DVDs των ταινιών της VA FILMS (Βασίλης Αλατάς) στο περιοδικό Ο Γρίφος

marba1065

RetroWannaBe
Joined
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
35
Αντιδράσεις
5
Καλημέρα σε όλους.

Πριν από 2-3 χρόνια έδωσε μια σειρά από σπουδαίες παλιές (και μερικές πολύ σπάνιες) ταινίες το περιοδικό σταυρολέξων ΓΡΙΦΟΣ, που την ονόμαζε "ΤΑ ΘΕΡΙΝΑ ΣΙΝΕΜΑ".

Οι περισσότερες ταινίες είναι σπάνιες και όλες αυθεντικές (χωρίς επεμβάσεις) και τα δικαιώματα τα έχει ο Βασίλης Αλατάς (VA FILMS). Αυτή η σειρά δεν πρόλαβε να ολοκληρωθεί (ως συνήθως) και άφησε έξω μερικές σπανιότατες ταινίες (όπως οι ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΕΣ ΓΙΑ ΔΕΣΙΜΟ και αρκετές άλλες).

Έδωσε συνολικά 39 ταινίες (ενώ έπρεπε να δώσει συνολικά καμμιά 55αριά).

Λίστα των ταινιών που έδωσε το περιοδικό "Ο ΓΡΙΦΟΣ" στη σειρά "ΤΑ ΘΕΡΙΝΑ ΣΙΝΕΜΑ"

01 Διακοπές στην Αίγινα (Λαμπρινός Ανδρέας) (Λαμπρινός Ανδρέας 1958

02 Δουλειές του ποδαριού (Τατασόπουλος Στ.) (Φίνος Φιλμς/Τατασόπουλος/Μανέλλης 1962

03 Το ραντεβού της Κυριακής (Θαλασσινός Ερρίκος) (Περγαντής Ηλίας 1960

04 Για σένα την αγάπη μου (Διζικιρίκης Γιώργος) (Περγαντής Ηλίας 1960

05 Της μιας δραχμής τα γιασεμιά (Λαμπρινός Ανδρέας) (Λαμπρινός Ανδρέας 1960

06 Ο θείος της Βιολέτας / Έχει θείο το κορίτσι (Ανδρίτσος Κώστας) (Περγαντής Ηλίας 1957

07 Ο Μήτρος κι ο Μητρούσης στην Αθήνα (Τατασόπουλος) (Ανζερβός/Τατασόπουλος 1960

08 Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας ( Παρασκευάς Ηλίας) (Δριμαρόπουλος Γιάννης 1956

09 Του Κουτρούλη ο γάμος (Μαργαρίτης Κώστας) (Άττικα Φιλμ 1962

10 Κόκκινα τριαντάφυλλα (Ανδρίτσος Κώστας) (Περγαντής Ηλίας 1955

11 Νύχτες στο Μιραμάρε (Λάσκος Ορέστης) (Ελ Τουρέ Φιλμ/Παπαμιχάλης Βίων 1960

12 Οι υπερήφανοι (Λαμπρινός Ανδρέας) (Αφοί Περγάντη/Λαμπρινός Ανδρέας 1962

13 Δύο αγάπες δυο κόσμοι (Παρασκευάς Ηλίας) (Μεσόγειος Φιλμ 1958

14 Κέφι, γλέντι και φιγούρα (Παρασκευάς Ηλίας) (Άρμα Φιλμ / Παρασκευάς Ηλίας 1958

15 Πως καταντήσαμε Σωτήρη (Τατασόπουλος Στέλιος) (Τατασόπουλος/Βραχάτης 1972

16 Δύο έξυπνα κορόιδα (Τατασόπουλος Στέλιος) (Τατασόπουλος Στέλιος 1971

17 Αν ήμουν πλούσιος (Τατασόπουλος Στέλιος) (Τατασόπουλος Στέλιος 1972

18 Υπέροχες νύφες κορόιδα γαμπροί (Κωνσταντίνου Παναγιώτης( (Αργώ - Ελλάς 1972

19 Τρελά κορίτσια, απίθανα αγόρια (Κωνσταντίνου Παναγιώτης) (Αργώ Ελλάς 1970

20 Δυο τρελοί και ο ατσίδας (Τατασόπουλος Στέλιος) (Τατασόπουλος Στέλιος 1970

21 Η προσφυγοπούλα (Mizrahi Togo) (Togo Mizrahi 1938

22 Προ παντός ψυχραιμία/Ο Μίμης και ο Φίκης (Φωτόπουλος/Ηλιόπουλος) (Μερ Φιλμ 1951)

