Eκδόσεις Dreamcast και ποιότητα υλικών

milntov

Retro Member
Joined
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.526
Αντιδράσεις
1.419
Απ οτι ειδα στο video υπαρχουν διαφορες στις εκδοσεις rev 0,1,2  Η καλυτερη ειναι η rev 0 μετα η 1 και η χειροτερη η rev 2
Αναφερεται κυρίως στις ιαπωνικες και αμερικανικες εκδοσεις.
Tο δικο μου Dreamcast εχει την rev 1.(PAL\E) Το γραφει στο αυτοκολλητο κατω απο το Dreamcast και ελπιζω να ειναι ιδιο με  το αμερικανικο rev 1 σε ποιοτητα.
To laser παντως πιο παλια ειχε θεμα με επανεκκινησεις αλλα εδω και 2 χρονια περιπου δεν ξερω τι και πως δεν μου εκανε ουτε μια επανεκκινηση.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα ενα Dreamcast το οποίο πούλησα εδώ και χρόνια.. Κακή ποιότητα κατασκευής, το CD ποτέ δουλευε ποτε δεν δουλευε, έκανε κάτι restart στο ξεκαρφωτο κλπ. Διάφορα τρελά, να ανοιγοκλεινεις το καπάκι μέχρι να αποφασίσει να φορτώσει και άλλα. Τώρα τι revision ηταν ποιος ξέρει ίσως η 2. Γενικά αυτό που είχα εγώ ηταν ενα μηχάνημα αναξιόπιστο γιαυτό και το σκότωσα τοτε σχεδόν τζαμπα. 
 

Θα τσεκαρω και εγω τα δικα μου.

Παντως συζητουσα και με τον 1@Getta Robo[/USER] τις προαλες...πιστευω οτι τα DC εχουν καποια αστοχια στο θεμα του Scart. Σε οσα DC ειχα, τα Scart RGB καλωδια παιζαν για καποια περιοδο και μετα τιποτα ή εχαναν καποιο χρωμα. Δεν νομιζω οτι ολα τα RGB καλωδια πο εχουν περασει απο τα χερια μου ηταν προβληματικα. Μαλλον το εντοπιζω στην κατασκευη του DC...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@milntov[/USER] δεν εχω δει αλλες εκδοσεις, ενδεχομενως στην αρχη να υπηρξαν demo units αλλα ως εκει. Δεν πουλησε καλα το μηχανημα και δεν ειχαμε αλλες εκδοσεις ουτε πακετα. Παντα απο την Zegetron τα παραπανω, απο τριτους υπηρξε εισαγωγη με αρκετα απο Ιαπωνια τις πρωτες μερες κυκλοφοριας του. Απο ποιοτητα υλικων οπως αναφερθηκε και ο 1@Wally[/USER] ηταν και παραμενουν εξαιρετικα προβληματικα. Η συντηρηση / επιδιορθωση τους ειναι μονοδρομος, παντα σε περιπτωση που το θελει καποιος λειτουργικο για παιχνιδι.

Εδω εχω και περιστατικο που θυμαμαι απο γνωστο το 1999/2000 που ειχε Ευρωπαικο μηχανημα. Του ειχε χαλασει λοιπον και το πηγε στη Zegetron. Ελεγε πως γινοταν π-α-ν-ι-κ-ο-ς στο τμημα service. Στους εξι+ μηνες που το ειχε αφησει, πηρε καινουργιο. Και καποιους μηνες μετα, του ειπαν πως ειχε επιδιορθωθει. Καμια σχεση απο αξιοπιστια με το Saturn και τα αλλα μηχανηματα της Sega εν ολιγης.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και σε μενα με το rgb scart πολλες φορες εχει θεμα με την εικονα και τον ηχο και το πειραζω μεχρι να δειξει κομπλε για λιγο καιρο.
Στις καλυτερες  εκδοσεις rev 0 οπως βλεπουμε και στην φωτογραφια εχουν μεταλλικούς ανεμιστήρες-ψύκτρες και  μεταλλικούς σωλήνες ψύξης
αντι πλαστικων που εχουν οι χειροτερες εκδοσεις και κανουν το Dreamcast να λειτουργει καλυτερα.Απ οτι εχω διαβασει ακομα και τα εξαρτηματα του gd rom ειναι καλυτερα. 
Οσο να ναι λογικα αυτα τα Dreamcat θα κρατησουν περισσοτερα χρονια με λιγοτερα προβληματα.

