Eλληνικό ebay? (όχι το global)

Saulot είπε:
Δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ μια τέτοια διεύθυνση (glmkts.intl.ebay.com)Εχω δεί χειρότερα πράγματα.

Παιδιά, προσοχή! :xm:

Από εχθές που έλαβα το e-mail για το ελληνικό e-bay, μου έχουν έρθει 5 junk mails, πράγμα ασυνήθιστο για τα δικά μου δεδομένα!!! :eek: o_Oo_O
 
Απορώ γιατί γεμίσατε 3 σελίδες. Εάν ήδη παρακολουθείτε καποια είδη στο π.χ. αγγλικό ΕΒΑΥ και κανετε Login στο ελληνικό, θα σας τα εμφανίσει και εκεί. Λέτε οι χακεράδες να έχουν πρόσβαση στη βάση του ΕΒΑΥ; Ημαρτον! Τέτοια καχυποψία!!! :p

Οσον αφορά στο θεμα της αναζήτησης, δεξιά από το κουτάκι που πληκτρολογούμε περιγραφή είδους, εχει μια λίστα με την τοποθεσία που θέλουμε να γίνει η αναζήτηση. Εμένα μου βγάζει χιλιάδες πράγματα. Επιλέξτε "Ολοι οι ιστότοποι" και δοκιμάστε. Η ελληνική έκδοση είναι περισσότερο διευκόλυνση γι΄αυτους που δυσκολεύονται με τα αγγλικά και όχι ντε και καλά για να αγοράσουν από Ελλάδα, γιατί εγώ προσωπικά Α1200 με μόνη προίκα το τροφοδοτικό της από Ελλάδα και με 150 ευρώ κόστος αποκλείεται να αγοράσω!! (ναι, αυτό ήταν καρφί για μερικούς μερικούς ;) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Απορώ γιατί γεμίσατε 3 σελίδες. Εάν ήδη παρακολουθείτε καποια είδη στο π.χ. αγγλικό ΕΒΑΥ και κανετε Login στο ελληνικό, θα σας τα εμφανίσει και εκεί. Λέτε οι χακεράδες να έχουν πρόσβαση στη βάση του ΕΒΑΥ; Ημαρτον! Τέτοια καχυποψία!!! :p
Είναι πολύ (μα πάρα πολύ) ευκολο να μπαίνεις σε fake site , να κάνεις login με τα στοιχεία σου και να σε κάνει redirect στο κανονικό, έχοντας κρατήσει βέβαια το username και το password.

Έχει γίνει γνωστό με fake bank sites.
 
Οπως και να έχει, αμα κανείς μπει στο global.ebay.com που είναι έγκυρο, δεξιά στη λίστα θα του εμφανίσει και τα ελληνικά. Από κει και πέρα, σηκώνω τα χέρια ψηλά!
 
Rygar είπε:
Οσον αφορά στο θεμα της αναζήτησης, δεξιά από το κουτάκι που πληκτρολογούμε περιγραφή είδους, εχει μια λίστα με την τοποθεσία που θέλουμε να γίνει η αναζήτηση. Εμένα μου βγάζει χιλιάδες πράγματα. Επιλέξτε "Ολοι οι ιστότοποι" και δοκιμάστε.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις το λινκ που έχεις, να τσεκάρω αν είναι το ίδιο που μου στείλανε, γιατί ειλικρινά αναρωτιέμαι γιατί εμένα μου βγάζει συνέχεια 0!!
 
Μπες global.ebay.com . Εαν ΔΕΝ σου εμφανίσει ελληνικά, τότε πήγαινε πανω δεξιά και αλλαξε γλώσσα και είσαι ΟΚ ;) . Εάν κανετε αναζήτηση για κάτι και δεν το βρίσκετε, πατε στο π.χ. στο αγγλικό, βρείτε αυτό που θέλετε και μετά γυρίστε στο ελληνικό για να τα παρακολουθείτε. Αν και εχει επιλογή για αναζήτηση σε όλο το ΕΒΑΥ, στην Ευρώπη ή σε συγκεκριμένες χώρες. Επίσης τώρα μολις διαπίστωσα ότι μπορείς να έχεις χώρα προέλευσης Ελλάδα μεν, αλλά γλώσσα την αγγλική για να έχεις και τιμές και μεταφορικά σε ευρώ. Βελτιώνονται σιγά σιγά :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στειλτε στην τελικη ενα email στο ebay.com με την ερωτηση αν το ebay.gr ειναι δικο τους ή παιζει κατι αλλο, και τελειωνει το θεμα.
 
Ξαναδείτε το tracert που έβαλα χτες! Από την στιγμή που το URL που δίνω για tracing γίνεται resolve σε "κάτι".ebay.com δεν υπάρχει θέμα fake site.

Όποιος αμφιβάλλει, ας κάνει μόνος του το tracert.
 
Οποιος μετά από όλα αυτά αμφιβάλλει, τι να πω... Ηδη έχω κανει 2-3 αγορές μεσω του ελληνικού σάιτ. Βέβαια πριν τις κάνω, έτρεξα την tracert, εγκατέστησα network sniffer, έστειλα μαιλ στο ΕΒΑΥ και στο PAYPAL κλπ κλπ. :p
 
το ebay.gr δεν είναι απάτη παιδιά , απλά είναι για να διευκολύνει τους έλληνες , δεν υπάρχει ελληνικό ebay , απλά μπαίνοντας στο ebay.gr είναι ουσιαστικά κάτι σαν search engine για να ψάχνετε σε όλα τα ebay , γερμανικό , ιταλικό , αγγλικό , αμερικανικο!