23 Της τύχης τα γραμμένα (Φυλακτός Φίλιππος) (Παρθενών Φιλμ 1957)

24 Ο μεγαλοκαρχαρίας / Κατά λάθος διάσημος (Φυλακτός Φίλιππος) (Άννα Φιλμ 1957)

25 Οι παπατζήδες (Σακελλάριος Αλέκος) (Σπέντζος Φιλμ 1954)

26 Το οργανάκι (Ηλιάδης Φρίξος) (Έβδομη Τέχνη/Ηλιάδης Φρίξος 1955)

27 Ψηλά τα χέρια Χίτλερ (Ροβήρος Μανθούλης) (Τρούμπης Γ. / Μήλας Νίκος 1962)

28 Όμορφες μέρες (Ασημακόπουλος Κώστας) (ΕΣΑΚΕ Φιλμ/Ασημακόπουλος Κώστας 1970)

29 Οι φτωχοδιάβολοι (Χριστοδούλου Γιάννης) (Σπέντζος Φιλμς 1964)

30 Αδέλφια μου αλήτες πουλιά (Κωστελέτος Οδυσσέας) (Παπαδόπουλος Νίκος 1971)

31 Οικογένεια Χωραφά (Ασημακόπουλος Κώστας) (Ασημακόπουλος Κώστας 1968

32 Η φτώχεια θέλει καλοπέραση (Λάσκος Ορέστης) (Μερ Φιλμ 1958

33 Πλούσιοι χωρίς λεφτά (Ηλιάδης Φρίξος) (Ακρόπολις Φιλμ/Σύλλας Αθανάσιος 1960)

34 Αλλού τα κακαρίσματα (Μελετόπουλος Τάσος) (Μερ Φιλμ 1960)

35 Εύα (Πλυτά Μαρία) (Κομίνης Φιλμ 1953)

36 Το παιδί του δρόμου (Ηλιάδης Φρίξος) (Έβδομη Τέχνη 1957)

37 Το ΠΡΟ-ΠΟ και τα μπουζούκια (Τζάκσον Στέλιος/Οικονόμου Νίκος) (7ηΤέχνη/Μηλάς Σωτήρης 1968

38 Αμαρτωλά νειάτα (Παντελής Μιχαήλ) (Φοίβος Φιλμ 1960)

39 Το όνειρο της Κυριακής (Κωστελέτος Οδυσσέας) (Παπαδόπουλος Νίκος 1970)

Μερικές από αυτές είναι πολύ-πολύ σπάνιες:

* Η προσφυγοπούλα [1938], πρώτη εμφάνιση της Βέμπο σαν ηθοποιός στον κινηματογράφο,

* Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας (1956), πρώτη έγχρωμη ελληνική ταινία,

* Κόκκινα τριαντάφυλλα (1955), κατέγραψε την Κεφαλλονιά και το Αργοστόλι ισοπεδωμένα από τον σεισμό του 53.

Τις ταινίες τις έδινε στο περιοδικό η εταιρία VA FILMS (Βασίλης Αλατάς). Επικοινώνησα μαζί του και τον ρώτησα τι θα γίνει με τις υπόλοιπες ταινίες που δεν έδωσε το περιοδικό και μου είπε ότι το περιοδικό τις είχε πληρώσει και δεν ξέρει γιατί δεν τισ δίνει. Ζητώντας του να περάσω από το γραφείο του (κάπου στο Ίλιον) για να τις αγοράσω, μου είπε ότι δεν είναι έτοιμες αυτές και κάποιες άλλες παρόμοιες και πολύ παλιές) και να του τηλεφωνήσω σε 3-4 μήνες. Έτσι και έκανα και πάλι έτσι μου είπε.