Η 1η φωτο που εχει μεταλλικους σωληνες ψυξης κλπ ειναι απ την rev 0 ενω η 2η φωτο απο χειροτερες εκδοσεις

motherboard dc.jpg

motherboard.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ''μαματο'' αυτο το Dremacast με της ψυκτρες παντως :headbangdude:

Εγω εχω 3 Dreamcast rev 1.PAL\E το ενα πεθαμενο μετα απο μπουνια,το αλλο ολοκαινουργιο κουτατο που δεν εχει λειτουργησει ουτε δεκα δευτερολεπτα περα απο τα οποια τεστ τα κανουν οταν τα κατασκευαζουν και το τριτο που το εχω αγορασμενο day one και ολα αυτα τα χρονια του εχω πεταξει τα ματια εξω γιατι ειναι μια απο της μονιμα συνδεδεμενες κονσολες κατω απο την τηλεοραση μου.Ολα αυτα τα χρονια λοιπον χωρις καμια συντηρηση χωρις τιποτα απολυτως δουλευει στην εντελεια και δεν εχει παρουσιασει ποτε κανενα προβλημα ουτε μικρο ουτε μεγαλο.Δεν ξερω αν ειναι απο τυχη ολο αυτο παντως απο καλη συντηρηση,καθαριοτητα κλπ δεν ειναι σιγουρα παντως :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ''μαματο'' αυτο το Dremacast με της ψυκτρες παντως :headbangdude:
Nαι οντως!!αρκετα προσεγμενη αυτη η εκδοση

Αν και ειχα διαβασει οτι δεν υπηρχαν αναφορες για την rev 0 PAL εκδοση και ισως να μην κυκλοφορησε, τελικα απ οτι βλεπω στο βιντεο 
εχουν κυκλοφορησει rev 0.PAL\E εκδοσεις.

Και το βιντεο για την rev 0 PAL\E με τους μεταλλικούς σωλήνες ψύξης και ψυκτρες 

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσεκαρα το NTSC Sega Sports και το PAL και νομιζω οτι και τα δυο ειναι Rev1
 
Ωραιο θεμα ανοιξατε :)  

Θα ηθελα να κανω καποιες παρατηρησεις πανω στο θεμα επανεκκινησης , GD Rom και RGB καλωδια. Πρωτον οσον αφορα τις επανεκινησεις προερχοταν απο την τροφοδοσια του DC, μετα υπηρξανε αναφορες οτι προερχοτανε απο το GD Drive επισης αλλα αυτο συνεβαινε με κακες κοπιες (Echelon) και με το laser να κανει υπερωριες πανω κατω για αρκετη ωρα σε σχεση με το γνησιο. Προσεξτε τι κατεβαζετε και γραφεται για το DC. Οσον αφορα το GD Drive η εκδοση Yamaha ητανε η πιο αξιοπιστη. 

@Getta Robo : Μπορει να ισχυει αυτο που λες με το service, αλλα ειχα μια συζητηση με εκπροσωπο της Zegetron πριν μια δεκαετια και πανω στην συζητηση τον ανεφερα για την κατασκευη και τις κοπιες και μου απαντησε το εξης, Οτι πολλα μηχανηματα πηγαιναν στο service με κοπιες μεσα. 

Στα πρωτα χρονια μεχρι να παρω VGA box χρησιμοποιουσα γνησιο Scart Cable και ουδεποτε συναντησα προβλημα. Υπηρχανε πολλα RGB που ητανε κακης κατασκευης και μετα απο καιρο δημιουργουσανε προβλημα. 
 

Θα τσεκαρω και εγω τα δικα μου.

Παντως συζητουσα και με τον 1@Getta Robo[/USER] τις προαλες...πιστευω οτι τα DC εχουν καποια αστοχια στο θεμα του Scart. Σε οσα DC ειχα, τα Scart RGB καλωδια παιζαν για καποια περιοδο και μετα τιποτα ή εχαναν καποιο χρωμα. Δεν νομιζω οτι ολα τα RGB καλωδια πο εχουν περασει απο τα χερια μου ηταν προβληματικα. Μαλλον το εντοπιζω στην κατασκευη του DC...
ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ οφειλονταν στο ηλιθιο RGB Scartbox (το οποιο μου ειχε προταθει απο gaming κοινοτητα του εξωτερικου)

Στη φωτια, στα σκουπιδια οσοι το εχετε

IMG_20190120_200855.jpg

 
Θα διαφωνησω. Εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα τετοια switches και τα λατρευω. Ειδικα ενα το εχω τουλαχιστον 17 χρονια με καθημερινη χρηση μεχρι προ τετραετιας.

Βεβαιως και αυτα δεν ειναι ολα ιδια εσωτερικα... προ καιρου ειχα βρει ενα που ηταν εμφανισιακα ιδια και δεν δουλευε τιποτα. Απ' οτι φαινεται ειχε μεινει στην υγρασια για ενας θεος ξερει ποσο... Το ελυσα του εριξα wd40, το ετριψα το καθαρισα το εκανα μπουγαδα, το περασα και contact cleaner,  εκανα και μασαζ τους διακοπτες και τωρα παιζει αψογα.
 
