DVDs των ταινιών του Θανάση Βέγγου στο περιοδικό Τηλεθεατής

Σκέτη τσαπατσοδουλειά! Θα έχουμε την κασετίνα που απ'έξω θα γράφει 14 ταινίες και από πίσω θα αναγράφονται τα ονόματα 14 ταινιών και εμείς θα έχουμε στην συλλογή μας μόνο τις 12! Αίσχος πια! Για να μη μιλήσω και για την τιμή. Εξαιρετικά ακριβή προσφορά ενώ τα DVD δεν έχουν ούτε πρόσθετες παροχές ούτε τίποτα!
 
Δηλαδη ρε παιδια θα εχουμε 12 ταινιες απο τις 14.Τι [edit] ειναι γιατι να μην δωσουν αυτες τις δυο τελευταιες ταινιες. Μια φορα και εμεις να κανουμε μια ολοκληρομενη συλλογη και δεν μπορουμε.Ακου εκει το προβλημα με την εικονα. Δηλαδη ποση [edit] εχουν !

[edit] Πρόσεχε τον τρόπο που εκφράζεσαι σε παρακαλώ! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά μάλλον θα δοθούν και οι ταινίες του Βέγγου ''Το πυθάρι'' και ''Ο Ιπόλλυτος και το βιολί του'' γιατί το περιοδικό έβγαλε διαφήμιση για 14 ταινίες του ηθοποιού που θα δοθούν και όχι για 12 όπως αναγραφόταν στα προηγούμενα τεύχη όπου δεν γνωρίζαμε για το αν θα δίνονταν αυτές οι ταινίες...Οπότε μάλλον όλα καλά....
 
Mandrake είπε:
Η ταινία "Το Τυχερό Πανταλόνι" ('63) έχει δοθεί σίγουρα σε DVD! Αν δεν κάνω λάθος απ' το "TV Avanti" ή την εφημερίδα "Ο Κόσμος Του Επενδυτή". Θα πρέπει να το κοιτάξω.
Το είχα ξεχάσει αυτό εδώ που ανέφερα. Όχι, τελικά δεν το έχω αγορασμένο και δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει.
 
Mandrake είπε:
Το είχα ξεχάσει αυτό εδώ που ανέφερα. Όχι, τελικά δεν το έχω αγορασμένο και δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει.
Είχε κυκλοφορήσει παλιά σε DVD "Το τυχερό παντελόνι" από την Βραδυνή.
 
Παιδιά σίγουρα θα βγουν οι ταινίες το πυθάρι και ο ιππόλυτος και το βιολί του ;
 
Πιθανότατα ναι αλλά θα είμαστε απολύτως σίγουροι την Παρασκευή, όταν θα έχει βγει η ανακοίνωση του περιοδικού.
 
Παιδιά το επιβεβαίωσα πήρα και μου είπαν ότι θα δοθούν κανονικά οι δύο τελευταίες ταινίες.Οπότε όλα μια χαρά
 
Το επιβεβαιώνω κι εγώ. Πήρα σήμερα το περιοδικό και δείχνει τις ταινίες που θα κυκλοφορήσουν την άλλη παρασκευή!!!
 
Και οι δύο αυτές ταινίες είναι (κατά τη γνώμη μου) από τις καλύτερες του Βέγγου της πρώιμης εποχής.

Το πιθάρι (σκηνοθεσία του Δημήτρη Σκλάβου, 1962) είναι μια απλή, καθάρη και "πειθαρχημένη" κωμωδία που κινείται και στα όρια του νεορεαλισμού και θυμίζει πολύ μια άλλη σπάνια ταινία που έπαιζε ο Βέγγος, τους Φτωχοδιάβολους (σκηνοθεσία του Γιάννη Χριστοδούλου, 1964).

Ο Ιππόλυτος και το βιολί του (Πάνος Γλυκοφρύδης, 1963), είναι μια απολαυστική κωμωδία χαμηλών τόνων στην οποία δίνει ρέστα ο - πάντα βαρύς - Γιάννης Αργύρης και θυμίζει μια ταινία με τον Charlie Chaplin (Τα Φώτα της Πόλης, 1931), αλλά δεν εξελίσεται σεναριακά και τελειώνει απότομα και "εύκολα".

Πάντως αξίζουν πολύ και οι δύο.

Άντε να δούμε πότε και αν θα βάλει κανένα περιοδικό και μία άλλη super σπάνια ταινία με τον Βέγγο (που είναι μαζί με τον Βουτσά νομίζω για μοναδική φορά), τους "Αστροναύτες για Δέσιμο" (Σωκρ. Καψάσκης, 1962).
 
Mandrake είπε:
Πολύ ενδιαφέρον! Άραγε έχουν αρχείο εκεί;
Το "Τυχερό Πανταλόνι" (του Πάνου Γλυκοφρύδη, 1963) είχε κυκλοφορήσει παλαιότερα όντως από την Βραδυνή. Είχε βγάλει μια σειρά από παλιές και σπάνιες ταινίες (και μερικές ασήμαντες αλλά σπάνιες) σε μία σειρά χωρίς κάποιο όνομα.

Οι ταινίες αυτές είχαν ψηφιοποιηθεί από μια εταιρία που λέγεται "DIOHARIS" και ήταν πάρα πολύ προσεγμένη η δουλειά που είχε γίνει. Αυτές τις ταινίες μπορείτε να τις βρείτε στο Μοναστηράκι, σε ένα δρόμο κάθετο στην Ερμού λίγο πριν φτάσετε στην πλατεία Ασωμάτων. Είναι ένα μαγαζί που συνήθως βάζει δυνατά μουσική από CD και οι τιμές τους είναι περίπου στα 2 ευρώ. Το μαγαζί είναι σε έναν δρομάκο που λέγεται οδός Θησείου, λίγο πριν φτάσεις στην Ανδριανού, απέναντι από ένα ουζερί. Μη ρωτήσετε τους τύπους που έχουν το μαγαζί για τις ταινίες, απλά ψάξτε αρκετή ώρα στα 2-3 ράφια με τις ελληνικές ταινίες και θα τις πετύχετε.
 
Ξέρει κανείς αν έχουν βγεί οι εξής ταινίες που παίζει ο Βέγγος: 1) Το εισπρακτοράκι, 2) Οι καυγατζήδες & 3) Δουλέψτε για να φάτε (Χαραμοφάηδες) ??
 
johnnie24 είπε:
Ξέρει κανείς αν έχουν βγεί οι εξής ταινίες που παίζει ο Βέγγος: 1) Το εισπρακτοράκι, 2) Οι καυγατζήδες & 3) Δουλέψτε για να φάτε (Χαραμοφάηδες) ??

Απ' όσο γνωρίζω, όχι.
 
Πράγματι υπήρχε η ταινία στο μοναστηράκι
 
Πίσω
Μπλουζα