Μήπως ξέρει κανείς από εσάς τίποτα περισσότερο; Μήπως έχει μιλήσει κανείς μαζί του;

BTW το σταθερό τηλ του είναι 210-2620410.

Τέλος στο http://www.hfco.gr αναφέρεται ότι έχει στην κατοχή του πάνω από 268 ταινίες....

http://www.hfco.gr/CEA729B6.en.aspx

Αυτά και ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο λίστα με όλες τις ταινίες του Βασίλη Αλατά

http://www.alatasfilms.gr/catalogue.pdf

Πολλές σπάνιες ταινίες αλλά αυτό που κάνει εντύπωση είναι ένα σήριαλ του 1987 σε σκηνοθεσία Νίκου Φώσκολου. '' Στιγμές αγωνίας " 15 επεισ.
 
Πλουσιος βλεπω ο καταλογος με τις ταινιες του Β. Αλατα και με πολλα σπανια κομματια.

Απο δροσερες κομεντι του '50 μεχρι exploitation του '70!
 
Πολύ ωραίος ο κατάλογος του, μήπως μπορεί να πεί κανείς και από θα αγοράσουμε όσες μας ενδιαφέρουν;
 
Mandrake, αν δεις στις Κινηματογραφικες Εταιριες, υπαρχουν thread για dvd που κυκλοφορουν σε διαφορα περιοδικα, οπως Τηλεραμα, Τηλεθεατης, 7 Μερες TV, ακομα και σε εφημεριδες.
 
Λίστα των ταινιών που έδωσε το περιοδικό "Ο Γρίφος" στη σειρά "Τα Θερινά Σινεμά"

bambinella 100 είπε:
Mandrake, αν δεις στις Κινηματογραφικες Εταιριες, υπαρχουν thread για dvd που κυκλοφορουν σε διαφορα περιοδικα, οπως Τηλεραμα, Τηλεθεατης, 7 Μερες TV, ακομα και σε εφημεριδες.
Βιβή δεν υπάρχει thread ενός σταυρολέξου που έβγαζε κάποιες Ελληνικές κινηματογραφικές ταινίες υπό τον τίτλο σειράς! Βρήκα έναν τόμο τις προάλλες και αγόρασα δύο απ' αυτές. Η μία ήταν το "Ψηλά Τα Χέρια Χίτλερ" ('62) και η άλλη το "Για Σένα Την Αγάπη Μου" ('60). Θα επανέλθω να δημιουργήσω thread με τον τίτλο του περιοδικού, γιατί δεν τα 'χω μαζί μου... Ευχαριστώ για την υπόδειξη!
 
Βεβαιως, Mandrake! Ειμαι σιγουρη οτι το επικειμενο thread σου θα ειναι πολυ ενδιαφερον και προπαντος εξαιρετικα χρησιμο!
 
Επικοινωνησε με τον Γριφο αν δεν το εχεις κανει ηδη.

Οσο για τα υπολοιπα - τι να σου απαντησουμε ? Ξερεις ποιος εχει τα δικαιωματα και προφανως σου εχει απαντησει στο αν εχει δωσει αλλου υλικο για πωληση. Θες να τον παρουμε εμεις τηλεφωνο ? Υποθετεις οτι θα μας πει κατι αλλο ?
 
lolisman είπε:
Ο λίστα με όλες τις ταινίες του Βασίλη Αλατά
http://www.alatasfilms.gr/catalogue.pdf

Πολλές σπάνιες ταινίες αλλά αυτό που κάνει εντύπωση είναι ένα σήριαλ του 1987 σε σκηνοθεσία Νίκου Φώσκολου. '' Στιγμές αγωνίας " 15 επεισ.
Οντως! Αναγνωριζει καποιος αυτο το σηριαλ?
 