Τι να σου πω. Και εγω τα επελεξα μετα απο συμβουλες αξιολογων μελων.

Δεν ειχε επαφη με υγρασιες, ηταν σχεδον ακινητο μεσα σε ενα ντουλαπι μαζι με καποια κονσολικα.

Δεν ξερω αν ειχε αναπτυξει καποια υπερβολικη αντισταση στο ρευμα καπου αλλα:

Το Dreamcast εβγαζε ηχο αλλα καταμαυρη οθονη οτι καλωδιο και αν χρησιμοποιησα

Το Saturn στο ξεκαρφωτο μαυριζε η οθονη χωρις καποια περιοδικοτητα και εχανε και το 4:3 ratio που ειχα ορισει (ξεκιναγε παλι σε widescreen)

Το CD32 φαινοταν μονο σκιες

κτλ κτλ κτλ

Προσπαθησα να μετρησω volt στην εξοδο του αλλα δεν ηξερα ποιο pin να ζευγαρωσω με ποιον ακροδεκτη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ οφειλονταν στο ηλιθιο RGB Scartbox (το οποιο μου ειχε προταθει απο gaming κοινοτητα του εξωτερικου)

Στη φωτια, στα σκουπιδια οσοι το εχετε

Προβολή συνημμένου 190682
Εχει ενισχυτή αυτό το πράγμα? Θέλω να πω, παίρνει ρεύμα από κάπου?

Εγώ έχω ένα επώνυμο από Radioshack με ενισχυτή και παίρνει ρεύμα, το μόνο που έχω δει να δεινει καλά αποτελέσματα σε τέτοιου είδους συσκευή. Αλλα είναι με Composite θύρες, όχι SCART.

Ακόμα και αν δεν είχες πρόβλημα, χωρίς ενισχυτή θα είναι αδύναμη η εικόνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ οφειλονταν στο ηλιθιο RGB Scartbox (το οποιο μου ειχε προταθει απο gaming κοινοτητα του εξωτερικου)

Στη φωτια, στα σκουπιδια οσοι το εχετε
Η αγορα σοβαρων καλωδιων και RGB-Scart box ειναι μονοδρομος για τους απαιτητικους. Κοιταω μηπως αλλαξει λιγο ακομα το W-Hydra αν και ηδη εχει πολυ καλες βελτιωσεις.
 
Ακόμα και αν δεν είχες πρόβλημα, χωρίς ενισχυτή θα είναι αδύναμη η εικόνα.
Ειχα δοκιμασει ενα απλο scartbox χωρις εξτρα ρευμα αλλα εβγαζε αδυναμη εικονα στην crt τηλεοραση!!Μεγαλη διαφορα με την κανονικη συνδεση..Οποτε βαζω και βγαζω καλωδια οταν θελω να παιξω παιχνιδια σε περισσοτερες κονσολες.Τουλαχιστον η εικονα ειναι οπως πρεπει.
 
 
Ειχα δοκιμασει ενα απλο scartbox χωρις εξτρα ρευμα αλλα εβγαζε αδυναμη εικονα στην crt τηλεοραση!!Μεγαλη διαφορα με την κανονικη συνδεση..Οποτε βαζω και βγαζω καλωδια οταν θελω να παιξω παιχνιδια σε περισσοτερες κονσολες.Τουλαχιστον η εικονα ειναι οπως πρεπει.
 
Κι εγώ είχα το ίδιο θέμα. Αλλά όταν πήρα αυτό που είπα στο προηγούμενό ποστ με το ρεύμα, όλα μια χαρά. Για CRT πάντα με composite μιλάμε. Νομίζω έχει και S-Video αλλά δεν είμαι σίγουρος και τώρα δεν το έχω μπροστά μου να το δω.
 
Ειχε αρχισει το dreamcast να τρωει γερα κολληματα.Φορτωνε πολυ δυσκολα τα παιχνιδια και μετα εκανε ενα θορυβο και χανοταν η εικονα.Μεχρι που κολλησε εντελως.Καθολου εικονα και τα cd δεν γυριζαν καθολου.

Eυτυχως ειχε ασχοληθει με τα fix του dreamcast ο αδερφος μου και μεσα σε 5-10 λεπτα ολα κομπλε.Το ανοιξε και ξανακουμπωσε καλα τα pins κατω απο την πλακετα (που ειναι αριστερα του cd driver) και εβαλε και γρασο σιλικονης στα γραναζια του cd driver για τον θορυβο.Tωρα το dreamcast παιζει αψογα και χωρις ενοχλητικους θορυβους.
 
Πίσω
Μπλουζα