Eπιλογη Μονιτορ

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
824
Αντιδράσεις
987
Επιδει, με την υπαρχουσα κατασταση, δεν βλεπω αναβαθμιση καρτας γραφικων, τουλαχιστον για την επομενη 5ετια, ειπα να παρω ενα μονιτορ. Πελαγοσα, ομως με τις δυνατοτητες και λειτουργιες που προσφερουν τα συνχγρονα μονιτορς και θαθελα την γνωμη σας. Το συστημα μου, εχει cpu i5 10400, gpu gtx 1660 gaming oc, ram 32gb.
Oι αποριες μου
Μπορει το PC μου να υποστηριξει 27" η να μεινω σε 24"
Σε 27" 1440 η 1080 αναλυση
75 η 144 Ηz
Λειτουργιες οπως HDR και G-sync, αξιζουν η να μην ασχολιθω
Κατηγορια τιμης 200-300 Ε
Αποκλειω τα TN panel. Χριση, παιχνιδια, ταινιες, σερφινγκ
 
Εγω εχω GTX 1660 TI και επειδη δεν μπορω να ζησω χωρις 2 οθονες, αγόρασα πριν μερικούς μήνες δυο AOC 24G2U. Υπαρχει και σε 27''.

Ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλα δεν ειναι να πεις οτι παιζω πλεον στο PC οσο έπαιζα παλιότερα. Λιγο Forza Horizon 4 και αυτο με το ζορι... Επιπλεον δεν βλεπω ταινιες κλπ στον υπολογιστή, οποτε δεν μπορω να πω για HDR.

Για μενα με τετοια καρτα γραφικών πανω απο 1080 δεν εχει νόημα.
 
OK παιζω παιχνιδια αλλα δεν ειμαι και φανατικος, κι αν δεν στο φουλ τα γραφικα δεν χαλασε κι ο κοσμος. Απο την 1660 ευχαριστημενος ειμαι, αλλα εχω ενα 22αρι ΤΝ μονιτορ. Σκεφτομουν 27 γτ βλεπω ταινιουλες και απο dvd και απο ιντερνετ, κι οσο ναναι η μεγαλη εικονα μετραει. Λες η 1660 δεν τα σηκωνει τα 1440 Hz? ΟΚ και τα 1080 μου αρκουν. Ενταξει ευχαριστω για την γνωμη σου
 
Λες η 1660 δεν τα σηκωνει τα 1440 Hz?

Μην μπερδεύεις την ανάλυση 2560×1440 με τον ρυθμό ανανέωσης 144Hz!

Σε αναλυση 1080p τα 144Hz ειναι γενικα δυσκολο να τα πιασεις με τετοια καρτα γραφικων χωρις συμβιβασμους στην ποιοτητα απεικονισης. Συνεπως για μενα δεν λεει να πας σε ακομα μεγαλυτερη αναλυση.

Εφόσον θες μεγαλυτερη οθονη, το ψαχνεις σε 27'', 1080p, 144Hz και IPS.
 
Kαταλαβα την σκεψη σου. Σηγουρα δεν υπαρχει κανενας λογος να πληροσω σημερα λειτουργιες και δυνατοτητες που ισως χρησιμοποιησω μετα απο 5+ χρονια. Αυτην την καρτα εχω και θα παρω αυτο που μπορει να υποστηριξει. Οπως ειπα ευχαριστημενος ειμαι με τις δυνατοτητες της καρτουλας. Το μονο ισως μειονεκτημα ειναι το μεγεθος (3 ανεμιστηρακια).
Τελευταια απορια που εχω, το G-sync αξιζει τα παραπανω χρηματα που ζηταει?
Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου ORIC.
 
Μια τεχνολογία adaptive sync (αλλιως γνωστη και σαν variable refresh rate) την θες στην οθονη σου, ειδικα αν εχει υψηλα refresh rate. Διαφορετικα θα εχεις προβλημα με screen tearing.

Πλεον σχεδον ολες οι οθονες ειναι g-sync συμβατες, οποτε δεν τιθεται θεμα να πληρωσεις παραπανω. Απλα οτι οθονη σε ενδιαφερει, επαληθευσε οτι οντως ειναι συμβατη.
 
Πίσω
Μπλουζα