Εγώ λέω Χρήστο να μεταφερθούμε στις τηλεοπτικές σειρές... είμαστε σε λάθος... μαγαζί :xm:
 
herco είπε:
Επικοινωνησε με τον Γριφο αν δεν το εχεις κανει ηδη.
Οσο για τα υπολοιπα - τι να σου απαντησουμε ? Ξερεις ποιος εχει τα δικαιωματα και προφανως σου εχει απαντησει στο αν εχει δωσει αλλου υλικο για πωληση. Θες να τον παρουμε εμεις τηλεφωνο ? Υποθετεις οτι θα μας πει κατι αλλο ?
Take it easy dude, του τηλεφώνησα ήδη, λυπάμαι άμα σε ενόχλησα! /no_hard_feelings
 
I m easy dont worry, η απορια μου ηταν ανευ ειρωνιας και εντασης, απλα λογικα σκεπτομενος λεω εφοσον εχεις τις πληροφοριες επαφης με τον "ιδιοκτητη" των ταινιων αυτων, και βλεπεις οτι για καποιους λογους δεν θελει (προς το παρον ισως) να προχωρησει σε ελευθερη πωληση - τι περισσοτερο περιμενεις να κανουμε ?

Απο τον Γριφο τι σου ειπαν ?
 
"Ο ΓΡΙΦΟΣ" μου είπε πριν από 2 χρόνια που τους είχα ρωτήσει ότι αναβάλλεται η συνέχιση της προσφοράς (όπως μου είχαν πει και από τον Κόσμο του Επενδυτή όταν από τις 200 ταινίες που έλεγαν ότι θα δώσουν είχαν σταματήσει στις 120 νομίζω).

Πάντως "Ο ΓΡΙΦΟΣ" - δηλαδή η εταιρία ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ Α.Ε. - ζήτησε την υποβολή του στο άρθρο 99 του πτωχευτικού κώδικα (προστασία από τους πιστωτές), δηλαδή μας τελείωσε.

Τεσπα, χθες μίλησα με τον ευγενικότατο κύριο Αλατά και μου είπε ότι σκέφτεται την δημιουργία eshop για την πώληση των ταινιών που κατέχει αφού φτιάξει ωραία εξώφυλλα και συσκευασία και να του ξανατηλεφωνήσω σύντομα.

Αυτά και καλό ΣΚ
 
Mandrake είπε:
Βιβή δεν υπάρχει thread ενός σταυρολέξου που έβγαζε κάποιες Ελληνικές κινηματογραφικές ταινίες υπό τον τίτλο σειράς! Βρήκα έναν τόμο τις προάλλες και αγόρασα δύο απ' αυτές. Η μία ήταν το "Ψηλά Τα Χέρια Χίτλερ" ('62) και η άλλη το "Για Σένα Την Αγάπη Μου" ('60). Θα επανέλθω να δημιουργήσω thread με τον τίτλο του περιοδικού, γιατί δεν τα 'χω μαζί μου... Ευχαριστώ για την υπόδειξη!
Εννοείτε τη σειρά "ΤΑ ΘΕΡΙΝΑ ΣΙΝΕΜΑ" που την έδινε το περιοδικό ελεύθερου χρόνου "ΓΡΙΦΟΣ" πριν από 2 καλοκαίρια περίπου. Οι περισσότερες ταινίες είναι σπάνιες και όλες αυθεντικές (χωρίς επεμβάσεις) και τα δικαιώματα τα έχει ο Βασίλης Αλατάς (VA FILMS).

Έδωσε συνολικά 39 ταινίες (ενώ έπρεπε να δώσει συνολικά καμμιά 55αριά). Θα ανοίξω ένα thread ξεχωριστό και θα αναφέρω τις ταινίες που έδωσε.

Λίστα των ταινιών που έδωσε το περιοδικό "Ο ΓΡΙΦΟΣ" στη σειρά "ΤΑ ΘΕΡΙΝΑ ΣΙΝΕΜΑ"

01 Διακοπές στην Αίγινα (Λαμπρινός Ανδρέας) (Λαμπρινός Ανδρέας 1958

02 Δουλειές του ποδαριού (Τατασόπουλος Στ.) (Φίνος Φιλμς/Τατασόπουλος/Μανέλλης 1962

03 Το ραντεβού της Κυριακής (Θαλασσινός Ερρίκος) (Περγαντής Ηλίας 1960

04 Για σένα την αγάπη μου (Διζικιρίκης Γιώργος) (Περγαντής Ηλίας 1960

05 Της μιας δραχμής τα γιασεμιά (Λαμπρινός Ανδρέας) (Λαμπρινός Ανδρέας 1960

06 Ο θείος της Βιολέτας / Έχει θείο το κορίτσι (Ανδρίτσος Κώστας) (Περγαντής Ηλίας 1957

07 Ο Μήτρος κι ο Μητρούσης στην Αθήνα (Τατασόπουλος) (Ανζερβός/Τατασόπουλος 1960

08 Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας ( Παρασκευάς Ηλίας) (Δριμαρόπουλος Γιάννης 1956

09 Του Κουτρούλη ο γάμος (Μαργαρίτης Κώστας) (Άττικα Φιλμ 1962

10 Κόκκινα τριαντάφυλλα (Ανδρίτσος Κώστας) (Περγαντής Ηλίας 1955

11 Νύχτες στο Μιραμάρε (Λάσκος Ορέστης) (Ελ Τουρέ Φιλμ/Παπαμιχάλης Βίων 1960

12 Οι υπερήφανοι (Λαμπρινός Ανδρέας) (Αφοί Περγάντη/Λαμπρινός Ανδρέας 1962

13 Δύο αγάπες δυο κόσμοι (Παρασκευάς Ηλίας) (Μεσόγειος Φιλμ 1958

14 Κέφι, γλέντι και φιγούρα (Παρασκευάς Ηλίας) (Άρμα Φιλμ / Παρασκευάς Ηλίας 1958

15 Πως καταντήσαμε Σωτήρη (Τατασόπουλος Στέλιος) (Τατασόπουλος/Βραχάτης 1972

16 Δύο έξυπνα κορόιδα (Τατασόπουλος Στέλιος) (Τατασόπουλος Στέλιος 1971

17 Αν ήμουν πλούσιος (Τατασόπουλος Στέλιος) (Τατασόπουλος Στέλιος 1972

18 Υπέροχες νύφες κορόιδα γαμπροί (Κωνσταντίνου Παναγιώτης( (Αργώ - Ελλάς 1972

19 Τρελά κορίτσια, απίθανα αγόρια (Κωνσταντίνου Παναγιώτης) (Αργώ Ελλάς 1970

20 Δυο τρελοί και ο ατσίδας (Τατασόπουλος Στέλιος) (Τατασόπουλος Στέλιος 1970

21 Η προσφυγοπούλα (Mizrahi Togo) (Togo Mizrahi 1938

22 Προ παντός ψυχραιμία/Ο Μίμης και ο Φίκης (Φωτόπουλος/Ηλιόπουλος) (Μερ Φιλμ 1951)

23 Της τύχης τα γραμμένα (Φυλακτός Φίλιππος) (Παρθενών Φιλμ 1957)

24 Ο μεγαλοκαρχαρίας / Κατά λάθος διάσημος (Φυλακτός Φίλιππος) (Άννα Φιλμ 1957)

25 Οι παπατζήδες (Σακελλάριος Αλέκος) (Σπέντζος Φιλμ 1954)

26 Το οργανάκι (Ηλιάδης Φρίξος) (Έβδομη Τέχνη/Ηλιάδης Φρίξος 1955)

27 Ψηλά τα χέρια Χίτλερ (Ροβήρος Μανθούλης) (Τρούμπης Γ. / Μήλας Νίκος 1962)

28 Όμορφες μέρες (Ασημακόπουλος Κώστας) (ΕΣΑΚΕ Φιλμ/Ασημακόπουλος Κώστας 1970)

29 Οι φτωχοδιάβολοι (Χριστοδούλου Γιάννης) (Σπέντζος Φιλμς 1964)

30 Αδέλφια μου αλήτες πουλιά (Κωστελέτος Οδυσσέας) (Παπαδόπουλος Νίκος 1971)

31 Οικογένεια Χωραφά (Ασημακόπουλος Κώστας) (Ασημακόπουλος Κώστας 1968

32 Η φτώχεια θέλει καλοπέραση (Λάσκος Ορέστης) (Μερ Φιλμ 1958

33 Πλούσιοι χωρίς λεφτά (Ηλιάδης Φρίξος) (Ακρόπολις Φιλμ/Σύλλας Αθανάσιος 1960)

34 Αλλού τα κακαρίσματα (Μελετόπουλος Τάσος) (Μερ Φιλμ 1960)

35 Εύα (Πλυτά Μαρία) (Κομίνης Φιλμ 1953)

36 Το παιδί του δρόμου (Ηλιάδης Φρίξος) (Έβδομη Τέχνη 1957)

37 Το ΠΡΟ-ΠΟ και τα μπουζούκια (Τζάκσον Στέλιος/Οικονόμου Νίκος) (7ηΤέχνη/Μηλάς Σωτήρης 1968

38 Αμαρτωλά νειάτα (Παντελής Μιχαήλ) (Φοίβος Φιλμ 1960)

39 Το όνειρο της Κυριακής (Κωστελέτος Οδυσσέας) (Παπαδόπουλος Νίκος 1970)

Μερικές από αυτές είναι πολύ-πολύ σπάνιες:

* Η προσφυγοπούλα [1938], πρώτη εμφάνιση της Βέμπο σαν ηθοποιός στον κινηματογράφο,

* Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας (1956), πρώτη έγχρωμη ελληνική ταινία,

* Κόκκινα τριαντάφυλλα (1955), κατέγραψε την Κεφαλλονιά και το Αργοστόλι ισοπεδωμένα από τον σεισμό του 53.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δημιουργήθηκε τελικά thread! Όμορφα! Κυκλοφόρησαν και τόμοι "Γρίφος" με ξεστοκάρισμα των ίδιων ταινιών και δύο απ' αυτές σε κάθε έναν. Δύο που βρήκα σε έναν τόμο τις αναφέρω εδώ.

Πολύ σωστός! Γι' αυτή την σειρά μιλάω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα φίλοι μου,

Σήμερα το πρωί έγινε ένα "συμμάζεμα" (τακτοποίηση) όλων των σχετικών threads (Ταινίες της Φίνος Φιλμ στο Τηλέραμα, Ταινίες της VA Films στον Γρίφο, ταινίες του ΘΒ στον Τηλεθεατή, Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα, κοκ) και νοικοκυρεύτηκαν όλα τα threads, τα περισσότερα από τα οποία είχαν βγει off-topic τις τελευταίες μέρες.

Σαν γενική συμβουλή, μην διστάζετε να ανοίξετε ένα νέο θέμα αν θέλετε να αποκλίνετε από την συζήτηση. Καλύτερα να έχουμε περισσότερα αλλά εξειδικευμένα θέματα στο forum μας, παρά τεράστια θέματα στα οποία συζητούμε τα πάντα. Με τα πιο εξειδικευμένα θέματα, το κάθε μέλος μπορεί πιο εύκολα να επιλέξει αυτό το οποίο θέλει να διαβάσει και μπορεί πιο εύκολα να συμμετάσχει. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Οντως! Αναγνωριζει καποιος αυτο το σηριαλ?
Πρόκειται για τις βιντεοκασέτες 'Αγνωστος πόλεμος 1 καταδικασμένη σε θάνατο και 'Αγνωστος πόλεμος 2 ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα του 1986.
 
tzias57 είπε:
Πρόκειται για τις βιντεοκασέτες 'Αγνωστος πόλεμος 1 καταδικασμένη σε θάνατο και 'Αγνωστος πόλεμος 2 ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα του 1986.
Σ' ευχαριστώ πολύ.
 
Πράγματι πρόκειται γι' αυτές τις δύο βιντεοκασέτες! Έχει όμως άλλο ένα σήριαλ που ονομάζεται "Οι Τρεις Άχαροι", παραγωγής 1987. Λέει πως είναι αισθηματικό-κωμικό με 26 ημίωρα επεισόδια. Αυτό πάλι..τι είναι;
 
Πίσω
Μπλουζα