κάντε τις αγορές σας άφοβα! , απλά πάντα να κοιτάτε στα αντικείμενα που σας ενδιαφέρουν αν τα στέλνουν ελλάδα!!!
 
ανασταίνω το θέμα για κάτι που με εχει εκνευρίσει και δεν βρίσκω άκρη,αν μπει κάποιος στο ebay global,όποια χώρα και να επιλέξει,τον αφήνει να κάνει τις αναζητήσεις του σε αυτό (παραμένει δηλαδή στο global,δεν σε ανακατευθύνει π.χ. στο ebay.de αν βάλεις ως χώρα τη Γερμανία).αν όμως επιλέξω Ελλάδα,με ανακατευθύνει χωρίς να με ρωτήσει στο eim.ebay.gr,δεν θα με πείραζε αν είχε τη δομή που είχε και το global ή έστω το κάπως πιο περιοριστικό σύστημα που είχε παλιότερα όπου σε άφηνε να ψάξεις σε όλα τα ebay sites,σε συγκεκριμένο όμως κάθε φορά, όμως όχι μόνο δεν την έχει αλλά για κάποιο λόγο (που δεν γνωρίζω) σου επιτρέπει πλέον να ψάξεις μόνο στα ebay Αγγλίας,Γερμανίας και ΗΠΑ!

ρωτάω λοιπόν,μήπως ξέρετε κάποιο τρόπο να δηλώσω στο global Ελλάδα και να με αφήσει εκεί χωρίς να με ανακατευθύνει;
 
Δεν ξερω που εχεις μπερδευτει. Εγω απλα παω στα advanced settings και τσεκαρω

Ετσι εχω το πληρες interface στα αγγλικα με ολα τα αποτελεσμα που μπορω να αγορασω απο Ελλαδα.
 
α ναι,εγώ κάνω απλή αναζήτηση και μου κάνει αυτά τα "κόλπα" αλλά αφού μπορώ να πάω όπως το δείχνεις θα το κάνω από εδώ και πέρα έτσι.
 
Πάντως freaktmp με το "available to Greece" που έχεις επιλέξει χάνεις κάποιες ενδιαφέρουσες δημοπρασίες, καθότι έχει αποδειχτεί ότι πολλοί πωλητές που θεωρητικά δεν στέλνουν Ελλάδα, δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα να σου στείλουν κάτι αν τους στείλεις μήνυμα (και έχεις και αξιοπρεπές feedback...)

Μερικά από τα καλύτερα deals που έχω πετύχει στο Ebay είναι από τέτοιες δημοπρασίες, τις οποίες με την επιλογή αυτή ενεργή δεν τις βλέπεις καν.
 
δηλαδή σε δημοπρασίες που δεν έχουν επιλογή για Ελλάδα αλλά δεν καθορίζουν και που μπορούν να στείλουν συγκεκριμένα θεωρητικά αξίζει να ρωτήσεις;
 
Ακόμα και σε αυτές που καθορίζουν συγκεκριμένα (πχ UK only), αν δεν γράφει κάποιος ρητά στο κείμενο της δημοπρασίας ότι δεν στέλνει εξωτερικό, πάντα αξίζει να ρωτήσεις. Όπως είπα, πολλοί τελικά συμφωνούν και σου στέλνουν καλό πράμα. Και το να κάνεις μια ερώτηση δεν κοστίζει απολύτως τίποτα. :)
 
Γενικα δεν διαφωνω. Αν ειναι κατι σπανιο που καιγεσαι να αγορασεις αυτο ειναι καλη πρακτικη.

Απο την εμπειρια μου παντως εχω καταληξει οτι αυτοι που συνηθως δεν στελνουν Ελλαδα, ζητανε την μανα τους και τον πατερα τους για εξοδα αποστολης. Και βαζουν και κατι ορους του τυπου "αν χαθει, εγω δεν ξερω τιποτα" (προσωπικα δεν παιζει να αγορασω κατι ακριβο με τετοιους ορους).

Συν οτι πολλες φορες δεν προλαβαινουν καν να απαντησουν!
 
freaktmp είπε:
Συν οτι πολλες φορες δεν προλαβαινουν καν να απαντησουν!
Άλλη μια βασική αρχή που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο εδώ και χρόνια: ο σοβαρός πωλητής απαντάει το πολύ σε 24 ώρες. Αν δεν λάβετε απάντηση σε εύλογο χρονικό διάστημα, προσπεράστε όσο δελεαστική και αν φαίνεται η δημοπρασία...
 
Maddog είπε:
Πάντως freaktmp με το "available to Greece" που έχεις επιλέξει χάνεις κάποιες ενδιαφέρουσες δημοπρασίες, καθότι έχει αποδειχτεί ότι πολλοί πωλητές που θεωρητικά δεν στέλνουν Ελλάδα, δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα να σου στείλουν κάτι αν τους στείλεις μήνυμα (και έχεις και αξιοπρεπές feedback...)Μερικά από τα καλύτερα deals που έχω πετύχει στο Ebay είναι από τέτοιες δημοπρασίες, τις οποίες με την επιλογή αυτή ενεργή δεν τις βλέπεις καν.
Και γω παντα αυτο κανω ... πως φαινεται ο "παλιος" lol
 
Πίσω
Μπλουζα