ ΩΝΑΣΗΣ" ΕΝΑΣ ΑΦΡΑΓΚΟΣ ΩΝΑ&#93.jpg!

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ: ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑΣ (Ο ΜΠΑΚΑΛΟΓΑΤΟΣ).

Ἐνὼ ἔχει εἰκόνα κανονικῶν διαστάσεων 4Χ3 αὐτοὶ "μετέτρεψαν" τὸ ἔργον εἰς σινεμασκὸπ 16Χ9

συμπιέζοντας τὸ ὗψος τῆς εἰκόνος.Κατ' ἐμὲ εἶναι λάθος!

Ὅσον ἀφορᾶ τὸ ἔργον "ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΙΑΤΣΑΣ" πρωτοκυκλοφόρησε εἰς DVD τὸ 2009-2010!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΙΑΤ&#9.jpg

καὶ ὅσα λέγουν περὶ τωρινῆς πρώτης κυκλοφορίας τούτου εἰς DVD,εἶναι ἁπλῶς ἐμπορικὲς μποῦρδες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα